chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Vše o teplotách > Regulace teplot u želv

Regulace teplot u želv

Regulujeme teploty v chovných

prostorách u želv

teploty.jpg

Dnes si řekneme, jak můžeme efektivně snížit teploty v chovných zařízeních, kde chováme suchozemské želvy. Co Vám budu povídat, želva jako studenokrevný plaz potřebuje čas od času změnu chovných podmínek, a to hlavně v terarijním chovu, a to v 90% případů snížením teplot. Což může být v některých chovech dost problém, hlavně s ohledem na teploty v okolí, tedy většinou bytě, nebo během zimního období u nezimovaných želv.

Někteří z Vás nad tímto tématem mávnou rukou, že je to přeci jasné, ale množící se dotazy mě přesvědčují o opaku. Proto zde najdete návod, jak to technicky zařídit. Každý, kdo nezimuje a dává s příchodem jara suchozemské želvy do venkovního výběhu, by měl želvy na toto období náležitě teplotně připravit, a to snížením teplot v rámci místních podmínek co nejvíce. Je jasné, že v bytě, kde je průměrná denní teplota 20°C, se pod tuto hodnotu nedostaneme, ale přiblížit se jí aspoň můžeme.

O samotných teplotách a vším s tím spojeným se dočtete v těchto článcích:

Želvy a teploty

Měření teplot u želv

Měření teplot v Chorvatsku

Měření teplot v Egyptě

Abeceda chovatele suchozemských želv

O různých zařízeních pro chov suchozemských želv zde:

Želvy a chovné zařízení

Každý z Vás určitě zná nějakou metodu, jak snížit teplotu v prostorách a já Vám zde nabídnu veškeré myslitelné možnosti bez použití speciálních zařízení a tím pádem dostupné pro všechny chovatele suchozemských želv. Takže hurá na to a začneme od těch nejjednodušších až po ty komplikovanější. U každé jednotlivé metody popíši, jak na to. Musíme rozdělit také použité chovné prostory a začneme u klasických uzavřených terárií, přes akvaria a skončíme u želvích stolů.

Terária a akvária

Abych se nemusel opakovat, vyznačím u každého bodu možnost použití a to T - terária a A - akvária. Použitím obou znaků je možnost použití u obou typů chovných prostorů. U akvárií ponecháme horní část pokud možno celou otevřenou a částečně můžeme zakrýt pouze v případě, že máme v chovných prostorách velmi chladno. Nikdy neuzavíráme celé!!!!!

Každé terárium by mělo mít speciální odvětrání v dostatečné míře. Můžeme se setkat s různými způsoby řešení. U těch kvalitnějších je používáno kombinované, a to vpředu dole a nahoře pro zajištění výměny vzduchu. U tohoto způsobu dochází k částečnému proudění uvnitř a tím přirozené výměně vzduchu, což je nejlepší řešení. Bohužel v dnešní uspěchané době a všeobecném tlaku na cenu výrobku, je toto vše šizeno hlavně velkovýrobci a používá se větráníí pouze v horní části, což je někdy již z neznalosti věci výrobce podceněno a tedy je nedostatečně velké.

V těchto prostorách tím pádem dochází k přehřívaní celého terária i při sebemenším použitém osvětlení. Pokud tedy zjistíme, že prostory se přehřívají a musíme brát hraniční hodnoty s ohledem na cca 8 - 10hodinový provoz, kdy teploty kulminují. Vždy záleží také na velikosti chovných prostorů, ale i tam dojde k přehřívání. Přejdeme tedy ke způsobům jak docílit snížení celkové teploty při přehřívání nebo pokles teplot pro simulaci jiného období či před přechodem do venkovních výběhů.

- pootevřené dvířka (T)

Máme doma terárium a potřebuje z jakéhokoliv výše popsaného důvodu snížit teplotu. Nejjednodušší je použit metodu pootevřených dvířek podle velikosti želvy stačí na každé straně 1cm. Tím je umožněno větší proudění a dojde většinou i k snížení teploty.

regulace-teploty-u-zelv-004.jpg

- vysazená dvířka (T)

U menších želv při dostatečně vysokém předním spodním soklu lze pro ještě větší účinost dvířka tam, kde to jde, vysadit úplně. Používá se hlavně u menších terárí a v teplých prostorách, kde teplota místosti je nad 22°C, je už použítí v konkrétním období spíše nutností. U těch typů terárií, kde nelze dvířka vysadit, můžeme použít i otevření dvířek, je to sice nepraktické, ale účel světí prostředky.

- vysazení dvířek a zvýšení soklu (T)

U větších želv je vysazení dvířek u běžně vyráběných terárií problematické, neboť želva většinou dokáže pak přední sokl přelézt a utíká ven. Řešení je vysazení dvířek úplně a do drážek misto skla nasadit pouze pás skla, dřeva, plastu a tím zvýšíme sokl, zabráníme útěku a odvětráme výborně celé prostory. Použít můžeme cokoliv, akorát musíme zajistit proti vypadnutí ven.

koleda-2013-036.jpg

- částečnému vypínání osvětlení (T,A)

Teplotu můžeme snížit celkovým vypnutím výhřevného osvětlení během 8 - 10h svítícího cyklu a to například v polovině denního cyklu na jednu až dvě hodniny, nebo spínat a vypínat po jedné hodině. Pozor, v těchto případech nevypínáme vše kompletně, ale musíme nechat v chodu denní osvětlení!! Vypnout si ho můžeme dovolit tam, kde denní osvětlení zajišťuje něco jiného a to například osvětlení místnosti, dostatečné denní světlo (nedáváme nikdy na přímé slunce!). Použití cyklu, kdy se vše spíná například po dvou hodinách nelze doporučit, a to z důvodu možného dezorientování želvy či jiného zvířete.

- změna použitého osvětlení, celkový výkon W (T,A)

Další možností je výměna použitého osvětlení za nižší použitý výkon. Například u výhřevných žárovek z 40W na 25W .....To samé lze provést i u denního osvětlení a UV zdroje, pokud je montován jako samostatné třetí osvětlení.Konkrétní metody, které například používám já, najdete níže na této stránce.

regulace-teploty-u-zelv-008.jpg

- teplota pod výhřevnou lampou

Tady je pomoc jednoduchá a regulace probíhá zvednutím či spuštěním lampy nad substrát. Tam, kde je to technicky nemožné musíme použít nižší výkon W, nebo jiný typ osvětlení -  myšleno tak, že různé žárovky směrují tepelnou energii jinak a když používáte typ, který svítí hodně do bodu, tak můžete zachovat W, ale použijete konstrukčně odlišnou žárovku, která směruje tepelnou energii více do prostoru. Například u bodových žárovek je to většinou poznat podle velikosti hlavy žárovky. Například typ R63 a R80, kde rozdíl je opravdu hmatatelný. O tomto je nejlépe se poradit s člověkem, který tomu opravdu rozumí. Prodavač vždy není ten nejvhodnější, na to pozor.

- snížení průměrných teplot v místnosti

Řešení sice efektivní, ale pro lidské obyvatele většinou nepraktické, zvláště v zimním období. Pokud je to možné lze srazit průměrné denní teploty, intenzivním větráním během nočních i denních hodin. Nebo snížit vytápění například z 23 na 20°C a tímto jednoduchým opatřením ušetříme peníze jak za vytápění, tak snížíme i výrazně průměrné denní teplot v chovných zařízeních nebo prostorách. Opět musíme dávat pozor hlavně na průvan a velmi prudké nárazové změny teplot!

vetrani-mistnosti.jpg

- přenos chovných zařízení do jiných prostorů

Když potřebujeme opravdu z jakéhokoliv důvodu rapidně snížit teploty, musí přijít na řadu přenos celého chovného zařízení jinam a to do studenějších prostorů. Nevytápěné prostory, garáže, chodby, místnosti určené pouze na spaní, odvrácené na severní stranu.......možností je nepřeberně. Problém může nastat v panelákových bytech, ale i tam se najdou určitě prostory s nižší průměrnou teplotou, než je obývací pokoj nebo vytápěný dětský pokojíček. V případě nutnosti musí terárium na podlahu, kde je nejchladněji, tedy pokud nepoužíváme podlahové topení.

- elektronický stmívač

Při používání běžných výhřevných žárovek, nikoliv UV výbojek a jiných speciálních osvětlení, lze použít elektronický stmívač. Použití je jednoduché, zvolíme maximální možnou W do našich chovných prostorů a pomocí potenciometru řídíme intenzitu světla. Opět jednoduché a účinné řešení. Lze použít i stmívač do zásuvky, což je asi nejvhodnější pro laika a nemusí složitě vymýšlet, co a jak použít.

Pozor! Žádné stmívače energii nešetří, při snížení efektivní hodnoty napětí dochází ke snížení účinnosti žárovky. 100W žárovka provozovaná na 40% svět. výkonu přes stmívač určitě žere více nežli 40W žárovka na plný výkon bez stmívače. Chce to vždy používat s rozmyslem.

stmivac-osvetleni-zasuvkovy.jpg

- extrémní případy

Extrémní případy si žádají v rámci zachování NE chovných podmínek, ale života želv i extrémní řešení. Řešení leckdy popírají "zákony chovu", ale ty musejí jít v těchto případech prostě stranou. Najdeme domácnosti, kde se hlavně v letním období nedá srazit teplota jakýmkoliv běžným způsobem pod 27°C a chovatel nemá možnost bálkónového výběhu ani chladnějších prostorů. V těchto opravdu extrémních případech jednoznačně na letní část chovu zvolíme plastový box, který upravíme dle potřeb zvířete jako v teráriu, ale NEPOUŽIJEME ŽÁDNÉ OSVĚTLENÍ! Box umístíme na světlé místo a nikoliv na přímé sluníčko, kde se pak teplota ještě zvedne. Takto želva bez úhony přečká i ty nejteplejší dny a co si budeme povídat, v CZ jich většinou moc není.

- ryze technické možnosti

Co se týče čistě technických možností řešením je klimatizovaná místnost. Sám takto mám již po mnoho let želvy v takových prostorách a během letních měsíců, kdy jde klimatizace naplno, jsem nepozoroval žádné náznaky nějakých problémů. Spojených s  uměle ochlazovanými prostorami. Každý kdo vlastní doma klimatizaci ji tedy může bez obav použít, jen je zapotřebí zajistit, aby studený vzduch neproudil přímo do chovných prostorů nebo na ně.

klimatizace.jpg

Želví stoly

Želvími stoly nazýváme taková zařízení, která jsou umístěná volně v místnosti a v podstatě je zabráněno pouze útěku suchozemských želv do prostoru. Můžeme použít plastové boxy, bedýnky, vyřazenou koupací vanu...nebo takto může fungovat celá místost. Jde o vnitřní volný výběh, kde teplota je většinou závislá na teplotě v místnosti a pod lampami. V daném období musíme v těchto většinou větších prostorách zajistit vhodné teplotní podmínky podle toho, co simulujeme za období, a to většinou regulací teploty v místnosti a je jedno, jaké topení použijeme.V těchto prostorách proběhne regulace pouze udržováním teploty místnosti a nastavením výšky výhřevného osvětlení.

Výjimkou je pouze ta situace, kde celkovou teplotu v chovném stolu zajišťuje zároveň pouze výhřevné osvětlení! Zde pak veškerá regulace probíhá pouze změnou použitého osvětlení a příklad najdete níže.

Mezi želví stoly lze počítat i různé klece, které se též dají použít jako chovné zařízení pro suchozemské želvy a platí pro ně zásady chovu jako v želvích stolech.

klec-pro-chov-zelv.jpg

Možné příklady z praxe

1) K tomu, abych simuloval roční období popřípadě snížil teplotu ve větších teráriích, kde se nechají použít Osram 300W, používám tzv. kaskádovou výměnu. Jako příklad vezměme simulované léto s Osram 300W a potřebujeme snížit teplotu nebo simulovat roční období či jiný přechod teplotní. No tak použiji stejně velkou výbojku 160W a po ní 100W viz. obrázek. Tímto jednoduchým způsobem zachovám dostatečné UV záření, snížím teplotu pod výhřevnou lampou a zároveň v chovných prostorech. Jak jednoduché a naprosto účinné. Zrovna tak postupuji při zvyšování a možno kombinovat s délkou svícení těchto lamp.

regulace-teploty-u-zelv-005.jpg

2) U menších terárií můžeme to samé provést s menšími zdoji tepla, ale zde dochází ke komplikaci, že se mnohdy mění i velikost použitého závitu. V tomto případě, abych nemusel stále měnit objímku, jsem si vyrobil svépomocí redukce na závit a to z E27 - E14 (bohužel komerčně se tento výrobek nevyrábí) . Výměna je dílem okamžiku a naprosto pohodlné řešení. Následná výměna je, jak vidíte na obrázku, co se týče tepelného výkonu dostačující pro částečný pokles teplot.

regulace-teploty-u-zelv-007.jpg

regulace-teploty-u-zelv-008.jpg

Takto mezi sebou můžeme měnit výhřevné zdroje kdykoliv je to potřeba a účinně měnit teplotu v teráriích i akváriích, popřípadě v jakýchkoli prostorách, kde se význačně podílí použité osvětlení na teplotách v zařízění. Jedinou nevýhodou je, že u některých lamp jako například uvedených výbojek UV je pořízovací cena vyšší 1000 - 1500,- a pokud jich máme více, je počáteční náklad vyšší. Nehledě na náklady, pokud mámeí více takových prostorů, kde tímto způsobem budeme regulovat teploty.

Závěrem

Každý z Vás si musí uvědomit, že regulace teplot je důležitá součást chovu suchozemských želv s ohledem hlavně na momentální potřeby želv a že to někdy není jednoduché, vědí někteří z Vás velice dobře. Proto nikdy nepřistupujeme, až na výjimky při zdravotních problémech nekterých želv,  k razantním změnám, ale snažíme se o postupný přechod a je jedno, kterým směrem změny provádíme.

Zde jsem Vám popsal ty nejzákladnější používáné metody a některým, hlavně z řad zkušených chovatelů, se může zdát, že popisuji dávno známé metody. Je potřeba si uvědomit, že tento web čte také o mnoho mladší generace, která ještě nemá vzhledem k věku dostatečné životní zkušenosti a každá rada je pro ně inspirující. Přeji Vám všem chovatelům, a to hlavně suchozemských želv, hodně úspěchů při regulaci teplot.

Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

 

Aktuální teploty u želv

Aktuální teplota u želv.png

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek