Želví rok 2015
Želví obrněnci
Tak jako začátkem každého Želvího roku, což už se pomalu stává tradicí, Vás všechny želvaře vítám. Budu rád, když ten letošní rok strávíme opět společně, podělíme se o novinky ze světa želv a budeme se s láskou všichni starat o naše obrněné miláčky, želvy. Většina evropských druhů suchozemských želv opět zimuje a nevím jak vy, ale já jsem v tomto období vždy, když je jdu kontrolovat, mírně nervózní. Je to sice období klidu, ale u zimujících želv se málokdy pozná, že mají problémy.
Tak jak jde čas, se mění postupně i Želví roky. Snažím se všem, kdo o to stojí, přiblížit celoročně chov suchozemských želv pěkně zblízka. Jako chovatel více druhů želv s bohatými zkušenostmi i upozornit na určitá rizika či zajímavosti během celého chovného roku. Některé věci se opakují, ale z pohledu chovatele želv je každý rok naprosto jiný a největší podíl na tom má samozřejmě počasí, příroda je prostě jedinečná, neopakovatelná.
Opět se budu věnovat všem druhům suchozemských želv, co chovám, a že jich není málo, už pravidelní návštěvníci vědí, ale prioritou zůstávají evropské druhy želv, které chová také většina začínajících chovatelů. Jedná se především o želvy zelenavé, vroubené a žlutohnědé. Je to v podstatě jakýsi jejich celoroční deníček. Přeji tedy Vám všem chovatelům, ať ten letošní rok zvládneme společně s obrněnými mazlíčky v pohodě a bez výrazných problémů.
3. 1. 2015
Venkovní teplota 1°C polojasno (10 h)! Teploty klesají a předpověď počasí dává tušit velké mrazy! Proto všichni, co zimujete želvy nezapomeňte zkontrolovat v zimovišti, zda teplota neklesá pod bod mrazu!!!. Nejeden chovatel už takto přišel o část svých miláčků, kdy mu prostě umrzli. Po zkušenostech z minulých dnů, kdy se jedna chovatelka potýká s problémy s pokousanou želvou od hlodavce v zimovišti, by stálo za to zkontrolovat, zda i Vám nemůže hlodavec způsobit nějaké škody a popřípadě řádně želvu zabezpečit proti napadení, problémy s tím způsobené nejsou zrovna jednoduché a většinou může jít želvě o život. Ti z Vás, co článek ještě nečetli, jej najdou zde: NEMOCNÁ ŽELVA bod 10.
Jak jsem před koncem roku slíbil, tak činím a na webu najdete první změny. V teráriích na prodej jsem zařadil další dvě velikosti velkých terárií pod názvem HANGAR 120 a JUMBO 140, které povedu běžně skladem, a budou případným zájemcům ihned k dispozici.
Ale máme tu i nepříjemné věci, a to na trhu. Firma Exo Terra, jeden z největších výrobců doplňků k chovu želv mění výrazně sortiment a bohužel s některými oblíbenými výrobky se budeme muset rozloučit, jiné budou nahrazeny podobnými a čas teprve ukáže, jestli i stejně dobrými. Také výrobce UVB lamp Raptor skončil zcela s výrobou tohoto sortimentu a je zatím údajně v jednání, zda někdo tuto výrobu převezme a bude je vyrábět pod jinou značkou, nebo skončí úplně. Pokud najdete někde ještě tyto lampy na prodej, jde pouze o nedoprodané zásoby! Takže nás i v tomto směru čekají zásadní změny. Prostě už od začátku roku je mnoho nového.
Ale vraťme se opět k želvám. Očekávám každým dnem líhnutí dalších želv druhu Pyxis arachnoides. Jejich rodiče a sourozenci jsou v této době v období největší aktivity a růstu, což můžete vidět každý na přiložené fotografii, pro ty, kteří ještě nepoznají změny na první pohled, jde o světlé pruhy ve spojích na krunýři. Je to neklamná známka růstu a zvětšuje se "objem" krunýře, který přirůstá.
Dospělé želvy druhy Geochelone pardalis jsou také v největší aktivitě a čile snášejí vajíčka a už se líhnou také nové přírůstky z prvních vajec snesených začátkem září 2014. Prostě vše je tak, jak má být. Mláďata želv evropských druhů, tak jako každý rok začátkem ledna polevila v žravosti, a to je jeden z prvních náznaků toho, že po pěti měsících aktivity a velkého růstu přichází na některé jedince útlum a potřeba odpočinku.
Tak jako v přírodě. Následovat by mělo, pokud toto chování také zaznamenáte, mírné snížení chovných teplot a zkrácení svícení. Cca o 2 - 3°C a 1 - 2 hodiny svitu. Musím Vás však upozornit, že k tomuto kroku je vhodné přistoupit, až pokud jste si naprosto jisti, že toto období nastalo! Tedy, že snížená aktivita a žravost je delší než cca 14 dní. Nikoliv měnit po jednou dnu nečinnosti. Želvy totíž reagují i na změny počasí venku a může jít pouze o krátkodobou reakci právě na zmíněnou změnu počasí a nevhodný chovatelský zásah v nesprávný čas by je mohl spíše "rozhodit".
Nových majitelů suchozemských želv v předvánočním čase opět hodně přibylo a já doufám, že většina z nich propadne kouzlu "chodícího krunýře" a přidá se k nám, milovníkům želv. Také by neměli zapomenout na včasnou registraci druhů želv, co podléhají CITES. Je to zdarma bez poplatku, ovšem povinost každého majitele nové želvy dle zákona. Na příslušném úřadě o Vás vědí, neboť původní majitel želvy ji na Vaše jméno odhlásil ze svého chovu. Takže nezapomenout splnit i tuto povinnost a nepodlehnout dojmu, že o nic vlastně nejde!
Kdo z Vás chce po celý rok dostávat na email čerstvé zprávy ze života želv, o nových článcích na webu a dalších zajímavostech, není nic jednoduššího než na úvodní stránce webu euzelva.cz se v levém menu dole přihlásit k Zasílání novinek vložením svého emailu.
Takže ještě jednou na začátku roku 2015 Vám všem přeji, ať želvy šlapou po celý rok jako hodinky a Vám všem ať slouží především zdraví.
5. 3. 2015
Venkovní teplota 7°C polojasno (14 h)! Tak a máme tady jaro! Chce se mě křičet huráááááá. Ale proč to píši, když za oknem to tak zatím nevypadá, alespoň u nás. Tak jako některé rostliny i želvy mají tu schopnost předpovědět počasí dopředu a nejen v zimě. My chovatelé to poznáme podle jejich chování. Každé jaro roky nazpět během 10 - 20 března jdou zimující želvy do venkovní boudy a tam nastává postupné probouzení ze zimního spánku.
Letos ejhle, koncem února jsem zjistil, že někteří jedinci a to vyloženě druh T.marginata (želva vroubená) vykazují pohyb v v zimovišti i když teplota je stále konstantní + 3 - 5°C a to mě překvapilo, tak brzo! Jak jinak, vždyť tento druh se probouzí každé jaro jako první, tak proč jsem vlastně překvapený. Vše sedí, ale zhruba o 10 - 14 dní je to letos dříve. Želvy jsem tedy kompletně přemístil do venkovních výběhů opět s teplotou cca + 5°C a po zjištění, že následující den někteří jedinci pochodují po boudě s otevřenýma očima jim bylo umožněno vylézt ven, otevřel jsem vchody a tím vlastně zahájil letošní želví rok 2015 a doufám, že i tak dlouho očekávané jaro :-).
Vzhledem k předpovědi v naší lokalitě jim nebudu zavírat vchody u boud ani na noc Želvy jsou dostatečně inteligentní a dokáží se před mírným mrazem spolehlivě uchránit. Vrací se do boudy nebo nějakého přírodního úkrytu. Problémem může být teplota pouze hodně pod nulu a to hlavně pokud je celonočně. Ranní mrazík dospělá želva hravě zvládá. Uvnitř není problém tam je teplota hlídána automaticky na + 4°C.
Zatím je docela zima a sem tam nějaké želvě kouká ze vchodu hlava, celá vylézt se zatím neodvážila ani jedna, je to otázka několika dní. Když už zahajuji, tak pořádně. Stejně jsem otevřel i jiné druhy, i když hermankám to bude jako vždy trvat déle než se probudí. Želvy jsem zkontroloval a vše vypadá O.K. pouze jeden samec to bohužel nevydržel, proč nevím, ale na přírodní selekci si prostě chovatelé čehokoliv musí zvyknout.
Ostatní majitelé suchozemských želv, ty co nezimují, musím upozornit, že v tomto čase na některé jedince přijde nebo již přišla "jarní" únava. Poznáte to jednoduše, želvy méně jedí, více se schovávají a jejich aktivita klesá. Těmto jedincům byste měli umožnit částečný odpočinek. Co si pod tím představit? Zkrátit dobu svícení zhruba o 1/4, snížit teplotu pod výhřevnou lampou a želvu průběžně kontrolovat, nikoliv šikanovat každodenní manipulací. Stačí klidně 1x týdně. U zdravé želvy prakticky nic nehrozí.
I ten z Vás kdo chce již brzy na jaře želvu umístit do venkovního výběhu (nedělal bych to dříve než v květnu dle počasí). Každý by měl v tom případě pomalu přemýšlet o snižování teplot ve vnitřním výběhu, aby želvy připravil na jarní průměrné teploty, které jsou podstatně nižší, než mají želvy doma. Takže pozor na prudké změny teplot. Ale k tomu se zde ještě dostaneme později, až to bude aktuální. Co platí v Náchodě nemusí platit v Táboře nebo Praze či na horách. Každopádně se to zase, tak moc neliší.
Nedá mě to, abych zde nenapsal příběh jedné chovatelky. Měla dvouroční želvu, kterou s dcerou chovaly doma v teráriu, a želva jim doposavad prospívala. Podle povídání paní se o ni vzorně staraly, ale želva přesto přestala otevírat oči a uhynula. Proč, to zde píši? Je to smutné a určitě to postihne během chovu nejednoho dalšího chovatele a každý se pak ptá, co jsme udělali špatně? V hodně případech je prvotní příčinou problémů a navazujících zdravotních komplikací neposkytnutí útlumového období.
Želva si o to řekne sama, pokud ona sníží aktivitu musíte i vy snížit teploty! Pokud je stále aktivní raději bych laikům chovatelům nedoporučoval dělat nějaké neuvážené zásahy do chovu, teplot.... U zmiňované chovatelky měla vše želva v pořádku, až na to, že dva roky žila v konstantním prostředí! A zde pravděpodobně nastala ta kritická chyba, která vedla až k úhynu želvy.
Hodně často se mě chovatelé ptají na to proč jim, když dělali vše, jak mají (podle návodu), ale prostě nedělali, jinak by to takto nedopadlo. Samozřejmě se to netýká jedinců, kteří onemocní náhle, viry, infekcemi, nehody....tam je to prostě smůla a uzdravení nejisté, ale tak to prostě je nedá se s tím nic dělat, bohužel. Pokud se chovatel stará o želvy svědomitě a přesto o ně přijde, a že se jich ze zimního spánku v celém Česku opět letos neprobudí hodně, to mě věřte, má alespoň čisté svědomí. Nemusíte, vždy hledat chybu v sobě, ale i želvy mají někde tu svoji svíčku, která jednou zhasne..... Já už si za ty roky zvykl, manželka stále ne.
Současně se líhnou už dva měsíce želvy druhu G.pardalis a mám z nich opravdu radost. Můžete je vidět společně s druhem G.sulcata na jedné z webkamer, které najdete na úvodní straně webu dole. mají se prostě čile k světu.
Každopádně z jiného soudku, již brzy se chystám v e-shopu zprovoznit možnost posílání na Slovensko včetně cen v euro, ale ty ceny za poštovné brrrrr, je to jedním slovem hrozné. Další změnou, kterou chystám je zprovoznění aplikace, přes kterou si zákazník bude moc objednat na plánované rozvozy. Čekají nás daně, výdaje...a proto si neodpustím výjimečně připojit k tomu povídání i zajímavý výpočet který zveřejnil jeden želvař na Faceb.....
Pěkný výpočet:
Zdanění v ČR, řekněme, že odvedete práci za 1000 Kč, s DPH vyfakturujete 1210 Kč
Z 1000 Kč zaplatíte 450 Kč zdravotní a sociální, pak 83Kč daň ze mzdy. Tzn, z 1200 Kč, které zaplatil zákazník vy dostanete 467 Kč a stát sežere 733 Kč,
Tím to ale nekončí když si půjdete za svých 467 Kč koupit naftu tak stát z vašich peněz sežere dalších 295Kč.
Jinak řečeno z 1200 Kč které zaplatil váš zákazník vy máte zboží v hodnotě 173 Kč a stát sežral 1027 Kč
A co za těch 1027 Kč od státu dostanete?
- Platíte si nejpočetnější polici EU
- Platíte si nejpočetnější justici světa
- Platíte si 3,5 x tolik státních úředníků než jich potřeboval TGM a to v té době vše psali a počítali ručně.
- Platíte si nejvíce politologů v EU
Komu z vás to vyhovuje?
A proto Vám všem přeji do toho jara hodně slunečních dní, a spokojeně se probouzející želvy.
25. 3. 2015
Venkovní teplota 7°C polojasno (8 h)! Jaro je v plném proudu a co naše suchozemské želvy? 90% všech želv, co zimovaly, jsou již probuzené a aktivní. Hlavně T.marginata, tak ti se již vesele pasou na mladé trávě a jak již píšu každý rok jsou první a nejvíce aktivní. Někteří jedinci T.hermanni sice ještě pospávají, ale na ně je ještě brzy, ranní teploty leckdy pod bodem mrazu jim prostě tolik nevyhovují. Na podzim je to přesně obráceně. Zatímco vroubené už zimují, tak zelenavé čile lezou po výběhu a ne a ne ulehnout.
Ranní menší mrazíky posledních dnů už asi dle předpovědi končí, takže se už můžeme zbavit starostí "umrznutí želv". Musím se přiznat, že letos jsem se rozhodl vše monitorovat a nechat na želvách jak se zachovají a to i v období studených rán, kdy se na miskách s vodou tvoří i ledík. Zatímco výběh, kde jsou želvy zelenavé a žlutohnědé se spořádaně vracel na noc do bezpečí boudy, tak vroubené nocovaly cca 20% ve venkovním výběhu někde zašité.
Sice jsem měl trochu obavy o jejich život, ale ukázalo se, že zbytečně. Všechny období mrazíků cca 20 dní zpět přežily bez úhony. Na tom je vidět, že i želvy si spolehlivě najdou místo, kde přečkají i toto období pro ně krajně nepříznivé. Největší strach jsem měl, když bylo celou noc pod nulou, tak to jsem měl cukání jít je poschovávat. Ale pokus je pokus. Monitoroval jsem, kam se schovávají a vždy jde o místo hodně chráněné před větrem a pokud to můžu bez měření vyhodnotit, tak do míst která jsou potencionálně ve výběhu nejteplejší. Vždyť ani v přírodě to nemají jiné a, co si budeme povídat, v Řecku v některých oblastech jejich výskytu se v zimě lyžuje! Marginaty jsou prostě hodně odolné želvy a i v přírodě žijí v pásmech, co se týče nadmořské výšky nad ostatními druhy (zelenavé, žlutohnědé).
Každopádně Vám takovéto pokusy nedoporučuji, přijít o želvu je riskantní. V mém případě se jednalo pouze o dospělé jedince a nikoliv mláďata! I když v Praze bych se vůbec nebál, tam je příroda cca o 14 dní napřed než v mé lokalitě. Vždy je potřeba, ale vyhodnotit a znát místní podmínky každého výběhu na to nezapomínejte.
Je tu jaro, a tak jako každý rok začínají problémy s menšími želvami, těmi ne zimovanými a většinou se jedná o evropské druhy želv (zelenavé, vroubené a žlutohnědé). Ve většině případů jde o jedince, co jsou chovaní v teráriích či jiných vnitřních zařízeních. Z aktivních jedinců se stávají lenoši, žravost na 50%.. (jarní útlum je tady). Těmto jedincům je většinou potřeba dopřát odpočinek! A to v první řadě především snížením chovných teplot! Úskalí je především v tom, že se týká pouze cca 10% jedinců, ale ten chovatel, který to neudělá, tak se dostane často do problémů, které leckdy končí úhynem, selekce je neúprosná a přežijí pouze ti nejodolnější. Nejde pouze o jedince líhnuté 2014, ale i starší želvy například o dvou až tříleté.
Želvy postupně změknou a začíná to od prostředka spodního plastronu, proto každému novému majiteli želv kladu na srdce monitorovat tvrdost krunýře v těchto místech. Je to první znamení, že není něco v chovu, zdravotním stavu či jeho podmínkách v pořádku! To je bohužel už boj každého konkrétního chovatele, poradit je na dálku těžké, případná léčba veterináře neúčinná...... Je pravdou, že některé želvy se z toho dostanou sami právě po úpravě chovných podmínek, ale neznám totálně změklou menší želvu, která by přežila případnou léčbu u veterináře! Takovéto případy vždy končí úhynem, možná to bude znít krutě, ale tyto želvy už o svoji šanci prostě přišly. Chov čehokoliv živého má prostě svá chovatelská rizika, u želv je to právě jedno z nich - v domácím prostředí odhadnout momentální potřeby studenokrevného plaza.
Louky se už začínají zelenat, a je na čase, tam kde to jde, tak začít přimíchávat do obvyklé zimní stravy zelené přírodní krmení, aby si organismus želv postupně zvykl na jinou stravu. Pampeliška, jitrocel, jetel to vše má nezastupitelnou hodnotu ve stravě suchozemských želv.
Výhled počasí není moc nadějný, pokud nebude sluníčko, nebude ani aktivita želv. Ale žádné obavy určitě se dočkáme, ale bude to ještě nějaký ten pátek trvat, než se želvy dostanou do plné aktivity. Určitě těm, kteří již želvy mají ve venkovním výběhu v žádném případě nedoporučuji je násilně vyndávat na sluníčko, hrozí kolaps organismu a úhyn. Buďte trpělivý a nechte to na nich. Tak jako lidé, ani želvy nejsou každá stejná, najdete mezi nimi spáče, ranní ptáčata.... Přeji Vám všem pěkné jarní probouzení.
10. 4. 2015
Venkovní teplota 17°C jasno (16 h)! Jaro je v plném proudu a je to letos poprvé opravdu "cítit" ve vzduchu. Výhled počasí vypadá na příští dny opravdu dobře a ten, kdo má připravené želvy, může je dát do venkovního výběhu. Co to je připravené želvy? Určitě to musí být jedinci, co zimovali nebo naopak želvy nezimující, ale teplotně připravené na podstatné snížení teplot. Podstatné znamená opravdu podstatné. Vždyť průměrná denní teplota bude cca 10°C. A proto ještě želvy z domácích prostorů, kde jsou průměrné teploty většinou nad 20°C, musí ještě nejméně měsíc počkat!
U mě už je část malých želv ve venkovním výběhu a jde o želvy, co nejsou určené k prodeji, jsou teplotně připravené a v neposlední řadě i některé želvy z nich zimovaly. A že se jim venku líbí, o tom není pochyb. Nebude to pro ně zásadní změna ani teplotní, a to je u studenokrevných suchozemských želv alfou a omegou chovu, takže žádné překotné šoky! Na to si dejte vždy pozor. Ono želvy vydrží hodně, proto jsou tady dodnes, ale nemá cenu zbytečně pokoušet štěstí.
Ve venkovním výběhu jsou už také G.radiata, a parádně si to užívají. Pustily se do trávy, jak kdyby ji nikdy neviděly. Mnozí se budou ptát, jak je to vůbec možné, v tomto počasí? Je to jednoduché, mají vnitřní prostorný výběh, kde je automaticky udržována teplota dle nastavení chovatele, a ven si jdou, když se jim zachce. Určitě tam nejsou ale v zimním období, jsou tam přemístěné tak nějak vždy v dubnu dle počasí. Denní teplota se tam klidně i dnes vyšplhá na 30°C, takže nemám žádné obavy. Navíc jsou na tento styl chovu zvyklé již několik let. A to je další zásada chovu želv, pokud si na něco želvy naučíte a zvyknou si, je zásadní chybou jim to měnit. Ač to možná bude znít neuvěřitelně, tak většinou ani v případě, že želvy chováte podle různých doporučení a zásad totálně špatně! Pokud se ke změně odhodláte, tak pozvolna a pomalu, tak, aby si toho želva ani nevšimla. A to je leckdy pěkný oříšek, jsou to mršky mazané.
Dospělé želvy evropských druhů, tak tam je vše v plném proudu. 80% želv je odzimováno, po výběhu si dělají výlety, samci páří ostošest, no prostě radost pohledět. Zrovna tak jako radiaty se pasou na čerstvé trávě a zatím je jim zcela jedno, že nemají ty největší pochutiny, jako jsou pampelišky, jitrocel. Tady u nás se ve větším měřítku zatím nevyskytují a když natrhám, tak přednost mají zatím exotické druhy například Pyxis arachnoides, G.sulcata, G.pardalis...
Když už jsem zmínil i tyto druhy, tak se stále líhnou malé pardálky. Želvy ostruhaté mají svoje terárium a i měsíční G.carbonaria - želvy uhlířské mají svůj luxusní příbytek. Také ty všechny mají svoje webkamery a můžete je na nich během dne vidět přímo v akci. Najdete je na úvodní straně webu nebo zde: Webkamery.
Práce na úpravách webu, a to hlavně aplikace na objednávání na rozvozy, se sice zpomalily, ale cíl se blíží. Zrovna tak jako možnost objednat si v e-shopu zboží na Slovensko. Kdyby tak byly dny nafukovací :-).
Ale opět se musím zmínit i o stinné stránce chovatelova života. Úhyny želv po zimování a to jak malých, tak i dospělých, hlásí někteří chovatelé, začátečníci i zkušení. Je to každé jaro už obehraná písnička, slabší a staří nebo prostě jen ti, co měli smůlu, tak odcházejí, aby ostatním udělali místo. Známe to všichni, ale pokud se to náhodou týká přímo nás, jsme leckdy překvapeni, pak se ptáme proč zrovna my, naše želvy, naší psi, kočky….???? Prostě je to tak a nic s tím nelze dělat, ale možná jde, snažit se žít naplno a zdravě a poskytnout to samé našim zvířecím miláčkům a doufat, že jejich ani náš čas ještě nenastal.
Proč to vše píši, také se množí řady těch, co se dostávají do chovatelských problémů a jaro patří v chovu suchozemských želv k jednomu zásadnímu milníku během kalendářního roku. Na část želv přichází únava, a pokud nenásleduje chovatelský zásah v podobě snížení teplot a délky svitu, tak želvy začínají měknout a úhyn od určité fáze nejde odvrátit, a to ani odborným zásahem veterináře. Organismus želvy je už většinou v takovém stavu, že vyléčení je nemožné.
Opět selekce, slabší kusy uhynou, ti odolnější zůstanou. To je i zároveň odpověď pro ty, co se ptají, proč jedna želva je v pořádku a například druhá, třetí to mají nahnuté. Vše je o momentální kondici želvího jedince. Právě proto každému novému majiteli želvy kladu na srdce, ať sleduje tvrdost celého krunýře a obzvláště v dolní části, jestli to želva nezačíná měknout. Jestli někdo čeká, že tu zde napíši, jak se tomu vyhnout, tak bohužel nenapíšu, protože to prostě nevím.
Je to vždy souhra všech chovatelských okolností a začíná to stravou, teplotami, substráty, použitým osvětlením a ostatními podmínkami chovu. Z toho všeho se musí vždy udělat ten optimální mix, kde i chovatelské zkušenosti samozřejmě hrají svoji roli. Snažím se v chovu želv nešetřit a poskytnout všem želvám ty nejlepší podmínky pro život, a o letošním roku mohu s čistým svědomím říci - ano, letos se mně to povedlo. A moje celoroční práce není zbytečná.
To, že jiným chovatelům, no spíše by se dalo říci obchodníkům, se v této rovině vůbec nedaří, je známá věc. Přímo se nabízí odpověď, za málo práce malá odměna, jejich úkolem je šetřit, šetřit a zase šetřit, aby byl zisk co největší. Želvy pak prodávají ve zbídačeném stavu, měkké, apatické a doslova před úhynem a vůbec je to netrápí. Jeden z nich si dovezl více želv na prodej ze Slovinska a bláhově si myslí, jak dobře nenakoupil a že se to nikdo nedozví.
Omyl, opak je pravdou, takto zásadně přemístěné želvy z ciziny přinesou budoucím majitelům i jemu pouze problémy, neboť nejsou na chov v teráriích prostě připravené a zvyklé. Navíc mnohdy plné parazitů. První noví majitelé želv už mě informovali. To, že se může stát cokoliv v chovu živého je normální, ale poslat někomu želvu, která neudělá ani krok, oči opuchlé jak tenisáky, krunýř měkký jako papír a pro želvu i nového majitele je vlastně vysvobozením úhyn jedince, tak to už je opravdu „chovatelský vrchol“. Ale na každého jednou dojde a není nad doma odchovanou želvu, která je zvyklá na terarijní chov, a od vylíhnutí v péči chovatele, který navíc ví, co a jak dělá.
A už dost! Užijte si všichni jarního sluníčka, těm, co si budou pořizovat novou želvu přeji šťastnou ruku při výběru nového mazlíčka a všem želvám jedno velké lidské pohlazení! Mějte se všichni fajn
7. 5. 2015
Venkovní teplota 15°C jasno (16 h)! Máme tu skoro první třetinu května, co k tomu dodat jiného, než spustit starou známou písničku, na kterou si už někteří z pravidelných čtenářů mých příspěvků v Želvích rocích určitě zvykli. Počasí, opět je vše špatně! Na želvy chladno, aktivita nic moc a o snášení už ani nemluvím. Se "slzou" v oku vzpomínám na pár let dozadu kdy první samice snášely již 25. 4. Ty časy už jsou bohužel pryč. Rok od roku je květen teplotně horší a teplejší počasí vydrží pouze jeden, dva dny a to je málo. Chtělo by to alespoň týden na to, aby se želvy jednak dostatečně prohřály a hlavně vycítily příchod teplejšího počasí. To pak bude mazec:-), všechny samice budou chtít snášet najednou, už se těším :-). Ale kdy to bude, si zatím netroufám říci. Pokud se předpověď počasí nezmění, tak výhled do poloviny května je max. 20 a v noci 10°C. Což sice není špatné, ale hlásí přitom oblačno a to je horší. Snad se mýlí naši vědátoři přes počasí, tajně v to doufám.
Velké G.pardalis mám již týden ve venkovním výběhu, část loňských želv už je také ve venkovním výběhu a doma už zůstávají pouze opravdu teplomilné druhy želv, jako jsou želvy druhu pyxis, sulcata, carbonaria..... a samozřejmě jedinci, které si nový majitelé chtějí zakoupit a umístit do terárií. Krmení, tak tady už není o čem diskutovat, kupované zboží by měla vystřídat čerstvá luční strava, pampeliška, jitrocel, jetel….. prostě přírodní strava je nejlepší a že želvám šmakuje, to je vidět na první pohled.
Určitě se také budete pídit, kdy dát ven želvy nezimované, které máte v teráriích. Rád bych zde napsal, že už nastal opravdu ten nejvhodnější okamžik, ale prostě nemohu. Pokles teplot by byl pro ně hodně velký a většina jich ihned zahájí stagnaci. Tomu by se každý měl mít snahu vyhnout a zbytečně je nestresovat. Ony by to, pokud jsou v dobré kondici, hravě zvládly, ale přechod je razantní. Proto ten, kdo nemusí, ať prostě ještě počká, to je má dobře míněná rada. Impulzem pro přemístění bude výhled slunečného počasí s teplotami co nejvíce nad 20°C alespoň po tři dny, lépe déle.
Zdravotní problémy, které někteří z Vás neustále mají s želvami, většinou s těmi, co zimovaly, a nejde pouze o mláďata, ale i želvy dospělé, neberou bohužel konce. Letos je toho na můj vkus opravdu hodně. Už si pomalu začínám myslet, že čím je zima mírnější, tím je problémů více. Příznaky? Většinou se želva zdárně probudí, začne žrát a během týdne, dvou začnou problémy. Apatie, výtoky, ochrnutí….Z mého pohledu je to způsobeno jednak některými chovateli, kteří je budí příliš rychle a někdy stačí i chyba typu – dáme ji na sluníčko! No a organismus nezvládne tak prudký start a nastávají problémy, většinou i úhyn. Námitky typu vždyť to takto děláme spoustu let, nemají žádné opodstatnění. Váš miláček zrovna nemusí být v super kondici a malér je na dohled.
Na webu jsem konečně spustil po úmorné práci během zimních měsíců i pár novinek, které by měly všem usnadnit život. Ta první je možnost v eshopu překliknout vlajkou na slovenskou verzi (ceny v euro) s možností objednat zboží na Slovensko včetně platby na SK účet předem. Bohužel dopravné do zahraničí je jaké je a v tom si nemůže nikdo moc vybírat, natož diktovat. Další podstatnou novinkou je možnost objednat si želvu nebo terárium na mnou pořádané rozvozy po celé ČR a to zcela automaticky přes aplikaci OBJEDNEJ NA ROZVOZ.
Příslušné tlačítko najdete na webu na více místech. Měl by se tak podstatně zjednodušit pro zákazníky i proces celé objednávky. Terária ani želvy nelze poslat běžnými způsoby dopravy, a proto jsem zavedl své vlastní rozvozy. Bohužel s ohledem na délku tras a to leckdy přes 800 km, není možnost objednat pouze samostatné zboží z eshopu. Nemohu a ani nechci nahrazovat dopravní firmy jako je ČP, DPD..... A to z jednoduchého důvodu, nestihl bych uspokojit všechny zákazníky s ohledem na časovou náročnost každého výjezdu. Pokud by i přesto někdo chtěl nějaké vybrané zboží dovézt, tak se musí se mnou osobně dohodnout, zda je to na daný termín možné. Do budoucna se pokusím i toto nějakým přijatelným způsobem organizačně zvládnout, ale jednoduché to určitě nebude.
Další novinkou je nabídka základních druhů terárií pro chov chameleonů, a to ve čtyřech provedeních a to s názvem Chameleon 50, 60, 70 a 80. Nabídku najdete v eshopu pod názvem TERÁRIA PRO CHAMELEONY. Pro všechny mám zatím také neověřenou informaci, že se chystá do konce roku cenové zemětřesení většiny položek. Důvod? Podstatné zdražení zboží firmou Exo Terra a vývojem kurzu dolaru za poslední rok. To vše se promítne do cen. Netěší to nikoho, ani mě. Ale již delší dobu prosakují různé informace tohoto druhu a vše poukazuje na to, že do konce roku se to stane skutečností. A to, že nepůjde pouze o nějaká jednotlivá procenta, je skoro jisté. Škoda, ale ani politika ČNB dovozu moc nenahrává. Co naděláme, nějak bylo a bude :-)
Všem Vám přeji pohodový květen, teplé počasí a hlavně zdravé želvy!
23. 5. 2015
Venkovní teplota 19°C polojasno (16 h)! Želvy konečně začaly snášet, ale žádná hitparáda to tedy není. Konec května se blíží a se snášením je to fakt nalevačku. Želvy "trpí" díky studenému počasí a do snášení se nehrnou. Opět se dá již skoro s jistotou tvrdit, že půjde o chovatelsky hodně průměrný rok. Vesměs ostatní chovatelé jsou na tom stejně bídně. Studená předpověď na konec května mě pouze utvrzuje v odhadu na tento snášecí rok. Sice samice vykazují nadprůměrný počet vajec na první snůšku, ale to by právě mohlo znamenat, že s další moc nepočítají. Prostě to nějak překousneme a budeme očekávat lepší zítřky. Takový je už chovatelský život. Jednou se zadaří a dvakrát ne!
Studené jaro sice je, ale zdravotní problémy s dospělými želvami letos nejsou žádné a všechny se tváří spokojeně. Prostě není nad želvy dlouhodobě navyklé na naše klimatické podmínky. Také jsem byl po dvou letech opět v ZOO Wroclaw a již brzy zveřejním nové fotografie a nějaké to povídání, a že se máte na co těšit, o tom nepochybujte ani chvilku.
Ti z Vás, kteří netrpělivě čekají na pokyn dát želvy ven, nezklamu. Podle mě už to lepší nebude a pokud je máte připravené, tak jakmile začnou být slunečné dny, mohou ven. Noční teploty se konečně odpoutaly od 1 - 5 °C a očekávaných 10 je už O.K. Není to letos ideální, například já, co mám želvy už venku, tak vykazují opravdu hodně sníženou aktivitu, ale jelikož nebyly většinou zimované, dalo se to i předpokládat. Takže ven! Ale ať Vás ani nenapadne při změně počasí je strčit opět do terárií či jiných chovných zařízení. To by mohl být jejich konec!
Chystám se dát ven i zbývající druhy želv a jde převážně o ty exotické, ale stále váhám. Počasí je na ně moc studené a menší želvy by to nemusely zvládnout. Takže čekám, čekám......Stále se mně líhnou G.pardalis a ještě v líhni pár vajec mám, takže o zábavu je stále postaráno. Krmím již pouze luční směsí a není prostě nad čím přemýšlet. Pouze někteří z Vás stále spekulují, co dát či nedat k jídlu. Již po tisící upozorňuji, že želvy je nejlépe krmit tak, jako v přírodě. Když uzrávají postupně jahody, jablka, hrušky tak omezeně můžete přihazovat jako chuťovky a to bez obav. Ale pak po zbytek roku šmitec, a tak to má být. Želvy tím nijak netrpí a kopíruje to alespoň přibližně jejich stravu v přírodě.
Možná se budu opakovat, ale zmíním ještě jednu neméně důležitou věc, a to mé chovatelské "fungování". Rád každému poradím, ale počet emailů denně stoupl už na neúnosnou míru, a proto vše směřuji do diskuzního fóra, kde odpovím já nebo někdo jiný dle volného času. Jsem pracovně vytížený a někteří rádoby chovatelé se cíleně zbavují odpovědnosti za prodané želvy a vše odkazují na mě. Ale tak to fungovat nemůže, nejsem žádná poradenská služba a přednost mají především mí zákaznici, to je moje priorita. Takže všem, co jsem neodpověděl, se tímto zpětně i do budoucna omlouvám, ale nejsem stroj.
Také jsem zavedl a rozšířil nabídku rozvozů po celé ČR. Vyrážím každý týden do některého z koutů naší vlasti. Navíc do Prahy jezdím teď každý týden s rozvozy, kdy garantuji dovoz až domů po celé Praze a okolí. Doufám, že tento nadstandartní servis ocení většina nejen začínajících chovatelů suchozemských želv.
Také jsem se po dlouhém uvažování rozhodl prodat část chovné skupiny evropských druhů želv. Želvy jsou s kompletními doklady CITES, výjimkou a čipované. Již brzy se objeví v nabídce želv k prodeji a ceníku. Někdy je potřeba vzít rozum do kapsy a nepřetěžovat výběhy nadměrným množstvím želv. Pokud někdo tráví tolik času u želv jako já, určitě mně dá za pravdu. Chovná skupina musí mít trochu soukromí a ne, aby to tam bylo jako v poledne na Václaváku. I když je to opravdu těžké se zbavovat některých jedinců, ale bohužel jinudy cesta nevede. Všechny želvy musí být v chovném prostředí spokojené, nebo si zaděláte na problémy. Již delší dobu jsem to viděl, ale nastal čas na to, dát to chovatelsky do pořádku a mít čisté svědomí.
Jsem nesmírně pyšný na svého syna Michala, který s výbornými výsledky zvládl maturitu a je díky tomu již přijatý na vysokou školu bez přijímací zkoušky! Pokud někdo máte dceru, syna......, kteří to také zvládli, tak gratuluji.
Jinak se mějte všichni fajn a opět někdy na slyšenou v Želvím roce 2015
22. 7. 2015
Venkovní teplota 36°C jasno (16 h)! Tak a máme dobojováno, chce se mně říci. Želvy evropských druhů již dosnášely a na další snůšky si budeme muset počkat až do jara. Ano, ve specifických podmínkách chovu mohou ještě snést, ale bude se to týkat spíše jedinců. Malé želvy se už líhnou a je to radost pohledět. Co se týče snášení celkově, tak na jaře to vypadalo dost bídně, ale červen a červenec si to vynahradil a snůšky se dostaly na dobrý průměr. Ale otázkou zůstává, jaká bude líhnivost. Současné suché počasí má také jednu nespornou nevýhodu a to nedostatek čerstvého krmení při chovu většího počtu želv. Co naděláme, na řadu a k chuti přijde čínské zelí, na které jsou moje želvy zvyklé, a to hlavně ze zimních měsíců, kdy je základem stravy všech nezimujících druhů.
Malé vylíhnuté želvy putují hned po zatažení spodního plastronu do venkovního výběhu, kde začnou své první krůčky. Jsou naprosto v pohodě a zatím až na nějaký paštítek bez sebemenšího problému. Žádné anomálie či vrozené vady, ale jak jsem již psal, jsme teprve na začátku.
Někteří chovatelé již hlásí zvýšený počet "zalíhnutých" a neoplodněných vajíček. Já to zatím nepozoruji, ale jsme na začátku a do konce prázdnin daleko, proč konec prázdnin? Protože do té doby se zpravidla vylíhnou všechny želvy nebo naprostá většina, a pro jistotu podotýkám, toto se týká evropských druhů suchozemských želv.
Současná a předcházející vedra opět potrápila mnoho chovatelů a nejednu želvu to stálo život. Bohužel v extrémním počasí je i extrémní úhyn, nehody....a vše s tím spojené. Selekce je neúprosná. Poslední dobou mě také kontaktovalo dost majitelů želv, kterým obrněné miláčky napadli nebo dokonce snědli psi. Proto Vás všechny kdo vlastníte nějakého toho pejska a želvy, dejte si opravdu pozor. Stačí chvilka a z kamaráda je žvýkačka. Predátor se v psech prostě nezapře.
Kdo má možnost chovat želvy ve venkovním výběhu, tak je tam prostě v létě má a dělá dobře. Ale těch utečenců. Ačkoliv se želvy nezdají, dokáží překonat neskutečné překážky. A pak se vydají přímo za nosem. Takže zabezpečit proti útěku, a to hlavně v rozích výběhů, dostatečně vysoké hrazení je základ. Také obvodové hrazení by mělo být minimálně 5 cm pod úrovní terénu, aby želva necítila potřebu se podívat spodem na sousedův pozemek.
Jinak malé dnes již půlroční želvy G.pardalis prosperují a vesele rostou. Neprojevil se u nich žádný problém s adaptací na řízený domácí chov. A rodiče? Dnes jedna ze samic vyhrabala první pokusnou jámu a chystá se opět na snášení. Letos zhruba o měsíc dříve než minulé roky. Že by původcem bylo velmi horké počasí posledních týdnů? Pravděpodobně ano, ale je to pouze spekulace z mé strany.
Pracovně jsem vytížen na maximum a v hlavě spoustu plánu. Připravuji další web, rozšiřuji nabídku v e-shopu, starám se o želvy a rodina nesmí zůstat také stranou. No prostě na zbláznění a den má pouze 24h. Sakra kdo to vymyslel, že je tak krátký! I přesto všechno se snažím v diskuzním fóru odpovídat na dotazy a pomáhat stejně "postiženým" lidem s chovem želv. Ne vždy se nám to společnými silami podaří, ale tak už to na světě chodí.
Děti si užívají léta, a to tady ještě není ani polovina prázdnin, hurá, jak jim někdy závidím! A my dospěláci, většinou se teprve chystáme nebo jsme na dovolené. Všem Vám přeji, ať si ji užijete v pohodě a přinese Vám každému hlavně to, co od ní očekáváte. Klid, odpočinek, pohodu a hlavně pěkné počasí.
11. 10. 2015
Venkovní teplota 7°C jasno (13 h)! Konečně jsem se dostal k tomu napsat po delší době příspěvek, jsem tak vytížený, že prozatím to lepší asi nebude. Doufám, že každý z Vás si odpočinul na dovolené, děti si naplno užily prázdnin a všichni jsme načerpali síly před vánočním kolotočem. Jak už se to blíží, je až neuvěřitelné, škoda jen, že i život plyne tak rychle. Ale dost sentimentu.
Každopádně prázdninové vedra máme úspěšně za sebou a musím podotknout, že s každou další vlnou uhynuly nějaké ty želvy. V přírodě je to prostě tak zařízené, že když dojde k nějakému extrému, proběhne vždy i vlna selekce, slabší jedinci onemocní nebo přímo uhynou a silnější přežívají. Ale to jsme se všichni učili ve škole a je zbytečné to opakovat. V podstatě je potřeba si to pouze vždy uvědomit, s lidmi to není bohužel jiné. Právě z tohoto důvodu, pokud se ona nemilá skutečnost stala i Vám, není potřeba hledat chovatelskou chybu hned u sebe, ale vzít v potaz i tuto alternativu. Ne vždy se prostě daří.
Letošní evropské druhy želv se úspěšně dolíhnuly a musím uznat, že letos byl počet zalíhnutých vajíček, tedy těch z kterých nic nebylo, větší než jiné roky a přiblížil se k hodnotě 10%. Proč to tak bylo, samozřejmě nevím, ale příroda je nevyzpytatelná. Hodně chovatelů suchozemských želv skončilo také tak, někteří i hůře, jiným se možná povedl naopak výsledek lepší. V tomto toho moc samotný chovatel nemůže ovlivnit. Největší podíl podle mě na tom má počasí, kondice chovné skupiny a v neposlední řadě samotná inkubace, i když tento faktor bude mít vliv nejmenší.
I letos se u chovatelů vylíhly různé, jak bych to řekl? Snad nejpříhodnější bude název „zrůdičky“, které nemají velkou šanci na dlouhé přežití. U větších chovatelů je to každoroční jev, nad kterým nemá cenu se ani moc pozastavit, u jiných možnost se divit, co příroda a genetika dokáže. Laická veřejnost pak většinou žasne nad tím, co je schopné vůbec žít, alespoň malou chvilku. I pro Vás jsem nafotil a přidal do tohoto článku tu největší perličku z chovu, dvojhlavou želvu a najdete ji v článku zde: Vrozené vady želv. Bod 4.
Krásný podzim dal želvám možnost ještě naplno žít a trochu oddálil přípravu na zimování, pouze doufám, že po prudkém poklesu nepřijdou opět velmi teplé dny. Nekonečným spekulacím, kdy dát suchozemské želvy, co nebudou zimovat, domů vyřešila sama příroda. Počasí se letos zlomilo 8. 10. 15 a to byl pravděpodobně nejvhodnější čas je přesunout domů! Výhled počasí dá tušit pouze ochlazení a pro želvy, které budou zimovat, se i toto období stalo jasným signálem k přípravě na zimování. T.marginata již úplně přestaly žrát a jsou, jako vždy, prvním druhem který boj s počasím vzdal a nekompromisně zahájil poslední fázi před zimním odpočinkem.
Dokonce i druhy želv ryze teplomilných krajin jako jsou druhy Geochelone pardalis a Geochelone radiata vydržely až do tohoto data ve venkovních výbězích a vůbec se netvářily, že by jim něco chybělo. Jen ať si před zimou užijí venkovního prostředí, vůbec si nemyslím, že by jim to nějak uškodilo, spíše naopak.
Na webu jsem rozšířil nabídku v eshopu a dále připravuji ve spolupráci s firmou další web, který bude zaměřen …, ale to si nechám prozatím pro sebe :-). V žádném případě nezahálím. Rozšířil jsem počet plánovaných výjezdů, kdy například do Prahy jezdím každý týden a do každé lokality po celém Česku se vracím cca 1x za šest týdnů, ještě, že mě řízení auta baví, dokonce mám naplánované výjezdy až do konce roku 2015. Vždyť to říkám, Vánoce jsou za dveřmi, ťuk, ťuk...
Prozatím se žádný výrazný cenový skok pro zboží nabízené v eshopu nekoná, co vím a mohu posoudit, ale vzrůstající tlak dolaru a jeho výrazné posilování vůči koruně nevypadá zrovna růžově a cenový skok se dá očekávat v nejbližší době, v tom nás spotřebitele nečeká nic dobrého. Tlak na inflaci je i z pohledu státu zřetelný a trvalý. Jo, jo, na to, že to „zařídí ruka trhu“ můžeme všichni zapomenout, jde stále o jeden velký těžko řiditelný stroj. Představoval jsem si tu novou dobu v tomto ohledu trochu jinak, ale byl jsem očividně hodně mladý a naivní.
V diskusním fóru euzelva, také řešíme spoustu problémů a musím především poděkovat Mirkovi, který je na fóru moderátorem. Z jeho dobře vykonané práce je vidět, že chov želv mu už pronikl do krve a jeho odpovědi považuji za fundované a na úrovni. I zde, stejně jako v životě, dochází k názorovým strkanicím, ale to podle mě patří k fórům a to nejen želvím, co člověk, to názor. Při řešení problémů si někteří tazatelé možná neuvědomují, že ten, kdo odpovídá, se řídí především vlastními zkušenostmi z chovu želv a nějakou pravděpodobností, jak to řešit.
Želvu nezná, nikdy ji neviděl a spoléhá na data od tazatele. Proto je vždy odpověď informativní a musí se brát s určitým nadhledem, to někteří hlavně začínající chovatelé bohužel neuznávají, snahou je vždy pomoci. Právě proto se předem omlouvám těm, kterým neodpovím podle jejich představ anebo mylně. Jsem také člověk chybující, z masa a kostí a moje pomoc je vždy míněná v tom nejlepším, a nic za to od nikoho nepožaduji, pouze v některých případech trochu té lidské shovívavosti.
Opět se musím krátce vrátit alespoň na chvilku k prodávaným želvám druhu G.pardalis a T.horsfieldi. S těmi jsou největší problémy, protože nepodléhají CITES a čile se tedy importují a podle toho také vypadá jejich zdravotní stav. Překupníky nabízejícími tyto želvy se to jen hemží a zhruba 70% prodaných želv se nedožije v zajetí více jak jednoho roku! Mohou za to nemoci a adaptační syndrom na zcela jiné prostředí. V tom mají odchované želvy nespornou výhodu, jsou od malička zvyklé na chov v zajetí. Jak takovou želvu v nabídce poznáte? Jednoduše, jejich velikost je většinou 8 – 10 cm. Proč by to nemohly být odchované želvy od chovatelů?
To je jednoduché, protože oba dva druhy jsou jednak specifické na chov a 99% odchovaných želv se prodá během jednoho roku a jsou to želvy ve velikosti 5 – 7 cm, to jsou fakta, která jsem si nevycucal z prstu, ale data přímo od chovatelů, včetně mě a mé chovné skupiny. Můj kamarád, který vlastní největší chovnou skupinu želv stepních v Česku, čítající desítky chovných kusů, má vyprodáno do konce roku! Proč to vše píši, protože dochází u těchto druhů k záměrnému klamání nových chovatelů!!! Pokud želva nepodléhá CITES, nemůže se prakticky dohledat její původ, stáří… a každý se musí spoléhat na data, co dostane od prodejce. A to, že jsou záměrně zkreslená, je na denním pořádku. Proto bych tímto chtěl všechny varovat, nákup těchto druhů želv si řádně promyslete a nenechte se napálit!
Abych se vrátil do současnosti, želvy přesunuté z venkovních ubikací do vnitřních prostor, by měly mít teploty alespoň vzdáleně připomínat podmínky před přesunem. Tedy navázat na venkovní teploty, nepřehřívat a postupovat s nárůstem teplot velmi opatrně, protože želva pokud vážně onemocní, je naděje na její uzdravení opravdu malá, cca 10%. Je to sice číslo, které vypadá strašně, ale my všichni chovatelé moc dobře víme, o čem je řeč. Poznat, rozeznat u laika chovatele nemoc od útlumu, není snadná úloha, a pokud to vyhodnotíme špatně, je to fakticky problém. Chov želv má jednu výraznou nevýhodu, nemocná želva se pozná většinou už pozdě, kdy již není na nápravu čas. Nesmírně odolní tvorové to prostě dají najevo, až když jde opravdu do tuhého.
V domácím chovu nezapomínejte, že nevlastníte želvu vodní, nýbrž suchozemskou, pokud to tak ovšem je :-). Takže koupat max. 1x týdně, chovné prostředí pouze mírně vlhké, nikoli bažina a na hobliny nejlépe zapomenout. Současný „hodně vlhký“ trend chovu suchozemských želv u některých chovatelů praktikovaný je zcela mylný a čas ukáže, že v tomto mám určitě pravdu. Stačí se podívat na podmínky, jaké mají v přírodě. Vždyť pouze málokdo z Vás ví, že suchozemská želva vydrží bez vody mnohem déle než velbloud, nad tímto výkonem já smekám! Proto patří právem k současným dinosaurům zasluhujícím si naši pozornost!
Všem, kteří vydrželi číst až do konce, Vám přeji do dalšího chovu suchozemských želv hodně toho chovatelského štěstí a v osobním životě jen to nej, mějte se fajn.
27. 11. 2015
Venkovní teplota 3°C jasno (16 h)! Takže tady máme začátek prosince, a já píší před vánočním večerem jeden z posledních příspěvků, ještě než začne všeobecný shon a budou vrcholit předvánoční přípravy. Ale to jen tak na okraj, pojďme, ale k našim želvám.
Konečně usnuly, chce se mě jedním dechem říci. Naštěstí to bylo z mého pohledu lepší než loni. Mezidobí nijakého podzimního počasí bylo krátké a zima po pěkném počasí udeřila brzy, sice nemáme sníh, ale teploty spadly k nule. Jak to poznamená chov uvidíme během zimních měsíců a jarního probouzení. Ne každý má, ale to štěstí, některým chovatelům želvy stále nespí a je s tím problém. Rozhodnutí je, ale jednoznačné, pokud chcete zimovat musíte zabezpečit želvu proti zmrznutí a nechat venku, vždyť je to příroda a ta si poradí nebo ne? Ne vždy a i letošní zimování bude mít své malé hrdiny, ale i oběti z řad želv.
A co nového u želv doma, Afrika a konkrétně G.pardalis už mají první snůšky za sebou a nervozita vybraných samic stoupá, což značí pouze jedno, opět se bude snášet. Ostatní druhy jsou naprosto v pohodě až na přechodný útlum díky počasí, ale tomu se věnuji dnes dostatečně níže. Pyxis jako vždy jsou v pohodě a každodenní klid je někdy dost stresující, pro chovatele samozřejmě, a kdybych je dostatečně neznal tak mám fakt obavy :-). Chovám je více jak deset let, ale jejich chov je opravdu proti jiným želvám hodně zvláštní, nic pro začátečníky.
Možná to omílám neustále dokola, ale opakování je matka moudrosti. V duchu si říkám, jak tohle vše letos dopadne je ve hvězdách. Bohužel pokud se podívám na předpověď počasí radost z toho tedy nemám, příští týden teploty výrazně nad 10°C, i když předpovědi se hodně rozcházejí a kéž by se vyplnila ta z obrazku pod článkem. Oteplení znamená jedno - to zase bude v boudách mela, ale jsem připraven jim je opět otevřít a dát jim možnost vylézt ven, želvy v zimovišti nemohou být jak ve vězení, to nikdy nepřinese nic dobrého, pak to není zimoviště, ale vězení a tam nebylo nikdy nikomu moc hej.
A pomalu se blížíme ke každodenním problémům, se kterými se potýkám v dotazech pomalu každý den, a mají společného jmenovatele – útlum želvy. Proto si tady zopakujeme pár chovatelských rad. Takže část želv jde do útlumu většinou při rapidní změně počasí a s příchodem zimy obzvlášť. Všechny želvy nehledě v jakém jsou zařízení vycítí moc dobře tuto změnu. A pozor netýká se to pouze želv středomořských nýbrž napříč chovem a všemi druhy. Tedy i části želv ryze exotických jako je Africké, Madagaskar…. Zajímavé na tomto faktu je, že některým jedincům je to fakt jedno a jedou si to svoje. Je to dáno jak náturou jednotlivých želv, tak chovnými podmínkami které jim simulujeme my chovatelé suchozemských želv.
Právě z těchto důvodů je potřeba nepanikařit po prvních dnech kdy želva ztratí aktivitu a je na první pohled unavená a okamžitě neměnit chovné podmínky. To je v chovu velice nebezpečné a můžeme se dostat do kolotoče nekonečných změn, pokusů a omylů to většinou vede a nechce se mě psát úhynu želv, ale přinejmenším ke vlekoucím problémům, kdy neví jak želva, tak chovatel o co jde a propadají všichni panice, při které jde o život, a to doslova. Dnes jsem se setkal s názorem, že želvu máme buď zimovat nebo striktně držet léto, nic mezi tím.
Lituji toho, co to veřejně prosazuje, tak jak není vše černé a bílé, ani v chovu želv tomu tak bohužel není. Kdo čte fórum bude jistě vědět o čem je řeč. Ale zpátky k problému, ani v přírodě to tak samozřejmě není, během zimovaní se střídají teploty a např. v Řecku se teplota během pár slunečních dní vyhoupne v zimě klidně ke dvacítce, aby se brzy vrátila opět pod nulu. A želvy ty se tam probouzejí, usínají a přežívají až do jara. A každý rok je to jiné, kdo vydrží ten vyhrává, opět selekce.
Názor buď zimovat, nebo držet letní teploty tedy není na místě a želvy tento přístup nevydrží dlouhodobě. Opět se vraťme do přírody vždyť i tam se střídají 4 roční období a podzim a jaro by se dalo přirovnat a můžeme tomu říkat mezidobí, kdy se neděje nic a přitom moc. No a právě toto mezidobí využívá spousta želvích jedinců k nabrání sil a odpočinku, samozřejmě jsou utlumené, flákají se, tím ztrácí chuť k jídlu, prostě pohoda klid studenokrevného plaza.
Ale co chudák chovatel, je zděšený, jak ta želva je najednou jiná. Nejlepším řeším v těchto případech je snížení průměrných teplot pokud jsme praktikovali do této doby teplé počasí. Reakcí je zpravidla větší útlum a chuť si pospat. Vyčkáme klidně dva týdny a uvidíme, co bude, když útlum pokračuje, máme dvě možnosti, postupně zazimovat s poklesem teplot až na teploty zimování cca 5°C a nebo dopřát klid želvám ve stávající podobě a pouze vše zhasnout. Rozhodnout se musí každý samostatně sám. Ale tak jako letní estivace želvám neublíží, tak ani zimní odpočinek v relativně teplém prostředí bytu. Ale co se stane, pokud takto reagující želvě budeme striktně držet stávající teploty? To vím naprosto přesně, celou zimu to nevydrží až 2/3 jedinců, myšleno samozřejmě těch želv na kterých se po delší dobu projevují příznaky odpočinku.
Toto vše velcí chovatelé, ale moc dobře znají a daň za toto poznání je stejná jako v říši lidí, mnoho obětí, pokusů a omylů. V tomto jsem si naprosto jistý cesta v chovu želv není černá a bílá! Každý si samozřejmě může chovat želvy, jak chce, ale pokud nechováte velké skupiny želv není v silách menších drobných chovatelů právě porovnávat, dělat pokusy a přinášet oběti, a že to někdy hodně bolí o tom bych mohl psát dlouhé hodiny.
No ale pozor co jeden rok vyjde nemusí vyjít druhý a proto vždy platí poučka: Neděláme nic, co nechtějí želvy a vždy postupujeme dle jejich chování, protože ani v přírodě není každý rok stejný nebude ani v našem chovu!!! To si nemusíte psát za uši, ale uvědomte si to, když se něco děje.
A za další neděsit se hned jak se změní chování želvy a vše přenastavovat, ale vyčkat např. 14 dní než to začnete řešit změnou chovných podmínek. Věřte trochu zdrženlivosti v tomto se opravdu vyplatí. Snad jsem řekl vše. Lituji, pokaždé když má někdo problémy s chovem, že mu leckdy nejde relevantně poradit, ale tak jako vždy tady strašně moc záleží na chovné historii želvy, následně pak na chovných podmínkách jako celku, stravě a osvětlení a možná i dalších faktorech, kondici.... To vše je zásadní a proto nejlepší přehled o nastalé situaci a stavu želvy má sám chovatel, a ten by něměl a nesmí panikařit. Každému zvlášť přeji hodně, ale opravdu hodně štěstí v zásadních rozhodnutích.
Na závěr bych se rád zmínil ještě o jedné věci a chci se s Vámi o to podělit, proč si myslíte, že v tuto dobu má tyto problémy najednou hodně chovatelů (stačí se podívat na fórum) a to nepočítám desítky telefonátů a emailů – odpověď je jednoduchá, protože je to naprosto běžné a normální a v podstatě se vůbec nic neděje.
Mějte se všichni moc a moc fajn, dětem ať to utíká co nejrychleji a Vám všem ostatním hodně pevné nervy až do vánoc.
30. 12. 2015
Venkovní teplota 10°C jasno (15 h)! A čas běží, ani jsme se nenadáli a máme tu konec roku 2015. Sice to venku vypadá jak na jaře, ale snad se to zlepší, abychom mohli následující zimní měsíce užívat i radovánky ryze zimní a to je lyžování, stavění sněhuláků.....vždyť to k zimě, tak nějak patří. Ale to si myslím pouze já :-), například má dcera 8 let, to zná pouze z vyprávění a poslední zimy byli u nás tak nějak beze sněhu, ještě, že se dá za sněhem cestovat.
Ve dnech minulých jsem měl obavy a nejen já, že se želvy začnou díky teplu budit, naštěstí předpověď pro první polovinu ledna je mrazivá a to právě my, co želvy zimujeme, uvítáme. Neboť tyto teploty nám zajistí klidné zimování bez zbytečného samovolného probouzení želv. To, že opět letos bude o pár želv u chovatelů méně je zřejmé a slabší jedinci buď přímo při vlastním zimování anebo probouzení opět nepřežijí, každoročně se to bohužel opakuje a radost z toho nemá žádný chovatel!
Zhodnocení roku z pozice chovu suchozemských želv je opravdu hodně dobré. Nevyhnuli jsme se sice studenějšímu začátku jara, což neumožnilo třetí snůšky ve většině lokalit Česka, ale díky velmi teplému létu se poprvé co pamatuji, vylíhly suchozemské želvy přímo ve venkovních výbězích, a jednalo se o zapomenutá vajíčka. To znamená, že počasí léta bylo přinejmenším jako ve středomoří! Nevím, zda je to pro nás Středoevropany zrovna pozitivní zjištění, ale pro chovatele suchozemských želv a želvy určitě ano.
Po celý rok jsem se snažil být pomocníkem všem chovatelům želv a to nejen zde, ale i po tel. nebo v mém diskuzním fóru euzelva kam se snažím přesouvat veškeré všeobecné dotazy a to i z emailu. Nemám bohužel tolik času, abych mohl uspokojit podrobnou odpovědí veškeré žadatele o radu, tím se také omlouvám a věřte nebo ne, počet již dosáhl hranice, kterou dokáži sám zvládnout. Právě v diskuzi si každý může vyhledat jak podobný dotaz na který již bylo odpovězeno anebo se poradit i s ostatními chovateli. Tímto bych chtěl také ocenit práci všech, kterým není lhostejný problém jiných chovatelelů suchozemských želv a snaží se pomoci. Zvláště tímto oceňuji moderátora fóra Mirka, který mě zdatně pomáhá a za to mu moc a moc děkuji.
Co si přát nakonec, aby i v následujícím roce 2016 se dařilo chovatelům želv překonat veškeré nástrahy chovu, všichni byli zdraví a těším se na další setkání v ŽELVÍM ROCE 2016!
Mohlo by vás zajímat
Ochrana před praskáním výhřevných žárovek
199 Kč
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz