chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > UV zdroje, el. zařízení > Želvy - UVA/B lampy

Želvy - UVA/B  lampy

Důležitý zdroj vitamínu D - UVA/B lampy 

Po dlouhém zvažování jsem se rozhodl sestavit jakýsi žebříček UV osvětlení vhodného pro želvy a hlavně pomoci začínajícím chovatelům kteří vůbec nevědí a hlavně nedokáží se orientovat v těchto produktech. Nebudu tady vypisovat řady technických parametrů a čísel, které si každý může dohledat u výrobce a stejně málokomu něco řeknou. Budu je hodnotit dle osobních zkušeností, měření dostupných na internetu, postřehy kamarádů chovatelů...... V žádném případě se nejedná o odbornou studii či něco podobného. Také životnost každého produktu je sporná a nedá se bez měření určit. Ceny jsou jen orientační a když pohledáte na netu určitě seženete kde je ta či ona nejlevnější. Docela, souhlasím s názorem vyměnit lampu po jednom roce intenzivního používání pro klid v duši. Platí také pravidlo lepší něco nežli nic. U všech lamp doporučuji keramické objímky! Novinka - hodnocení lamp dle vlastního měření

  MOJE VLASTNÍ MĚŘENÍ UVB, UVI, UVC U LAMP  

Všechny jim patří velké-DÍKY!!!

Náhled tabulky po kliknutí se zvětší:


Pokud poklepete název lampy nebo lampu uvidíte náhled v internetovém obchodě:

1. Vysokotlaké výbojky

Hodnotím každou kategorii zvlášť neboť nelze porovnávat výbojky se zářivkami...každá kategorie má svá vlastní specifika.

Osram Ultra-Vitalux 300 W

cena: 1300,-       Nevýhoda: vysoký tepelný výkon. Výhoda: výborná lampa, kterou používám jen s nejlepšími výsledky a všem mohu jen doporučit. Výsledky prokázaly kvality lampy a lampu lze jen doporučit bez výhrad.

Výsledky měření a hodnocení této lampy najdete zde bod 1:

Osram-Ultra-Vitalux-300W.jpg

 

Bright Sun Desert 70 W/50 W

cena: 1250,-     Nevýhoda: nutný předřadník a  speciální objímka!! Pozor-vše musí být buďto na 50W nebo 70W - nelze kombinovat. Nutno vyměnit již asi po 3000h provozu. Výhoda: možno použít v středně velkých prostorách. Používám u všech mláďat bez problémů a lampa má velice dobrou světelnost.

Výsledky měření a hodnocení této lampy najdete zde bod 5:

Lucky-Reptile-Bright-Sun-UV-Desert%2C-70-Watt.jpg

T-Rex Active UV Heat 100 W/160 W 

cena: 2100,-      Nevýhoda: cena, nehodí se do menšího uzavřeného prostoru kde se přehřeje a dochází k častému restartování lampy. Výhoda: malý topný výkon, používám bez problému ve volném prostoru. Dobré výsledky v měření pouze na vzdálenost 23cm. Výsledky měření jsou bohužel vzhledem k ceně špatné a lampu lze doporučit jen omezeně.

Výsledky měření a hodnocení této lampy najdete zde bod 5

T-Rex-160W-Flood.jpg

Replux UV Heat D3 100 W/160W

cena: 1350,-     Nevýhoda: špatné výsledky nad 23cm. Výhoda: malý topný výkon v menším prostoru a širší pokrytí než zářivkové tělesa. Výsledky měření zaostaly za očekáváním.

Výsledky měření a hodnocení této lampy najdete zde bod 3:

replux_D3_100W.jpg


2. Kompaktní zářivky

Nejsem vůbec příznivec používání těchto zdrojů UV pro jejich mizivý účinek a sám je vůbec nepoužívám. Hodí se převážně do hodně malých prostor.  Je lepší pokud se rozhodnete z jakéhokoliv důvodu použít tyto lampy,  zvolit co největší  výkon W v dané skupině. Zde platí čím více W tím pravděpodobně lepší výsledek. Tyto zářivky je potřeba spustit 5 cm nad zvíře aby účinek byl co nejlepší a nejvyšší. Každou kategorii hodnotím zvlášť nejde porovnávat vzhledem k rozdílnému způsobu používání s výbojkami či jinými zdroji.

Repti Glo 10. 0 - kompaktní 26 W

cena: 500,-      Výhoda: pravděpodobně nejlepší v kategorii dle měření! Možno použít na vzdálenost 15 - 20 cm.

Výsledky měření a hodnocení této lampy najdete zde bod 2:

kompakt_repti_glo10.0_26w_exoterra.jpg

 
Lucky Reptile Compact UV Sun 15 W
cena: 650,-     Výhoda: menší W při stejném výkonu jako předešlá dle měření.
Výsledky měření a hodnocení této lampy najdete zde:

250b746aec747acbb71062cc5018fd6c--mmf176x176.jpg

 

Replux UV-plus D3    7 W/9 W/11 W

cena: 500,-     Nevýhoda: nutno použít adaptér a montáž ve vodorovné poloze nízko nad želvou. Výhoda: výborné výsledky v kategorii úsporných zdrojů s nízkým příkonem. Vhodné do malých prostor do vzdálenosti 5 - 15 cm dle typu.

Výsledky měření a hodnocení této lampy najdete zde bod 1:

1631_uv_replux_23_w.jpg 


3. Svítidla na imitaci denní světlo

Náhrada denního světla

Pokud budete vybírat kompaktní nebo trubicovou úspornou zářivku pro denní osvětlení terária, tak se snažte vybrat co nejvíce bílého spektra a označení viz. obrázek. Označení také najdete na každé krabičce a to buď v kódu 880.....nebo v hodnotách 8000K!!! Snažte se tedy vybrat zdroj s vyznačenými hodnotami jen ty se nejvíce blíží dennímu světlu.

zarivky-denn%C3%AD-sv%C4%9Btlo.jpg

%C5%BD%C3%A1rovka-003.jpg

Terárium je potřeba prosvítit a tím imitovat denní světlo. Do menších můžeme použít zářivky žárovkového typu, ale pokud máme dost dlouhé terárium je nejlepší použít trubicové těleso a tím docílíte rovnoměrného prosvícení. Vyrábějí se v délkách: 1 x 18 W-65,7 cm, 2 x 18 W-65,7 cm  barvy šedé z plastu a lze bez problémů použít do terária. Trubici zakoupíme hlavně bílého spektra. Vyráběny jsou v provedení 1 nebo 2 trubice.

Svítidlo zářivkové bez krytu:

1x cena: 930,-    2x-cena: 1040,-     výhoda: nepoužívá se kryt který zbytečně ubírá světlo a má bez problému omyvatelný plast a ochranu proti stříkající vodě IP 65
Z%C3%A1%C5%99ivkov%C3%A9-t%C4%9Bleso.jpg

Úsporná žárovka:

cena: 130,-    nejlépe zakoupit od známého výrobce, kvalitní ty co nejdéle vydrží a hlavně musí být bílého spektra.

%C3%BAsporn%C3%A1-%C5%BE%C3%A1rovka.jpg

MĚŘENÍ ZDROJŮ UV ZÁŘENÍ - ÚVOD

MĚŘENÍ ZDROJŮ UV ZÁŘENÍ - VÝBOJKY  

MĚŘENÍ ZDROJŮ UV ZÁŘENÍ - ZÁŘIVKY

 

Další informace v článku:  Měření zdrojů UV záření

  Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek