Terárium pro želvu
Terária pro želvy
Pro chov suchozemské želvy je nejvhodnějším chovným zařízením do domácích prostorů jednoznačně terárium. Pokud je vyrobeno odborníkem, nic lepšího nelze z pohledu začínajícího chovatele želv zvolit. Nejlepší jsou samozřejmě terária želvám vyráběná přímo na míru. Každý plaz potřebuje totiž pro chov určitá specifika, ke kterým se musí při stavbě a volbě vhodných komponentů přihlédnout. Samozřejmě můžeme použít k chovu i alternativy a o nich píši v samostatném článku Želvy a chovné zařízení. Ani zde se neobejdete bez potřebných odborných znalostí.
Suchozemská želva jako studenokrevný plaz je jednoznačně závislá na chovných podmínkách, a hlavně teploty jsou pro ně alfou a omegou života. Neméně důležitá je pak vlhkost, podestýlka a hlavně kompletní osvětlení. To vše dokáže terárium bezezbytku jednoznačně splnit. Ale tady pozor!!! V dnešní době moc dobře každý z nás zná formulaci NEJLEPŠÍ CENA NA TRHU a nespočet dalších ryze reklamních hlášek. Ano, cena je samozřejmě při nákupu důležitá, ale s cenou jde dnes ruku v ruce i bohužel kvalita. Snahy a různé finty výrobců, obchodníků...jak "oblbnout" zákazníka dnes již každý moc dobře zná. V případě chovatele laika je to o to jednodušší, málokdo při nákupu ví, co nakoupit a většina spoléhá na radu prodejců.
Každé terárium by mělo splňovat, co se týče osvětlení, tři hlavní body:
1) Denní osvětlení - prostě a jednoduše dostatečně prosvícené chovné prostory
2) Výhřevné osvětlení - místo, kde se plaz vyhřeje na potřebnou teplotu
3) UVB osvětlení - náhrada za sluneční záření (bez slunce není života)
To jsou tři základní položky, co se týče osvětlení a každé terárium by to mělo splňovat. Někteří výrobci právě použijí místo kvalitního UVB osvětlení pouze klasickou zářivkovou trubici. Tímto se vyhnou použití denního osvětlení, ušetří na ceně, ale na čí úkor? Zářivka je sice UVB, ale ve vzdálenosti 40 - 50 cm nad zvířetem (v horní části terária či akvária). Takto použitá zářivka UVB nesplní ani vzdáleně to, proč tam je instalována. Nehledě na to, že želva nemá možnost nahřát se pod tepelným zdrojem. který také leckdy chybí, nebo je řešení ryze amatérské.
Jako specialista na měření UVB zdrojů a vlastník všech potřebných přístrojů, vím, že zářivkové zdroje UVB jsou účinné pouze ve vzdálenosti 10 - 20 cm nad zvířetem a to platí vesměs pro všechny zdroje. Je to dáno především výrobní technologií. Chovatel laik je tedy spokojen, jak pěkně ušetřil a zvíře má vše, co potřebuje. Toto považuji za nejčastější pochybení při stavbě terária pro suchozemské želvy a je v podstatě jedno, zda záměrně nebo z nedostatků znalostí lamp a potřeb želv. Kompletní měření, výsledky testů.... můžete také najít na mém webu euzelva.cz a stačí začít zde: UV zdroje a měření
O nákupu terárií v supermaketech a různých prodejních řetězcích už ani nemluvím. Pokuď jsou terária již nějak vybavena, jsou použité nevhodné komponenty, umístění vývodů nebo světel, prostě hotová past pro zákazníka. Od nákupu z těchto zdrojů Vás všechny musím důrazně varovat!
Prázdné terárium, tak to je snadnějšíí cesta pro nespočet výrobců a prodejců. Tady máš "nádobu" a postarej se. Nic nemusí nikdo řešit, výrobek si pouze objedná, následně prodá a žádné další starosti, zákazník ať se sám postará o ostaní vybavení a zařízení. A jsme opět u toho. Laik sice zakoupil terárium, ale to neskutečné nákupní martyrium ho teprve čeká. Co do toho zakoupit? Každý mu tvrdí něco jiného, prodejci se předhánějí ve snaze prodat co nejvíce zboží, ale to nejdůležitější, o co v chovu želv především jde, už nikdo neřeší, a to je správně vybavené prostory k chovu. Volba hlavně osvětlení je důležitá, protože pokud Vám někdo do terária 60 x 30 cm prodá 100W žárovku, je to buď záměrná "vražda" želvy nebo vysavač Vaší peněženky.
Další strasti Vás čekají při instalaci svítidel, jak, co, kde, kam pověsit, čím přichytit, to je hodně tvrdý oříšek a to právě z důvodu, že většina terárií jsou univerzální výrobky. Většinou neřeší vývody kabelů a jiné záludnosti při dostavbě pro určitého živočicha, s tím ať si každý poradí sám. A to, že nároky gekona, varana a suchozemské želvy jsou diametrálně odlišné, je zřejmé už na první pohled.
Spousta z Vás jsou kutilové a po nastudování potřeb želv určitě zvládnou i svépomocí stavbu terária na jedničku o tom nepochybuji, ale musí Vás to prostě bavit. Zabere to vše spoustu času, musíte přečíst nespočetná doporučení jak na to, zvolit vhodné komponenty a celkově tepelně zařízení doladit. To vše je spojeno s pokusy a omyly. Stojí Vás to zbytečné nervy a leckdy i peníze navíc.
Proto jsem jako chovatel a specialista na suchozemské želvy (chov až 13 druhů) pro Vás připravil kompletně zařízená terária a želví stoly, bez dalších investic, starostí co kde koupit a jak vše zařídit. Zařízení jsou připravena pro okamžitý provoz a jediné, co Vás čeká, je zapojení do zásuvky. V nabídce jsou různé velikosti až do velikosti 100 x 50 cm a to vše skladem k okamžitému odběru, bez čekání a zbytečných nervů. Pokud má někdo specifické přání, není problém mu terárium vyrobit v atypickém rozměru a to většinou do 5 pracovních dnů po vzájemné dohodě. Pokud by někdo chtěl do zvoleného terária jakoukoliv doplňkovou výbavu, není problém si vše dokoupit na místě. Pro chov suchozemské želvy není nic, co byste u mě nesehnali.
Kompletní nabídku terárií na prodej najdete zde:
Terária na prodej
Mohlo by vás zajímat
Ochrana před praskáním výhřevných žárovek
199 Kč
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz