chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Druhy želv > Geochelone sulcata - chov

Geochelone sulcata - chov

Želva ostruhatá

Africký obrněnec

Centrochelys sulcata

Geochelone sulcata - želva ostruhatá.png

Další druh suchozemské želvy, o kterém si něco povíme, je Geochelone sulcata - želva ostruhatá největší africká želva. Proč ostruhatá? Na zadních stehnech má želva ostruhy a od toho pochází i její název. Už jsem si zvykl, že "vědátoři" ve snaze ukázat, že jejich práce není zbytečná, čas od času mění názvy, v našem případě i těchto suchozemských želv. Nově se tedy snaží prorazit s názvem Centrochelys sulcata. Ono je to v podstatě jedno, jak se želva jmenuje a stále jde o jeden a ten samý druh želvího dinosaura. Želvy mají krunýř pískové barvy (dokanalé maskování v písku), kůži zlatou až mírně žlutou. Krunýř je po obvodu výrazně zoubkován.

Zoubkovaný krunýř sulcaty.jpg

Tento druh se dorůstá velikosti 60 - 80 cm s hmotností 30 - 50 kg, samci jsou o malinko větší než samice a mají klasicky delší. Mají mírně prohnutý (konkávní) spodní plastron, aby se při páření lépe udrželi na samici. I zde je konečná velikost želvy závislá na dispozicích nejen druhu samotného, ale i rodičů. Částečně se na tom mohou podílet i chovné podmínky v zajetí. Konkrétní dospělá skupina želv odchovaná v zajetí v CZ, jež vidíte na obrázku, se pohybuje na spodní hranici velikosti a mláďata od nich i občas prodávám, najdete je v sekci želvy na prodej včetně fotografií.

Osobně tento druh nechovám, ne, že bych nechtěl, ale místa už není - škoda. Při psaní tohoto článku jsem spolupracoval s českým chovatelem želv tohoto druhu, který má chovnou skupinu již od mláďat, dnes dospělou a plně snášející.

Jedná se o druh želv, které jsou v podstatě nenáročné a jediné, co je omezující pro jejich větší rozšíření je hlavně asi velikost dospělé želvy. Nesmíme zapomínat, že v zimním období je potřeba je někde v interiéru ustájit a poskytnout jim teplé prostředí. Geochelone sulcata je druh želvy, který nezimuje a během roku má pouze mírné útlumové období po přesunu do venkovního výběhu.

Tak jako už je mým zvykem, budu se snažit Vám poskytnout komplexní informace pro tento impozantní druh želv. Jelikož tento druh nechovám, požádal jsem renomovaného chovatele tohoto druhu, který je s úspěchem množí a jeho odchovy můžete také občas najít v mé nabídce želv na prodej, o konzultaci při vzniku tohoto článku. Měl by Vám poskytnout okno do chovu těchto velikánů želví říše. Ale dost řečnění, jdeme na to

Výskyt:

Její výskyt je hlavně v Africe (African Spurred Tortoise) a to části, která se nazývá SAHEL. Tento pás se táhne napříč Afrikou od Atlantiku až po Rudé moře, jak můžete vidět na obrázku. Sousedí s pouští Saharou a tomu napovídá i prostředí, kde želvy žijí. Jsou to především horské oblasti až po savany a step, kde je suché prostředí až na zhruba tříměsiční období dešťů, kdy se vše na krátkou dobu zazelená. Jako prostředí zde dominuje samozřejmě většinou písečné a skalnaté podloží. Přísun vody během suchých období roku je zde hodně omezen a proto jsou želvy odolné nedostatku vody a tím i velice dobrými hospodáři s ní. V dobách největšího sucha si vyhrabávají jakési nory kde je větší vlhkost a tam přečkávají období horka letní estivací.

Želva ostruhatá žije na suchých stepích a polopouštích (polopouště a suché stepi) v Sahelu a jižní Sahaře. Od východu Etiopie přes Mali, Mauretánii až po Senegal.

Sahel.jpg

Pro představu průměrné počasí napříč Afrikou a Sahelem od Addis Abeba Etiopie, Bamako Mali až po Tambacounda Senegal. Neuvěřitelných 8 500 km!

Napříč Afrikou.jpg

Etiopie je vnitrozemský stát nacházející se v Africkém rohu ve východní Africe. Sousedí s Eritrejí, s Džibutskem a Somálskem, s Keňou, se Súdánem a Jižním Súdánem. Území Etiopie se nachází v tropické monzunové oblasti. Střídají se tu období sucha a dešťů.

Podnebí je velmi rozmanité vzhledem k velkým rozdílům v nadmořské výšce. V oblastech nad 1500 m n. m. jsou denní teploty mezi 16 a 30°C, noci jsou zde chladnější.  V níže položených oblastech jsou teploty výrazně vyšší. V oblasti Danakijské pouště dosahují teploty až  40°C.

Mali, plným názvem Republika Mali je republika, nacházející se v oblasti Sahelu a jižní Sahary. Hraničí na severu s Alžírskem, na východě s Nigerem, na jihu s Burkinou Faso a Pobřežím slonoviny, na západě s Guineí, Senegalem a Mauritánií. Mali se rozkládá ve dvou klimatických oblastech - sudanské a sahelské, ty se setkávají u města Keyes.

Na severu země jsou nižší srážky než na jihu. V sahelské oblasti jsou teplotní rozdíly, hlavně v dubnu až červnu - období největšího tepla a v prosinci, kdy fouká teplý, suchý pouštní vítr. Průměrná teplota je 30°C. Dále na sever postupně ubývá srážek a je zde saharské klima, asi 40% země je ve skutečnosti poušť a je zde velmi sucho, takže se zde nedá nic pěstovat.

Senegal, plným názvem Senegalská republika, je stát v Africe. Jeho sousedy jsou Gambie, Guinea, Guinea-Bissau, Mali, Mauritánie. Na západě je země omývána Atlantským oceánem. Hlavním městem je Dakar. Počasí v Senegalu je ovlivněno subtropickým suchým semiarid (stepní klima. Nízká šířka je suchá. Průměrná teplota je více než 18 °C.

Nejžhavější měsíc je říjen, kdy max teplota je asi 30 °C obvykle první týden je nejžhavější. Ale buďte si vědomi deště a bouřek. Nejchladnější měsíc je duben. V tomto měsíci teplota může být dokonce 18 °C v noci! A připravte se na mlhu.

Addis Abeba Etiopie

Počasí Addis Abeba Etiopie.jpg

Bamako Mali

Bamako Mali.jpg

Tambacounda Senegal

Počasí Tambacounda Senegal.jpg

Chov želv:

Protože jde o africký druh želvy, tak chov se podobá chovu želvy pardálí. To znamená, že dospělé želvy mohou být bez problémů od dubna do října ve venkovním výběhu. Pouze je nutné zřídit temperovaný úkryt nebo želví boudu, ve které udržujeme teplotu min. 20°C. Zajistit to lze různými způsoby dle velikosti prostorů a tipy, jak na to, najdete v speciálním článku, zabývajícím se právě temperací boud a je to Temperování želvích ubikací.

Želva ostruhatá domov.png

Venkovní výběh G.sulcata.png

Velikost boudy musí odpovídat počtu želv a jejich velikosti tak, aby nevznikaly zbytečné strkanice. To samé se týká venkovního výběhu a vnitřních prostor, které jsou většinou menší, ale musí být přiměřené. Chov jakéhokoliv druhu suchozemských želv, kde je moc jedinců na malém prostoru, nepřináší z chovatelského hlediska žádný užitek, pouze problémy. Želvy jsou ve stresu a nemají klid na odpočinek, jídlo, spánek ani vyhřívání. To, že každá želva leze hlava nehlava a zásadně nic neobchází, všichni my velcí chovatelé moc dobře známe.

Pozor, pokud želvám nezařídíte ve venkovním výběhu dostatečně velkou boudu na ukrytí, tak mají výraznou tendenci si hlobit nory. Že je to pořádná díra do země nemusím vzhledem k velikosti želv podotýkat a dokáží terén pěkně rozrýt.

V žádném případě bych nedoporučil společný chov s jiným druhem suchozemských želv!! A to jak z důvodu velikosti samců, tak s ohledem na jejich teritorialní chování. Vodu ve výběhu ani teráriu mít nemusejí a stačí je jednou za týden či dva vykoupat. U mláďat bych já osobně, alespoň v prvním roce života misku na vodu zachoval.

V domácím prostředí by měla mít želva, ať už vezmeme malou nebo velkou želvu, zajištěné podmínky pro zdárný vývoj a ty potřebuje želva ostruhatá následující:

- dostatečný prostor pro daný počet želv

- temperace během dne nad 25°C v chovném prostoru (chladné místo)

- pod výhřevným bodem 35 - 40°C s nutností UVB záření

- noční pokles ne výrazně pod 20°C

- dostatečnou vrstvu substrátu s rozdílnou vlhkostí

- vyváženou stravu s nonstop přístupem k senu

- různé povrchy v chovných prostorách

- každodenní osvit 10 - 12 h

Geochelone sulcata - želva ostruhatá inkubace.png

Inkubace, líhnutí:

Tento druh želvy snáší v jedné snůšce 10 - 20 vajec, ale může to být klidně u některých větších jedinců i 30 ks. Ono vždy záleží na samici a velikosti kladených vajec, kdy je přímá úměrnost. Větší vajíčka - méně kusů a opačně samozřejmě. Vajíčka mají inkubační dobu dle teplot a místních podmínek většinou 80 - 120 dní. Teploty inkubační ideálně okolo 30 - 32°C a vlhkost 80 - 90%. K páření dochází v jarních měsících a želvy snášejí koncem měsíce srpna a začátkem září ještě ve venkovním výběhu a po přemístění domů pokračují v domácích prostorách.

Malé želvičky se vyklubou  s poměrně velkým žloutkovým vakem, tak jako u želvy pardálí (jsou si hodně podobné nejen chovem..). Ten se jim během 2 - 5 dnů od vylíhnutí vstřebá a dochází k uzavření spodní části krunýře. Vše můžete vidět na přiložených fotografiích. Malé želvy nemají ani nevyžadují žádnou zvláštní péči a jsou soběstačné od vylíhnutí jako všechny známé druhy suchozemských želv. Na péči šťastných rodičů musí všechny želvy jednou pro vždy prostě zapomenout :-)

Želva ostruhatá líhnutí.png  Želva ostruhatá líhnutí želv.png

Želva ostruhatá žloudkový vak.png  Geochelone sulcata mládě.png

Strava:

V podstatě jsou to další "sekačky na trávu". Během léta se volně pasou a nepohrdnou ani jednoděložnou travou a prakticky spásají vše, co jim roste ve výběhu. V chovných prostorách by měly mít vždy možnost si zobnout sena, v létě krmit převážně pestrou luční směsí pampeliška, jitrocel, jetel..... Občas můžeme jako chuťovku poskytnout domácí ovoce, i zde platí, s touto potravou velmi opatrně! Protože tento druh želv má tendenci rychle růst, měli bychom zajistit dostatečný přísun vápníku a to v poměru s fosforem až klidně 1:7. Sluneční záření nebo UVB zdroj je v podstatě  podmínkou jejich zdárného růstu.

Během zimních měsíců v domácím prostředí je stravou opět seno a z kupovaných potravin čínské zelí, čekanka, rukola, polníček. Veškerou potravu je nutné díky potřebě vápníku ve stravě podávat nejlépe posypanou kalciem. Vápník nejlepší dostupné kvality najdete i v mém e-shopu zde: Uhličitan vápenatý.

Geochelone sulcata - želva ostruhatá (4).JPG

CITES:

Pro zakoupení nebo vlastnictví tohoto druhu želvy nepotřebuje CITES. Ke koupi potřebujete pouze prodejní doklad, fakturu nebo kupní smlouvu pro prokázání původu zvířete. Povinností každého majitele želvy ostruhaté je vézt chovnou knihu.

Závěrem:

Poznali jsme‌ další krásný druch suchozemské želvy a jedinou vadou na kráse může být, jak už jsem zmínil, pouze velikost dospělé želvy. Jinak jde v podstatě o méně náročný druh želv, který se tomu, kdo si ho pořídí, odvděčí celoroční aktivitou. Želvy jsou komunikativní a dospělé želvy se chovají k majiteli jako ke kamarádovi. Jakmile se objeví chovatel u výběhu, hned se sbíhají a jsou zvědavé, co dobrého dnes opět bude na talíří:-). Všem těm chovatelům, kterým nebude vadit velikost, ji mohu s klidným srdcem doporučit. Přeji Vám, aby se z této želvy u Vás stal "mazel" na celý život.

Chovateli tohoto druhu suchozemské želvy děkuji za konzultaci při psaní tohoto článku a poskytnutý materiál.

Malé želvy G.sulcata

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek