Začátečnické chyby v chovu želv
Teď po Vánocích je ten ideální čas připomenout si začátečnické chyby v chovu želv. Mnoho z vás si pořídilo během podzimu, a hlavně v prosinci nového člena rodiny, a to suchozemskou želvu. Záměrně nepíši pod stromeček a moc dobře vím, že suchozemská želva je mnohdy tím hlavním, co našemu dítěti ježíšek nadělí. Většinou jde o mláďata evropských druhů želv a jednoznačně vede želva zelenavá, a to ve velikosti 4 - 7 cm a stáří do dvou let.
Já jako zkušený chovatel při nákupu želvy každému novému vlastníkovi předám kompletní informace, a to v písemné formě, na jaké chovné podmínky je želva zvyklá. Přiznejme si. když na vás vychrlím spoustu informací v několika minutách, kolik si toho je schopen člověk zapamatovat. Sice nad tím možná někdo mávne rukou, ale je to, ač se to, možná na první pohled nezdá, to nejdůležitější, co by měl nový vlastník vědět. A pokud se tím bude řídit má našlápnuto na úspěšný start v chovu suchozemských želv.
U želv jako studenokrevných plazů je to vše o teplotách a nastavení. Někteří zákazníci si zároveň se želvou zakoupí i připravené terárium, někdo jde cestou svépomocné výroby a jiní zvolí něco z nabídky konkurence. Zde ale pozor ne vždy jsou terária vhodně zařízená nebo vybavená! Při výběru bych se já snažil zhodnotit, zda zvažované terárium splňuje podmínky pro chov želv. O tom jsem toho napsal již hodně, ale jako příklad může sloužit například tento článek: Nevhodné terárium. Cílem by mělo být vždy umístit želvu do vhodného prostředí.
Tentokrát pominu problematiku substrátu, misek a dalšího zařízení potřebného k chovu želvy. U mnou prodávaných terárií se tímto zabývat nemusíte vše je součástí vybavených terárií a dokonale připraveno. Domácí kutilové najdou postřehy a návody na EUZELVA.CZ například v článcích o teráriích.
Soustředím se čistě na začátečnické chyby, kdy želva po počáteční adaptaci jde buď do útlumu anebo vysedává pod výhřevnými zdroji tepla a její aktivita se snižuje. Pro snadnější pochopení budu operovat s želvami a terárii ode mě, protože ty dlouhodobě znám včetně historie chovu. To se bude vysvětlovat snáze. Každý z vás by měl dbát na to, aby při nákupu dostal kompletní historii chovu želvičky, a to hlavně teplotní, časovou, krmnou a použitou podestýlka. V ideálním případě minimálně jeden měsíc nazpět, lepe tři měsíce. Od toho se můžete "odpíchnout".
Jakékoliv zařízené a připravené terárium pro bezproblémový provoz na klíč, určitě musíte ze začátku pohlídat a popřípadě "doladit" doma, do vašich podmínek. Hlavně už zmíněné teploty. Je velký rozdíl, zda stojí v prostorách, kde je 18 anebo dokonce i 25 a více stupňů. Takovému obrovskému rozdílu teplot nevyhoví 100 % žádné sestavené terárium, tak aby ideálně teplotně fungovalo. Proto je potřeba změřit teploty a dle potřeby doladit na teplotní chov želvy jaký měla před zakoupením. Možná to opakuji příliš často, ale teploty a navázání na ně v novém prostředí je jednou z hlavních aspektů zdárného chovu v začátcích.
Právě proto by neměl chybět v chovu suchozemské želvy nikdy teploměr! Nechápu, že někteří začátečníci chovatelé utratí několik tisíc za želvu a vybavení, a za teploměr litují "pár korun" navíc. Ideální jsou například poslední tři teploměry z nabídky v odkazu Teploměry. Samozřejmě výrobců je spousta a vyhnul bych se těm opravdu nejlevnějším.
Pro chov je potřeba vědět jakou teplotu má želvu v nejchladnějším místě terária a pod výhřevnou lampou. Kdo chce znát podrobně jak, to mají nastaveno želvy u mě, najde kompletní statistiku a graf několik dní zpět v článku Teplota chovných prostor.
Možná se zeptáte, nevhodně nastavené teploty, jak to proboha poznám? Samozřejmě když to změříte teploměrem, ale lze to poznat i podle chování želvy. Prvním signálem je, že želva dlouhodobě vysedává pod výhřevnou lampou, když odběhne, tak se tam záhy vrátí a nikam jinam se ji v podstatě nechce, prostě důvodem je, že všude jinde je ji zima, očekává samozřejmě teploty, na které je zvyklá.
V chladné části terária by například v tomto zimním období u želv ode mě měla být teplota měřena cca v 15 - 16 h při provozu terária od ranních hodin v chladném místě 28 - 32 stupňů! Pod výhřevným zdrojem 35 - 40 stupňů a noční pokles by neměl jít pod 20 stupňů. To jsou letní teploty i letní nastavení chovu suchozemských želv. Prostě je to léto a vedro se vším všudy. Takto když začnete, nic nemůžete zkazit.
Kremační pec, ano tak některá terária, které prodávám nazývá na internetu jistá facebooková skupina. Závist, neznalost, pomluvy, málo zkušeností a amatérský přístup k chovu želv z nich dělá mírně řečeno pitomce. Hlavně není nikdo z nich schopen relevantně posoudit tepelný výkon prodávaných terárií, který musí jít ruku v ruce s potřebami želv. Jsou navržena tak, aby nedocházelo ani při celodenním svícení v běžných podmínkách k totálnímu přehřátí.
Za ty roky jsem si již zvykl, a pouze podoknu, až pojedete v létě za nemalý peníz na dovolenou do Řecka, Chorvatska, Itálie nebo snad dokonce do Egypta, nezapomeňte na to, že jedete dobrovolně do "kremační pece", kde se želvám daří, a i vy se budete cítit výtečně a určitě si dovolenou užijete:-). Přeji vám všem příjemně strávený čas!
Pokud tyto řádky čte nějaké dítě, a nerozumí jim, tak ať poprosí tátu, mámu či jiného dospělého člověka, ať mu význam těchto pár řádků psaných s nadsázkou vysvětlí, děkuji.
Když se vaše nové terárium vymyká výše popsanému nastavení je řešení jednoduché a detailně popsané v článku Regulace teplot u želv. Zmíním to tedy krátce v několika větách.
Chceme teploty snížit:
- pauzy na výhřevném osvětlení během provozu
- pootevřené dvířka
- přemístění terária do chladnějších prostorů
Naopak chceme zvýšit teplotu:
- použijeme silnější výhřevný zdroj tepla (výhřevná žárovka)
- zakryjeme částečně nebo úplně horní větrací otvory terária
- přemístíme terárium do teplejších prostorů
K zakrytí větracích otvorů můžeme použít cokoliv. Od kuchyňské fólie až po sklo, dřevo....vynalézavosti se meze nekladou a jde pouze o vzhled a účinnost opatření. Pokud se obáváte, že tím pádem nebude mít želva vzduch, tak nemusíte. Profi terária mají přisávání vzduchu pod posuvnými dvířky a žádné terárium dokonale netěsní. Nebo lze použít silnější výhřevnou žárovku, nevolil bych silnější než + 25 W od stávající. Přece jen pod ní nemůže být 100 stupňů! Regulovat ji lze snadno tímto zařízením, které i prodávám na e-shopu odkaz: Regulace svitu žárovek
Touto regulací velice snadno zkrotíte jakoukoliv obyčejnou silnější žárovku a stane se z ní poslušně tepelný beránek:-) dle vaší potřeby. Pozor nelze použít na výbojky, kompaktní zdroje, zářivky anebo lampy s předřadníkem! Tedy pouze na obyčejné žárovky s vláknem. Ty já používám já u všech terárií, nabídku najdete zde Výhřevné žárovky a na tento celý sortiment můžete regulaci použít!
Mnoho z vás napadne také strava, i ta je důležitá. Se želvami je to někdy kříž, jsou konzervativní, a ne každá žere vše, co ji dáte. Prostě hlad ji netlačí, tak jako člověka a několikadenní půst ani nezaregistruje, prostě ji to nechutná a basta. Počká si na lepší. Když nebude, ale to může trvat klidně i celý měsíc, než to vzdá a pustí se podle ní do "nechutné stravy". Většinou je to právě chovatel, který to vzdá dříve:-).
Zimní strava pro želvy je omezena na nákup surovin v marketech. Snahou chovatele by mělo být krmení bohatou stravou, a hlavně střídat a nesklouznout k monotónnímu jednostrannému krmení! Krmit lze všemi prodávanými saláty jako je římský, obyčejný, polníček, čínské zelí a další. Jako chuťovky občas můžete podat ovoce (jablko, jahoda .....). Prostě pestrou stravu. Já pouze v zimě přidávám i granule, pro jistotu zdárného růstu, a to 2x týdně.
Závěrem:
Pokud sladíte teploty s teplotami, na které byla želva zvyklá, tak se vyhnete možným problémům s adaptací želvy na nové prostředí. Hlavní příčiny jsme tedy probrali, ale musíte mít na paměti, že želvě se změní v podstatě mnoho dalších chovných podmínek jako je vlhkost, celkové prostředí, strava, přístup chovatele no prostě stěhování se vším všudy.
To někteří z vás znají z vlastní zkušenosti a každá změna prostředí chce prostě svůj čas, než si zvyknete a jedno, zda jde o želvu nebo slona, či člověka, prostě zvýšená zátěž pro každého. Dejme tedy čas a péči té naší nové želvě, aby to její "stěhování" bylo, co nejpříjemnější a v tom vám všem budu já držet palce.
Ps: nemám patent na rozum, ale životní zkušenosti s chovem tisíců malých želv během posledních 25 let.
Mohlo by vás zajímat
Ochrana před praskáním výhřevných žárovek
199 Kč
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz