chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Jakou želvu vybrat > Želva do malého bytu

Želva do malého bytu

Život s želvou v malém bytě

panelovy-dum.jpg

‌Dnes si povíme, která suchozemská želva je nejvhodnější pro začátečníka chovatele do opravdu malého bytu. Už jsem se tohoto tématu života se suchozemskou želvou na malém prostoru (1 + 1, 1 + 2) sice okrajově dotkl v jiném článku, ale tady to proberu opravdu cíleně. Hlavně se zaměřím na opravdu malé prostory.

Jsem v nemocnici, kde se nudím, a tak myslím kromě jiného, jak pomoci Vám, začínajícím chovatelům želv do začátku. Aby ten Váš chovatelský start byl co nejpříjemnější a proto jsem vybral toto téma. Půjde pouze o druh želvy dostupné jak finančně - do 2 200,-, tak chovatelsky nenáročnou želvu. Proto jsem vybral tu nejvhodnější a není to žádná jiná želva než: želva zelenavá - Testudo hermanni boetgeri včetně menšího poddruhu Testudo hermanni hermanni, který je co do velikosti úplně nejvhodnější (rozměry dospělého jedince do 16 cm).

Ano to je přesně ten druh, který je chovatelsky nenáročný, cenově i jinak dostupný, vhodný do malých bytových prostorů. Určitě je to podle mě ta nejvhodnější želva v této kategorii a předem zapomeňte na druhy Testudo marginata, Testudo graeca, Testudo horsfieldi či druhy jako Geochelone radiata.......protože buď jsou v dospělosti velké nebo hrozí i jiná rizika chovu pro začátečníka těžko zvládnutelná. Máte pravdu jsou i jiné druhy želv a třeba i vhodnější a to například Malacochersus tornieri, Pyxis arachnoides, Chersina angulata, ale kdo si koupí první želvu za spoustu tisíc? Pouze blázen nebo opravdový fanoušek želv, kterého to možná po roce přestane bavit nebo ho to již nikdy nepustí:-)).

Na každém z Vás potom je, kolik si jich chcete pořídit. Ideální počet jsou většinou dvě, v případě, že hodláte poskytnout jim více prostoru a podělit se částečně o další místo, můžete spekulovat i o větším počtu želv. Ani jedináček nepřijde k výrazné úhoně, protože želvy v přírodě nežijí ve stádě a pouze se potkávají. Vše tedy už záleží na každém z Vás. Jaké potřebujete vybavení a prostory, najdete například tady: ŽELVY A CHOVNÉ ZAŘÍZENÍ a NÁKLADY NA CHOV ŽELV.

Želví stoly - inspirace

zelvi-stul.jpg

I tento druh se dorůstá během dvaceti let přibližně velikosti průměrného jedince:

T. hermanni boetgeri běžná forma - želvy zelenavé: cca 17 - 23 cm (nejčastěji se vyskytující)

T. hermanni boetgeri menší forma - želvy zelenavé: cca 15 - 18 cm (geografický výskyt)

T. hermanni boetgeri větší forma - želvy zelenavé: cca nad 24 cm (geografický výskyt)

Veškeré potřebné informace k želvám zelenavým najdete v samostatném článku zde: TESTUDO HERMANNI - CHOV. Bohužel nic lepšího se z želvího světa nedá vymyslet v dané kategorii. Všem Vám mohu říci, že neuděláte žádnou zásadní chybu a budete určitě spokojeni, protože tento druh suchozemské želvy Vám nabídne vše, co můžete očekávat a určitě očekáváte od živočicha plaza - želvy.

Zapomeňte na ostatní druhy a pokud ano, připravte si buď z peněženky klidně 10x více, nebo výrazně více místa, kterého nemáte moc a život s velkou želvou opravdu v bytečku není to pravé ořechové. Například hodně příbuzná a podobná želva T.horsfieldi - želva stepní se nehodí pro její životní potřebu hrabat, vytvářet nory......potřebu udělat si i dvakrát ročně období klidu. Možná mě někdo bude podezřívat, že protěžuji pouze druh který prodávám, ale s čistým svědomím píši tyto řádky a to co si myslím bez ohledu na vše ostatní. Tak to prostě je a proto zůstaňte u želvy zelenavé a uvidíte, že Vás nezklame.

Na vzácnější a drahé želvy se můžete vrhnout dodatečně až si vyzkoušíte, co chov želv obsahuje a zda Vás to opravdu baví. I případný úhyn po chovatelských chybách Vás nebude tolik bolet, i když šrám na duši zůstane vždy. Já jsem si na toto již jako chovatel profesionál zvykl, ale na některé jedince nikdy nezapomenu, protože prostě jsem je měl rád více než ostatní želvy a i nám první želva kdysi uhynula.

 Testudo hermanni - želva zelenavá

suchozemske-zelvy--29-.jpg

Pokud se týká chovných prostorů já doporučím každému začínajícímu chovateli do tohoto prostředí pro malou želvu terárium či akvárium a pro větší želvu od 15 cm jednoznačně želví stůl, který je sice někdy nevzhledný, ale opravdu praktický a může to klidně být i plastový box (želví stůl). V žádném případě, pokud Vám jde o zdraví želvy, tak neuvažujte o stálém volném chovu po bytě. Protože tyto podmínky jsou pro ně krajně nevhodné, z hlediska teploty a vlhkosti prostředí a želvy to sice přežijí, ale výrazně se to podepíše na zdraví, vzrůstu a tvaru suchozemské želvy.

Želví stůl do menšího teplého bytu

Želví stůl.jpg

Po příjezdu domů bychom měli mít vše připravené nebo zkrátit dobu příprav na co nejkratší čas. Veškeré doplňky včetně želvy si můžete zakoupit u mě a neprodávám nic, co by želvám nebylo ku prospěchu. Ve zverimexu již musíte být obezřetní, neboť vše je zaměřeno na obchod a kvalita, znalosti prodavačů jsou leckdy díky širokému sortimentu zboží horší s ohledem na potřeby suchozemských želv.

Co dodat na závěr, vše potřebné o chovu suchozemských želv najdete na mém webu a začít můžete zde: ABECEDA ZAČÍNAJÍCÍHO CHOVATELE ŽELV. A neporadím Vám nic jiného než dodržovat veškeré podmínky chovu želvy, neboť pouze v tomto případě máte jistotu, že želva s potencionálem Vás přežít to opravdu dokáže. V opačném případě se připravte na její brzký odchod ze života. Všem Vám přeji, ať ta Vaše želva zůstane jednou pro Vaše děti živou památkou na Vás a nikoliv obráceně, protože pokud ji přežijete, něco v jejím životě bylo prostě špatně.

Je samozřejmě na každém z Vás, co si pořídí za druh želvy, a já jsem se nejen tímto článkem pouze snažil Vám ten první krok mezi nás chovatele suchozemských želv ulehčit.

 Kategorie želvy: Testudo hermanni - želva zelenavá

 - želva včetně poddruhu T.h.b do 2 500,- (stáří do 1 roku)

 - nenáročná na chov, vhodná pro začínající chovatele

 - dostupná na trhu po celý rok (T.h.h je méně dostupný poddruh)

 - výborná adaptace na venkovní chov od května do října podle počasí

 - bez problémů snáší venkovní teploty do 0°C

 - netrpí ve větší míře na rýmu ani jiné onemocnění

Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek