chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Černá kronika > Želví byznys

Želví byznys

Konkurenční boje chovatelů želv

images.jpg

Konkurenční boje na všech frontách i to patří neodmyslitelně k chovatelské činnosti a je jedno jaké zvířata prodávate či chováte. Co mě k napsání tohoto příspěvku vedlo? Řeknou si mnozí chovatelé i náhodní čtenáři. Všem to ihned vysvětlím, včera si u mě byl sympatický pár mladých lidí zakoupit suchozemskou želvu. Než začala dizkuse, o kterého mazlíčka mají zájem svěřili se mně, jak mě jistý větší chovatel usilovně pomlouvá, kudy chodí a to jak způsob chovu, tak některé myšlenky, co prezentuji na webu. Tímto mu oznamuji, že moc dobře znám jeho jméno, ale nemám ve zvyku nikoho jmenovat, protože zastávám názor, že cest k cíli vede více a nemá cenu přesvědčovat někoho, kdo o to nestojí. Je mi ctí, že navštěvuje můj web a proto doufám, že si přečte i tyto následující řádky. Může se 100% spolehnout, že já už ho nikdy neoslovím a jako chovatel želv u mě skončil. To mě právě vedlo zveřejnit některé nekalé praktiky chovatelů byznysmenů.

Za každou pomluvou se skrývá závist, peníze a hlavně konkurenční boj, to je zřejmé a ani chovatelské činnosti se to nevyhlo - bohužel. Každý z nás chovatelů dříve či později prodává přebytky a nemusí jít pouze o suchozemské želvy, ale i jiná zvířata. Provoz větších chovů stojí peníze a náklady jsou obrovské, hlavně za el. energie.........Prodeje odchovů pak pomáhají zkvalitňovat samotný chov, a to jak po technické, tak po stránce doplnění chovů a to je pro každého chovatele odměna za celoroční práci.

Právě proto, že veškerý chov, a to hlavně v zimním období je nákladný, šíří se z úst některých želvích byznysmenů krajně účelové názory a uvádějí začínající chovatele do rozpaků a záměrem je pouze omluvit a zdůvodnit svůj špatný přístup ke zvířatům. Největší boje jsou ohledně zimování, substrátů, krmení a osvětlení a vše má úzkou souvislost s penězi. Názory jako: jedině zimovaná želva Vám přežije a další si všichni můžete přečíst na internetu. Chápu chovatele s produkcí v řádech tisíců želv, že ušetří nemalé prostředky zazimováním a případné ztráty mu vynahradí bohatě úspora ostatních nákladů, ale co má říci chudák nový majitel, kterému želva uhyne a nemá nic. Ano, půjde si koupit většinou další. Proto nejen tady tvrdím, že zimování versus nezimování je přinejmenším 30 : 70% ve prospěch nezimovat a to hlavně u nových odchovů.

Umírají želvy i zkušeným chovatelům během nebo po zimování na různé problémy, a to nehledě na věk želvy. Přidámel-i k tomu všemu nezkušenost začínajících chovatelů, věk želvy, je problém nadohled. Jaká by to byla paráda, kdyby v rámci právě konkurenčních bojů se nešířily tyto a různé jiné polopravdy a lži. Substráty je další bod, který se využívá jako meč k pobití všech nepřátel a zbytečně. Stanoviska, názory odborné i laické jsou různé a na novém chovateli je pak, aby vzal rozum do hrsti a zařídil si chov podle  svého svědomí s využitím zkušeností jiných a záleží pouze na něm, kterému z názorů uvěří a kam se přikloní. Možná někdo nepochopil, že nákupem želvy se stává také majitelem se všemi starostmi a radostmi a o všem rozhoduje dále pouze on a nikdo jiný.

Komerčně šplhat po cizích zádech umí kdekdo a pomluva je tou nejhorší zbraní, kterou využívají jen ti nejdrsnější a není jim to vůbec proti srsti. Pokud se každý z Vás porozhlédne okolo sebe, pozná na první pohled chovatele, kterému záleží pouze na finanční stránce věci a to po krátkém čase stráveném v jeho přítomnosti. Ekonomicky zajímavým chovem jsou pouze evropské druhy želv ve velkém množství, protože chov jiných druhů zdaleka nepokryje náklady na celoroční chov zejména tropických druhů. Ano, za mládě vzácných druhů dostanete třeba i 15 tisíc, ale odchovat ho je většinou problém na několik let a pak Vám nakonec i je líto ho prodat a zůstává s Vámi. Nehledě na skutečnost, že některé druhy snáší pouze 1 - 3 vajíčka ročně. Takže moderní je pouze chovat suchozemské želvy, co zimují a nepřinášejí vícenáklady na zimní provoz a proto se velkochovy zaměřují hlavně na tyto druhy želv a v podstatě o jiné nestojí. Nechci samozřejmě všechny házet do jednoho pytle a i mezi velkochovateli se najdou slušní a čestní lidé.

Nestěžuji si, ale pouze konstatuji a nevím, kde zmíněný pán bere tu drzost tvrdit, že nepoužívám UV lampy a pouze to tvrdím, pouze jen další pohádka jak pošpinit konkurenci! Každý, kdo si zakoupí u mě želvu, se může osobně přesvědčit ,jak mám zařízený chov a co používám. Nedělám tajnosti a kvalititní péče o želvy po všech stránkách je moji prioritou a nelitují žádné koruny investované do péče o ně. I proto, že naše rodina je finančně zajištěna z jiného druhu podnikání a želvy jsou koníčkem nikoliv živností.

Ano, osvětlení je další jablko sváru a dusit malé želvy pouze při denním osvětlení dokáže leckdo a ani případné bludičky nedokážou nahradit denní osvětlení, ale poskytnout želvám to co potřebují, vyžaduje nemalé finance. Někteří nehodlají obětovat z případného zisku ani korunu navíc - škoda, vždyť želvy to stejně přežijí. Ano, přežijí, ale v jakém stavu, a to pouze díky tomu, že se jedná o plazy s mimořádnou odolností proti všemu a i to se dá využít, opět bohužel. V těchto případech se pak můžete setkat s želvami velikosti pouze nepatrně větší než je čerstvě vylíhnutá želvička a stáří klidně jednoho roku.

Ano, nařknout se dá každý a ani já nejsem neomylný, ano i tento web částečně slouží k propagaci mé práce a pamáhá zviditelnit jak chovatelskou činnost, tak prodej odchovů. Pouze k prodejnímu zviditelnění by stačilo tak 1% obsahu, co  zde na webu můžete najít.  Mojí snahou je dlouhodobě nechat nahlédnout všem do činnosti chovatele želv a poskytnout začínajícím chovatelům dostatek znalostí ještě před nákupem nového želvího mazlíčka.

Mám jednu velkou výhodu a to, že se snažím nikomu nelhat a snažím se každému poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, bez ohledu na komerční stránku věci. Většina z Vás to ocení, jiní lamentují a jsou nespokojení. Ani já nejsem ale vševědoucí a mnohdy jde, a to hlavně při nemocech, pouze o předpoklad a řídím se hlavně podle toho, co mně napíšete. Ptají se mně i nový majitelé, kteří si zakoupí želvu od konkurence a chtějí poradit. Mohl bych je odbýt, ale jelikož mně želvy přirostly k srdci a soucítím s nimi, rád, když vím, odpovím.

Leckdy jsou moje odpovědi stručné a to pouze z důvodu, že pakliže mám denně zvládnout padesát a více odpovědí jak na fóru, v dotazech nebo emailech, musím jít co nejjednodušší cestou, a to stručně a věcně. Vše dělám zdarma a nežádám od nikoho nic, jen jistou shovívavost a trpělivost. Pokud se mu moje odpověď nepozdává, může oslovit i jiné chovatele, a možná, že vyřeší problém lépe než já.

Tímto tedy onomu chovateli X a možná někomu dalšímu v budoucnu moc děkuji za projevenou náklonost a na rozdíl od něho mu slibuji, že já nikoho veřejně pomlouvat nehodlám, protože chov suchozemských želv mě baví a každý z chovatelů ať si chová, jak chce a mě osobně to nechává naprosto v klidu. Vždyť, jak všichni víme k cíli vede většinou více cest a všechny mohou být správné.

Vám všem přeji, abyste v životě potkali co nejméně závistivých lidí co si nevidí ani na špičku bot.

 Kouzelná ruka trhu

kouzelna-hulka.jpg

Chovatelské úspěchy, ať už se jedná o chov suchozemských želvy či jiných zvířat, jdou vždy ruku v ruce s dostatkem finančních prostředků. To je zřejmé a každý chovatel pokud jeho činnost není ryze komerční, se snaží co nejvíce vyzískaných prostředků (například prodeje odchovů) investovat zpět jak do zvířat, tak do veškerého zařízení souvisejícím s chovem. Pokud je to jeho živnost ještě neznamená, že to vše dělá špatně, úspěchem je pro něho spokojený zákazník.

A přiznejme si to, že zlepšovat je vždy co a vše je závislé na penězích, jak jinak. Proto je důležité správně se orientovat v želvím byznysu a nezapomínat, že i zde musíme platit daň z příjmu. Kdo z nás by chtěl mít popotahování s úřady nehledě na hrozící pokuty a sankce, asi nikdo. A jsme u druhé stránky celé věci a to jsou nekontrolované (čti pašované) dovozy zvířat z ciziny. Jako příklad nám může posloužit případ z let asi tak +-2008 z Německa na který nezapomene snad žádný chovatel suchozemských želv z této části Evropy.

Jistý pochybný obchodník ze Srbska dovezl do Německa stovky a možná tisíce suchozemských želv. Jeho kamarád ze Slovinska mu na želvy opatřil EU legální doklady. Co jiného je mohlo napadnaut než hurá do Německa, kde želvy prodali překupníkům hodně pod cenou okolo 500,- Kč za kus. Zisk měli díky želvám. které pocházely z přírody obrovský a záhy měli vyprodáno. Ale proč to píši. Tamní chovatelé, co mají v chovech nemalé náklady, tak jako každý chovatel, měli na dva roky úplně po žížalkách a horko těžko prodávali své odchovy pod cenou. Tím pádem bez peněz se místní chovatelé dostali do finančních problémů, nastala stagnace a na další rozvoj chovů již nezbývalo.

A to vše ne díky kouzelné ruce trhu, ale pouze přičiněním podvodníků, kteří sice z pohledu úřadů měli vše legální, ale již nikdo nepátral po původu mláďat a v státech bývalé Jugoslávie se není ani čemu divit. Takže není želva jako želva a doklady zaručují pouze to, že z pohledu kontrolních úřadů je vše O.K. Ve střední Evropě je systém   CITES pod kontrolou příslušných úřadů, ale běda jak doklady pocházejí z balkánských států, tam je na 90% zaručeno, že želví jedinec pochází z odchytu a hlavně ze zdravotních důvodů je to velké riziko. Ušetřené prostředky jsou pak lehce smazány už po první návštěvě veterináře, a to se prostě nevyplatí! Ze stejných zdrojů pak nakupují zvířata i velkoprodejci všeho možného a jejich nabídkový list obsahuje stovky druhů zvířat od pavouků přes hady a konče želvami. Na každém z Vás je, jak s těmito informacemi naložíte, a komu vlastně můžete věřit a důvěřovat. Vždy jde o míru pravděpodobnosti a rizika.

Neříkám, že u domácích chovatelů nemůžete narazit na nemocnou želvu a může jít klidně o skrytou vrozenou vadu, kterou nerozpozná nikdo, ale věřte, že slušný chovatel Vám záměrně nemocnou želvu neprodá. Jednoduše to nemá zapotřebí a o zápornou reklamu nestojí nikdo. Jiné to je u prodejců, tam je jednoznačně jediný záměr vydělat peníze a těmto liden nelze říkat chovatel!. Najdou se i mezi zákazníky "vyčůraní" majitelé, kteří po půl roce se snaží reklamovat uhynulou želvu s argumenty, že již od začátku byla divná a ohánějí se kdečím. Ale co je divná želva? Jedinec v útlumovém období.....vždy záleží, kdy želvu kupujete a do jakého prostředí se dostane. Všem Vám přeji, aby výběr té Vaší želvy byl ten nejšťastnější ve Vašem životě, protože želva má šanci Vás přežít.

Podvodné praktiky při prodeji želv

podvodnik.jpg

Jako chovatele suchozemských želv mě nenechají v klidu různé podvodné praktiky při prodeji suchozemských želv a proto na ně Vás všechny začátečníky upozorním.  Každý prodejce pokud vyloží "karty na stůl" a zřetelně nabízí zboží a jedno jestli je to elektrický spotřebič nebo želva je u mě féroví prodejce a na zákazníkovi je pro které zboží se rozhodne. Může rozhodovat cena, servis, záruka, dostupnost a já nevím co ještě. Ale jde o férový obchod a tak by to mělo být.

Ale realita je jak všichni víme jiná, praktiky a podvody různých prodejců, šejdířů, překupníků, podvodníků a zlodějů jsou různá a suchozemským želvám se to nevyhýbá. Prostě zboží je zboží a peníze, tak to navždy zůstane.

Vynalézavost různých rádoby prodejců je do nebe volající a na toto chování zde upozorním. Chápu přístup začínajícího chovatele suchozemských želv, který se nevyzná v chovu, želvách a vlastně želvy jsou pro něho "španělská vesnice". Internet mu přeci pomůže není problém stačí vyhledat zakoupit a světe div se. Doma má želvu nemocnou, jiný druh než si představoval a to vše se dozví a to pouze možná až za několik dní, týdnů po zakoupení a to možná pouze náhodou.

Praktiky prodejců jež lační pouze po penězích kupců jsou různá a v dnešní době narazíme na  podvodníky na každém kroku a znovu opakuji, netýká se to pouze želv!!!!! Nejvíce se manipuluje s želvami druhu Tesudo horsfieldi a Geochelone pardalis ptáte se proč? Jednoznačně za to může vyjmutí z povinnosti CITES a tím masivní dovozy po stovkách kusů. To v jakém stavu prodávané želvy jsou ponechám na zvážení každého z Vás, ale když je dovezou, musí je také prodat!! Dnešní začínající chovatel je sice poučen a to hlavně díky internetu, ale musí se mu nějak tyto jedinci vnutit.

Upozorním Vás na příkladech na zavádějící informace při nabízení želv, lži jenž prokouknou pouze chovatelé a to protože se v tom prostě vyznají......Nebudeme chodit okolo horké kaše a začneme:

Metoda 1:

Dnešní velcí prodejci faremních odchovů přišli s novou fintou. Najmou si člověka z řad zaměstnanců nebo brigádně a ten se prostě vydává za chovatele a nabízí "své odchovy" a to zvířat jenž nepodléhají CITES a tím jen tak nedokážete dohledat původ. To, že tomu většinou nerozumějí a jsou na tom stejně, jako začínající chovatelé je zřejmé.

Metoda 2:

V různých inzercích se nabízí želva stepní a na propagačních fotografiích je Geochelone pardalis - želva pardálí. Proč asi? Tato nádherná želva slouží k přilákání zákazníka a laik většinou stejně nepozná druh od druhu. Opět jednoznačně nefér vuči kupujícímu.

Metoda 3:

Setkávám se s ní u druhů G.pardalis, G.carbonaria a jak jinak želvy stepní. Většina těchto podvodníčků Vám bude chtít prodat želvu nenáročnou, která moc nevyroste.......a můžete si jít za pár let stěžovat, až budete mít v bytě malý tank. Navíc některé druhy jako G.c potřebují částečně živočišnou stravu, je to vlhkomilný druh........

Metoda 4:

Pokud se nemocné, přetažené, vystresované...želvě aplikuje před prodejem injekčně vysoká dávka vitamínu A, stává se na pár dní z takto nemocného jedince sportovec první třídy! Výsledek? Po pár dnech skončí v apatii a začíná její postupný odchod tam odkud není návratu!

Rada je jednoduchá, kupujte zvířata u prověřených chovatelů a je jedno jaké zvíře kupujete. Jen, tak se vyhnete problémům hned na počátku chovatelského života.

                             Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek