Želvy a vitamíny
Vitamínové doplňky stravy pro želvy
Přemýšlím, jak začít a napsat, že přemíra všeho je nebezpečná pro všechny nejen suchozemské želvy. Nenajdete zde žádný návod, to není cílem tohoto zamyšlení jednoho potrhlého chovatele suchozemských želv. Ha, už to mám, želvám škodí nadměrná péče a nadbytek všeho. To objevil Ameriku, řeknou si jedni, ale postupně. Každý z nás chovatelů suchozemských želv a je jedno, zda jsme začínající nebo pokročilí, má snahu našim obrněným miláčkům - želvám, nějak přilepšit, kde se dá.
Vůbec nejde o to, co želvy potřebují, ale lidská přirozenost žít v blahobytu je prostě někde hluboce zakořeněná v nás všech a pokud se ohlédneme do historie, vždy šlo o moc a víceméně blahobyt. Pokaždé, když procházím po zverimexu, svrbí mě ruka, a jak. Nejraději bych koupil vše co vidím, aby se měly ty moje želvy úúúplně nejlépe na celém světě. Ale ono to nefunguje a já to vím, proto pouze koukám a v duchu si říkám: nepotřebují to, nepotřebují to.......! Mám pocit, že je o něco ochuzuji, ale není to tak.
Když můžeme, dopřejeme to nejlepší sobě i našim miláčkům, v tomto případě želvám. Často to pak dopadne špatně a my se pak sami sebe ptáme, jak je to možné? Kde se stala chyba?! Odpověď většinou zná každý, nedostatek pohybu a nadbytečný příjem potravy. To není z mé hlavy a pouze píši, co již bylo napsáno milionkrát a přesto je to největší neřest nás lidí. A jsme u jádra věci, co dokáže zabít člověka, to dokáže spolehlivě zabít i želvu. Tito tvorové, co po tisíce let žijí střídmě, hladoví, trpí žízní, to vše mají zakódováno hluboko v genech a dokáží přežít až neskutečné tvrdé podmínky, proto jsou tu snad jako jediní tvorové v nezměněné podobě dodnes. Ano, žádný jiný živočich pokud je mě známo, nepřežil v nezměněné formě dodnes, a tím se stává želva jednou velkou legendou.
A najednou se v jejím světě objeví člověk - chovatel, a chce to vše změnit, co fungovalo miliony let bez problémů ze dne na den! Vyhnu se záměrně stravě, o které píši na jiném místě webu a zaměřím se spíše na vitamínové a jiné doplňky ve všech možných podobách.
Stačí toto kouzelné slůvko napsat do vyhledávače na webu, připojit pro želvy a uvidíte, co se bude dít. Existují tísíce zaručených přípravků, jak naše želvy udržet v kondici. Najednou Vám je vložena do mysli myšlenka, že ona se v žádném případě neobejde bez mastiček, vitamínů všeho druhu a bůhví čeho ještě. A prodejci mě prominou, těch "kravin" a zbytečností je spousta. Nakupujete, ptáte se a očekáváte na druhé straně odborníka, ale on je pouze prodavač a spoléhá na to, jaké informace dostane od distributora, popřípadě v příbalovém letáku a občas je na nich vidět, že jsou na tom přesně jako vy, neví nic a když něco, tak to čte z krabičky. Neviděl jsem výrobce, který by tam napsal: toto si nekupujte, je to nanic, zbytečnost a želva to nepotřebuje.
Jako příklad uvedu pěknou vápníkovou želvičku, super, to přeci želvy potřebují a je jedno, jaký to má tvar. Ano, potřebují, ale tato je určena pro vodní želvy, tam se rozpouští a uvolňuje látky do vody! Šup a máte ji v košíku pro suchozemskou želvu. Prodají Vám s přehledem pro suchozemskou želvu sušené ráčky, které některé želvy opravdu milují, ale v přírodě je nenajdou a jde o absolutně nevhodnou stravu, určenou pouze pro želvy vodní. Proč? No protože na krabičce je vyfocená želva a laik nepozná, zda vodní nebo jiná - želva jako želva. A tak bych mohl pokračovat dlouho. Želva je přeci želva a všechny mají čtyři nožičky a krunýř. Přitom jsou vodní a suchozemské želvy tvorové tak diametrálně rozdílní v nárocích na stravu a chov. Rád bych viděl prodejce, co se vyzná v stovkách ne-li tisících přípravků, vitamínů, pomocných látkách které to svinstvo drží pohromadě. Nikdo, a na to výrobci spoléhají a chrlí zaručené vitamínové bomby a my všichni je kupujeme, přitom výsledek je tak strašně sporný....!
Každý z nás moc dobře ví, že želva nic takového nepotřebuje, leč kdo by nechtěl milovanému tvoru přilepšit, každý máme cukání dopřát jim nej. Že ji tím nevědomky pomalu zabíjíme a rapidně zkracujeme život, si neuvědomujeme, a navíc to stojí spoustu peněz.
K zamyšlení nás může přivést i příběh jedné chovatelky, která té své želvě dopřává vše co ji vidí na očích, a přesto končí oba u veterináře. Ona ji dopřává tu nejlepší péči a ten dobrák, leč na ní nic závadného neshledá, ji alespoň šoupne vitamínovou injekci, a tím odstartuje její odchod z tohoto světa. Celý příběh si můžete přečíst zde: NEZKUŠENÝ CHOVATEL ŽELV.
Podstata věci je někde jinde. Vitamínová injekce může pomoci želvě, která je zřejmě nemocná, hodně oslabená či jinak vysílená. Tam je to na místě a nedá se nic zkazit. Ale zdravá želva při síle většinou reaguje opačně, o tom jsem se přesvědčil za dobu své chovatelské praxe několikrát. Rozhodí ji to takovím způsobem, že je okamžitě adeptem na léčbu, ale pozor, pokud se želva rozhodne pro smrt, nic ji od toho neodradí, možná je to pouze pověra, ale já se přikláním k tomu, že na tom opravdu asi něco bude.
Již představa, že vše se dá nahradit vitamíny a různými doplňky, je zcela zcestná a nefunguje ani v říši lidí, umírají lidé co se denně "cpou" horem dolem vitamíny, podpůrnými doplňky a kdoví, čím ještě. Možná si to někteří z Vás, začínajících chovatelů suchozemských želv, nebude chtít připustit, ale v říši želv platí pravidlo: čím lépe se želva má, tím dříve nás opustí! Kruté, já vím, ale pravdivé. Nadbytek všeho celoročně nemají želvy v přírodě nikde na světě. Jejich strava je po většinu roku chudá, jednostranná. Právě proto dokáží extrémně odolávat hladu a žízni. Jsou na to prostě přizpůsobené.
Takže zapomeňme všichni na vitamínové doplňky a přijměme fakt, že suchozemským želvám bohatě stačí už tak vydatná celoroční strava v zelené podobě. A pokud ji někdo z Vás chce donutit k dietě, stačí jí nedat nic jiného než seno. Příroda se k nim také chová tvrdě a buďte nesmlouvaví, však ona si dá říci, a pud sebezáchovy ji jednoznačně donutí. Ten kdo z Vás nakonec couvne, dělá velkou chybu a pro želvu je to nejpřirozenější věc odolávat a vyčkávat, co bude. Snažme se tedy želvám dopřávat co nejméně komerčních produktů a vynahraďme jim to přírodní zdravou a vyváženou stravou. Bez obav můžeme doplňovat vápník, protože v přírodě si to doplňují konzumací podloží, které je vápencového původu a i rostliny zde rostoucí ho mají v sobě více než kdekoliv jinde.
Závěrem:
Berte to všichni jako moje zamyšlení nad uměle dodávanými produkty a vitamíny. Na Vás je, zda podlehnete té strašné mediální a všudypřítomné masáži. Neládujte želvy horem dolem něčím, co vlastně ony ani nepotřebují. Jediné, co tímto docílíte je 100% zkrácení života, popřípadě velké zdravotní problémy. Mějte také na paměti, že první, co veterinář udělá, když neví kudy kam, je vitamínová injekce, přeci jste přinesli nemocnou želvu, tak Vám musí nějak pomoci! Nebo ne? Znovu opakuji, pouze nemocné želvě to může pomoci, ale zdravou přívést k nemoci. Já dlouhodobě neposkytuji žádné ze svých chovných skupin žádné vitamínové ani jiné komerční produkty, pouze vápník - uhličitan vápenatý. Nepozoruji u želv žádný nedostatek nějakého vitamínu či něčeho jiného, a to jak na růstu, tak na zdraví. Tentokrát nepopřeji nic Vám, ale vašim želvám - co nejméně vitamínů.
Pevně věřím, že kdyby želvy uměly mluvit, tak by hodně nahlas křičely:" My to nepotřebujemééééééééé!"
Copyright ©
Mohlo by vás zajímat
Ochrana před praskáním výhřevných žárovek
199 Kč
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz