chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Želví roky v čase > Želví rok - 2016

Želví rok 2016

Želvy - naši kamáradi

2016.jpg

Tak jako začátkem každého Želvího roku i v roce 2016 Vás tady všechny srdečně opět vítám, a to nejen želvaře, ale i všechny milovníky zvířat. Opět neporuším tradici a budu rád, když ten letošní rok tu strávíme společně, podělíme se o novinky ze světa želv a budeme se s láskou všichni starat o naše obrněné miláčky, suchozemské želvy. Většina evropských druhů suchozemských želv, tak jako každý rok, opět zimuje. Nevím jak vy, ale já jsem v tomto období vždy, když je jdu kontrolovat, mírně nervózní a to se opakuje pravidelně každý rok. Je to sice období relativního klidu, ale u zimujících želv se málokdy pozná, že mají problémy a obavy jsou určitě oprávněné.

Tak jak jde čas, tak se mění i Želví roky. Snažím se všem, kdo o to stojí, během celého roku přiblížit chov suchozemských želv pěkně zblízka a pravidelně informuji o jejich chovu a zásadních důležitých situacích. Jsem chovatel více druhů želv s bohatými zkušenostmi a chci upozornit na určitá rizika či zajímavosti během celého chovného roku. Některé věci se opakují, ale z pohledu chovatele želv je každý rok naprosto jiný a největší podíl na tom má samozřejmě počasí, příroda je prostě jedinečná, neopakovatelná.

Opět se budu věnovat všem druhům suchozemských želv, co chovám, a že jich není málo, už pravidelní návštěvníci vědí. Prioritou zůstávají evropské druhy želv, které chová také většina začínajících chovatelů. Jedná se především o želvy zelenavé, vroubené a žlutohnědé. Je to v podstatě jakýsi jejich celoroční deníček. Přeji tedy Vám všem chovatelům, ať ten letošní rok 2016 zvládneme společně s želvími mazlíčky v pohodě a bez výrazných problémů.

19. 1. 2016

Venkovní teplota -7°C polojasno (16 h)! Tak a máme zde rok 2016, jak to letí. Teploty posledních dnů stále klesají a ti chovatelé, co mají želvy ve venkovních výbězích, trnou strachy ,zda ten jeho systém temperace je dostatečně výkonný, aby zvládl delší mrazy. Je na místě občas zkontrolovat teplotu v zimovišti, protože ani chovatelé, co mají želvy ve sklepě, si nemohou být zcela jistí, co se tam děje. Takže opatrnost je na místě. Želvy spokojeně spí a nízké teploty je nebudí, což je z pohledu zimování pouze prospěšné. V opačném případě, želvy pochodují po zimovišti a nervozita všech, zda to zvládnou, stoupá. Pak je těžké rozhodovat, zda probudit nebo vydržet. Já se přikláním k tomu vydržet, neboť i v přírodě pokud se teploty zvednou,  želvy se budí, aby opět mohly usnout.

Chybou je, myslet si, že když želva chodí, je probuzená, naopak organismus běží na snížené obrátky a čisté probuzení do plné aktivity trvá postupně i měsíc a déle. Takže zachovat klid a hlavně nepanikařit. Pokud želvu dáte do tepla, je pak opravdu hodně těžké ji opět uspat a moc bych to nedoporučoval.

Co nového v želvím světě, život jde dál a už se opět líhnou G.pardalis a o radost mám tím pádem postaráno. Tak jako každý rok, je mou chopvatelskou povinností Vás upozornit, že během ledna přijde na část želv evropských druhů útlum. Samozřejmě jde o jedince, kteří nezimují a od vylíhnutí jsou v teplém prostředí. Pokud zaznamenáte postupně klesající aktivitu, tak je vhodné i mírně snížit teploty, neříkám zimovat, ale snížit cca o 2 - 4 °C. Bohužel toto zlomové období s sebou přináší i první vlnu přirozené selekce a pro některé želvy bude leden začátkem startu na onen svět. Měknutí krunýře je pouhou předehrou před totálním kolapsem. Nepíše se mně to dobře, ale všichni ti, co mají více želv, moc dobře vědí, o čem je řeč.

Každopádně jde pouze o menší množství želv a zásadní je trefit se do jejich gusta vhodnými chovnými podmínkami. A neměl by chybět ani kus toho chovatelského štěstí. Po vánočním shonu je klid a nejsou žádné zprávy, že by se mělo něco zásadního měnit v administrativě nebo okolo CITES. V dnešní době je to až trochu překvapivé zjištění při všech těch změnách okolo nás. Jelikož jde o první příspěvek v tomto roce, doufám, že ho spolu zvládneme bez výrazných změn a budeme se tady často potkávat. Užijte si zimní radovánky a budeme se všichni těšit na to, až se naše želvy opět probudí a bude na zahradách veselo.

Želvy leden 2016 005.JPG

Želvy leden 2016 003.JPG

Želvy leden 2016 011.JPG

Předpověď počasí od 19.1.16.png

12. 4. 2016

Venkovní teplota 7°C zataženo (12 h)! Tak a máme tu začátek jara, příroda se začíná probouzet a s ní i zimované vesměs dospělé želvy chované ve venkovních výbězích. U většiny chovatelů je to radost pohledět, ale najdou se i tací, a není jich málo, pro které je jaro to smutnější období. Ptáte se určitě proč. Odpověď je stejná jako každý rok. Pro mnoho želv bohužel byla ta letošní zima i tou poslední, neradostné čtení, ale nic netrvá věčně, bohužel. Příroda je nastartovaná a na jaro se těšíme všichni. Dost už bylo dlouhých zimních večerů a pomalu nám začne nejkrásnější období v roce. Pro želvy je lepší pozvolný nástup teplot, nikoliv krkolomné oteplení, které následovalo minulý týden, proč se dočtete také v dnešním příspěvku.

Vlastní zimování se skládá z přípravy, vlastního zimování a probouzení do plné aktivity. Pokud se v tomto cca 6 – 7 měsíčním období života suchozemské želvy stane něco zásadního, je to zpravidla její konec. Ono se to nezdá, ale pro jejich organismus je to větší zátěž, než když nezimuje. A opět raději pro jistotu zopakuji jedno pravidlo, ve kterém nemají chovatelé želv zcela jasno. Zimování není pro život suchozemské želvy životní nutnost, nýbrž ochrana před nevhodným obdobím, které by jinak nepřežily (zimní období s velmi nízkými teplotami). Když nenastane, tak želva nezimuje!

Na internetu o tomto tématu kolují různé nepřesnosti a velmi zavádějící informace. Pokud jste se pro zimování nerozhodli a neměli jako chovatelé suchozemských želv buď podmínky anebo srdce se do toho pustit, nemáte také 100% vyhráno. I toto období skýtá určité nástrahy v chovu a přeje těm připraveným. Ti z Vás, co to máte už zdárně za sebou, tak jste si už určitě všimli, že během zimního období u želv v teráriích se střídá období aktivity a určitého útlumu. Není to vždy, ale většinou. Je to vše odvislé od způsobu chovu, venkovního počasí, druhu suchozemské želvy a v neposledním řadě i náturou daného jedince. V tomto období je pak potřeba zareagovat snížením teplot a želvám prostě dopřát klidnější období, a vůbec nevadí, že vylézá sporadicky 1x za několik dní, jí málo nebo vůbec, a je na ní na první pohled vidět určitá lenost ke všemu.

Největším oříškem pro mnoho začínajících chovatelů je okamžik, kdy vlastní více želv a mají tendenci porovnávat jak chování, tak růst a jiné aspekty chovu želv. Špatně, špatně, špatně a opět špatně. Každý jedinec, i ten želví je specifická „osobnost“ a v daném prostředí si tedy dělá, co chce a uzná za vhodné, nikoli to, co jeho spolubydlící. A zbožná přání chovatelé už jim jsou úplně fuk. A opět opakuji, rozdílné chování je naprosto běžné a není se proč znepokojovat. I v říši želv najdeme absolutní sportovce a lenochy. Takže jediná rada je, nechat je, ať si dělají, co chtějí a stát se víceméně chovatelem – pozorovatelem. Nebudit a nenutit do aktivity, když se jim nechce, opakem naděláte více škody než užitku.

Další nedílnou součástí chovu je přirozená selekce, která je sice neustále, ale během únor – květen u nezimujících želv bohužel zvýšená. Někdo by se mohl ptát proč, když želvy mají ideální podmínky pro chov a na to neexistuje bohužel jednoznačná odpověď. Některé želvy uhynou náhle, jiné postupně strádají a konec je jistý. Žádné viditelné známky nemocí……..a přesto se to děje. Určitě se na tom bude podepisovat celkový přístup k chovu samotnému, odolnost daného jedince a shoda určitých okolností. Velcí chovatelé s tímto mají bohaté zkušenosti a přesto je každý rok jiný. Může na toto téma být i spousta názorů, ale jedno je jisté. Čím více mláďat se určitému druhu zvířat líhne anebo narodí, tím větší je selekce. Některé druhy jsou výraznou součástí potravního řetězce, jiné bojují každodenně s nástrahami přírody o vlastní bytí či nebytí. Například karety mořské kladou v jedné snůšce 50 – 160 vajec a dospělosti se dožije v průměru jedna želva, a to je úspěch. Je to prostě těžké, a proto ti z vás, kterým se chov želvy nezdařil nebo nedaří, nesmutněte a při prvním neúspěchu to nevzdávejte, protože věřte, že každá snaha je nakonec náležitě odměněna. V chovu suchozemských želv to platí dvojnásobně.

Ale zpět k těm přeživším jedincům, slunné dny minulých dnů vystřídala opět pěkná zima a teploty jsou kolem 5°C, přesto někteří chovatelé neodolali a začali želvy z terárií venčit ve venkovním prostředí. Zásadní chyba, země je studená, vlhká a pro želvu zvyklou na průměrné teploty nad dvacet stupňů Celsia je to opravdu šok! Nechte si tyto aktivity až na květen, až bude země trochu prohřátá a nastane čas i na přesun na letní období do venkovních výběhů. Dnes vystavujete želvu velkému riziku onemocnění, zrovna tak jako sebe, když si lehnete na mez a neodoláte prvním teplejším dnům. Fronty v lékárnách a zástupy pokašlávajících lidí budiž varováním všem před unáhleným jednáním.

Každá želva vám pro začátek bude vděčná za trochu toho prvního zeleného jarního krmení (pampeliška, jetel, jitrocel….)  Nezapomínejte skladbu stravy měnit postupně nikoliv naráz, i střevní trakt se musí postupně přizpůsobit změně potravy. Jsou to sice témata, o kterých již na mém webu v jiných článcích najdete zmínku, ale opakování je matka moudrosti. A tak, jak někteří chovatelé končí, jiní začínají, tímto se starším chovatelským matadorům, kteří to mají již v malíčku, omlouvám a všem držím palce, ať ten jejich chov nepostihnou žádné trable a daří se jim překonávat všechny nástrahy života.

V průběhu zimních měsíců je více času věnovat se radám, studiu chovu želv a všemu, co s tím souvisí. Bohužel velmi často se také setkávám s chovatelskými tragédiemi a to doslova a do písmene. Někdy je zásadní chyba v nás lidech, jindy nešťastná shoda okolností. Varováním všem by měl být článek od chovatelky, která v dobrém přidala do chovu nově zakoupenou želvu, ale o tom si můžete přečíst na straně Virové a jiné infekce u želv v povídání pod názvem BOJ S VIRY NA VLASTNÍ KŮŽI!  Opravdu smutné jak může dopadnout jeden neuvážený krok v chovu želv. Hodně této chovatelce držím palce, ale výsledek bude asi hodně bolet. Nákup želv z importů má největší zdravotní rizika i největší procento úhynů.

Vrátím se ještě k želvám ve venkovních výbězích, nejeden želví jedinec v minulém týdnů neodhadl své možnosti a ve dnech, kdy bylo opravdu teplo se doslova upekl ve vlastním krunýři! K tomu lze říci jediné, želva neodhadla možnosti svého organismu a na náhlou příhodu (prudké ohřátí) ještě dostatečně nepřipraveného organismu uhynula. Proto všichni velcí chovatelé v tomto období bedlivě hlídají dospělé želvy, a jakmile nastane „prudké“ sluníčko, tak uklízejí po kratším čase želvy do stínu a tím určitý počet jedinců zachrání před nehodou a úhynem, a jsme opět u selekce.

Nejaktivnějšími jsou opět jako druh želv marginaty a ostatní druhy se probouzejí opravdu pozvolna, chuť k jídlu zatím mizerná, aktivní jsou povětšinou pouze samci, a to hlavně za účelem páření. To je pud, který všechny samce ihned po probuzení ze zimního spánku doslova nastartuje, a to bez ohledu na vše ostatní.
Všem Vám přeji na startu dalšího želvího jara pevné zdraví a hlavně štěstí, budeme ho my i ti naši želví obrněnci opravdu potřebovat.

Jaro 2016.jpg

Počasí od 9.4.16.png

20. 5. 2016

Vážení chovatelé suchozemských želv, tento víkend nastal čas pro ideální přesun želv do venkovních výběhů.

Pěkné léto všemcccccccccccccccc

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek