chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Nemoci, léčení, úpravy > Nemocné oči želv, postup léčby

Léčení očí u suchozemské želvy

Jak léčit oči želv

Oko želvy, brána do duše.jpg

Díky pilné práci chovatele suchozemských želv si můžete přečíst úspěšný postup léčby očí jedné želvy. Tomuto problému jsem na webu již věnoval dost času, ale podle mě je to další podstatný střípek do mozaiky jak vyléčit problémy s očima suchozemských želv. Pokud tento výborně zpracovaný postup zabere i u Vaší želvy, poprosím o zpětnou vazbu na můj email. Pouze tak zjistíme, zda tato léčba bude zásadním obratem v řešení tohoto palčivého problému.

Slovo na začátek:

Nepíšu ohledně rady, nicméně ohledně svých zkušeností s léčbou tolik diskutovaného problému s konjunktivitidami u želv. Podobný problém jsem měl u své jedné želvy a podařilo se mi jej vyléčit. Inspiraci k léčě jsem našel na fóru, kdy majitelka jedné želvy léčila podobným způsobem, nicméně já jsem se o problém zajímal více do hloubky (zajištění přesného dávkování, komplexní sledování stavu želvy, okamžité symptomatické řešení podružných problémů). Veškeré mé poznatky včetně fotodokumentace jsou v přiloženém souboru.

Záznam o nemoci a léčbě Druh želvy: želva zelenavá, T. hermanni boettgeri

Jméno, značka: Žofka, číslo na karapaxu 56

Narození: 07/08 2015

Anamnéza: želva dlouhodobě bez problémů, do chovu zakoupena v listopadu 2015 společně s dalšími dvěma kusy. V době zakoupení měla hmotnost 19,2 g. Od začátku oproti sourozencům pomalejší růst. V létě 2017 hmotnost 54 g. Na jaře 2017 rozbor trusu flotační metodou – nález roupi (Enterobius). Vzhledem k tomu, že jsou želvy běžnými hostiteli roupů a malé míře napadení (bez příznaků a problémů) nebyla nasazena antihemlmitika.

Chovné podmínky: želví stůl 100 x 50 cm, substráty lignocel + písek a říční oblázky. UVB  výbojka Terrasaur 160 W (10 h/den; teplota 35 - 38°C) a denní svícení (11 hod/den). Teplota v chladné části nepřesáhne 25°C. Krmení luční směsí s občasným posypem vápencem. V roce 2016 přes léto venku, v roce 2017 kvůli stěhování celoročně v teráriu, v roce 2018 plánován opět letní venkovní výběh.

Nemoc: želva začala hůře vidět, začal se dělat zákal v očích. Želva byla aktivní, žrala, hmotnost byla stálá. Napřed nasazeny kapky Ocu flash pro zvlhčení, poté lokální ATB Maxitrol. Stav se nadále zhoršoval až do stádia, kdy želva absolutně nevidí, má opuchlá a zcela zavřená víčka. Schopnost otevřít víčka je výrazně omezená a pro želvu zřejmě i bolestivá. Želva začala hubnout, aktivita značně omezená. Příjem potravy zachován, avšak omezen (komplikováno tím, že se želva do potravy netrefí)

Léčba: nasazen vitamín A (Kombisol A – 150.000 IU vit. A v 1 ml), per os. Dávkování 100.000 IU/kg, z čehož vyplývá dávkování 5.000 IU, tedy 1/30 ml. Pro usnadnění podáváno pomocí inzulínové stříkačky, kdy daná dávka odpovídá 3,3 inzulínových jednotek. Dávka byla rozředěná ve stříkačce přiměřeným množstvím vody pro lepší resorpci ve střevu. Opakování po 7 dnech.

Změna terapie: po konzultaci s veterinárním lékařem jsem se rozhodl pro úpravu dávky. Dávkování

100.000 IU/kg se týká intramuskulární jednorázové aplikace. Aplikace per os je méně účinná a mláďata mají vyšší potřebu vitamínů. Veterinář navrhl dávku 5.000 IU / 48 hodin. Vzhledem k  tomu, že retionlem lze předávkovat, rozhodl jsem se pro dávku 5.000 IU 2 x týdně, počínaje 2. dávkou dle původního dávkování.

Pro zamezení sekundární infekce podáván stále Maxitrol (1 kapka na oko/den), pro zvlhčení výplachy Ocu flashem, dle potřeby.

Změna terapie: Pro dlouhodobé užívání Maxitrolu změněno lokální ATB na Ofloxacin

Želva umístěna do karantény pro omezení stresu ostatních želv a vlastní přehled o přijímání potravy a dalších faktorů.

Vzhledem k poměrně vysokému poklesu hmotnosti v krátkém čase je želva zřejmě dehydrovaná. Pro rehydrataci a podpoření chuti k jídlu byla podána per os pomocí injekční stříkačky melounová šťáva s rozmixovanou dužinou (vysoký obsah vody → rehydratace, vysoký obsah cukrů → energie)

Závěr: Po čtyřech dávkách vit. A se stav želvy spravil. Podávání vit. A ukončím po 5. dávce. Nadále želva zůstane v karanténě pro sledování hmotnosti a stavu. Po měsíci od ukončení léčby bude podána udržovací dávka vit. A.

Vývoj hmotnosti želvy a léčba chronologicky v čase

 Datum

 Hmotnost (g)

 Poznámka

 16. 8. 2017

 54,2

 

 23. 8. 2017

 52,5

 

 24. 8. 2017

 47,8

 

 25. 8. 2017

 47,3

 -12,7%

 melounová šťáva

 26. 8. 2017

 51,7

 

 27. 8. 2017

 51,4

 

 29. 8. 2017

 51,4

 

 30. 8. 2017

 51,2

 

 3. 9. 2017

 47,7

 Podán meloun

 4. 9. 2017

 50,1

 

 

 

 

 

 Datum

                                                      Výkon

 19. srpna

 První dávka vit. A, pokračování v kapání Maxitrolem

 23. srpna

 Přesun do karanténního terária

 25. srpna

 Pro rehydrataci podána melounová šťáva

 26. srpna

 Druhá dávka vit. A, změna dávkování, změna Maxitrolu za Ofloxacin

 30. srpna

 Třetí dávka vit. A

  3. září

 Čtvrtá dávka vit. A

  6. září

 Poslední dávka vit. A

Obrázky

Obrázek 1: Želva před zahájením léčby. Obrázek pořízen po rozkapání očí.

1.jpg

Obrázek 2: Želva po třetí dávce vit. A. Přetrvává šedý zákal.

2.jpg

Obrázek 3: Pravé oko po čtvrté dávce vit. A. Zákal již zmizel.

3.jpg

Obrázek 4: Levé oko po čtvrté dávce vit. A.
V koutku je stále nedovřené víčko.

4.jpg

Doslov:

Bohužel společný jmenovatel těchto konjunktivitid je velká neznámá. Želva byla chována v naprosto stejných podmínkách jako dvě další želvy, a ty jsou zdravé a prosperují. Já se domnívám, že se jedná o nedostatek vitamínu A již od narození a projevy se načítají s postupem času, kdy se zásoby vitamínu tenčí. Z toho důvodu bych schvaloval občasný posyp jídla mláďat nějakým vitamínovým doplňkem. Zdali je to ovšem ten správný důvod, to se můžeme pouze domnívat.

Slovo chovatele, euzelva:

S tím by se dalo souhlasit, občasné podávání doplňků stravy je vhodné. Zrovna tak pestrá vhodná strava proložena občasným podáváním "chuťovek" (různé ovoce). To vše se musí podávat s mírou nikoliv každodenně. Želva je býložravá a na to nesmí nikdo zapomenout. Opět se potvrzuje, že tento problém bude mít původ v nedostatku vitamínů nebo minerálů a to dlouhodobě. S návazností na určitou citlivost daného jedince.

Zkušenosti Vás chovatelů želv s touto léčbou:

euzelva: Budu rád když mě napíšete i vy ostatní chovatelé své zkušenosti s touto léčbou očí. A podělíte se s řešením tohoto problémů. Jak se zdá zmíněná léčba pomáhá, hurááááá. Všem Vám moc děkuji a už tu máme první úspěch.

1) Dobrý den, pane Junku,
nejsem u Vás ve fóru přihlášená, ale protože mi názory a rady zde moc pomohli, chtěla bych alespoň přes Vás poděkovat všem, kteří tam dávají své příspěvky, protože nám začátečníkům opravdu zjednodušují chov.
K našemu problému s očima želvy, o kterém jsem Vám psala v polovině října, využila jsem rad pana Dejmka a dalších (Leny a Deny, které se také jeho radami nechaly inspirovat), zakoupila jsem Kombisol A a použila stejné dávkování (naše želva byla podobně velká 38g) a už za 1 týden byl vidět rozdíl, teď dáváme 3. (a poslední) dávku 1 kapky a vše se zdá být v pořádku. Oči má želva jak korálky, už vidí a reaguje na vše, takže dál léčbu prodlužovat nebudeme.
Moc děkuji Vám a dalším chovatelům. Barbora

07. 03. 2022 euzelva: Budu rád když mě napíšete i vy ostatní chovatelé své zkušenosti s touto léčbou očí. A podělíte se s řešením tohoto problémů. Jak se zdá zmíněná léčba pomáhá, hurááááá. Všem Vám moc děkuji a už tu máme druhý úspěch.

2) Dobrý večer. Chci dát vědět, jak jsme dopadli s léčbou oči našeho Speedyho. Od problému z prosince kapeme už pouze jedenkrát kapku zvlhčovacích kapek do očí (předtím 3x denně). A jednou týdně mu od té doby dáváme 1 kapičku těchto kapek vitamínu na granulku (viz foto). Očička má nádherné. Myslíte si, že je správné v tom pokračovat i nadále nechci, aby se stalo, že mu to bude neviditelně ubližovat. Je vitální, žere, běhá jako vždy. Byla jsem šťastná, že jsem ho vykurýrovala. Zajímá mě Váš názor. Je narozen 8/20 myslíte? Děkuji ......

euzelva: můj názor je po odeznění všech příznaků nemocného oka pokračovat v závěrečné léčbě cca 14 dni. Pak pouze již bedlivě pozorovat

Na problémy s očima želvy

Upozornění! jelikož jde o způsob léčby pouze na základě chovatelských zkušeností, každý musí zvážit použití u své želvy, vždy na vlasní riziko!

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek