Želví rok 2013
Želví pohoda
Opět jsme všichni o jeden rok starší a před námi je magický rok 2013. Na probouzení suchozemských želv, které zimují, je ještě dostatek času a želvy konečně tvrdě spí. Ač se to nezdá, jaro se kvapem blíží a ten kdo želvy zimuje, se již netrpělivě, ale i s určitými obavami, těší na své miláčky. Tak jako již v několika minulých letech jsem se rozhodl opět vést jakýsi deníček nejběžnějších druhů chovaných suchozemských želv.
Pro letošní rok se budu opět věnovat celým skupinám želv a nejvíce prostoru dostanou zástupci nejběžněji chovaných druhů evropských želvTestudo hermanni, T.marginata a T.graeca. Najdete zde obsáhlá data, která budu doplňovat po celý rok, jako váhy, snůšky.... a další podrobnosti z celého chovu, prostě vše, co by Vás mohlo zajímat. Bude to takový normální želví rok a nezapomenu i na další zajímavosti ze života exotických druhů suchozemských želv, které chovám. Takže Vám všem želvařům přeji, ať ten Váš želví rok 2013 patří mezi ty nejlepší a nejkrásnější.
11. 1. 2013
Venkovní teplota -3°C a polojasno! Při kontrole želv zjištěno vše v pořádku , spí ani se skoro nehnou. Teplota v zimovišti +5°C, což je ideální. S očekáváním mrazů, které mají přijít, je zapotřebí zvýšit dohled nad teplotami v zimovišti, aby neklesly pod 0°C!
11. 3. 2013
Venkovní teplota +2°C a zataženo! Chovatelé suchozemských želv radujte se, ač to zatím při pohledu ven, nevypadá začíná nám želví jaro. V zimovišti už začalo být minulý týden, kdy nám sluníčko ukázalo vlídnout tvář rušno. Želvy sice spí, ale začínají se vyhrabávat na povrch a to je první známka, že tuší jaro. O víkendu jsem je přemístil do venkovních boud, kde mají možnost pokračovat v zimování, a elektronika je chrání před případným zmrznutím. Jakmile se po tomto snad posledním zimním období oteplí, začnu jim otevírat boudy a začne proces probouzení.
Naštěstí všechny žijí, ale ten největší nápor na jejich organismus začne až při opravdovém probuzení kdy bývají největší problémy. Zpomalený organismus ještě není rozpumpován a případné léky při komplikacích tím pádem mají mizivou šanci se dostat tam kde jich je třeba, a o úhyny pak není nouze. Ale co nebudu malovat čerta na zeď a zbytečně všem přidělávat vrásky na čelo, však ono to určitě dopadne dobře. Ten z Vás kdo má možnosti jako já ať nečeká moc dlouho, protože případný přenos do již sluncem vyhřátých ubikací není to pravé ořechové a hrozí teplotní šok. Pokud vyjde předpověď počasí je nejzazší termín sobota 16. 3. 13. Takže Vám přeji hodně štěstí v probouzení želvích miláčků.
22. 3. 2013
Tak nám ta předpověď opět nedopadla dobře. Všichni jsme očekávali jaro včetně odborníků na počasí a místo toho budeme chodit bruslit. Letos se nám to zimování nějak protahuje a na chování želv je vidět, že jakmile se malinko teploty zvýší už je v zimovišti rušno. Já už mám želvy venku, i když zatím pouze v boudách a čekám na zlepšení počasí. Pak jim bude teprve umožněn vstup do venkovního výběhu. Čekám letos rychlé probuzení, protože zaznamenávám opravdový neklid želv. Ti z Vás co to nevydrželi a dali také želvy ven by měli příští dny být na pozoru neboť pokud jim vyjde předpověď počasí čekají nás ještě hodně tuhé mrazy.
Mám pouze obavy, aby jaro nepřišlo hodně rychle a želvy vydržely nadměrně rychlé probouzení, což by v tomto případě určitě následovalo. I tato fáze je pro zdárný průběh důležitá, a pokud se přehřejí hrozí kolaps organismu. Takže nepanikařit, pohlídat teploty a ještě minimálně týden vydržet a pak.......
8. 4. 2013
Venkovní teplota +12°C a zatím jasno! Konečně je to pravděpodobně tady, chce se mně zvolat, ale nebudu chválit dne před večerem. S předtuchou dobrého počasí jsem brzy ráno otevřel vchody do venkovních boud. A hle v 14 h jsou venku jako vždy první Testudo marginata - želva vroubená a vesele si pochodují, no jo Sam, kdo jiný, ten musí být všude první. Ostatní pomalu následují zatím v menším počtu, ale přeci.
Využívají každého paprsku sluníčka a je na nich vidět, možná si to pouze myslím, první radost z přicházejícího jara. U hermanek a graec je zatím klid po pěšině, těm jako vždy bude trvat déle, než poznají, že jaro nám konečně začalo. Mají ten start tradičně pomalejší. Je to jedno, jestli opět přijde ještě špatné počasí, ale želvy už jsou připravené to je jasné na 100%.
14. 4. 2013
Venkovní teplota +19°C jasno. Nádherný jarní den dokázal zbudit i želvy druhu T.hermanni a T.graeca. 99% želv už ochutnalo jarní sluníčko a ve výbězích je pěkně rušno. Tak nějak máme všichni z toho počasí radost a rychlost s jakou se želvy letos probudily dlouho nepamatuji. Asi už je taky ta zima pořádně potrápila.
No uvidíme, co předvede počasí v následujících týdnech. Tento má být super, ale o víkendu se má opět zatáhnout a teploty půjdou opět dolů. Zatím to nevypadá na nějaké problémy s odzimováním, a želvy jsou vesměs v dobré kondici. Jako chovatel moc dobře vím, že možné komplikace přicházejí až o chvilku později. A příkladů kolem sebe najdu za ty roky spousty. Kamarádovi například loni uhynulo asi 10 ks želv tři neděle po probuzení a to je měl více jak třicet let. Příčina - neznámá (každý rok zimoval stejně). Takže se mějte všichni kdo odzimováváte na pozoru a hlavně nedávat násilně želvy na přímé sluníčko!!!!!!
28. 4. 2013
Venkovní teplota +13°C zataženo. Tak a máme tady první ochlazení po doslova letních teplotách. Popravdě řečeno teploty min. týdne nebyli pro želvy to pravé ořechové a lze říci pouze díky počasí! Bohužel takto prudký náběh teplot je pro probouzející se želvy opravdu hodně moc razantní a hrozí kolapsy organismu......Takže nastávající počasí se doufám vrátí k normálnímu jaru. Jinak malé loňské želvy již mám částečně ve venkovních výbězích a tak už to zůstane. To pro všechny, kteří řeší jestli ven nebo ne. Po dostatečné teplotní přípravě není žádný problém a pouze mrazy mohou částečně narušit jejich venkovní pobyt. Snášení je zatím v nedohlednu a to díky počasí i dlouhému zimování.
22. 5. 2013
Venkovní teplota +20°C polojasno. Tak a máme tady konec druhé třetiny května a se snášením vajíček je to tragédie. Pokud si chovatelé stěžovali roky nazpět na špatné počasí letos to je brutální a výhled počasí zatím neslibuje zlepšení. Želvy čekají teplé počasí a proto je vysnášeno zatím cca měřeno u více chovatelů 10% vajíček. Pro srovnání s jiným rokem je to zpoždění o tři týdny a - 30%. Třetí snůšky letos 100% nebudou!!
Platí samozřejmě pro chovatele evropských druhů suchozemských želv ve venkovních výbězích. Propad bude ještě větší právě s ohledem na předpověď počasí na následující víkend, kdy hrozí na horách sněžení a přízemní mrazíky. Takže Ti kteří máte želvy venku bedlivě sledujte předpověď počasí pro Váš region, ať nemáte želvy mražené! Hodně špatný rok to bude letos pro všechny želvaře, to je již jisté. Ale co želvy? Dlouho zimují a pak velmi krátké léto, to jim také nesvědčí moc. Uvidíme, nerad jsem nositelem špatných zpráv, ale za posledních pár let dozadu si každoročně říkám, horší to být nemůže a příroda odpovídá: ALE MŮŽE!!
4. 6. 2013
Venkovní teplota +16°C zataženo. Odpovím si na minulý příspěvek, ALE MŮŽE! Je začátek června a já se těšil jak, zde budu psát pouze dobré zprávy, opak je pravdou. Želvy díky extrémně špatnému počasí neaktivují, lezou omezeně, víceméně nežerou, a pokud to mám říci slušně je to prostě na zbláznění. Navíc je extrémní vlhko díky vytrvalým dešťům a povodním na celém území CZ není také nic moc. Tak nějak jsem letos ztratil iluze o tom, jak se planeta otepluje, chce se mě říci: houby s octem! Nejhorší ze všeho je výhled počasí do dalších dnů. Pokud se trefí snášet se nebude a jsem hodně zvědav jak to vše tento rok dopadne. Každopádně už teď je to jasně nejhorší rok hodně let dozadu.
Copak letošní snůšky ty už jsem částečně odepsal, ale větší obavy mám o želvy během příštího zimování. Pokud bude léto krátké a studené může se stát, že v zimě budeme řešit problémy s želvami a to díky celkové vyčerpanosti a malým zásobám na zimu. Co si budeme povídat, ale největší váhové přírůstky jsou každoročně maximálně do konce července. Pak začínají želvy hubnout a nastává příprava na zimování. Pokud nebudou mít dostatečné tukové zásoby lze očekávat problémy při dlouhém zimování. Letos to prostě nestojí za nic a bude hůř!
12. 6. 2013
Venkovní teplota +22°C polojasno. Tak konečně to vypuklo, hurá. S příchodem teplého počasí želvy začaly konečně snášet. Časovou ztrátu už nedoženou a prostě letos bude slabší "úroda". Přírodě neporučíš. Ten z Vás kdo ještě váhá, zda želvy dát do venkovního výběhu by měl bez otálení želvy přestěhovat. Určitě je to lepší řešení než je celý rok drtit v teráriu a přirozenější prostředí je prostě venkovní prostředí. Výhled počasí pro můj región je opravdu příznivý a doufám, že budu mít spoustu materiálu o snášení. Přeji Vám všem pěkný a hlavně slunečný konec jara bez zbytečných starostí.
1. 7. 2013
Venkovní teplota +24°C slunečno. Tak konečně jsou prázdniny tady! Pro většinu z nás čas dovolených, odpočinku a letní pohody. Pro želvy by se dalo říci také. S odchodem nejdelšího dne v roce želvy jak mávnutím kouzelného proutku přestanou snášet a začnou si užívat léta. I když nevím jak letos, ale zatím co se týče počasí je to bída. Pokud některá z želv ještě snese vajíčka bude to pouze výjimka a nemůžeme ve venkovním chovu čekat, co se týče snášení již žádné zázraky. Tak to prostě je nikdo s tím nic nenadělá.
Bohužel během vlny veder před několika dny uhynulo chovatelům spoustu želv a to nejen ve venkovních výbězích, ale i v teráriích. Příčina v těchto případech je jednoznačná - přehřátí želv. Dodnes někteří želví jedinci bojují o život. Velmi prudká změna teplot směrem nahoru si vybrala svoji daň. Pro případ obdobné situace do budoucnosti, nezapomeňte vypnout veškeré osvětlení v teráriích a zajistit co nejlepší odvětrání chovných prostorů!
Letošní rok co se týká snášení byl opravdu o hodně slabší než předchozí léta. Většina chovatelů má až o 1/3 méně vajec a lví podíl na tom má vývoj počasí během měsíce května. Tento rok je nejslabší za několik posledních let. Jo, příroda tu nepředěláš. Říkala mě moje babička. Výhled počasí není, tak špatný, ale bylo by potřeba, aby se zlepšilo a to hlavně průměrné denní teploty. Želvy, které spí až 6 měsíců v našich podmínkách potřebují nabrat během léta sil a vzhledem k špatnému počasí v CZ je to pak neúměrně vyčerpává. Oni to přežijí, ale problémy se posouvají zákonitě do příštích let.
Každopádně všem želvařům a nejen jim přeji ty nejlepší prázdniny jaké mohou být, hodně zážitků, pěkné počasí, super léto a vydařené dovolené :-)
13. 7. 2013
Venkovní teplota +26°C slunečno. Teplé počasí pokračuje a želvy i my chovatelé si užíváme léta. Pomalu, ale jistě jedí málo, a pokud některá želva ještě snese vajíčka bude to zázrak. Od minulého příspěvku snesla pouze jedna Testudo gracea a podle mého názoru je definitivní konec pro tento rok u středomořských druhů Testudo.
Co naděláme, každým dnem se začnou líhnout letošní odchovy, které jsou také zpožděné a kopírují jarní zpoždění ve snášení želv. Už se těším na nová mláďata. Naštěstí nemusím řešit žádné problémy zdravotní a z tohoto hlediska je tento rok výborný a v poklidu. Každopádně to snad nezakřiknu.
Polovina školních prázdnin se blíží a tím i pro některé z Vás i čas dovolených. Proto je na místě připomenout, že pokud cestujete někam k moři a náhodou tam narazíte na suchozemské želvy nechte si raději zajít chuť na to vzít ji domů. Pokud Vás chytnou, hrozí Vám nemalé opletačky s policií a hrozba pokuty až 1 mil korun! A to si myslím nestojí za to. Většina želv spadá pod přísně chráněné želvy CITES! Přeji Vám všem pohodové léto, pěkné počasí a příznivý vítr do plachet....
24. 7. 2013
Venkovní odpolední teplota dle lokality +30 - 34°C slunečno, vedro. Na koupání super, pro naše želvy někdy problém. Tak se mě konečně letos líhnou první želvy a to druh Testudo marginata - želva vroubená :-)
Upozorňuji všechny majitele suchozemských želv, ať si dají na ně v následujících dnech velký pozor, a to hlavně co se týče teplot a možného přehřátí. V bytech kde je teplo je potřeba vypnout dle možností veškeré osvětlení v teráriích a co nejvíce je větrat! Ve venkovních výbězích pohlídejte želvy, aby nezůstaly během nejvyšších teplot na přímém slunci. Na balkónových výbězích, celodenně na slunci zvažte přesun želv během dne domů, do například papírové krabice se senem nebo čerstvou travou. Výstraha platí v období dle předpovědi až do neděle....!!! Přeji Všem pěkné léto
7. 8. 2013
Venkovní odpolední teplota dle lokality +27 - 34°C slunečno, vedro. Poslední dny se vyznačují vedry, a v želvích výbězích je podstatně klid. Evropské druhy želv dohánějí skluz z jara a žerou jak nezavřené. Snášení mají za sebou již definitivně a hned jak poklesnou průměrné teploty začnou méně žrát, nastane příprava na zimu.
Malé želvy se postupně líhnou. Líhnivost vajíček bude letos o něco horší a počítám předběžně se strátou okolo 5%. I to je dobré, jiní chovatelé to vidí daleko hůře, ale co uvidíme až se všechny želvy dolíhnou. Celkově se letošní rok asi moc nepodaří, želv bude asi méně a odhaduji o 1/4 celoroční produkce všech chovatelů želv. Můžeme být rádi, že to nedopadlo ještě hůře. Poslední dny se množí zprávy o úhynech želv a jednoznačně to lze přisoudit počasí, i když někdo si to možná nemyslí, pro chovatele je to, ale jednoznačná příčina zvýšených úhynů a selekce je neúprostná.
Předevčírem mě snesla první letní snůšku Geochelone pardalis a zajímavé na tom je, že začala hrabat okolo 19 h a snasla až v 01:30. A to v absolutní tmě, příroda je nevyzpytatelná. Krásných 7 vajíček je již v inkubátoru a můžu se těšit na nové přírůstky. Přeji Vám všem hezký zbytek prázdnin a těm větším pěknou dovolenou se super zážitky.
16. 9. 2013
Venkovní odpolední teplota dle lokality +16°C zataženo. Se začátkem nového školního roku a měsíce září začala pro želvy příprava na zimování. A, že to vzaly želvy opravdu z gruntu je vidět ihned jak vstoupíte do venkovních výběhů. Žerou pomálu a většinu času tráví v boudě v seně, ven se jim prostě nechce. Nejvíce je to znát na druhu T.marginata - želva vroubená, ty jsou v přípravě nejdále. Trus všech želv je pevný a hubený - neklamná známka sníženého příjmu potravy a začátku přípravy na zimování.
Když vylezou to už musí být opravdu slunečno, a jídlo? Na to nemají až na výjimky pomyšlení. Ti z Vás co nebudou želvy zimovat a mají je venku, ale ještě na přesun domů mají dostatek času. Počasí se určitě ještě umoudří a čeká nás určitě slunečný podzim. Vidím to na přesun cca za měsíc a včas to jsem, dám. Samozřejmě záleží na lokalitě chovu, a v horách se čas nebezpečně blíží.
15. 9. jsem konečně přesunul dospělé G.pardalis do vnitřních prostorů a to hlavně z důvodů velmi špatné předpovědi počasí do příštích dnů. Boudy nejsou temperované a hlavně klesly průměrné teploty. Jako mávnutím proutku ožily a jedna samice během pár hodin snesla první letošní snůšku ve vnitřním výběhu, to byl tedy fofr :-). Kdyby zůstaly venku déle, tak hrozí rýma nebo částečný útlum a to by pak byl moc výrazný teplotní skok. Snášení zaznamenala vnitřní kamera, jak můžete vidět na fotografii.
Všem Vám přeji pevné nervy při podzimním rozhodování kdy ty naše mazlíky přendat domů. Jediná rada je, vydržte to co nejdéle, protože evropské želvy pokud nezimují, jsou v některých případech na jaře hodně unavené a tímto jim zkrátíme zimní léto bez spánku.
1. 10. 2013
Venkovní odpolední teplota dle lokality +15°C jasno. Tak a máme tady podzim. Pro želvy období nicnedělání a přípravy na zimu a tím pádem zimovaní. Ten z Vás kdo nebude zimovat a má ještě želvy ve venkovním výběhu nemusí nikam spěchat. Samozřejmě záleží na lokalitě a například Šumava má být už dávno doma. My ostatní co máme to štěstí a bydlíme v příjemnější části naší země, co se týče počasí jsme ještě spokojeně ve venkovních výbězích.
Slunečné počasí posledních dní nám všem prostě přeje. Ten správný čas na stěhování nezimujících želv nastane, jakmile se toto pěkné počasí zkazí! Pak už není nad čím přemýšlet. Když tak koukám na předpověď počasí, já do 14. 10. 13 jsem venku a nic neřeším včetně Madagaskaru. Pokud se to změní, jdeme domů. Někteří z Vás mají možná obavy o želvy a jejich zdravotní stav, ale toto počasí ustojí bez obav a ani ranní mrazík je nedokáže s ohledem na tepelnou setvačnost udolat. Celonoční mrazy zatím naštěstí nehrozí.
V podstatě jde o to, aby nám želva po třech měsících nechtěla spát a my nemuseli řešit složitě odpočinkové období, proto je snaha je nechat odpočinout teď a posunout jim potřebu odpočinku až na jaro a opět ve venkovním výběhu. Ne vždy se to sice podaří, ale jsou to mnou osvědčené chovatelské postupy. Po příchodu do terária musíme nastavit volnější teplotní režim a připravit je postupně na nástup jara a léta v teráriu během zimních měsíců. Takže Vám Všem držím palce a přeji bezproblémový přechod se želvami domů.
22. 10. 2013
Venkovní odpolední teplota dle lokality +19°C jasno. Tak a máme tady jaro chce se mě říci. Pro želvy opět impulz k zvýšení aktivity a většina želv toho i využívá. 90% se jich pohybuje po venkovním výběhu, vyhřívají se a snaží se i baštit. Znamení, že zima a zimování možná je nadohled, ale ne v příštích dnech, jak i předpověď počasí napovídá. Další znamení toho, že přesun domů ještě není ani nebyl nutný a to u nezimujících suchozemských želv. A proto mohu s klidným svědomím říci, že my jsme stále venku ve výbězích. Impulzem návratu domů bude noční pokles teplot na delší časový výhled. Pak to bude již na 99% snad ta správná doba, a přijde asi po období současných veder.
Dovolím si říci, že sice pro nezimující želvy super, ale pro ty co budou zimovat takovéto teploty nejsou moc vhodné, želvy jsou v mezidobí, kdy nežerou a očekávají příchod zimy, aby se mohli zazimovat. Takovéto teploty je opět mohou nastartovat a pak už je to při náhlém ochlazení rizikové. Plné trávicí ústrojí.........to vše zvyšuje rizika při zimování a jako chovatel želv mám obavy z dalšího vývoje. A jako člověk jásám, vytahuji trička..
9. 11. 2013
Venkovní odpolední teplota dle lokality +11°C zataženo. Konečně jsme se všichni včetně želv dočkali. Zima hodlá udeřit již zítra rapidním snížením teplot. Pro želvy které ještě tento týden běhaly po výbězích jako by se nic nedělo, je to určitě hodně velká zátěž. Naštěstí nežraly a spíše spotřebovávaly nahromaděné zásoby. To není dobrá zpráva a mé obavy jsou si myslím na místě, tak jako každý rok.
Pokud podzim je hodně teplý, tak želvy hubnou a na zimu jdou "zesláblé" což, může mít vliv na jejich kondici během zimování a pak běda kdyby nastaly problémy. Taková želva pak vydrží daleko méně a velké problémy jsou na světě. Ale musí se to vše brát trochu s nadhledem, jinak to prostě nejde.
Malá část želv už v boudách spí nějaký ten týden bez ohledu na počasí. Snad již se po poklesu teplot rapidně neoteplí! To by byla hodně špatná zpráva. Letošní rok byl špatný, to sice píši každý rok poslední dobou, ale co bylo letos to jsem neviděl již pěknou řádku let. Velmi špatné jaro se podepsalo výrazným způsobem na snášení u všech chovatelů a želv letos je vylíhnutých prostě málo. Teplé až velmi horké dny místy devastovaly želvy napříč věkem a spousta jich uhynula. Podzim je zase vysiluje a hubnou, prostě usnout se jim nějak nechce. Když to vše sečteme a podtrhneme z chovatelského hlediska je tento rok přímo strašný! Ale co naděláme takový je život chovatele a nemusí jít ani vždy o suchozemské želvy. Co si budeme povídat.
Vánoce před dveřmi, spousta starostí pro nás dospělé a jeden se už těší už to bude mít vše za sebou. Volby nám nedopadly také moc dobře, kurs koruny nám uměle srazila ČNB o dvě kačky, takže vše podraží a tak bych mohl pokračovat, prostě rok 2013 jeden velký "průšvih". Vám všem chovatelům želv přesto držím palce při zazimování mazlíčků a doufám, že my všichni jsme si letos smůlu vybrali na pár let dopředu a bude pouze jen lépe.
30. 12. 2013
Venkovní odpolední teplota dle lokality +11°C zataženo. Tak a máme tady konec dalšího Želvího roku. Popravdě z chovatelského hlediska další a možná i dokonce nejhorší za posledních pár let. Špatné jaro, díky tomu i velmi špatné snášení všech evropských druhů suchozemských želv. Chovatelé se dostali v produkci o 1/4 - 1/3 pod běžné odchovy. Ohledně líhnutí bylo i více vajíček neoplodněných a zkažených. No prostě rok 2013 si vůbec nezadal a zůstal věrný svému číslu!!!
Díky velmi teplému počasí želvy nespí moc tvrdě a doufejmě, že ta pravá zima na zimovíání želv přijde co nejdříve.
Každopádně Vám všem chovatelům přeji do dalších let jen to nejlepší, hodně zdraví a hlavně chovatelské úspěchy, na které můžete být hrdí.
Želvám zdar
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz