chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Rozmnožování želv > Pohlavní dospělost želv

Kdy je želva pohlavně dospělá?

Už jsem dospělá želva!‌

Samec Testudo hermanni

Kdy je suchozemská želva dospělá? Tak to častý dotaz na chovatele želv. Zajímá to většinou nejen začínající chovatele želv, ale i ty pokročilé. Většinou se chovatelé želv nemohou už dočkat první snůšky. Jiní chtějí prostě vědět jak to je, co mají doma za pohlaví a kdy bude jejich želva dospělá. Asi Vás nepřekvapím, že u každé želvy to může být opravdu hodně různé dle podmínek chovu a hlavně stravy. Právě proto lze vše stanovit pouze podle chovatelských zkušeností a dnes si dovolím tvrdit, že u každého druhu je to hlavně o velikosti suchozemské želvy!

Probereme asi nejčastěji chované suchozemské želvy ze středomoří a to želvy zelenavé - Testudo hermanni. U druhů Testudo graeca a Testudo marginata to je víceméně stejné a není zapotřebí se věnovat každému druhu v tomto ohledu zvláště, ale stačí probrat jeden druh jako ukázkový, dnes to vyhrála domácí želva zelenavá:-).

Želvy se mají v domácích chovech moc dobře a tomu leckdy odpovídá jak velikost želv, tak jejich pohlavní zralost. U některých samců je aktivita patrná už během prvního roku života. A u samic? Tam by se dalo říci, že tichá voda břehy mele. Stále nic a najednou máme v teráriu nebo výběhu snesená vajíčka.

Dost chovatelů je značně překvapeno, protože první snůšky lze u některých samic pozorovat již koncem třetího roku života. Samozřejmě jde o jedince výborně až nadstandardně živené a to ve velikosti nad 13 cm, nezimované a chované po celý rok v teráriu nebo bytě, kde jsou celoročně nejideálnější podmínky pro chov želv!  Vezmeme-li v potaz i poddruh Testudo hermanni hermanni.

Takže samice snáší, pokud je k tomu dostatečně veliká a navíc reprodukční orgány připravené. Většině samic  to naopak trvá, než poprvé snesou, a to cca 7 - 10 let. Zda jsou vajíčka oplodněná, nebo zda se zdárně vylíhnou malé želvy, je již otázka jiná a také to ovlivňují další faktory. Ale pokud začne želva snášet, je dostatečně dospělá a schopná se množit.

Samci želvy zelenavé

Samci Testudo hermanni

‌U samců to není vůbec o velikosti, jak se můžete přesvědčit na fotografii dvou samců 13 a 18 cm, kteří jsou oba hodně mladí, ale pohlavní ustrojí je již plně vyvinuté a schopné se zdárně pářit. Jak to poznáme? Samci schopní napářit samici, mají dlouhý silný ocásek u kořene hodně tlustý a projevují se během celého roku velkou snahou se spářit se samicí. Obtěžují samice doslova na každém kroku, a pokud máme více samců v chovu, tak dochází i k četným šarvátkám samců mezi sebou. Což některé nezkušené chovatele suchozemských želv doslova vyděsí, ale musíme si uvědomit, že práva silnějšího jsou i v přírodě daleko větší, než si dokážeme představit. Mít ve skupině výsadní postavení je prostě prioritou samců.

Nikdo z Vás se nemusí obávat, že při těchto šarvátkách dojde k nějakým vážným zraněním. Většinou když už, tak jde o povrchová zranění od kousanců. Brzy se to zahojí, a když chceme mít jistotu, tak místo ošetříme betadinem a pozorujeme během několika dní, zda se zranění zdárně hojí a například nehnisá.

Pokud tedy kdokoliv z Vás chce vědět, kdy má dospělou želvu, kdy začne snášet....tak toho musím zklamat. Na to bohužel jednoznačná odpověď nikdy neexistuje, ale pokud máme pár, tak počítejte s největší pravděpodobností mezi 5 - 10 lety u naprosté většiny jedinců chovaných v zajetí, v přírodě o několik lét déle. Proč? Protože v přírodě rostou želvy daleko pomaleji než v ideálním domácím chovu.

Jaké znaky by měla mít dospělá želva T.hermanni

Samec: silný a dlouhý ocas až k noze - nezáleží na velikosti jedince (většinou je to od 12 cm).

Samice: velikost minimálně od 13 cm a výše

Pravidlo jak poznat pohlavně dospělou jakoukoliv želvu!

U suchozemských želv je to vždy o velikosti nikoliv o věku. Takže Vám nikdy nebude snášet 10 cm želva zelenavá ve věku 10 let, ale naopak 15 cm želva ve věku 3 let! A o tom to je.

Malé suchozemské želvy

To, že se pářit snaží již malé želvy (hlavně samci), a to běžně už v prvním roce života, nechává většinu ostřílených chovatelů želv naprosto v klidu. Protože s tímto se setkávají ve svých chovech téměř každodenně. Je to pouze jakýsi "nácvik" pohlavního života do budoucna a nemá cenu se nad tím nijak pozastavovat. Navíc a to je hodně zajímavé toto chování lze pozorovat i u samic! Z chovatelského hlediska tedy naprosto nevýznamné chování. Navíc toto chování v žádném případě neznamená, že se opravdu spáří, a už vůbec nejde zdaleka o pohlavně dospělou želvou.

To uvádím pouze jako informaci pro začínající chovatelé a ty, kdo jste se s tím již setkali a přistihli jste svého malého miláčka, jak se usilovně snaží a doráží na stejně starého a malého želvího kamaráda:-). Popravdě řečeno, tak některé začátečníky chovatelé to doslova vyděsí. Všechny mohu ubezpečit, že jde pouze o hru na "dospělé" a pro každého kdo se s tím setká důvod se zasmát.

Pářící se malé želvy.png

T.graeca a T.marginata

U želv druhu T.graeca je to v podstatě vše úplně stejné jako u želv zelenavých. U druhu T.marginata je pouze posunuta velikostní hranice o cca 8 - 10 cm nahoru. To znamená, že samice klade a samci úspěšně páří nejdříve od cca 20 - 23 cm. Je to vždy přibližné dle chovatelských zkušeností a nelze vyloučit při určitém způsobu chovu i výjimky od popisovaných údajů. Nebude se to ale určitě nijak zásadně lišit.

Ostatní druhy suchozemských želv

Pokud jde o jiné druhy suchozemských želv, lze použít jako vodítko pro pohlavní dospělost minimální udávanou velikost dospělé želvy pro daný druhu, popřípadě pohlaví (samec - samice). U některých druhů se to výrazně liší a samci jsou menší až klidně o 2/3. Pokud tedy želva dosáhne minimální udávané velikosti (a těsně pod ní), měla by být už pohlavně dospělá a tím i schopná úspěšné reprodukce. Jak to ve skutečnosti opravdu dopadne, je bohužel v rukách přírody a chovatel v tomto ohledu toho moc nenadělá.

Nejlepší cestou k cíli je vhodný chov společně se stravou a prostě vytvoření co nejlepších chovných podmínek. Chovatelské úspěchy se pak určitě brzy dostaví. Podmínkou rozmnožení je vlastnění chovné skupiny nebo alespoň chovného páru želv, které jsou navíc také zdravotně v pořádku, ne vždy je to u všech želv pravidlem. I v říši želv najdeme bohužel neplodné jedince na celý život, poznat je to velmi těžké a lze to říci až po několika letech chovu, kdy se rozmnožení nedaří. Dalším rébusem je, zda jde o neplodného samce či samici, jak píši, je to vždy "chovatelský" oříšek.

U suchozemských želv se osvědčila v chovu i přítomnost více samců, a tím i podpora přirozené konkurence. Samci více soupeří mezi sebou a i samice si vybere toho pro ni nejvhodnějšího partnera pro oplodnění vajíček. Tento způsob chovu má bohužel i svou odvrácenou tvář. Ve větších chovech a skupinovém chovu želv, čítajících klidně deset a více kusů to problém není, ale pokud máme jednu samici a dva nebo více samců, je nejvhodnější způsob chovu na omezeném prostranství oddělený chov, při terarijním chovu je to dokonce nutnost! Společný chov želv obou pohlaví pak pouze například v jarním období. Pokud se budete ptát proč, tak pouze z důvodu toho, aby samci samici moc nestresovali neustálým dorážením.

Nesnažte se zbytečně vše uspěchat a násilně mít doma co nejdříve dospělou želvu, například nevhodnou hutnou stravou nebo jinými metodami chovu, protože pokud se uchýlíte k těmto metodám, které jsou proti přírodním zákonitostem, vždy to želvu poznamená, a to hlavně po zdravotní stránce. Nakonec pak takto "rychlené želvy" mají i hodně deformovaný karapax. Všem Vám přeji hodně radosti a málo starostí při chovu suchozemských želv.

Příbuzné články:

Rozmnožování želv

Vývoj želvy - růst a věk

Želvy a jejich hmotnost

Penis suchozemské želvy

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek