chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Nemoci, léčení, úpravy > Trus a moč želvy

Trus a moč želvy

Trus a moč želvy - exkrementy

wc.jpg

Úvod:

Někdo si možná položí otázku: to se tady budeme bavit o h....??!! Odpověď je jednoznačná: ano!  Je to první ukazatel toho, že s naší želvou není něco v pořádku a je potřeba to neprodleně řešit. Naše první želva, kterou jsme měli uhynula asi po jednom roce spolužití a po celou dobu měla řídký trus. Kdyby nám někdo řekl, že to má být jinak a toto je špatné, možná dnes by tady byla s námi. Bohužel až po úhynu jsme zjistili, jak hluboce jsme se mýlili. A dostáváme se k jádru věci: JAKÝ TEDY MÁ MÍT ZDRAVÁ SUCHOZEMSKÁ ŽELVA TRUS A MOČ?

Tak to je nejčastější otázka na toto téma mně pokládaná a také zde dochází k největším omylům. Je to součást života všech tvorů a není zapotřebí si brát nějaké předsudky. Želví trus a moč hodně lidí dokáže mezi sebou zaměnit a moč omylem pokládají za trus a v panice volají, že želva pravděpodobně umírá neboť to co vidí ani vzdáleně není to, co čekali. Proč k tomu vlastně dochází? Odpověď je jednoduchá, protože moč želvy jsou uráty (soli kyseliny močové) a na rozdíl od jiných živočichů má želví moč většinou bílou barvu a na první pohled to vypadá jako naředěné vápno! To dokáže opravdu zmást kdekoho, pokud nezná blíže tuto problematiku.

Vysvětlím Vám jak se věci mají, aby nedocházelo nadále k omylům. Samozřejmě tak jako u všech živočichů, konzistence trusu suchozemské želvy je ovlivněna u zdravé želvy podle mého hlavně skladbou stravy a zdravotním stavem želvy. V období největší žravosti, kdy želvy přijímají potravu každý den v nadměrných dávkách, je také průchod trávicím traktem rychlejší a konzistence řidší, někdy i částečně nestrávená potrava, kdy můžeme pozorovat v trusu i části rostlin. To vše nás nemusí znepokojovat je to naprosto normální. Takže pokud naše želva nemá tuhý trus, nemusíme hned panikařit a shánět veterináře. Může to být zapřičiněno náhlou změnou stravy například když celé léto krmíme zeleným krmením (luční směsí) a v zimě přejdeme na čínské zelí, které u většiny želv má za následek řidší trus.

To, ale nemění nic na faktu, že čínské zelí patří v zimním období k nejvhodnějšímu krmení, především svým složením. I barva trusu želvy je závislá na druhu stravy. Zatímco v létě má tmavou barvu, v zimním období naopak světlou. Také si je potřeba uvědomit, že želva z jižní Afriky má jinou konzistenci než evropský druh při stejném složení stravy. Pravděpodobně je to dáno skladbou stravy v domovském prostředí onoho druhu, kdy došlo za tisíce let k přizpůsobení trávicího traktu k místním podmínkám. Anatomie zůstává u všech želv stejná, jen rychlost průchodu traktem je jiná a samozřejmě každý druh má v sobě jiné "pomocníky" jako bakterie, prvoky....kteří se také podílí na tomto procesu.

Nemusíme se zdaleka obávat, když v trusu najdeme různé kameny, zbytky dřeva, někdy pozřou i plast a ledacos co najdou (hlavně ze zvědavosti), to vše želvy běžně v přírodě žerou a platí, co dokáže želva sníst to dokáže také vyloučit. Běžným pojídáním hlíny, kamení....si doplňují hlavně minerály a další pro ně potřebné látky. Občas se sice stávají nehody, kdy se želvě něco v traktu zasekne...( známé případy jako ptačí kost, hoblina..) pak je bohužel konec neodvratný, pokud není v dosahu nějaký veterinář operatér, který podle místa ucpání dokáže pomoci. Tyto případy jsou ale ojedinělé a jde spíše o případy, týkající se jen malého počtu želv, které měly prostě jen smůlu.

Trus suchozemské želvy:

Jak jsem již podotkl, jedná se hlavně o návaznost na zdravotní stav želvy, druh stravy a zkonzumované množství. Každý zkušený chovatel čas od času prohlédne zblízka trus želvy, zda neobsahuje hlavně různé parazity jako škrkavky, roupy, různé larvy.....nic z tohoto nemá u zdravé želvy v trusu co dělat. To může být jedna z příčin řidšího trusu. Dále u nemocné želvy výrazně trus nasládle zapáchá, je dokonale řidký nebo napěněný s bublinkami na povrchu. To nemusí znamenat nic fatálního pokud je to první den a někdy jak nečekaně to přijde, tak to odejde. Želvu je potřeba trpělivě sledovat a pokud se jí to neupraví, je potřeba zasáhnout.

Většinou pomůže jen odborník, tedy veterinář, který udělá vyšetření trusu, včetně mikroskopického a určí příčinu problémů. Zrovna dnes mně shodou okolností psala jedna majitelka suchozemské želvy, že její miláček má průjem. Když se mezi řádky zmínila o krmení kočičími konzervami, jsou obtíže jednoznačné. Naprosto nevhodná strava, kde převažují hlavně živočišné bílkoviny, které želvy neumějí odbourávat a další složky této potravy působí problémy zmíněného rázu. Naprostá většina průjmů u želv je zapříčiněna  nevhodnou stravou!! Stačí jen upravit jídelníček do správné podoby a trus se upraví během pár dní do normálu. Samozřejmě pokud se přidá k problémům s průjmy i apatické chování želvy je potřeba řešit situaci co nejdříve, protože jde pravděpodobně o nějaký vážnější problém. Základ stravy tedy musí tvořit hlavně vhodné složení viz. článek zde: Čím krmit suchozemskou želvu bod. 3 Jako poslední věc je potřeba zmínit četnost vyměšování, kdy ani jednou týdně není nic zvláštního a není zapotřebí se znepokojovat. Zvláště v útlumovém období při suché stravě se interval může prodloužit až na 1x během 15 - 30dnů.

Společným vývodem trusu, moči a vaječníků je u želvy orgán nazývaný kloaka

Kloaka.jpg

Trus tak, jak má být

Trus-%C5%BEelvy-002.jpg

Trus T.graeca v jarním období při největší spotřebě stravy

Trus-%C5%BEelvy-006.jpg

Trus T.hermanni po převážné konzumaci květů pampelišky v jarním období

Trus-%C5%BEelvy-007.jpg

Trus Geochelone pardalis v jarním období po konzumaci hlavně zelené stravy s kameny, které želvy běžně konzumují

Trus-%C5%BEelvy-002.jpg

 Pyxis arachnoides a trus po zelené stravě

Trus-%C5%BEelvy.jpg

Válečky trusu 10. měsíčních želv T.hermanni a T.graeca kde sběr je velmi jednoduchý

Trus-%C5%BEelvy-008.jpg

Moč suchozemské želvy:

Jak už jsem tedy psal, jde o bílou barvu, konzistence různé hustoty, ale hlavně vypadá jako vápno!! Toto je důležité vědět a dále nás už nemůže nic překvapit. Pro želvu je velice důležité dodržet chovné podmínky a zajistit, aby želva měla přístup k vodě. Může se stát, že při dlouhodobém nesprávném chovu a nedostatku vody se želvě začnou usazovat uráty v močovém měchýři a tvořit se močové kameny, které mohou zapřičinit v krajním případě i smrt jako v můžete vidět zde: Želvy - nemoci - anomalie a pitva v případě uhynulé G.elegans bod 1. K tomuto tématu již není zapotřebí více dodat, jen že želvy s oblibou močí při koupání. Zaschlá moč na povrchu vypadá jako zaschlé vápno a není tedy proč se znepokojovat.

Moč si lze splést s vodou z kloakálních vaků, která je většinou mírně zkalená a může i zapáchat. Želva se ji zbavuje a vypouští často ve stresu například při manipulaci. Náhodné vypouštění této vody si chovatelé často pletou s močí.

 Takto vypadá moč suchozemské želvy, bílá barva různě husté konzistence

Trus-%C5%BEelvy-004.jpg

Detailní záběr na moč želvy vypadající jako řídké vápno

Trus-%C5%BEelvy-003.jpg

I takto může vypadat moč želvy v tužším skupenství, ani zde není nutno mít žádné obavy ze zdravotního stavu želvy

Trus-%C5%BEelvy-004.jpg

 Ještě hrubší konzistence u želv G.elegans

Mo%C4%8D-001.jpg

Mo%C4%8D-002.jpg

Kdy se obávat zdravotního stavu želv dle trusu:

1) řidký až vodnatý trus déle než 3 dny

2) na povrchu zpěněný až bublinkatý a řidký trus

3) neobvykle zapáchající trus

4) stopy krve v trusu nebo moči

5) viditelní parazité v trusu, škrkavky, roupy, malá vajíčka...

To vše ještě nemusí nic znamenat až do doby kdy se přidá k problémům s trusem ještě apatie želvy. Znakem tohoto chování je nechuť k jídlu a parkování na jednom místě!!

Závěrem:

Co dodat, vhodná strava a správné chovné podmínky jsou jako vždy alfou a omegou chovu a úzce s tím souvisí zdravotní stav suchozemské želvy. Trus a jeho konzistence pro nás může být určitým vodítkem při sledování zdravotního stavu a ukazatelem vhodné stravy. Já osobně, pokud želva dostane průjem čekám pár dní a sleduji zda se to upraví samo. Pokud ne a problém přetrvává, trus rozpitvám a případně diagnostikuji mikroskopickým vyšetřením. Přístroj vlastním tak to pro mě znamená chvilku práce. Výsledek je většinou dvojího charakteru.

Mikroskop.jpg

V prvním případě rozborem zjistím nějaké parazity, zárodky či přemnožení bičíkovců a musím sáhnout k léčbě běžně dostupnými metodami viz článek Želví lékárnička. Nebo upravit chovné podmínky hlavně teploty prostředí. V druhém případě nezjistím vůbec nic a jelikož se snažím krmit zdravě a přírodně, sáhnu ke změně jídelníčku a čekám, zda se problém upraví sám. Ve většině případů se záhy vrátí konzistence trusu do normálu. Pokud si nejsme jisti, stačí trus zanést co nejčerstvější k veterináři na rozbor. Nejlépe po předběžné dohodě. Ten s jistotou zjistí, co želvu trápí. Pokud v budoucnu bude nějaká moje želva mít potíže zmíněného rázu, článek doplním o potřebné informace.  A ještě naposled připomenu, že základem je na prvním místě vhodná strava našeho miláčka, tedy suchozemské želvy.

Přeji Vám všem co nejméně všech problémů a naopak hodně radosti s želvími kamarády.‌

Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek