Malacochersus tornieri - chov
Malacochersus tornieri
Akrobat z Tanzánie - Želva skalní
Úvod:
Budu se zde zmiňovat o na první pohled zvláštní želvě a to Malacochersus tornieri - želva skalní, tento druh už chovám spoustu let a bez nějakých problémů. Podléhá registraci a prodej vyžaduje výjimku ze zákazu obchodní činnosti, patří do skupiny ohrožených zvířat. Už název napovídá, v jakém prostředí se cítí nejlépe a co jí vyhovuje. Na skalnatém podloží dokonalý šplhavec. Je to vyloženě, jak píši, akrobat v želvím krunýři. Neznám jinou suchozemskou želvu, která dokáže to, co ona. Velmi snadno překonává překážky, pro jiný druh nedostupné, a stavba těla ji pro to přímo předurčuje. Ploché tělo, dlouhé nohy, které dokáže neuvěřitelně vytočit, pokud potřebuje.
Na rozdíl od ostatních druhů želv se nedokáže tak dokonale skrýt v krunýři a její ochranou je v přírodě rychlý úprk do bezpečí skal, kdy dokáže vyvinout doslova raketovou rychlost, kterou jsem zatím u žádného druhu neviděl. Spodní plastrón je velice pružný a dokáže ho dle potřeby jakoby nafukovat (vyboulit). Proč vlastně to takto má zařízeno, odpověď je snadná. Většinu života tráví v skalních škvírách, štěrbinách, rozsedlinách........ Pokud Vy nebo nějaký predátor se snaží ji vytáhnout ven a želva vycítí nebezpečí v úkrytu, kde je většinou dokonale zalezlá, vypoulí ono pružné bříško a tím se doslova zasekne (zapře) mezi kameny, skálu a nejde s ní hnout. Doma pomůže jen odrovnání kamenů, kde je ukrytá, jiná možnost vytažení neexistuje. Je to dokonalá přírodní ochrana. I když v poslední době se občas někde objeví názor, že toto není pravda a želva se zapříčí pomocí předních nohou, při vlastním pozorování a vyzkoušení jsem dospěl k názoru, že používá obě metody naráz a vlastně se doplňují.
Moje chovná skupina je už stabilizovaná a zvyklá na podmínky, které jsem jim nastavil, a každoročně pravidelně snášejí samice vajíčka. Tento druh je nenáročný na chov a prostor a většinu času tráví v úkrytu a vylézá pouze za potravou a sluněním. Dodržení všech chovných podmínek patří k základu každého chovu. Dospělé jedince u nás prakticky nelze zakoupit, a když tak cena je většinou nad 15 tisíc, o veškerý prodej mláďat tohoto druhu se starají sami chovatelé, kteří mají a prodávají odchovy. Vyhneme se nákupu od překupníků, kde riziko nemoci a ostatních komplikací je příliš veliké vzhledem k ceně želvy, která se pohybuje většinou u mláďat v současné době dle velikosti a stáří mezi 4 - 7 tisíci. Želva, tak jako i jiné Africké želvy z této oblasti, může být venku jen 3 - 4. nejteplejší měsíce v roce dle počasí, kde málo aktivuje a má období stagnace a odpočinku. Musí mít ve výběhu k dispozici nějaký úkryt či boudičku kde je nutné přitápět a udržovat noční i denní teplotu na min. 13 - 15°C.
Zbytek roku tráví ve vnitřních vytápěných prostorách, kde jim je simulované jejich léto zrovna tak jako např. G.pardalis. Nebudu se tu opakovat, ale naše léto ji prostě nestačí. Dorůstají se většinou 15 - 18 cm a váhy 350 - 450 g. Samci se v skupinovém chovu nesnáší, a pokud se potkají náhodou na volném terénu dochází k neúprosným bitkám o vůdce skupiny. Leckdy dojte k situaci, kdy tito bojovníci musí být izolováni jeden od druhého. Není to ovšem pravidlo je potřeba to vyzkoušet a uvidíte.
Výskyt:
Tento druh želvy obývá hlavně skalnaté náhorní planiny východní střední Afriky a to Tanzánie a Keni a vyskytuje se až do nadmořské výšky 1800 m dle odborné literatury.
Podnebí Tanzánie i Keni je víceméně stejné:
Většinu Tanzánie vyplňuje 1000 - 1500 metrů vysoká náhorní plošina Východoafrické vysočiny členěná příkopovými propadlinami. Podnebí je tropicky rovníkové s malými výkyvy teplot. Srážky ovlivňuje nadmořská výška a expozice. Na severu bývají dvě období dešťů, na jihu jen jediné, zato mnohem delší. Průměrná teplota se pohybuje ve vnitrozemí od 20°C do 25°C. (Tabora v červnu 21°C, v říjnu 25,5°C) při pobřeží od 23°C do 28°C (Dar es Salaam v lednu 28°C, v červenci 24°C). Množství srážek kolísá od 750 mm ve vnitrozemí do 1500 mm na východních svazích některých hor, na ostrovech do 1800 mm. Velkou část země pokrývá travnatá savana a savanové lesy, v nížinách rostou deštné pralesy, při pobřeží porosty mangrovů. V horách na severu jsou vyvinuta všechna rostlinná pásma až po nivální. V bohaté fauně jsou zastoupeny všechny východoafrické druhy zvířat. Z četných národních parků je patrně nejznámější Serengeti na severu země, který je zároveň i nejstarším a největším národním parkem Afriky.
Vnitřní výběh a chovné podmínky:
Terárium o velikosti 120 x 60 x 60 cm je pro tento druh zcela dostačující, protože volné prostory využívají opravdu málokdy. Hlavní část vlevo,tvoří převážně pískovcové velké ploché kameny s dostatečným množstvím úkrytů, kde v každé skulině je rozdílná teplota a želvy si mohou vybrat ideální místo k pobytu a často ho mění dle teplotní potřeby. UV osvětlení obstarává již tradičně Osram ultra - vitalux 300W umístěna na šikmo a spouštěna 4x denně na 40 minut.
Místní ohřev zajišťuje v květináči bodová žárovka 40 W a o denní světlo se starají dvě trubice 18W bez krytu bílého spektra. Poskytnutí kvalitního UV záření je nutností, i když se někdy zdá, že želvy ho málo využívají. Teploty se pohybují V teráriu mezi 28 - 32°C s nočním poklesem na 20 - 22°C. Kde nejstudeněji je dole a každým poschodím teplota narůstá. V pravé polovině je již tradičně jako substrát použito kokosové vlákno s pískem v dostatečné vrstvě pro bezproblémové snášení. Prostor je doplněn o misku na jídlo a vodu. Každodenní večerní rosení rosičem na kytky je vhodné a nutné, kde simulace vlhkého období stimuluje samice ke snášení.
Terárium a místo zimního pobytu většinou 8 - 9 měsíců
Pěkně narovnané a schované želvy v jednom z úkrytů mezi kameny
Samice hledající místo na snášení při průzkumu terénu
Ukázka umění ve šplhu a zdolávání překážek pro jiné suchozemské želvy zcela nedostupné.
Bez problémů chytře odhadne techniku, svoje možnosti a cestu, kudy nahoru, hodně stížené díky hladké ploše terária.
Zachytí se spodní nohou o okraj a povšimněte si, jak dlouhé a silné má nohy.
A je bez problémů nahoře a to má výstup ztížen hladkým sklem, od kterého se neodrazí. Následný odchod (návrat) dolu zvládne lehce stejnou cestou nebo se vrhne přímo dolů bez zaváhání.
Na tomto obrázku je jedinec v poloze na zádech, jak se snaží vrátit do původní polohy. Na jeho pravé přední noze je krásně vidět jak ji dokáže obráceně vytočit a pomocí hlavy je její návrat zpět na nohy velice rychlý. Tyto možnosti dokonale využívá i při lezení v obtížných podmínkách. To žádná jiná želva nedokáže a proto si moje označení, AKROBAT Z TANZÁNIE plně zaslouží:-))
Venkovní výběh:
Ve vhodně situovaném výběhu stráví dle léta v průměru 3 - 4 nejteplejší měsíce roku. Tak tam by měl být vzhledem k tomuto druhu a jeho náročnosti temperovaný úkryt (bouda), kde teplota by měla být udržovaná na min. 13 - 15°C. Výběh by měl být uspořádán pokud možno na jižní stranu nejlépe s celodenním osvitem sluníčkem. Skalnaté prostředí je podmínkou s množstvím úkrytů, škvír...., které želvy hojně využívají a nejlépe kaskádového uspořádání. Zde Vám pak předvedou během léta dokonalou akrobacii. Aby nedocházelo k útěkům musí být hrazení výběhu dostatečně vysoké a hlavně hladké. Želva se dokáže ve škvíře zády zapřít o překážku např. boudu a vylézt klidně i půl metru vysoko po kolmé stěně, a pokud nahoře čeká vrchol hrazení hop a je pryč.
Toto také platí o plotech a keřích.....Výběh je vhodné v obdobích velkého tepla i vícekrát denně kropit vodou a v ostatních dnech stačí občas, kde pak vzniká ideální prostředí právě mezi kameny v úkrytech, tedy teplo a vlhko, což tyto želvy milují. Když se želvy chystáte přesunout do domácích prostor, je třeba začít s odchytem včas a využít, když jsou venku, jinak Vás čeká rozebrání celého skalního labyrintu. Místo s vodou a jídlem by mělo být samozřejmostí, pokud možno někde ve stínu. Jejich aktivita záleží hodně na průběhu léta. Když je opravdu teplé a to je v našich zeměpisných podmínkách málokdy, tak želvy hodně aktivují a stalo se jednou, že i začaly snášet. Většinou, ale odpočívají a hlavní aktivitu si nechávají do terária, kde mají nesrovnatelně lepší podmínky.
Strava:
V létě, tak jako ostatní ,jsou krmeny luční ručně trhanou a tříděnou směsí. V zimním období klasicky čínským zelím v kombinaci s posypem vápníkem 3x týdně. Občas pro chuť je jim do stravy zamíchána mrkev, polníček a rukola. Želvy nemají s váhou žádné problémy a udrží si ji bez výrazných problémů po celý rok.
Snášení:
Během pobytu v teráriu začínají snášet samice během 12. měsíce většinou 2 - 3 x po 3 - 4 týdnech po jednom podlouhlém vajíčku. Inkubace za standardních teplot 30 - 32°C probíhá mezi 5 - 6 měsíci kdy se líhnou mláďata velikosti okolo 13 g.
Tato samice si vybrala nestandardně místo pod miskou s vodou a vůbec ji to nevadilo
Mláďata a odchovy:
Mláďata jsou od vylíhnutí hodně aktivní v prvním roce, na rozdíl od dospělých želv. Potřebují vedle kvalitního UV osvětlení i dostatek vápníku, protože jejich silné nohy mohou způsobit deformaci horního krunýře právě v úrovni nohou, kdy mladý a ještě ne dostatečně pevný krunýř může podlehnout silnému tahu nohou a částečně se deformovat propadnutím.
Mládě ve věku 1. měsíc 15 g ještě značně světlého zbarvení
To samé mládě ve věku 5. měsíců kde barvy na krunýři už značně ztmavly
Na detailu je vidět v místech označení značných přírůstku ve věku 6. měsíců
Závěrem:
Pokud se rozhodnete pro chov tohoto druhu, mohu Vám ho jedině doporučit. Bezproblémové želvy, které sice nemohou být od jara do podzimu venku snad, jen pokud budete prostory temperovat a kombinovat se skleníkem a i tak si myslím, je to pro ně nevhodné. Netrpí na žádné nemoci, nepotřebují velký výběh neboť ho ani nijak hojně nevyužívají. Provoz je o něco více finančně náročnější, vzhledem na délku pobytu v teráriu a přitápění na noc při pobytu venku. Na rozdíl od druhů želv, co mohou být od jara do podzimu ve venkovním výběhu. Najíst proběhnout trochu proslunit a šup pod kámen odkud vykukuje jen hlava:-)) tak to je náš akrobat.
Copyright ©
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz