Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > UV zdroje, el. zařízení > Želvy - UVA/B lampy

Želvy - UVA/B  lampy

Důležitý zdroj vitamínu D - UVA/B lampy 

 

Po dlouhém zvažování jsem se rozhodl sestavit jakýsi žebříček UV osvětlení vhodného pro želvy a hlavně pomoci začínajícím chovatelům kteří vůbec nevědí a hlavně nedokáží se orientovat v těchto produktech. Nebudu tady vypisovat řady technických parametrů a čísel, které si každý může dohledat u výrobce a stejně málokomu něco řeknou. Budu je hodnotit dle osobních zkušeností, měření dostupných na internetu, postřehy kamarádů chovatelů...... V žádném případě se nejedná o odbornou studii či něco podobného. Také životnost každého produktu je sporná a nedá se bez měření určit. Ceny jsou jen orientační a když pohledáte na netu určitě seženete kde je ta či ona nejlevnější. Docela, souhlasím s názorem vyměnit lampu po jednom roce intenzivního používání pro klid v duši. Platí také pravidlo lepší něco nežli nic. U všech lamp doporučuji keramické objímky! Novinka - hodnocení lamp dle vlastního měření

  MOJE VLASTNÍ MĚŘENÍ UVB, UVI, UVC U LAMP  

Všechny jim patří velké-DÍKY!!!

Náhled tabulky po kliknutí se zvětší:


Pokud poklepete název lampy nebo lampu uvidíte náhled v internetovém obchodě:

1. Vysokotlaké výbojky

Hodnotím každou kategorii zvlášť neboť nelze porovnávat výbojky se zářivkami...každá kategorie má svá vlastní specifika.

Osram Ultra-Vitalux 300W

cena: 1300,-       Nevýhoda: vysoký tepelný výkon. Výhoda: výborná lampa, kterou používám jen s nejlepšími výsledky a všem mohu jen doporučit. Výsledky prokázaly kvality lampy a lampu lze jen doporučit bez výhrad.

Výsledky měření a hodnocení této lampy najdete zde bod 1:

Osram-Ultra-Vitalux-300W.jpg

 

Bright Sun Desert 70W/50W

cena: 1250,-     Nevýhoda: nutný předřadník a  speciální objímka!! Pozor-vše musí být buďto na 50W nebo 70W - nelze kombinovat. Nutno vyměnit již asi po 3000h provozu. Výhoda: možno použít v středně velkých prostorách. Používám u všech mláďat bez problémů a lampa má velice dobrou světelnost.

Výsledky měření a hodnocení této lampy najdete zde bod 5:

Lucky-Reptile-Bright-Sun-UV-Desert%2C-70-Watt.jpg

T-Rex Active UV Heat 100/160W 

cena: 2100,-      Nevýhoda: cena, nehodí se do menšího uzavřeného prostoru kde se přehřeje a dochází k častému restartování lampy. Výhoda: malý topný výkon, používám bez problému ve volném prostoru. Dobré výsledky v měření pouze na vzdálenost 23cm. Výsledky měření jsou bohužel vzhledem k ceně špatné a lampu lze doporučit jen omezeně.

Výsledky měření a hodnocení této lampy najdete zde bod 5

T-Rex-160W-Flood.jpg

Replux UV Heat D3 100/160W

cena: 1350,-     Nevýhoda: špatné výsledky nad 23cm. Výhoda: malý topný výkon v menším prostoru a širší pokrytí než zářivkové tělesa. Výsledky měření zaostaly za očekáváním.

Výsledky měření a hodnocení této lampy najdete zde bod 3:

replux_D3_100W.jpg


2. Kompaktní zářivky

Nejsem vůbec příznivec používání těchto zdrojů UV pro jejich mizivý účinek a sám je vůbec nepoužívám. Hodí se převážně do hodně malých prostor.  Je lepší pokud se rozhodnete z jakéhokoliv důvodu použít tyto lampy,  zvolit co největší  výkon W v dané skupině. Zde platí čím více W tím pravděpodobně lepší výsledek. Tyto zářivky je potřeba spustit 5 cm nad zvíře aby účinek byl co nejlepší a nejvyšší. Každou kategorii hodnotím zvlášť nejde porovnávat vzhledem k rozdílnému způsobu používání s výbojkami či jinými zdroji.

 

Repti Glo 10. 0 - kompaktní 26W

cena: 500,-      Výhoda: pravděpodobně nejlepší v kategorii dle měření! Možno použít na vzdálenost 15 - 20 cm.

Výsledky měření a hodnocení této lampy najdete zde bod 2:

kompakt_repti_glo10.0_26w_exoterra.jpg

 
cena: 650,-     Výhoda: menší W při stejném výkonu jako předešlá dle měření.

250b746aec747acbb71062cc5018fd6c--mmf176x176.jpg

 

Replux UV-plus D3    7/9/11W

cena: 500,-     Nevýhoda: nutno použít adaptér a montáž ve vodorovné poloze nízko nad želvou. Výhoda: výborné výsledky v kategorii úsporných zdrojů s nízkým příkonem. Vhodné do malých prostor do vzdálenosti 5 - 15 cm dle typu.

Výsledky měření a hodnocení této lampy najdete zde bod 1:

1631_uv_replux_23_w.jpg 


3. Svítidla na imitaci denní světlo

Náhrada denního světla

Pokud budete vybírat kompaktní nebo trubicovou úspornou zářivku pro denní osvětlení terária, tak se snažte vybrat co nejvíce bílého spektra a označení viz. obrázek. Označení také najdete na každé krabičce a to buď v kódu 880.....nebo v hodnotách 8000K!!! Snažte se tedy vybrat zdroj s vyznačenými hodnotami jen ty se nejvíce blíží dennímu světlu.

zarivky-denn%C3%AD-sv%C4%9Btlo.jpg

%C5%BD%C3%A1rovka-003.jpg

Terárium je potřeba prosvítit a tím imitovat denní světlo. Do menších můžeme použít zářivky žárovkového typu, ale pokud máme dost dlouhé terárium je nejlepší použít trubicové těleso a tím docílíte rovnoměrného prosvícení. Vyrábějí se v délkách: 1x18W-65,7 cm, 2x18W-65,7 cm  barvy šedé z plastu a lze bez problémů použít do terária. Trubici zakoupíme hlavně bílého spektra. Vyráběny jsou v provedení 1 nebo 2 trubice.

Svítidlo zářivkové bez krytu:

1x cena: 930,-    2x-cena: 1040,-     výhoda: nepoužívá se kryt který zbytečně ubírá světlo a má bez problému omyvatelný plast a ochranu proti stříkající vodě IP 65
Z%C3%A1%C5%99ivkov%C3%A9-t%C4%9Bleso.jpg

 

Úsporná žárovka:

cena: 130,-    nejlépe zakoupit od známého výrobce, kvalitní ty co nejdéle vydrží a hlavně musí být bílého spektra.

%C3%BAsporn%C3%A1-%C5%BE%C3%A1rovka.jpg

MĚŘENÍ ZDROJŮ UV ZÁŘENÍ - ÚVOD

MĚŘENÍ ZDROJŮ UV ZÁŘENÍ - VÝBOJKY  

MĚŘENÍ ZDROJŮ UV ZÁŘENÍ - ZÁŘIVKY

 

Další informace v článku:  Měření zdrojů UV záření

  Copyright ©

Rychlý kontakt

Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990

euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek

 

 Suchozemské želvy - prodej zvířat - terárií - vybavení - rozvoz

Vivarista             Obchodní podmínky

Nahoru © copyright euzelva.czPoslední aktualizace 23.09.2023 Mapa webuVytvořil Acceler

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.

SouhlasímVíce informací