chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > UV zdroje, el. zařízení > Výzkum UVB - želvy

Výzkum UVB - želvy

Želvy a UVB záření v praxi

vyzkum.jpg

Dnes Vám představím můj dlouhodobý osobní projekt a to je výzkum vlivu UVB osvětlení na růst suchozemských želv v umělém domácím prostředí. Je to vlastně dlouhodobé sledování vývoje želv při použití různých typů lamp, které nahrazují hlavně UVB záření. U želv používám v různých prostorách různé typy lamp od kompaktních až po výbojky a sleduji vliv na růst karapaxu želv. V každé kategorii používám dlouhodobě například několik let stejné lampy a pouze je měním po skončení životnosti za nové. Od minulého roku mně pomáhají i speciální měřící přístroje na měření UVB, UVI a UVC.

Nepoužívám žádné umělé produkty k dodávání vitamínu D do organismu suchozemských želv a u všech želv svítím zdroji UVB po celou dobu svícení dle simulace období zhruba 8 - 12h denně, pokud mně to dovolí tepelné podmínky ve zvoleném prostoru a to u některých druhů již více jak 5 let. U dospělých nerostoucích želv občas změním zdroj UVB, pokud si myslím, že jsem našel do daného prostředí lepší alternativu než stávající. Z každé kategorie výbojky, kompaktní zářivky, trubice a lampy s předřadníkem se snažím používat pouze lampy co vykazují nejlepší výsledky z pozice měření nebo alespoň jedny z nejlepších.

Na různých diskuzích se setkávám s názory jako, že je nesmysl používat UVB lampy a stačí umělá nahrážka tedy přesněji řečeno například kapky kombinal AD3 s nesmyslným dávkováním jako například 1x týdně kapku na zobák............Každý z Vás si musí uvědomit, že k zdárnému životu na planetě patří sluneční záření a tam, kde není slunce nebo jiný zdroj, není pořádného života. Proto v umělém chovu je potřeba dopřát živočichům alespoň nějakou alternativu, a k tomu slouží především u želv speciální lampy.

V měřeních nejen na území CZ jsem zjistil, jaké dávky dostávají nebo přesněji řečeno mohou relativně dostávat suchozemské želvy v domovině a to samé jim dopřávám u mě. Spoléhám na instinkt, že zvíře, pokud má slunce plné zuby, se schová, tak jako v přírodě. Pokud pozoruji želvy, věnují se přímému slunění v nejbližším okolí lamp jen po určitou část dne a tím i dostávají omezenou dávku přesně jako v přírodě. Teploty, jak uvidíte na příkladech, pod některými zdroji jsou až závratné, ale želvám to vůbec nevadí a zkracují pobyt pod zdroji na kratší časové úseky dle jejich individuálních potřeb a podle mého to tak chodí i v přírodě. Tam vylézáním a zalézáním z přírodních úkrytů dávkují nejen tepelné, ale i UV záření.

Tím, že lampy běží po celou dobu svícení, má zvíře možnost využít všech podmínek, které lampy nabízejí, kdykoliv v průběhu dne. Pokud snížíte svícení na pouhé dvě hodiny, může se stát, že želva právě v tomto období se věnuje odpočinku a prakticky nedostane žádné UV záření, protože odpočívá většinou v místě chladnějším a mimo dosah záření.

Najdou se i tací, co budou vyvracet moje "bádání", ale pouze výzkumem a sledováním želv se lze dopátrat nějakých výsledků, nikoliv dávkováním umělým a naslepo ve stylu jedna paní povídala. Na různých příkladech zde budu popisovat různé jedince a uvidíte, v jakém prostředí se pohybovali během několika let nazpátek. Na fotografiích budete moci posoudit, zda je vývoj přiměřený tomu, jak vypadají v přírodě. Chovám více druhů želv a zaměřím se především na rostoucí jedince, co mám od mláďat a znám celý jejich životopis. Samozřejmě ovlivňují růst i chovné podmínky a strava, ale vzhledem k tomu, že u mě to mají všechny želvy skoro stejné v základu, budou stravou ovlivněny všechny stejně. Simulací prostředí se snažím napodobit prostředí v jejich domovině a to alespoň přibližně a u každého druhu volím UVB osvětlení podle toho, jak ho využívají. Proto si mohu dovolit například u želv Pyxis arachnoides i ryze bodové UV lampy, neboť tento druh zná pouze dvě stanoviště. Přímo pod lampou nebo v úkrytu. Takže i tady funguje částečně individuální přístup hlavně k druhu chovaných suchozemských želv.

osram-300w.jpg

Zastávám názor, že každé zvíře má mít přístup ke "slunečnímu záření" po celý den jako v přírodních podmínkách, to znovu opakuji. Zdárný vývoj jedinců mě utvrzuje v tom, že moje myšlenka není pouze výplod mé fantazie, ale v praxi funguje velice dobře a všechny želvy prospívají na jedničku. Naopak názor opozice svítit pouze velice omezeně a pouze část dne považuji za mylný, neboť celodenní osvit neprokázal dlouhodobě žádné negativní účinky na život a růst želv, ale naopak. Za tím vším se skrývá pravděpodobně velká snaha ušetřit značné finanční prostředky, protože celodenní osvit  například Osram 300W leze hodně do peněz a kapka AD3 proti tomu je téměř zadarmo.

V dnešní době je hodně zatracováno vše co nese značku MADE IN CHINA! Souhlasím pouze s tím, že 70% výrobku si to opravdu zaslouží, ale pokud zůstaneme u UV lamp ještě jsem nenašel lepší kompaktní žárovku než z právě této produkce, která nese označení ReptiGlo 10.0 26W. Prostě přístroje se ošálit nenechají a v této kategorii je prostě nejlepší a trnem v oku některým jiným výrobcům. Nemohu samozřejmě ručit za každou sérii, ale co jsem lampy měřil a měřím, tak všechny vykazují na vzdálenost 10cm velmi dobré výsledky a vypadá to, že i životnost bude velice dobrá.

Přistoupíme tedy k hodnocení rostoucích želv a u každé najdeme základní celoroční data a nezapomeňte si uvědomit, že želvy nejsou ani v přírodě z pohledu karapaxu klenuté a rovné nýbrž mají povrch až na vyjímky zvlněný! Drobné nesrovnalosti v růstu jsou zaviněny určitě nadměrně bohatou stravou i ideálními podmínkami skoro po celý rok.

Geochelone radiata č.4:

Stáří: 6,5 let

velikost: 23 cm, 2500 g

Druh lamp UVB: 1 - 2x Osram ultravitalux 300 W, 1x Replux 160 W

Pobyt ve vnitřním prostředí: 8 měsíců v roce

vyzku-u-zelv-uvb-013.jpg

vyzku-u-zelv-uvb-027.jpg

Geochelone radiata č.1:

Stáří: 6,5 let

velikost: 22 cm, 2920 g

Druh lamp UVB: 1 - 2x Osram ultravitalux 300 W, 1x Replux 160 W

Pobyt ve vnitřním prostředí: 8 měsíců v roce

geochelone-radiata---vyzkum-003.jpg

geochelone-radiata---vyzkum-002.jpg

Geochelone pardalis:

Stáří: 5 let

velikost: 26 cm, 2800 g

Druh lamp UVB: 3x Osram ultravitalux 300 W

Pobyt ve vnitřním prostředí: 7,5 - 8 měsíců v roce

vyzku-u-zelv-uvb-016.jpg

vyzku-u-zelv-uvb-031.jpg

Chersina angulata:

Stáří: 17 měsíců

velikost: 8 cm, 96 g

Druh lamp UVB: ReptiGlo 10.0 26 W

Pobyt ve vnitřním prostředí: 8 měsíců v roce

vyzku-u-zelv-uvb-024.jpg

vyzku-u-zelv-uvb-026.jpg

Chersina angulata:

Stáří: 5 let

velikost: 14,5 cm, 585 g

Druh lamp UVB: Replux 160 W

Pobyt ve vnitřním prostředí: 8 měsíců v roce

vyzkum-uvb-u-zelv-001.jpg

vyzkum-uvb-u-zelv-004.jpg

Pyxis arachnoides:

Stáří: 26 měsíců

velikost: 7,5 cm, 80 g

Druh lamp UVB: T-REX 100 W, Arcadia 160 W

Pobyt ve vnitřním prostředí: 8,5 měsíců v roce

vyzkum-u-zelv-uvb-001.jpg

vyzkum-u-zelv-uvb-005.jpg

Závěrem:

Postupně budu doplňovat tuto stránku podle toho jak želvy budou stárnout. Je to běh na dlouhou trať, ale jak vidíte, žádná z těchto suchozemských želv netrpí rachitidou ani nemají změny v tvorbě krunýře. Což přičítám ve větší míře tomu, že želvám dopřávám to nejkvalitnější dostupné osvětlení UVB.

Další zajímavosti a testy najdete na těchto stránkách:

MĚŘENÍ ZDROJŮ UV ZÁŘENÍ - ÚVOD

MĚŘENÍ ZDROJŮ UV ZÁŘENÍ - VÝBOJKY

MĚŘENÍ ZDROJŮ UV ZÁŘENÍ - ZÁŘIVKY

MĚŘENÍ ZDROJŮ UV ZÁŘENÍ - TRUBICE

Samostatný článek o UV lampách najdete zde:  ŽELVY - UVA/B LAMPY

Některé vybrané lampy si můžete zakoupit zde:

e-shop--v%C5%A1e-pro-%C5%BEelvy-180x60.jpeg

Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek