Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Venkovní výběhy pro želvy > Balkónové výběhy pro želvy

Balkónové výběhy pro želvy

Naše suchozemské želvy na balkónech

 

Balkónový výběh pro želvy.jpg

 

I na balkóně  je možno suchozemským želvám udělat vyhovující  venkovní "balkónový" výběh. Každý chovatel nemá to štěstí, že vlastní zahradu nebo dům, kde může pro želvu vytvořit pěkný venkovní výběh. Ti z Vás, kdo mají byt a trochu štěstí, že zároveň vlastní alespoň balkón a jsou ochotni se podělit o prostory s želvou, mají vyhráno. Želvě mohou během letních měsíců a prakticky od jara do podzimu umožnit luxus venkovního výběhu umístěného právě na balkóně.

Docela důležíté je, jak je balkón orientovaný, odvětraný a jak dlouho zde svítí sluníčko. Z důvodu, aby se abnormálně nepřehříval. Při běžném počasí cca do 30°C nemusíme nic řešit a stačí standardně zařízený výběh s miskami, úkrytem a substrátem. Zvolená podestýlka může být klidně i hlína nebo to, co používáte ve vnitřním výběhu a na co je želva zvyklá. Úkryt volíme hodně vzdušný a nejlépe se osvědčil například větší placatý kámen umístěný na kamenných nožkách. Tento úkryt je dokonale větrán ze všech stran, a nehrozí zde přehřátí daných prostor ani ve větších teplech. Stín nám může též zajistit nějaká kytka v květináči vhodně umístěná.

Kámen.png

Z čeho vybudovat chovné prostory?

Inspirací Vám mohou být fotografie našich chovatelů želv pod článkem. Prakticky vytvoříme ohrádku, kterou želva nepřekoná a uvnitř vybavení standardně jako každý výběh. Materiál ohrady může být dřevo, plast, beton a nebo přímo nějaký box. Nikdy nezapomínáme, že při průtrži mračen může pršet i do tohoto výběhu a proto v úrovni substrátu umožníme z prostorů dostatečně velké odtokové otvory, kanálky. Prostě, aby se nam želva neutopila!

Když naše želva nezimovala

Jedná se hlavně o evropské druhy želv, na kterých je začátkem jara někdy znát v teráriu jistá únava. Želva méně jí, více odpočívá, je zalezlá a méně aktivuje. Pobyt ve venkovním výběhu pak využije po změně prostředí k delšímu odpočinku. A to zejména v prvních týdnech pobytu venku. Výjimkou není, zrovna tak jako při přemístění do klasického travnatého venkovního výběhu na zahradě, ani odpočinek trvající i 1 - 3 měsíce. Pokles průměrných denních teplot po přesunu jí k tomu dá impuls. Vůbec Vás to nemusí děsit, je to zcela přirozené chování. Takovou želvu občas pouze kontrolujeme a do ničeho ji nenutíme, nebudíme ani zbytečně nevytahujeme.

Evropské druhy želv

Vraťme se, ale k chovu samotnému. Důležité je, jaký druh želvy chováme. Pokud jde o nejběžněji chované želvy u nás jako jsou například želvy zelenavé, vroubené, žlutohnědé, stepní..., tedy druhy, co v přírodě zimují, je důležité před přesunem ven položit si pár otázek:

- zimovala v zimních měsích naše želva nebo ne? odpověď: NE

- je dostatečně připravená na snížení průměrných teplot na balkóně? Odpověď: ANO

- odpovídají venkovní denní teploty přibližně teplotám, co má doma? Odpověď: ANO

 

Pokud naše suchozemská želva splňuje tyto podmínky, může jít většinou už během měsíce května do tohoto výběhu. Strávit tam pak může celé jaro a léto až někde do konce září dle teplot pro daný druh želv. Více o načasování přesunu želv do venkovních výběhů, a to platí i pro balkón najdete v článku Kdy dát želvy do venkovních výběhů.

Teplomilnější druhy želv

U teplomilnějších druhů želv, které většinou nezimují, jako například želv pardálích, uhlířských....posečkáme s přemístěním ven až na červen - červenec dle počasí. Pro návrat do vnitřních terárií někdy během měsíce září je jsou důležité teploty a to především noční. I tyto druhy tam necháváme non-stop (dnem i nocí). Na balkónech jsou většinou ranní teploty vyšší než jsou u země, to je jistá výhoda při chovu.

Slunce.jpg

Jak dlouho by mělo svítit sluníčko na balkón?

U odpočívající, nezimované a neaktivní želvy je to jedno, protože pokud odpočívá, její aktivita je skoro nulová a je věčně někde zalezlá. Takže v tomto případě je to prakticky jedno a neprobudí ji ani sluneční paprsky.

Naopak u želvy, která je aktivní, by měla být doba, po kterou jde na balkón přímé sluníčko, alespoň dle mého, cca 4h denně na místě zvoleného výběhu a po zbytek dne dostatečné denní světlo.

Pokud chceme chov na balkóně úspěšně zvládnout, měli bychom dodržet pár základních zásad pro balkónový chov a jsou to především:

Zásady balkónového chovu suchozemských želv:

- dobře větrané prostory, kde bude umístěn výběh

- dostatečně velké stinné místo na části výběhu po celý den

- nepoužívat klasickou boudu a zvolit raději dobře větraný úkryt z kamenů

- dostatečný přísun vody během dne (miska s vodou, koupání želvy)

- na části výběhu zajistíme vlhké místo se substrátem či hlínou

- místo pro potravu a její podávání v stinné části výběhu

- při velkých vedrech (tropy) přemístit raději želvy domů do stínu

- v žádném případě nepoužívat terária, akvaria a jiné uzavřené prostory

- pokud možno, tak želvy nepřenášíme domů (výjimkou jsou velká vedra a mrazy)

- sledujeme předpověď počasí a máme vyhráno

 

 Na fotografiích vidíte možné řešení balkónových výběhů od různých chovatelů

Výběh na balkóně.jpg

Výběh balkónový.jpg

Bouda na balkóně.jpg

Balkón s výběhem pro želvy.jpg

Balkónový výběh.jpg

Zelvy - vybeh 001.JPG

 Přeji pěkné léto Vám i želvám

Rychlý kontakt

Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990

euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek

 

 Suchozemské želvy - prodej zvířat - terárií - vybavení - rozvoz

Vivarista             Obchodní podmínky

Nahoru © copyright euzelva.czPoslední aktualizace 24.09.2023 Mapa webuVytvořil Acceler

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.

SouhlasímVíce informací