chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Černá kronika > Želvy obrovské

Želvy obrovské v ZOO Dvůr Králové

Želví dinosauři

Želví sex.png

Letos 28. 3. 2015 jsem byl již podruhé v letošním roce s celou rodinou navštívit ZOO Dvůr Králové nad Labem. A chci se s Vámi podělit o pár informací týkajících se především suchozemských želv obrovských! Ten, koho zajímají želvy tak jako mě, moc dobře ví, že tito obři se vrátili do této ZOO po delší době. V minulosti byli přemístěni do ZOO Praha. Ale proč to píši? Prostě nemůžu jako chovatel jinak. V následujících řádcích možná někteří pochopí, co mě k tomu vedlo.

Je to pohled chovatele želv na chov želv obřích, které jsem měl možnost zde dnes i minule vidět. A věřte mně nebo ne, hodně to bolelo. To, že část těchto želv sem byla přemístěna už v minulém roce, kde je každý mohl vidět v provizorním pavilónu u hrošíků liberijských, je jedna věc, a dnešní "nový" pavilón věc druhá. Zcela nový pavilón se nachází přesně proti venkovnímu výběhu slonů v menší budově. Co už vůbec jako želvař nechápu, bylo přemístění želv ještě než došlo k dokončení výběhů, a tím vystavení těchto jedinců neustálým stresům z důvodu časté změny chovných prostorů. Každý chovatel moc dobře ví, jak toto želvy těžce nesou napříč druhy.

Holá fakta o vnitřním novém výběhu, podlouhlá místnost o velikosti cca odhadem 8 x 3,5 m s jedním větším oknem se skládá z betonové podlahy s menším mělkým jezírkem (asi na koupání). V jednom rohu je pro jednu tuto obří želvu jakési pískoviště, kde je navlhčen písek. Další dvě želvy se tam bohužel nevejdou, takže spočívají jak při dnešní, tak minulé návštěvě na holém betonu. V zadní části tohoto pavilonu je vstup do venkovního výběhu, který je zatím v rekonstrukci. Podle stavu příprav bude v pořádku až na to, že je umístěn částečně pod stromy a toto místo je tím pádem z pohledu celého dne a celého roku dost zastíněné.

Klasická hliníková lorna s vodou (asi myšleno na pití) v pozadí pavilónu pouze dokresluje už tak ponurý ráz vnitřního výběhu. Na stropě najdeme topné panely sloužící k vytápění místnosti. Nad hlavním vnitřním oknem jsou umístěné 3 větší led osvětlení, myšleno pro osvětlení místnosti, ale zcela nedostačující.

Jak to vidím já, chudáci želvy!

Místnost je, jak jsem již předeslal, přes použité osvětlení a větší okno hodně špatně prosvětlená a v celém chovném prostoru i při spuštěném osvětlení je zřejmé přítmí, místnost nepůsobí na první pohled určitě jako místo, kde by někomu, a to určitě ani těmto želvám, bylo dobře. Prostor je špatně zařízen a vůbec při pohledu na to vše je mně opravdu hodně smutno.

ZOO zahrady vesměs zaměstnávají odborníky nebo mají odborné poradce, konzultanty na chov zvířat. Ale kde byl zrovna ten na suchozemské želvy, když vše toto plánovali, to opravdu nevím. Porovnám-li to s tím, co jim dopřává ZOO Praha, tam to je jiná "liga". Tam mají vše, na co si želvy vzpomenou: dostatek vnitřního prostoru, hodně světla, pískoviště, místa pro lokální ohřev a právě proto by se hledala nějaká negativa hodně těžko. Ale vraťme se zpátky do Dvora.

Pohled chovatele želv

Absolutně špatně prosvětlené prostory, málo místa pro odpočinek želv jinde než na betonu viz. pískoviště pro jednu želvu. Chybějící lokální horní ohřev. Nemožnost se někde ukrýt. Beton, beton a zase beton.

Každý z větších profesionálních chovatelů želv moc dobře ví, co to znamená chov suchozemských želv. Silně konzervativní plaz, který na veškeré změny reaguje negativně a pokud k nim dojde, velké zdravotní problémy jsou na dohled. Podle mě ustálená skupina v ZOO Praha těchto obřích želv dostala jednu ze zásadních chovatelských ran. Oddělení těchto třech jedinců a přemístění do tohoto, čemu někdo možná říká vnitřní želví výběh, je z chovatelského hlediska holé barbarství!!!

A pevně věřím, že pokud toto vidí Nataša V. (má dlouhodobě na starosti tyto obří želvy v ZOO Praha), tak jí opravdu musí ukápnout slza, tak jako mně. Opravdu tomuto tedy netleskám a pánové by měli navštívit nějaký jiný chov, aby pochopili, jak se to má dělat, a co to znamená profesionálně vybavený vnitřní výběh se vším všudy.

Vždy při návštěvě ZOO a je jedno, která to je, tak u výběhu želv delší chvilku postojím a ty želvy pozoruji, jiskru v oku u těchto jedinců budete hledat marně! Na to můžete hned zapomenout, těm želvám se pravděpodobně nejen stýská, ale také tam vyloženě trpí, můžeme mě kdokoliv kamenovat za mé názory, ale v tomto já mám jako chovatel želv jasno! Za léta chovu suchozemských želv mnoha druhů už poznám spokojenou želvu, stačí ji prostě pozorovat. Už chápu, že každá ZOO zde není pouze za účelem zachraňovat zvířata, starat se o ně, co nejlépe, ale je to taková malá továrna na peníze a byznys se vším všudy!

Na každém kroku to musíte jako návštěvníci cítit sami. Neustále se měnící výběhy zvířat, a to jen proto, aby Vás jako zákazníka neomrzelo chodit stále dokola do stejného prostředí. Některá zvířata mohou předem zapomenout na chovatelský luxus. Já si někdy fakt připadám jak v nějakém supermarketu, tam to také čas od času kompletně vše přestavějí a jen naivka si může myslet, že je to pro naše blaho a nejde pouze o peněženku.

Malinko odbočím, byl jsem tam s dvěmi sedmiletými holkami a manželkou, na každém rohu jsme sváděli úporný boj odradit je od nákupu nějakého nepotřebného zboží. Kam se podíváte, stánek se zbytečnostmi, automaty s nezdravými nápoji, cukrovinkami, placené atrakce .... Podle mého, co je moc toho je příliš! 50% by bohatě stačilo, ono bohulibé vše pro zákazníky se tady stává vyloženě komerční činností se vším všudy.

Jsem z toho všeho tak nějak dost otrávený. Kam se podíváte, všude Vás do něčeho něco nutí, a tak se sám sebe ptám: Kde je ta pohoda, kdy jsem šel do ZOO na procházku a u toho si mohl v klidu prohlédnout zvířata a strávit v poklidu víkendové odpoledne, tak to je již hodně dlouho. Jednu výhodu to, ale dnes přece jen má, nemusím, tak jako kdysi hledat WC a jsou tam hřiště pro děti.

Závěrem

A proto nakonec tímto vzkazuji mé domovské ZOO Dvůr Králové n/L. Pánové, tak toto se Vám tedy vůbec nepovedlo a proto já chovatel želv Vám dávám za počin v chovu želv obřích jednu velkou 5!!! A plně si tento článek zaslouží místo v Černé kronice mého webu a zároveň veřejně protestuji proti tomuto způsobu chovu těchto obřích želv!

Reakce jiných návštěvníků

Dobrý den pane - velmi vážený - Junku,
ač jsem vystudovaný zoolog (a manžel veterinář), samozřejmě se vřelým vztahem ke zvířatům, tak celá studia mi nedala tolik, jako Vaše stránky euželva. Děkuji. Alespoň co se želv týče :-). Výběh želv v zoo D. Králové mne též zarmoutil. Velmi!

Vaše obdivovatelka Renata a ještě jednou děkuji za Vaše stránky

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek