Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Nemoci, léčení, úpravy > Vápník pro želvy

Vápník pro želvy

Vápník pro suchozemské želvy

Uhličitan vápenatý CaCO3

Doplněk stravy pro suchozemské želvy

caco3.jpg

Uhličitan vápenatý CaCO3 je jednou z velice důležitých složek potravy suchozemských želv, ale i dalších zvířat, a to hlavně v růstovém období. Na toto téma se vedou neustálé diskuze a zde se to budu snažit to laicky vysvětlit, co je pro želvu nejlepší a naopak kde hrozí rizika v chovu. Proto já osobně již spustu let v chovu používám uhličitan vápenatý nejlepší kvality a v chovu se mě naprosto osvědčil. Mohu říci bez sebemenších problémů z dlouhodobého hlediska.

V přírodě si vápennou složku potravy želva většinou doplňuje konzumací  rostlin, které díky vápencovému podloží mají i zvýšený výskyt těchto látek. Někdy také pojídáním zeminy, kamení...a opět, díky tomu má v potravě dostatečné množství vápníku. Na našem území se tomuto složení může přiblížit pouze lokalita, která je geologicky na kvalitním vápenatém podloží.

V prodejnách, chovatelských potřebách a v eshopech se vyskutují desítky a stovky přípravků, které slibují dostatek vápníku a dalších složek. Jeden aby se v to vyznal a běžný chovatel není schopen určit, co je a není důležité pro jeho zvíře a v našem případě se zaměříme pouze na suchozemskou želvu. Každý z těchto "multifunkčních" přípravků obsahuje další látky včetně pomocných jako např. barviva, stabilizátory....které mohou být pro naši želvu nevhodné. Přihlédnout se musí díky všem možným přísadám také k expiraci daného výrobku.

Někteří z Vás mohou namítnout, proč používat vápník z obchodu, když stejnou funkci splní například sépiová kost, lastury ústřic a vaječné skořápky, které obsahují až 90% uhličitanu vápenatého. Ano, to je sice pravda, ale i zde to není bez rizika. Dnešní velkochovy používají ke krmení nosnic různé metody a i to se může promítnout do kvality a složení právě vaječné skořápky.

A proto musíme počítat, že skořápky mohou obsahovat kromě jiného významná množství potenciálně toxických prvků jako například olovo, hliník, kadmium a rtuť. Nehledě na možná rizika mikrobiologické kontaminace. Pro každodenní krmení více želv je také nezanedbatelná otázka množství skořápek, které by musela želva zkonzumovat a množství, které bychom museli mít k dispozici. Spousta stráveného času přípravou vhodné formy k podávání je věc další.

Sépiovou kost někeré želvy baští s chutí, někeré se jí ani nedotknou, u tohoto doplňku stravy může být na překážku vyšší obsah soli.

sypatko.jpg

Musím podoktnout, že suchozemské želvy, a to hlavně ty nejmenší mají s příjmem hrubší potravy leckdy problémy a odmítají různé takto připravené směsi  konzumovat. U zmíněného čistého vápníku lékopisné kvality můžeme bez obav použít velmi jemné kuchyňské sypátko a posyp jednoduše každodenně aplikovat na stravu v minimální formě a díky kvalitě nehrozí ani ucpávání sítka sypátka. Tento prášek pak želvy nemají problém konzumovat. Samozřejmě se to netýká všech jedinců a zatímco jedni dělají "ofrky", druzí baští vše, co se jim dá.

Proto ten, kdo se chce vyhnout všem těmto rizikům, zvolí jako zdroj vápníků čistý uhličitan vápenatý CaCO3 a úplně nejlépe pokud možno lékopisné kvality. Zde je již od výrobce zajištěna nejen nejvyšší dostupná kvalita, a to jak ve složení, tak i v samotné kvalitě co se týče jemnosti bez hrudek a jiných nepatřičných nečistot. Uhličitan vápenatý CaCO3 je stabilní, jeho uchovávání je v podstatě neomezené a pokud ho vhodně skladujeme, jeho použitelnost je neomezená. Jiná věc je zákonem určená "expirace", která musí být stanovena u každého výrobku, ale kvalitu vápníku jako přírodního produktu neovlivňuje. To je jeho zásadní výhoda a u čistého produktu jsou tímto na minimum snížena veškerá možná rizika.

Občas někdo spekuluje i s jinými přípravky a jako ukázkový příklad můžeme uvést hašené vápno. Ano, vypadá to hodně lákavě, ale musíme si uvědomit především níže uvedené skutečnosti a proto bych já nikdy hašené vápno osobně nepodával! Želvu méně zatěžuje přírodní forma, což je uhličitan vápenatý – tedy CaCO3, ale hašené vápno je hydroxid vápenatý – tedy Ca(OH)2. Hydroxid vápenatý je silně zásaditý, tudíž více zatěžuje organismus nejen suchozemské želvy. Dále se nevyskytuje v přírodě (na rozdíl od CaCO3).

Ještě krátce z odborné literatury:

Podle mineralogického složení rozdělujeme vápence na vysokoprocentní s obsahem CaCO3 nad 98 %, mírně znečištěné s 90-98 %, středně znečištěné s 80-90 % a velmi znečištěné pod 80 % CaCO3. Ze znečišťujících složek, jež provázejí CaCO3, jsou nejobvyklejší oxid křemičitý (obvykle ve formě křemene) a sloučeniny železa a hliníku. Samostatnou skupinu tvoří oxid horečnatý, který sice není počítán mezi nečistoty, ale je složkou, která CaCO3 doprovází obvykle jako isomorfní příměs. Podle obsahu oxidu horečnatého mluvíme potom o horečnatém vápenci, dolomitickém vápenci a posléze o dolomitu, kdy se jedná o ekvimolární směs CaCO3 a MgCO3...........

Uhličitan vápenatý je schválen pro použití v krmivech bez jakéhokoliv omezení.

pozor.jpg

Pozor!!

Pokud nebudete podávat uměle želvám vitamín D jako například AD3, nemůžete želvu vápníkem CaCO3 předávkovat. Zapomenout se také nesmí, že uhličitan vápenatý (CaCO3) je ve vodě prakticky nerozpustný (rozpouští se 10 - 15 mg CaCO3 na litr).

Závěrem

Na každém jednotlivém chovateli je, jakým způsobem bude tento velice důležitý prvek pro chov želv podávat a v jaké kvalitě a formě. Samozřejmě dnes je zde řeč pouze o jedné důležité složce potravy nikoliv jediné, co želvy potřebují. Vhodnou skladbou potravy zajistíme želvám další neméně důležité prvky a nejvíce by se měl klást důraz na vyvážený poměr fosfor - vápník, což má například pampeliška, čekanka.....Je ale potřeba vědět, že vápníkem můžeme velice snadno podpořit souměrný růst želv bez negativních příznaků jako rachitis, a o to tu jde především. A proto by naší chovatelskou snahou mělo být použití jen těch nejkvalitnějších doplňků stravy bez zbytečních dalších příměsí v zaručené kvalitě.

Přímo ukázkový příklad rachitis způsobené mimo jiné i nedostatkem vápníku můžete vidět zde na tomto obrázku. Vyloženě deformovaný karapax želvy. Podotýkám, že tyto trvalé změny již nejde ničím napravit!

rachitis.jpg

 Pokud má někdo zájem, může si u mě zakoupit vápník lékopisné kvality v e-shopu

Copyright ©

Rychlý kontakt

Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990

info@euzelva.cz

Zasílání novinek

 

 Suchozemské želvy - prodej zvířat - terárií - vybavení - rozvoz

Vivarista             Obchodní podmínky

Nahoru © copyright euzelva.czPoslední aktualizace 24.07.2021 Mapa webuVytvořil Acceler

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.

SouhlasímVíce informací