chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Venkovní výběhy pro želvy > Balkónové výběhy pro želvy

Balkónové výběhy pro želvy

Naše suchozemské želvy na balkónech

Balkónový výběh pro želvy.jpg

I na balkóně  je možno suchozemským želvám udělat vyhovující  venkovní "balkónový" výběh. Každý chovatel nemá to štěstí, že vlastní zahradu nebo dům, kde může pro želvu vytvořit pěkný venkovní výběh. Ti z Vás, kdo mají byt a trochu štěstí, že zároveň vlastní alespoň balkón a jsou ochotni se podělit o prostory s želvou, mají vyhráno. Želvě mohou během letních měsíců a prakticky od jara do podzimu umožnit luxus venkovního výběhu umístěného právě na balkóně.

Docela důležíté je, jak je balkón orientovaný, odvětraný a jak dlouho zde svítí sluníčko. Z důvodu, aby se abnormálně nepřehříval. Při běžném počasí cca do 30°C nemusíme nic řešit a stačí standardně zařízený výběh s miskami, úkrytem a substrátem. Zvolená podestýlka může být klidně i hlína nebo to, co používáte ve vnitřním výběhu a na co je želva zvyklá. Úkryt volíme hodně vzdušný a nejlépe se osvědčil například větší placatý kámen umístěný na kamenných nožkách. Tento úkryt je dokonale větrán ze všech stran, a nehrozí zde přehřátí daných prostor ani ve větších teplech. Stín nám může též zajistit nějaká kytka v květináči vhodně umístěná.

Kámen.png

Z čeho vybudovat chovné prostory?

Inspirací Vám mohou být fotografie našich chovatelů želv pod článkem. Prakticky vytvoříme ohrádku, kterou želva nepřekoná a uvnitř vybavení standardně jako každý výběh. Materiál ohrady může být dřevo, plast, beton a nebo přímo nějaký box. Nikdy nezapomínáme, že při průtrži mračen může pršet i do tohoto výběhu a proto v úrovni substrátu umožníme z prostorů dostatečně velké odtokové otvory, kanálky. Prostě, aby se nam želva neutopila!

Když naše želva nezimovala

Jedná se hlavně o evropské druhy želv, na kterých je začátkem jara někdy znát v teráriu jistá únava. Želva méně jí, více odpočívá, je zalezlá a méně aktivuje. Pobyt ve venkovním výběhu pak využije po změně prostředí k delšímu odpočinku. A to zejména v prvních týdnech pobytu venku. Výjimkou není, zrovna tak jako při přemístění do klasického travnatého venkovního výběhu na zahradě, ani odpočinek trvající i 1 - 3 měsíce. Pokles průměrných denních teplot po přesunu jí k tomu dá impuls. Vůbec Vás to nemusí děsit, je to zcela přirozené chování. Takovou želvu občas pouze kontrolujeme a do ničeho ji nenutíme, nebudíme ani zbytečně nevytahujeme.

Evropské druhy želv

Vraťme se, ale k chovu samotnému. Důležité je, jaký druh želvy chováme. Pokud jde o nejběžněji chované želvy u nás jako jsou například želvy zelenavé, vroubené, žlutohnědé, stepní..., tedy druhy, co v přírodě zimují, je důležité před přesunem ven položit si pár otázek:

- zimovala v zimních měsích naše želva nebo ne? odpověď: NE

- je dostatečně připravená na snížení průměrných teplot na balkóně? Odpověď: ANO

- odpovídají venkovní denní teploty přibližně teplotám, co má doma? Odpověď: ANO

Pokud naše suchozemská želva splňuje tyto podmínky, může jít většinou už během měsíce května do tohoto výběhu. Strávit tam pak může celé jaro a léto až někde do konce září dle teplot pro daný druh želv. Více o načasování přesunu želv do venkovních výběhů, a to platí i pro balkón najdete v článku Kdy dát želvy do venkovních výběhů.

Teplomilnější druhy želv

U teplomilnějších druhů želv, které většinou nezimují, jako například želv pardálích, uhlířských....posečkáme s přemístěním ven až na červen - červenec dle počasí. Pro návrat do vnitřních terárií někdy během měsíce září je jsou důležité teploty a to především noční. I tyto druhy tam necháváme non-stop (dnem i nocí). Na balkónech jsou většinou ranní teploty vyšší než jsou u země, to je jistá výhoda při chovu.

Slunce.jpg

Jak dlouho by mělo svítit sluníčko na balkón?

U odpočívající, nezimované a neaktivní želvy je to jedno, protože pokud odpočívá, její aktivita je skoro nulová a je věčně někde zalezlá. Takže v tomto případě je to prakticky jedno a neprobudí ji ani sluneční paprsky.

Naopak u želvy, která je aktivní, by měla být doba, po kterou jde na balkón přímé sluníčko, alespoň dle mého, cca 4h denně na místě zvoleného výběhu a po zbytek dne dostatečné denní světlo.

Pokud chceme chov na balkóně úspěšně zvládnout, měli bychom dodržet pár základních zásad pro balkónový chov a jsou to především:

Zásady balkónového chovu suchozemských želv:

- dobře větrané prostory, kde bude umístěn výběh

- dostatečně velké stinné místo na části výběhu po celý den

- nepoužívat klasickou boudu a zvolit raději dobře větraný úkryt z kamenů

- dostatečný přísun vody během dne (miska s vodou, koupání želvy)

- na části výběhu zajistíme vlhké místo se substrátem či hlínou

- místo pro potravu a její podávání v stinné části výběhu

- při velkých vedrech (tropy) přemístit raději želvy domů do stínu

- v žádném případě nepoužívat terária, akvaria a jiné uzavřené prostory

- pokud možno, tak želvy nepřenášíme domů (výjimkou jsou velká vedra a mrazy)

- sledujeme předpověď počasí a máme vyhráno

 Na fotografiích vidíte možné řešení balkónových výběhů od různých chovatelů

Výběh na balkóně.jpg

Výběh balkónový.jpg

Bouda na balkóně.jpg

Balkón s výběhem pro želvy.jpg

Balkónový výběh.jpg

Zelvy - vybeh 001.JPG

 Přeji pěkné léto Vám i želvám

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek