chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Servis chovatele želv > Začátečnické chyby v chovu želv

Začátečnické chyby v chovu želv

Dárek pod stromeček, želva.png

Teď po Vánocích je ten ideální čas připomenout si začátečnické chyby v chovu želv. Mnoho z vás si pořídilo během podzimu, a hlavně v prosinci nového člena rodiny, a to suchozemskou želvu. Záměrně nepíši pod stromeček a moc dobře vím, že suchozemská želva je mnohdy tím hlavním, co našemu dítěti ježíšek nadělí. Většinou jde o mláďata evropských druhů želv a jednoznačně vede želva zelenavá, a to ve velikosti 4-7 cm a stáří do dvou let.

Já jako zkušený chovatel při nákupu želvy každému novému vlastníkovi předám kompletní informace, a to v písemné formě, na jaké chovné podmínky je želva zvyklá. Přiznejme si. když na vás vychrlím spoustu informací v několika minutách, kolik si toho je schopen člověk zapamatovat. Sice nad tím možná někdo mávne rukou, ale je to, ač se to, možná na první pohled nezdá, to nejdůležitější, co by měl nový vlastník vědět. A pokud se tím bude řídit má našlápnuto na úspěšný start v chovu suchozemských želv.

U želv jako studenokrevných plazů je to vše o teplotách a nastavení. Někteří zákazníci si zároveň se želvou zakoupí i připravené terárium, někdo jde cestou svépomocné výroby a jiní zvolí něco z nabídky konkurence. Zde ale pozor ne vždy jsou terária vhodně zařízená nebo vybavená! Při výběru bych se já snažil zhodnotit, zda zvažované terárium splňuje podmínky pro chov želv. O tom jsem toho napsal již hodně, ale jako příklad může sloužit například tento článek: Nevhodné terárium. Cílem by mělo být vždy umístit želvu do vhodného prostředí.

Tentokrát pominu problematiku substrátu, misek a dalšího zařízení potřebného k chovu želvy. U mnou prodávaných terárií se tímto zabývat nemusíte vše je součástí vybavených terárií a dokonale připraveno. Domácí kutilové najdou postřehy a návody na EUZELVA.CZ například v článcích o teráriích.

Soustředím se čistě na začátečnické chyby, kdy želva po počáteční adaptaci jde buď do útlumu anebo vysedává pod výhřevnými zdroji tepla a její aktivita se snižuje. Pro snadnější pochopení budu operovat s želvami a terárii ode mě, protože ty dlouhodobě znám včetně historie chovu. To se bude vysvětlovat snáze. Každý z vás by měl dbát na to, aby při nákupu dostal kompletní historii chovu želvičky, a to hlavně teplotní, časovou, krmnou a použitou podestýlka. V ideálním případě minimálně jeden měsíc nazpět, lepe tři měsíce. Od toho se můžete "odpíchnout".

Jakékoliv zařízené a připravené terárium pro bezproblémový provoz na klíč, určitě musíte ze začátku pohlídat a popřípadě "doladit" doma, do vašich podmínek. Hlavně už zmíněné teploty. Je velký rozdíl, zda stojí v prostorách, kde je 18 anebo dokonce i 25 a více stupňů. Takovému obrovskému rozdílu teplot nevyhoví 100 % žádné sestavené terárium, tak aby ideálně teplotně fungovalo. Proto je potřeba změřit teploty a dle potřeby doladit na teplotní chov želvy jaký měla před zakoupením. Možná to opakuji příliš často, ale teploty a navázání na ně v novém prostředí je jednou z hlavních aspektů zdárného chovu v začátcích.

Právě proto by neměl chybět v chovu suchozemské želvy nikdy teploměr! Nechápu, že někteří začátečníci chovatelé utratí několik tisíc za želvu a vybavení, a za teploměr litují "pár korun" navíc. U terárií, které prodávám já jsou vždy ve výbavě MAX součástí vybavení. Jinak jsou ideální z mé nabídky teploměry, a to poslední ze tří typů teploměrů v odkazu Teploměry. Samozřejmě výrobců je spousta a vyhnul bych se těm opravdu nejlevnějším, které jsou většinou i značně nepřesné.

Pro chov je potřeba vědět jakou teplotu má želvu v nejchladnějším místě terária a pod výhřevnou lampou. Kdo chce znát podrobně jak, to mají nastaveno želvy u mě, najde kompletní statistiku a graf několik dní zpět v článku Teplota chovných prostor.

Možná se zeptáte, nevhodně nastavené teploty, jak to proboha poznám? Samozřejmě když to změříte teploměrem, ale lze to poznat i podle chování želvy. Prvním signálem je, že želva dlouhodobě vysedává pod výhřevnou lampou, když odběhne, tak se tam záhy vrátí a nikam jinam se ji v podstatě nechce, prostě důvodem je, že všude jinde je ji zima, očekává samozřejmě teploty, na které je zvyklá.

V chladné části terária by například v tomto zimním období u želv ode mě měla být teplota měřena cca v 15–16 h při provozu terária od ranních hodin v chladném místě 28–32 stupňů! Pod výhřevným zdrojem 35–40 stupňů a noční pokles by neměl jít výrazně pod 20 stupňů a nejnižší teplotu bych určil 17 stupňů. To jsou letní teploty i letní nastavení chovu suchozemských želv. Prostě je to léto a vedro se vším všudy. Viz následný graf

Pro ukázkový příklad tu máme pozorované podnebí v dané lokalitě výskytu a graf teplot a srážek. Lokalita Řecko, a to v místě výskytu Testudo hermanni. Jde o dlouhodobý graf měření reálných teplot a držel jsem se horní hranice měření. Následně upravil, a označil kde znamená rozmezí teplot:

č. 1 - období kdy denní teploty neklesnou pod 28 °C cca 5 měsíců

č. 2 - období kdy noční teploty neklesnou pod 17 °C cca 4 měsíce

č. 3 - období kdy denní teploty neklesnou pod 30 °C cca 3,5 měsíce

Počasí Řecko.png

Takto když začnete, nic nemůžete zkazit, a dostáváme se na letní simulaci na časovou osu 4-5 měsíců. Nebuďme malicherní přece jen nejme v atomovém průmyslu, a u teplot nějaký ten stupeň nahoru a dolu od daných teplot nemusíme řešit, zásadní je nastavení pro dané roční období vždy v delším časovém úseku.

Kremační pec, ano tak některá terária, které prodávám nazývá na internetu jistá facebooková skupina. Závist, neznalost, pomluvy, málo zkušeností a amatérský přístup k chovu želv z nich dělá mírně řečeno pitomce. Hlavně není nikdo z nich schopen relevantně posoudit tepelný výkon prodávaných terárií, který musí jít ruku v ruce s potřebami želv. Jsou navržena tak, aby nedocházelo ani při celodenním svícení v běžných podmínkách k totálnímu přehřátí.

Za ty roky jsem si již zvykl, a pouze podoknu, až pojedete v létě za nemalý peníz na dovolenou do Řecka, Chorvatska, Itálie nebo snad dokonce do Egypta, nezapomeňte na to, že jedete dobrovolně do "kremační pece", kde se želvám daří, a i vy se budete cítit výtečně a určitě si dovolenou užijete:-). Přeji vám všem příjemně strávený čas!

Pokud tyto řádky čte nějaké dítě, a nerozumí jim, tak ať poprosí tátu, mámu či jiného dospělého člověka, ať mu význam těchto pár řádků psaných s nadsázkou vysvětlí, děkuji.

Když se vaše nové terárium vymyká výše popsanému nastavení je řešení jednoduché a detailně popsané v článku Regulace teplot u želv. Zmíním to tedy krátce v několika větách.

Chceme teploty snížit:

- pauzy na výhřevném osvětlení během provozu

- pootevřené dvířka

- přemístění terária do chladnějších prostorů

Naopak chceme zvýšit teplotu:

- použijeme silnější výhřevný zdroj tepla (výhřevná žárovka)

- zakryjeme částečně nebo úplně horní větrací otvory terária

- přemístíme terárium do teplejších prostorů

K zakrytí větracích otvorů můžeme použít cokoliv. Od kuchyňské fólie až po sklo, dřevo....vynalézavosti se meze nekladou a jde pouze o vzhled a účinnost opatření. Pokud se obáváte, že tím pádem nebude mít želva vzduch, tak nemusíte. Profi terária mají přisávání vzduchu pod posuvnými dvířky a žádné terárium dokonale netěsní. Nebo lze použít silnější výhřevnou žárovku, nevolil bych silnější než + 25 W od stávající. Přece jen pod ní nemůže být 100 stupňů! Regulovat ji lze snadno tímto zařízením, které i prodávám na e-shopu odkaz: Regulace svitu žárovek

Touto regulací velice snadno zkrotíte jakoukoliv obyčejnou silnější žárovku a stane se z ní poslušně tepelný beránek:-) dle vaší potřeby. Pozor nelze použít na výbojky, kompaktní zdroje, zářivky anebo lampy s předřadníkem! Tedy pouze na obyčejné žárovky s vláknem. Ty já používám já u všech terárií, nabídku najdete zde Výhřevné žárovky a na tento celý sortiment můžete regulaci použít!

Mnoho z vás napadne také strava, i ta je důležitá. Se želvami je to někdy kříž, jsou konzervativní, a ne každá žere vše, co ji dáte. Prostě hlad ji netlačí, tak jako člověka a několikadenní půst ani nezaregistruje, prostě ji to nechutná a basta. Počká si na lepší. Když nebude, ale to může trvat klidně i celý měsíc, než to vzdá a pustí se podle ní do "nechutné stravy". Většinou je to právě chovatel, který to vzdá dříve:-).

Zimní strava pro želvy je omezena na nákup surovin v marketech. Snahou chovatele by mělo být krmení bohatou stravou, a hlavně střídat a nesklouznout k monotónnímu jednostrannému krmení! Krmit lze všemi prodávanými saláty jako je římský, obyčejný, polníček, čínské zelí a další. Jako chuťovky občas můžete podat ovoce (jablko, jahoda .....). Prostě pestrou stravu. Já pouze v zimě přidávám i granule, pro jistotu zdárného růstu, a to 2x týdně.

Přímo ukázkový příklad z praxe:

Lepší ukázka z praxe v chovu želvy snad ani nemůže být, dále použiji bez úprav, a to popis problémů začínající chovatelky želvy. Vždy pod odstavcem vysvětlím, co se děje. Každý chovatel dostal při nákupu želvy v tomto období historii chovu v psané formě, kde se píše toto o teplotách, a proto důrazně upozorňuji, že návod na chov s historií chovů želvy není pouze cár papíru, ale vstupenka pro úspěšný a bezproblémový chovatelský start, proto nejen ČTĚTE NÁVOD, ale snažte se ho i dodržovat! Dále již viz návod a teplotní historie chovu (čti na, co je želva zvyklá).

Teploty:  

- Pod výhřevnou lampou 32–35 °C (nastavit výškou zavěšení)

- Ve studené nejchladnější části terária ideálně 28–30 °C (cca v 16 h)

- Během noci vše zhasnout – žádoucí noční maximální pokles teplot

Noční teploty

U nočních teplot se ještě krátce pozastavím. Noční maximální pokles teplot, to je stav v běžném bytě, kde teploty ani v noci neklesají nijak výrazně pod 20 stupňů, kde dolní hranice je 17 stupňů. To znamená, že v teráriu, které je vyhřáté neklesnou určitě níže než v bytě, spíše zůstanou mírně nad těmito hodnotami díky tepelné setrvačnosti. Pro simulaci léta, kdy teploty neklesají také určitě pod tuto hranici je tento stav optimální.

Určitě tím není myšleno, že během dne zatopíme "naložíme pod kotel" a bude léto, a v noci vyvětráme a teploty klesnou na 10 stupňů nebo i níže. Takto léto určitě teplotně nevypadá!!!! Kdo má výrazný pokles měl by v teráriu i v nočních hodinách přitopit a dostat se na minimum 17-20 stupňů. Jako topidlo můžeme na noc využít například noční žárovku. Jiné simulace než letní jsou podstatně i jiné teploty, ale o tom někdy příště. Držme se tématu.

Vůbec není v mém zájmu kárat kohokoliv, včetně této chovatelky. Ale důrazně upozornit na příkladu z praxe, co se může stát, pokud něco zanedbáme při startu chovu želvy. Je naprosto jedno, zda z neznalosti anebo z nedostatku chovatelských zkušeností. Přece jen jde o živé zvíře a zásadní pochybení daných chovných postupů může želvu stát i život!

A teď již pojďme konečně k příspěvku:

Máme od Vás doma cca 17 dní želvičku zelenou. Koupila jsem od Vás želvičku i s vybaveným teráriem. Svítíme podle Vašeho doporučení od 8:00–18:00 hodin denní svícení + UVB. Výhřevnou lampou od 8:00–12:00 a poté od 14:00–18:00. Pod Výhřevnou lampou teplota mezi 35–36 stupňů a v chladnější části 20–21 stupňů.

komentář: označená teplota silně nesouhlasí s historii chovu, pokles až o 8–10 stupňů, ostatní je v pořádku.

Terárium rosím 2x denně (ráno a večer – poté co vypnu světla). První dny, bylo všechno v pořádku, želvička se probudila většinou později, kolem 10 hodiny, jeden den měla vždy takový klidnější a spíše odpočívala, další den byla aktivní a chodila, zkoumala, na spaní vždy zalezla do svého domečku. Poslední čtyři dny je hrozně unavená – apatická, někdy mi přijde jako by měla těžká víčka, protože ji hrozně dlouho trvá otevřít oči (jedno má zavřené delší dobu, neotevírá současně).

Komentář: želva dle popisu vydržela v počáteční fázi aktivity cca 14 dní, pak přišel větší znatelný útlum v chování.

Když oči otevře má je čisté, černé – dle mého pěkné), nos čistý. Jde se pouze najíst (krmíme polníčkem, rukolou a čínské zelí – střídáme), napít, vykakat (trus byl zatím každý den, pevný, dle mého v pořádku) a zase je pod lampou nebo v jejím okolí. Na noc přestala zalézat do domečku a stále je někde v okolí lampy.

Komentář: zde již je patrné, že želva pokud neměla teploty, na které byla navyklá se to snaží dohnat pobytem v okolí výhřevného světla, kde je teplota výrazně vyšší než 20–21 stupňů a blíží se k teplotám na, co byla navyklá.

Četla jsem už všechno, co jde, ale nějak nevím, co mám pro želvičku udělat, abych ji pomohla. Přemýšlela jsem o špatně nastavených podmínkách, ale prvních několik dní byla naprosto v pořádku, tak se mi to nějak nezdá (to by přeci na změnu reagovala hned, a ne po více jak deseti dnech)? Včera po orosení terária si zalezla za domeček (konečně změna, ale nevím, jestli k lepšímu), ale bohužel spí celý den za domečkem a nejde ani pod lampu, na jídlo, nic.

Komentář: první dny si myslela, že jde pouze o krátkodobou nepřízeň počasí. Vypadá to, že želva to vzdala a přizpůsobila se změně ročního období a začíná odpočívat a připravovat se na horší časy, podzim, zima....Do prodeje měla cca 4-5 měsíců v podstatě nastavené léto, a příchod podzimu je v případě takto snížených teplot v přírodě běžný a pochopitelný proces.

Můžete mi prosím poradit, jak můžu želvičce pomoci? Já už začínám mírně panikařit ☹ Želvičku máme doma hrozně krátce, a ještě jsme ani nestihli vypozorovat všechno její chování ☹
Děkuji za všechny rady.

Komentář a závěrečné zhodnocení:

Příčina problémů je už po předčtení prvních řádků zcela jasná. Nenavázala jste na předešlý teplotní chov a želvě se radikálně změnily teploty, podívejte se do papíru, co jsem vám dal. Vy 20–21 stupňů, v prostředí, na které byla zvyklá https://euzelva.cz/teplota-chovnych-prostor!

Želva pozná až radikální změnu chovu po několika dnech, vše ostatní považuje za momentální nepřízeň počasí, prostě zkazilo se počasí na týden či dva. Pokud nepřízeň trvá delší dobu vyhodnotí to pravděpodobně jako změnu ročního období, a vy jste ji chovem po delší čas naznačila, že tomu tak opravdu je a začíná změna ročního období (podzim). A to je špatně a její chování tomu odpovídá. Měla byste nějak zvednout teploty.

Ale pozor! Čím déle trvá jakákoliv změna, tím hůře snáší želva opět návrat k předchozímu způsobu chovu. Neměl by to být skokově ze dne na den, ale pěkně pomalu, musíte ji přesvědčit, že se prostě zmýlila :-).

Bohužel někdy když se to přežene, tak slabší jedinec razantní změnu neunese, onemocní a nakonec uhyne! To je ta nejhorší varianta. Tak to v přírodě prostě je, slabší odcházejí, aby silní zůstali.

Dejte vždy želvě dostatečný čas, aby veškeré změny vstřebala.

Závěrem:

Pokud sladíte teploty s teplotami, na které byla želva zvyklá, tak se vyhnete možným problémům s adaptací želvy na nové prostředí. Hlavní příčiny jsme tedy probrali, ale musíte mít na paměti, že želvě se změní v podstatě mnoho dalších chovných podmínek jako je vlhkost, celkové prostředí, strava, přístup chovatele no prostě stěhování se vším všudy.

To někteří z vás znají z vlastní zkušenosti a každá změna prostředí chce prostě svůj čas, než si zvyknete a jedno, zda jde o želvu nebo slona, či člověka, prostě zvýšená zátěž pro každého. Dejme tedy čas a péči té naší nové želvě, aby to její "stěhování" bylo, co nejpříjemnější a v tom vám všem budu já držet palce.

Máme želvu od jiného prodejce

Tady pouze zmíním. že je potřeba znát historii chovu. Pokud želva měla simulované studenější období, navážeme na nastavení, co měla u prodejce. Když sečteme délku pobytu u něho a následně u vás, tak cca max po 6 měsících by měl být přechod na teplotní nastavení-léto! Viz popsané teploty.

Aby to nebylo jednoduché, to se netýká malých želv zakoupených ve věku do 6 měsíců. Trochu vysvětlím, želvy se v přírodě líhnou dříve než v našich podmínkách, a to v jarních měsících, následuje cca 5-6 měsíců letních teplot. To potřebují pro zdárný vývoj v prvních měsících života.

Někteří z prodejců doporučují v tomto pro ně startovním období (prvních 6 měsíců života) teploty odpovídající spíše jarním nebo podzimním teplotám. Asi i z důvodu neznalosti anebo šetření nákladů za energie. Želva většinou v sníženém teplotním prostředí stagnuje, pomalu roste, jestli vůbec a prostě se viditelně nemá k světu. Aktivitou rozhodně neoplývá. V tomto případě bych určitě doporučil navázat, co nejdříve na letní teploty, aby nebylo pozdě na nápravu!

Je to na každém z vás, jak se k doporučení postavíte, chov suchozemských želv je v podstatě o tom jak, to mají v přírodě a měli by jste se řídit citem. Většina i začínajících chovatelů pozná, když je něco špatně. Dalo by se obecně říci, když je po delší čas želva jak "zpomalený film" vždy se něco děje! Většinou jsou to špatně teplotně nastavené podmínky nebo chybně zařízené terárium. Onemocnění je vždy až poslední možnost.

Pozor:

Tento článek není návod na celoroční chov želv! Vždy je zásadní historie chovu a roční období které simulujeme! Vždy platí u želv ode mě, to, co máte v návodu při zakoupení. Platí pouze na určitý časový úsek (roční období). Dnes těsně na začátku roku 2025 kdy mají želvy léto je toto nastavení ideální.

Určitě to nelze aplikovat na želvy z jiných chovů, pokud měli nastaveny jiné chovné podmínky. Proto by měla být historie chovu želvy nedílnou součástí nákupu a vždy to vyžadujte!

Poslední zajímavostí, na kterou upozorním je článek, kde najdete momentální aktuální teploty v chovu želv neplatí pro chov celoročně! Někomu, kdo grafy bude sledovat několik měsíců se může zdát, že mají želvy po celou dobu neměnné teplotní a vlhkostní prostředí.

Ale chyba lávky, v těchto boxech se želvy střídají v určitých "turnusech" a jsou tam umístěny pouze skupiny želv s letním nastavením. V místech měření a kamer je pravé léto, na jiném místě, v jiném boxu pak například podzim nebo jaro. Proto ČTĚTE NÁVOD! tam najdete momentální nastavení.

Jak na tomto webu píši hodně často, zopakuji i dnes. Pokud je u vás želva viditelně spokojená, žere, leze a je celkově akční během dne, tak nic neměnit ať naměříte cokoliv. Želvy jsou hodně čitelné, když jim nastavení nevyhovuje, tak nejsou aktivní a čekají až se "počasí" v našem případě klima v teráriu zlepší. A to platí pro nízké i vysoké teploty.

Snažím se vždy prodávat želvy s letním nastavení chovu, protože v tomto období hrozí nejméně komplikací a želvy jsou jak ve fázi růstu, tak aktivity. A plaz je prostě plaz a řekněme si na rovinu, není to pohybově žádný tryskáč:-)

Ps: nemám patent na rozum, ale životní zkušenosti s chovem tisíců malých želv během posledních 28 let a ty se snažím předat především vám začínajícím chovatelům. A mohu vám říci, že několikrát jsem i já tvrdě v chovu želv narazil, následně se poučil a šel dále. Nenechal jsem se odradit momentálním neúspěchem protože suchozemské želvy mám rád a život bez nich si už ani nedokáži představit.

S úsměvem jde chov želv lépe:

Chtěl jsem původně napsat pár řádku v reakci na podnět z diskusního fóra, stal se z toho elaborát na několik stran. Jestli bohužel nebo bohudíky nechám už na vašem posouzení. Asi budu muset napsat ještě jednu knihu:-) Protože až jednou odejdu, web zmizí, ale kniha tady zůstane navždy.

Všem chovatelům přeji hodně krásných okamžiků s želvami, nejen dnes, ale i v dalších letech.

kniha o chovu želv.jpg

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

 

Aktuální teploty u želv

Aktuální teplota u želv.png

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek