chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Návody, postupy > Měříme želvu

Měříme želvu

Jak správně změřit suchozemskou želvu

geochelone-pardalis---merime-zelvu.jpg

Jak změřit suchozemskou želvu? Někomu pro zasmání, pro jiného nový poznatek. Na základě zkušeností z komunikace se zákazníky a začínajícími chovateli suchozemských želv jsem zjistil, jak velký problém se nachází za dotazem: Jak máte velkou želvu? Následuje smršť dotazů, jak jsem to vlastně myslel. Délka, obvod, s nožičkami, s hlavou nebo bez no prostě galimatiáš jak má být. Nastává nepřehledný zmatek a dohady a z původně deseticentimetrové želvy se vyklube pouze pěticentimetrový prcek...... . Pro některé chovatelské rady je nutno prostě znát co nejlépe velikost želvy a od toho se vše pak odvíjí. Takže, ač se to může zdát někomu úsměvné, velikost je opravdu důležitá a nemusíme tady hlídat milimetry, stačí centimetry.

Ne každý je nadán tím správným odhadem, věkem (děti) a konkrétně něžné pohlaví, bez urážky, dokáže naprosto běžně ustřelit o 5 - 10 cm, což na želvu je opravdu dost a někdy je to i více jak 50% její celkové velikosti. A chlapi by si měli uvědomit, že nesedí v hospodě u piva a 20 cm nemusí být vždy 20 cm, ale možná i 12 cm .

Tady si jednoznačně ukážeme, jak tu želvu změřit a 99% chovatelů suchozemských želv bude s touto odpovědí spokojeno. Na jednoznačný dotaz patří jednoznačná odpověď. Metod, jak jsem již popisova,l je u laické veřejnosti nespočet, ale my tady nebudeme nic dalšího vymýšlet a zvolíme pouze jedinou pro všechny směrodatnou, a to je jednoznačně pouze celková délka krunýře želvy!!  Ukážeme si tedy na příkladech, jak ji změřit a uvedu metody pro každého dostupné, jednoduché a přesné. Vždy měříme délku bez nožiček a hlavy, tedy pouze délku krunýře želvy:

1) Posuvné měřítko (šupléra, dílenská posuvka) T. marginata

merime-suchozemskou-zelvu-003.jpg

2) Prkénková metoda - T. marginata, G. radiata

merime-suchozemskou-zelvu-001.jpg

merime-suchozemskou-zelvu-007.jpg

3) Metoda, co dům dal, ala kuchyň - P. Arachnoides

merime-suchozemskou-zelvu-011.jpg

Závěrem

Předpokládám, že po přečtení tohoto článku již nikdy nedojde k dohadům o velikosti v našem případě suchozemské želvy. Už pár let jsem si říkal, musíš to opravdu napsat, ať je jasno jednou pro vždy. Proč až dnes, je jednoduchá odpověď, opět jsem řešil velikost želvy a z původních 15 cm jsme skončili po dohadech na krásných 8 cm. Ano, dnes byl ten správný okamžik tomuto tématu věnovat trochu té chovatelské pozornosti, zasmát se společně a jednou pro vždy stanovit způsob a metodu měření želv. Všem Vám přeji mnoho šťastných centimetrů a úsměvů na cestě chovatelským životem.

 Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek