Želvy a úhyny, nemoci, zranění, anomálie, pitva
Zde jsem založil něco pro ty které zajímá i druhá stránka chovu suchozemských želv a to je zranění, úhyn, nemoci a následná pitva za účelem dopátrat se možné příčiny úhynu a vyvarovat se pro příště chovatelských chyb!! A to v domácím prostředí.
1. Geochelone elegans-samice váha 530 g
Popis:
u této želvy jsem provedl pitvu krátce po úhynu kterému předcházelo dlouhodobé hubnutí bez odezvy na veškerou péči a léčbu. Po otevření spodního plastronu jsem zjistil v zadní části tu pravou příčinu úhynu. Měla obrovský močový kámen vzhledem k velikosti želvy kde na obr.002,004 je zřetelně vidět. Na jiných orgánech jsem jako laik nenalezl žádné jiné anomálie nebo změny. Játra jsou tmavá vše je dobře prokrveno bez dalších změn.
ZÁVĚREM:
zde je jednoznačná příčina úhynu a to velký močový kámen. Může začít vznikat následkem nějaké skryté nemoci, podchlazení, dlouhodobé dehydratace..............Zde bohužel už nebylo pomoci a úhyn byl jen otázkou času. Vzhledem k velikosti kamene soudím, že se jednalo o dlouhodobí proces.
2. Testudo marginata mláďata vrozená vada:
Popis:
jedná se o 2ks letošních mláďat T.marginata od různých samic kde došlo vlivem vysokých inkubačních teplot k úplně stejné vývojové vadě. U obou želv zcela chybí levé oko a je zarostlé normálně kůží. Po delším pozorování jsem zjistil, že jde o zcela normálně žeroucí a rostoucí mláďata s aktivitou běžnou ostatním. U jedné byl pokřiven i zobák a u druhé nikoliv.
ZÁVĚREM:
inkubační teploty u těchto želv se pohybovali okolo 33°C bez poklesu teplot což je horní snesitelná hranice pro inkubaci těchto vajíček a dochází k větší úmrtnosti zárodků. Na druhou stranu se zvětšuje podíl samic až k 90%. Hold něco za něco:-))
3. Testudo horsfieldi po pádu z balkónu:
Popis:
Jedná se o samce T.horsfieldi, který majitelce utekl z balkónu a spadl dolů. Při pádu mu praskl vrchní karapax a ani to mu nevadilo, aby vesele štrádoval dál, kde ho posléze našla paní, která našla jeho majitelku a vrátila ho. Samec je v pořádku a na památku má jen poškozený karapax. Proč to píšu, aby každý věděl jak úžasnou schopnost má karapax želvy ohledně vlastní regenerace. Želva si možná ani to, jak blízko byla smrti neuvědomila. Povšimněte si na fotografiích jak málo stačilo, aby želva měla otvor skrz.
ZÁVĚREM:
tento případ nepotřeboval ani žádný odborný zásah a za čas zůstane jen zhojená prasklina. Želva se údajně tvářila jako by nic :-)) Proto nezapomínejte na zabezpečení prostor proti útěku!!
4. Testudo marginata a Testudo horsfieldi - vady růstu:
Růstové anomálie díky špatné stravě a chovným podmínkám T.horsfieldi. Vrozené vady T.marginat!!
5. Testudo hermanni po útoku psa:
Zhojené zranění želvy zelenavé po útoku psa. Želva je v dnešní době plně uzdravená až na následky na karapaxu. Zde můžeme vidět jak úžasnou má želva schopnost zhojit karapax.
6. Testudo marginata - úhyn váha 1800 g:
Popis:
U této želvy jsem provedl pitvu do 24 h po úhynu. Majitel ji vlastnil po zakoupení od jistého chovatele 10 měsíců. Od začátku měla velice nízkou hmotnost, absolutně nejedla, vykazovala malou aktivitu a přes veškerou snahu se ji nepodařilo zachránit. V poslední fázi byla přeléčena antibiotiky a až po pitvě se ukázalo, že zbytečně. Majitele mohla varovat její nízká hmotnost a nákup si měl řádně rozmyslet, leč nabídka byla moc výhodná a neodolal - bohužel. Častý případ, když se někdo zbavuje dospělé želvy, proto pozor, riziko nákupu dospělých želv je velice vysoké!! Po otevření želvy jsem zjistil totálně ucpané tlusté střevo v délce 10 - 15 cm.
V zadní části byl velký koncový špunt. Vše byla dokonale vysušená a tvrdá směs rostlin bez nálezu čehokoliv jiného. Želva musela trpět již delší dobu, neboť v takovéto délce je ucpání neobvyklé a prakticky by nepomohlo již nic. Její nízká hmotnost (1 kg pod průměrnou vahou) byla jasná výstraha, že není něco v pořádku. Nepatrné změny jsem nalezl i na játrech, což z mého pohledu není nic fatálního a může to být důsledek léčebného zásahu. Ve vaječníku jsem nenalezl ani miniaturní vajíčka, což také napovídá o jejím dlouhodobém špatném stavu.
ZÁVĚREM:
Tato želva to měla spočítané již delší dobu a smrt byla jen otázkou času. Pravděpodobně vše zapříčiněno dlouhodobě nevhodnou stravou a podmínkami chovu jako nadměrnéěsuché prostředí, stres, nevhodná léčba....... Na fotografiích si povšimněte ,jak je dokonale ucpané střevo před a po otevření řezem. Nepatrné změny jsou i na na játrech, hlavně vpravo .Tvrdé lisované kusy potravy nerozpustila ani voda a musel jsem je rozlámat.
7. Růstové deformace
Popis: různé růstové deformace T.graeca a T.marginata způsobeny jednoznačně špatnou stravou, podmínkymi chovu....za toto mohou jednoznačně jejich majitelé.
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz