chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Druhy želv > Pěkně česky druhy želv > Želva vroubená - chov

Želva vroubená - chov

Druhý nejčastěji chovaný druh želv u nás v CZ

určeno opravdovým začátečníkům v chovu želv

Suchozemské želvy 023.JPG

Druhá nejčastěji chovaná suchozemská želva v dnešní době v na území Česka je želva vroubená. Tento článek je opět určen zejména záčátečníkům v chovu suchozemských želv a hlavně dětem školního věku. Latinský název jim většinou vůbec nic neřekne a pro tento druh je to pro upřesnění Testudo marginata a menší poddruh Testudo marginata weissingeri. V tomto článku najdete ty nejzákladnější informace pro chov, a to pěkně naservírované opravdu laicky a zběžně. Vše nejdůležitější pro chov želvy vroubené. Pěkně se budu snažit vše popsat česky bez používaní speciálních výrazů a vše maximálně zjednodušeně a pojmu to jako základy pro chov určitého druhu suchozemské želvy. Pro toho, kdo chce vědět kompletní informace pro tento druh, tak pro toho jsou určeny speciální profesionální články na tomto webu. Pro želvu vroubenou konkrétně: Testudo marginata - chov. Tam je to vše probráno do hloubky, detailně a profesionálně.

Želva vroubená se vyskytuje tak jako většina evropských druhů želv ve středomoří a nejvíce je rozšířená v Řecku například okolo Olympu. Dorůstá se velikosti pro laicky a česky řečeno druh Želva vroubená běžná (Testudo marginata) 25 - 33 cm a menší poddruh Želva vroubená menší (Testudo marginata weissingeri) 23 - 27 cm. Samci jsou u tohoto druhu většinou stejné velikosti jako samice. Dožívá se přibližně opět v přírodě 70 - 100 let. Tento druh může vyžadovat během chovného roku kdykoliv klidové období - odpočinek. Zimování není podmínkou jejich života, ale v tomto případě je potřebné a vhodné jí to  umožnit, a to snížením teplot či vlastním zimováním. Ve venkovních výbězích u nezimovaných jedinců k tomuto odpočinku dochází velmi často a z naší strany chovatele není zapotřebí dělat nic a stáváme se pouze pozorovateli, necháme ji odpočívat a pouze kontrolujeme.

U evropských druhů želv je to v podstatě, co se týče stravy, jedna velká "nuda". Stravu tedy potřebuje opět díky výskytu ve středomoří pestrou a nejlépe luční a nejvhodnější je list i květ pampelišky, jitrocel, žebříček, jetel....a další traviny. V zimním období si vystačíme s čínským zelím, čekankou, polníčkem a rukolou. Občas jako pochoutku můžeme dát kousek ovoce - druhy pěstované u nás jako jablko, hruška, jahoda....ale zbytečně nepřeháníme. Úplně se snažíme vyhnout krmení salátem!!!

Želvu vroubenou, tak jako všechny druhy želv vyskytující-se ve středomoří, můžeme chovat bez obav od května do konce září ve venkovním výběhu nebo balkóně. Vždy potřebuje pouze dostatečně velký vzdušný úkryt, kam se schová před sluncem a případnou nepohodou. Jako studenokrevný plaz neumí regulovat svoji teplotu a tak je želva životně závislá na chovných teplotách, které se pohybují okolo 25°C. V domácím prostředí chovu může být v teráriu, želvím stole nebo akvariu kam umístíme výhřevný zdroj a popřípadě další nutné osvětlení a další nezbytnosti jako jsou misky, substrát a úkryt. Chov v bytě na podlaze není pro želvy všeobecně vhodný a to platí jednoznačně i pro tento druh.

Želva vroubená snáší běžně 4 - 12 vajíček a bez inkubátoru se nám malé želvičky  nikdy nevylíhnou, protože denní průměrná teplota pro inkubaci želv tohoto druhu je v rozmezí 27 - 33°C. Součástí želvy je její tvrdý krunýř z něhož nemůže nikdy vylézt a je to i její ochrana proti pádu a případným vetřelcům.

Želva vroubená jako druh patří jednoznačně pro poměrně jednoduchý chov a nároky do rukou zejména začínajícím chovatelům, kteří by s ním měli poznávat základy chovu želv než se popřípadě vrhnou na chov exotických druhů suchozemských želv. Každopádně tím nechci říci, že s nimi je nuda nebo se nehodí do rukou zkušenějších chovatelů želv. Ale prostě obtížnost chovu je vždy daná potřebnými podmínkami pro ten určený druh a želvy vroubené jsou naprosto bezproblémové.

Tento druh potřebuje při nákupu či prodeji CITES a podléhá registraci!

Nejrozšířenější chované želvy u nás v CZ podle mnou sestaveného žebříčku:

1) Želva zelenavá - Testudo hermanni

2) Želva vroubená - Testudo marginata

3) Želva stepní - Testudo horsfieldi

4) Želva žlutohnědá - Testudo graeca

5) Želva pardálí - Geochelone pardalis

6) Želva uhlířská - Geochelone carbonaria

7) Želva skalní - Malacochersus tornieri

8) Želva hvězdnatá - Geochelone elegans

9) Želva paprsčitá - Geochelone radiata

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek