Dinosauři času, to jsou suchozemské želvy
Suchozemské želvy jsou opravdu typickými dinosaury času. Proto jsem se v otázkách a odpovědích zaměřil na otázky, které by mohli zajímat začínající chovatele suchozemských želv. Doufám, že někdo z Vás najde odpověď na to, proč jsou tyto dinosauři tou nejlepší volbou nového kamaráda.
Proč si lidé vlastně pořizují želvu? Se psem či kočkou se člověk může i pomazlit, pohladit atd. Jaké tedy mají želvy své výhody / nevýhody?
Dnes chce mít skoro každý doma nějakého toho mazlíčka a málokdo má dost času např, venčit psa. Také lidé hodně cestují a to může být se zvířaty komplikované. Želva si spokojeně žije ve svém teráriu případně venkovním výběhu a vůbec ji nestresuje, když na ni někdy nemáte čas. pokud má přístup k vodě a potravu, klidně suchou, tak pár dní vydrží bez péče. Jejich způsob života je velmi úsporný, vdyť jsou v přírodě uzpůsobené na drsné podmínky velmi suchých oblastí s minimem čerstvé potravy. Nevýhody jsou snad to, že s želvou se opravdu nijak nepomazlíte, ale vztah si k vám dokáže najít. Stačí, že přijdete do její blízkosti s nějakou pochoutkou a jakmile vás uvidí, tak přiběhne aspoň se podívat.
Často se říká, že jsou majitele koček méně ve stresu a riziko infarktu u nich je o 40 % nižší. Dá se želvám připisovat nějaká „léčivá“ síla nebo terapeutický účinek?
Želvy jsou symbol dlouhověkosti a určité životní síly, jsou pro nás inspirací a zdrojem poznatků o způsobu života prehistorických plazů. Vždyť jsou tady s námi na planetě miliony let . Léčivý účinek určitě nikdo seriózně nestudoval, ale pokud si sednete na lavičku do želvího výběhu a dáte si k tomu třeba dobrou kávu, hned jsou starosti , které si člověk přinese třeba z práce, jakoby vzdálené právě ty miliony let...
Pokud jsem úplný začátečník, na jaké druhy bych se měla zaměřit a jaká je základní výbava, kterou pro želvu / želvy potřebuji. Na co bych si měla dát pozor při pořízení?
Pro začátečníka jsou vhodné víceméně všechny druhy evropských suchozemských želv. Pokud budete želvu chovat výhradně v teráriu, je lepší pořídit menší druh, např, želvu zelenavou. Želvy potřebují jako základ teplo, světlo, vodu, UV záření a substrát, který udržuje vlhkost.
Který želv a se nejlépe hodí pro rodiny s dětmi?
Tyto podmínky jí zajistíte buď doma v teráriu, které má odvětrání a nainstalované příslušné světelné a tepelné zdroje, nebo v letním výběhu na zahradě, kde jsou želvy velmi spokojené. Tam nejsou potřeba zdroje světla a tepla, ale miska s vodou a nějaký úkryt. Jinak možností, jak pořídit příslušné vybavení, je v současné době mnoho, na internetu najdete mnoho možností, kde koupit kompletní terárium i možnost nechat si udělat na míru.
Který želv a se nejlépe hodí pro rodiny s dětmi?
Opět všechny druhy evropských suchozemských želv. Pokud máte dost místa, jsou vhodné třeba v poslední době trochu opomíjené, ale jinak nádherné a aktivní želvy vroubené.
Kolik měsíčně želva stojí? (Resp. potrava, údržba, elektřina, atd.)
Potrava je nejlepší ta zdarma, to znamená natrhat venku pampelišky, jetel, jitrocel apod., v zimě nakoupíte pekingské zelí, které je za pár korun a hlávka vám vydrží dost dlouho, Vitamíny žádné nejsou nutné a je vhodné občas posypat potravu vápníkem nebo přidat sépiovou kost. Něco stojí též svícení, ale to je v poměru ke spotřebě domácnosti zanedbatelná položka. takže pokud investujete do základního vybavení, pořídíte dostatečně velké terárium, kde občas vyměníte substrát , tak už vás žádné velké investice nečekají. Žádné očkování, odčervování, vitamín, speciální granule...nejsou potřeba.
Jaké nemoci jsou pro ně typické? Dá se jim preventivně předcházet?
Nejčastější jsou poruchy růstu a deformace krunýře způsobené špatným prostředím nebo nevhodnou stravou. V chovu želv někdy méně znamená více a prospívá jim nejvíc přírodní zelená strava . Pozor na podávání ovoce, to opravdu jen vyjímečně a jen pro zpestření jídelníčku.
Na jaká pravidla nesmíme při chovu zapomenout?
Aby nám třeba neublížili, dožili se vysokého věku atd.… Nejjednodušší při chovu želv je vždycky si uvědomit, v jakých podmínkách žijí želvy v přírodě a ty se jim snažit napodobit i v domácím chovu. Nešetřit při výběru zdroje UV záření, terárium nepřehřívat, aby měla želva možnost zalézt si do chladnějšího rohu a zahrabat se do vlhkého substrátu. Uspořádat terárium, aby se želva nemohla zranit, utéct a aby bylo dostatečně větrané. Pokud se vám želva př prozkoumávání prostoru obrátí na záda, tak by se měla vlastními silami vždy otočit do správné polohy, ale problém je, pokud by zůstala otočená pod zdrojem tepla. Takže pod zdroj neumísťujte třeba nějaký hladký kámen apod. Lidem želva neublíží, ale to víte, že se vás může zkusit zobákem ochutnat, takže hrozí maximálně nějaký ten stisk, u větších želv i silnější. Zimování není pro přežití želvy nezbytné, ale při pravidelném zimování se želvy dožívají vyššího věku.
Mohlo by vás zajímat
Ochrana před praskáním výhřevných žárovek
199 Kč
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz