chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Jakou želvu vybrat > Výhody chovu želv

Výhody chovu želv

Suchozemská želva

Suchozemské želvy (10).jpg

Výhody chovu suchozemských želv oproti jiným domácím mazlíčkům jsou nesporné a dnes se pokusím je popsat v následujících řádcích. Budeme se samozřejmě bavit o druzích želv, které jsou nejdostupnější pro začátečníky chovatele. A to jsou želvy pocházející ze středomoří a patří k nim především druhy želv:

Testudo hermanni - želva zelenavá, Testudo marginata - želva vroubená, Testudo graeca - želva žlutohnědá a v neposlední řadě také lze ještě přidat Testudo horsfieldi - želva stepní.

O jejich detailním chovu, stravě a nárocích najdete spoustu informací na tomto webu v článcích určených danému druhu. Tomu se tedy dnes vyhnu a chci pouze poukázat na nesporné výhody chovu želv v dnešním hektickém čase. Ano, píše se rok 2014 a kdo z nás dospěláků se spoustou povinností by neznal to kouzelné slovo "domácí zvířecí mazlíček". Leckterému rodiči naskáče ihned husí kůže už jen při pomyšlení na další každodenní starosti o nějakého toho mazlíčka našich dětí.

Dnešní doba je už prostě taková, a možná se těmto řádkům bude další generace pouze smát a nechápat, co jsme to vlastně dělali, že nebyl čas na nic, jen práce a starosti. Nechci moralizovat a chápu, že někomu to může i vyhovovat, ale čas ukáže, zda jsme opravdu nežili v té nejlepší možné době nebo naopak.

Většina z nás pod "brutálním nátlakem" našich ratolestí nakonec svolí a čeká nás rozhodnotí, co živého si domů pořídit. Na výběr ze zvířecí říše máme nespočetné množství zvířátek, a teď právě nastal čas napsat, proč zrovna suchozemská želva by měla být to nejlepší řešení. Pochopím, že někteří chovatelé jiných zvířat se mohou naštvat, ale každý má možnost poukázat na výhody chovu toho svého favorita. V mém případě nenajdete jiné zvíře než suchozemskou želvu! Tvora, který mi učaroval.

Suchozemské želvy (9).jpg

Jedenáct důvodů proč chovat zrovna suchozemskou želvu

1) Dlouhověkost - želvy se dožívají běžně 80 - 120 let a jsou společníci na celý život

2) Strava - v létě běžně dostupná na každé louce, v zimě nenáročná s hlavní složkou čínské zelí

3) Hluk - želva patří ke zvířatům které neruší sousedy ani nás nadměrnym hlukem

4) Terárium - v teráriu má podmínky pro chov v domácím prostředí a je tam vesměs spokojená

5) Venkovní výběh - od jara do podzimu nepotřebuje žádnou péči a vystačí si sama

6) Nároky na stravu a vodu - želva, aniž bychom ji týrali vydrží delší čas bez vody, čerstvé stravy, přítomnosti majitele a je spokojená

7) Naše dovolená - týden, čtrnáct dní, to není pro želvu žádný čas, vystačí si sama, nijak netrpí a ke spokojenosti jí stačí seno nebo suchá tráva a vhodné prostředí (výběh či terárium)

8) Naše přítomnost - ano, s člověkem je kamarád, ale bez něho nijak výrazně netrpí obzvlášť, pokud má želvího kamaráda

9) Naše péče - odpadá každodenní leckdy únavná péče jaká je potřeba u některých zvířat hlavně savců

10) Úklid prostorů - envyžaduje každodenní čištění chovných prostorů, ve venkovním výběhu minimálně

11) Velikost želvy - většinou 15 - 20 cm nás na životním prostoru neomezí

Tímto jsem se snažil napsat nikoliv, jak týrat želvu, ale naopak výhody společného soužití. Jako chovatel až dvanácti druhů želv si dovolím napsat po více jak patnácti letech chovu, že suchozemská želva je jedinečná, dokáže být kamarád, pejsek a jistě se všem chovatelům, co jí  nebudou věnovat každou volnou chvilku odvděčí a nemusíme z toho mít "černé svědomí". Protože ona nás prostě každý den nepotřebuje, ale naši přízeň přivítá.

Někdo by mohl řící a, co nevýhody? Ano drobné jsou, ale nestojí ani za řeč. Proto je ode mě na tomto místě nečekejte. Ať už Vaše volba padne na želvu nebo ne, tak Vám přeji pohodový chov bez starostí a s úsměvem.

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek