Želvárium
Želvárium pro želvy
Želvárium není určené pro chov suchozemských želv! To je první informace kterou byste měli vědět. A proto jsem se rozhodl upozornit všechny začínající chovatele suchozemských želv na jeden zásadní problém a možná úskalí při zařizování a kupování vnitřních chovných zařízení pro chov želv. Tím problémem je v mnoha případech zařízení nazývané - želvárium. V dobré víře někteří z Vás, pokud začínají s chovem suchozemských želv, navštíví nějaké chovatelské potřeby nebo jiné specializované prodejní místo a ti méně znalí věci poptávají želvárium! Zde je ale hlavní kámen úrazu neboť pod názvem želvárium se skrývají sice chovné prostory pro želvy, ale POZOR, VODNÍ!!
To je ten podstatný rozdíl a problém, o kterém mnozí z Vás vůbec nevědí. Cena je proti specializovaným chovným teráriím pro suchozemské želvy sice lákavá, ale pro náš zamýšlený chov je to zařízení zcela nepoužitelné bez zásadních technických úprav. Prodavači, pokud chcete želvárium, nespekulují a prostě Vám nabídnou zboží, které požadujete, ze skladového sortimentu. Někteří Vám ho jsou schopni z neznalosti věci nabídnout přímo pro chov such. želvy. Vždyť na co jiné by mělo být želvárium, řekne si leckterý prodavač .
Kompletní nabídku terárií pro suchozemské želvy najdete v e-shopu
Sakra, jak to mám poznat, co zakoupit?
Řeknou si mnozí z Vás. Je to naprosto jednoduché. Želvárium má schůdky a jakousi vyvýšenou plošinu, kde se právě vodní želvy nahřívají, či odpočívají v případě potřeby, kdy potřebují být mimo vodu.
Pro suchozemskou želvu je toto chovné zařízení tedy naprosto nevhodné! Naše "suchozemská želva" sice zvládne výstup po schůdcích nahoru, ale jako tvor zvídavý Vám bude neustále skákat nebo padat dolů z plošiny. Po těchto kaskadérských kouscích skončí většinou na zádech, pak hlavně u menších želv je návrat na všechny čtyři nohy leckdy problematický. Většina výrobců prostě vyrábí chovné zařízení pro určitý druh zvířat, aby byly uspokojeny co nejvíce jejich přirozené potřeby, a tím se zákonitě nehodí pro zcela jiné druhy. Na obrázcích jednoznačně vidíte rozdíl obou chovných zařízení. A jak mají vypadat chovná zařízení pro suchozemské želvy si můžete přečíst v samostatném článku, který se věnuje této problematice.
Želvárium pro vodní želvu
Terárium pro suchozemskou želvu
Závěrem
Proto by se měl každý z Vás, než zakoupí nějaké chovné zařízení , poradit buď přímo s chovatelem želv, nebo si předem nastudovat chovné potřeby konkrétního druhu želvy a tomu podřídit nákup. Věřte, že se vyhnete hodně problémům, hlavně s následným uspořádáním prostorů včetně instalace potřebného osvětlení, které je pro vodní a suchozemské želvy zcela jiné. Rekonstrukci zvládnou pouze zruční kutilové, a jak starosti, tak finanční náročnost s tím spojené nestojí podle mě za to. Pokud chcete zakoupit terárium pro suchozemské želvy, neváhejte využít mé nabídky, kde najdete terária na prodej, které jsou 100% určené pro chov suchozemských želv, a nemusíte se obávat nějakých komplikací při samotném chovu.
Copyright ©
Mohlo by vás zajímat
Ochrana před praskáním výhřevných žárovek
199 Kč
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz