chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Nemoci, léčení, úpravy > Úpravy krunýře želvy

Úpravy krunýře želvy

Upravujeme krunýř suchozemské želvy

upravy-krunyre-zelvy.jpg

Všichni chovatelé suchozemských, ale i vodních želv se občas setkáváme s tím, že želvě je potřeba upravit krunýř. Proč? Každá želva je jedinečný kus a není krunýř jako krunýř. Úpravy jsou v praxi občas potřeba, a to hlavně ze zdravotního hlediska. Největším nebezpečím je, když se stane vlastní krunýř želvě nebezpečný! Vrozené anomálie krunýře již od vylíhnutí poškozují díky tvaru kůži želvy a vznikají hlavně odřeniny a řezné rány. Také různé úrazy a poškození krunýře mají leckdy vliv na jeho tvar a nebezpečné hrany

Proto si tady probereme vcelku jednoduché způsoby, jak svépomocí doma krunýř mírně upravit. Nebudou to žádné odborné zásahy většího rázu, neboť i krunýř želvy je kompletně prokrven.  Pokud by naše úprava byla větší, dojde ke krvácení a možnosti infekce, popřípadě mohou nastat další komplikace a vyloučit v krajním případě nelze ani následný úhyn. Pouštíme se tedy pouze do "kosmetických úprav" a vše ostatní raději necháme na odbornících, veterinářích.

Jak si možná každý z Vás všiml, krunýř želvy, vrchní díl  karapax a spodní plastron není u všech želv stejný. Tvary (vybočující z optima) jsou někdy vrozené a způsobené nevhodným chovem či stravou, v podstatě je jedno, jestli je zavinění díky špatnému chovu ,úrazu nebo vrozené vadě. Proto si probereme některé zásahy blíže a seznámíme se s jednoduchou metodou jak rychle, bezbolestně a dostupnými prostředky zjednat nápravu.

Vrozené vady krunýře želvy

Tak tyto vady jsou nejběžnější, nově vylíhnutá želva má někdy hodně atypický pro jejich druh kraj krunýře, členitý a vcelku dosti ostrý. V běžném životě to želvě vůbec nevadí a nemusíme dělat žádné úpravy. Některé želvy mají různě zubatý a členitý okraj krunýře a ničemu to nevadí, zde samozřejmě žádné zásahy neprovádíme!

Jiná věc je v případě, kdy želva má atypický krunýř a tyto ostré části při pohybu poškozují měkké tkáně želvy a jsou pro ni vlastně i nebezpečné. Pak je na nás provést zmíněnou úpravu a v 99% případů stačí ostrý výčnělek, hranu...lehce zapilovat a ztupit. Co k tomu budeme potřebovat? Dle rozsahu a místa úpravy zvolíme nejlépe dílenský pilník a popřípadě můžeme použít také pilníček z manikůry, nějaký hrubší na lidské nehty. Postižené místo opatrně pilujeme, až vznikne, na ostrém místě malá ploška a ostrá hrana již dále neřeže. V případě ostrého výrůstku zapilujeme dostatečně jeho špičku viz obrázky.

Jako pokusná želva nám poslouží tato vylíhnutá želva ve stáří 5 měsíců, kdy při pohybu docházelo ke zranění díky špičkám na krunýři u zadních nohou a jde o určitou anomálii ve tvaru krunýře.

Ostré špičky na vrchním krunýři želvy

upravy-krunyre-zelvy-003.jpg

upravy-krunyre-zelvy-004.jpg

upravy-krunyre-zelvy-005.jpg

Použité nástroje na úpravu

upravy-krunyre-zelvy-006.jpg

upravy-krunyre-zelvy-007.jpg

Výsledek po úpravě

upravy-krunyre-zelvy-008.jpg

upravy-krunyre-zelvy-009.jpg

Tak a želva to má bezbolestně za sebou. Ostré špičky jí nebudou už poškozovat kůži na nohou. Takto postupujeme i u jiné ostré hrany kdekoliv na krunýři želvy. Díky upilování pouze vrchní vrstvy jsme se nedostali do prokrvené části krunýře a nemusíme tedy použít ani dezinfekci nebo dělat jiné další kroky. U větších želv můžeme k úpravě takovéto špičky použít i menší štípací kleště a zapilovaním pouze upravit do hladké konečné podoby.

Větší želvy

Máme tady dotaz jednoho chovatele větší želvy:

Zdravím, želvičce se objevily na krku nějaké odřeniny. Na obou stranách krku vypadají stejně. poradíte zda to řešit u veterináře nebo tomu dát čas? Má poměrně ostré hrany na krunýři kolem krku. Bohužel od mládí má zdeformovaný krunýř.

V tomto konkrétním případě by měl chovatel této želvy postupovat podle návodu a hranu krunýře řádně zapilovat.

poskozeni-kuze-o-krunyr.jpg

Zranění, nehody želv

U větších želv dochází k různým nehodám, a to hlavně ve venkovních výbězích. Pády, poškození vinou chovatele různými nástroji jako jsou lopaty, krumpáče, kopáčky, sekačky a v neposlední řadě pokousáním jinými zvířaty a to nejčastěji psy.To vše již leckdo zažil a  velcí chovatelé by mohli vyprávět. V těchto případech jde většinou o vážná zranění, kde je zapotřebí již odborných znalostí a nasazení antibiotik, zacelení ran...Pouze v případě, kdy je část jkrunýře prostě odseknuta, ulomena anebo když z ní teče krev, je potřeba zasáhnout. Většinou vznikají různé otřepy, hrany a tady nám poslouží opět dobře k hrubému zarovnání kleštičky a k dokončení pilník. Čerstvou ránu před zákrokem dezinfikujeme včetně nástrojů a to samé provedeme po dokončení. Případně ránu zalepíme, než přestane krvácet, aby nedošlo k průniku nečistot do rány. pokud se na to osobně z nějakého důvodu necítíme, ihned k veterináři!

Jak postupovat po zdravotní stránce najdeme také v ŽELVÍ LÉKÁRNIČCE

Zraněná želva po zhojení poškození krunýře

zraneni-zelvy.jpg

Závěrem

Takto postupujeme u většiny případů, kdy různé výčnělky a hrany poškozují kůži želvy. Samozřejmě pro zkušené chovatele nic nového pod sluncem, ale ti začínající opět tápou a nevědí si rady. Doufám, že tento článek jim pomůže a želvu zbaví jednoduše jejího případného problému. Takže všem Vám přeji při úpravách krunýře želvy jistou a klidnou ruku.

Copyright @

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek