chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Nemoci, léčení, úpravy > Nemocné oči u želv

Onemocnění očí suchozemských želv

Problém s očima želv‌

Oči suchozemské želvy

Onemocnění očí u suchozemských želv je častou příčinou problémů a proto si zaslouží samostatnou stránku, aby i začínající chovatel se uměl orientovat a případný problém mohl podchytit v zárodku. Za léta chovu želv se setkávám často s tím, že chovatelům onemocní želva s očima. O co konkrétně jde? Želva přestane buď postupně úplně otevírat oči anebo má obtíže s jedním z víček oka, které se nezasouvá buď skoro vůbec, nebo pouze částečně, takže želva kouká pouze malou štěrbinou. Již pár let sbírám okolo tohoto problému veškeré informace a zatím se bohužel nepodařilo najít společného jmenovatele ani jednoznačnou příčinu tohoto problému.

Na začáítek si musíme říci také pár základních informací. Oko suchozemské želvy by mělo být lesklé jako černý korálek, bez výtoku. Jedno z víček oka může zakrývat oko maximálně z 1/3. Některé želvy mají toto od vylíhnutí a nejde o žádnou nemoc spíše o výjimku. Oči želvy po probuzení otevírají většinou postupně nikoliv naráz jako člověk, takže i toto je běžné. Pokud si delší dobu oko želva otírá přední nohou, je to známka buď problému a nebo ji tam prostě uvízl nějaký cizí předmět. Toto lze odstranit vykoupáním ve vodě, popřípadě výplachem a následným namazáním oka mastí viz seznam v želví lékárničce. I želvy postihují nehody, takže i u nich dochází ke zraněním cizím předmětem, drápem jiné želvy při skupinovém chovu..... To jsou základní informace k problematice.

Ideální oko suchozemské želvy, čisté, černé a na první pohled je vše o.k.

oko želvy 2.jpg

Na oku malé a dospělé želvy je vidět cca na 1/3, že má přetažené víčko. Toto je u suchozemských želv zcela běžné a vše je stále naprosto v pořádku. Oči jak korálky, čisté....

Oko želvy.jpg

Zpátky k želvám s problémy, takto nemocné želvy jsou ve většině případů normálně akční a chovatel buď pozoruje zhoršenou orientací v prostoru například při konzumaci stravy, kdy se želva nemůže "trefit" do vyhlídnuté pochoutky. Anebo chodí po teráriu prakticky poslepu s již úplně zavřenýma očima. Tento problém až na výjimky neprovází většinou žádné výtoky z očí, ani jiné viditelné další zdravotní potíže. Měli bychom se prvotně pokusit vyloučit jiné onemocnění, což je sice hodně obtížné, zvláště pro začínající chovatele želv a opravdu těžko rozpoznatelné. Každopádně by neměla mít měkký karapax, žádné výtoky ze zobáku a nosu.

Takto vypadají oči nemocné želvy, kromě výtoku ze zobáku má i oko s mlhavým pozadím. Oko není čistě černé!

Matné oko nemocné želvy.jpg

U některých vážných onemocnění želv je problém s očima pouze další komplikací v řadě zdravotních problémů, vedoucí někdy až k úhynu želvy. Ale měli bychom zůstat u želv, na kterých je zřejmé, že problém s očima je jediný omezující faktor chování. Pokud si nejte jistí, vždy se vyplatí navštívit veterináře než zanedbat problém a riskovat úhyn želvy.

Prvními vlašťovkami jsou úspěšně vyléčené želvy a postupy najdete pod tímto článkem. Neříkám, že pomohou ve všech případech, ale pokud alespoň u části suchozemských želv, bude to pouze dobře. Nebudu zde popisovat a opakovat postupy léčby, které najdete v ŽELVÍ LÉKÁRNIČCE včetně popisu možné léčby očí želv.  Pokusím se zaměřit pouze na tento specifický problém s očima.

Zajímavé je, že já ve svém chovu jsem se s tímto problém prakticky setkal pouze u pár želv, a to v horizontu několika let, takže se dá říci, že u mě se téměř nevyskytuje. Jde vždy o drobné chovatele, u kterých se problémy objeví po čase v jejich chovatelské  péči. Pokud vlastní více želv, jde skoro vždy o jedince, nikoliv o celou skupinu, což tak trochu vylučuje systémovou chybu v chovu želv.

Pár řádků co si myslím o tomto problému já, chovatel - euzelva.cz. Většinou se to týká želv chovaných v domácích podmínkách a hlavně v největší míře počas zimního období, což by mohlo ukazovat na špatnou skladbu stravy společně s chovnými podmínkami, kdy slabší jedinci prostě onemocní. Proto bych kladl v těchto případech důraz na to, že jakmile tyto problémy zpozorujete, začít ihned s preventivními opatřeními a mezi ně patří především:

- zahájit dostupnou oční léčbu viz Želví lékárnička

- rozšířit a zpestřit stravu

- zajistit dostatečný přísun vápníku posypem CaCO3

- občasné podání granulí určených pro suchozemské želvy 2x týdně

- častější koupání 2 - 4x týdně

- změna chovných podmínek

- používat pouze chovem dlouhodobě prověřená veškerá osvětlení

- pokud si nejste jistí, nebo nezabrala léčba mastí, navštívit veterináře a zahájit léčbu

V některých ojedinělých případech se může stát, že želva je jedinec, který je alergický a může to být klidně i na některou stravu nebo použité osvětlení. Proto by stálo za to, například na čas vyřadit z provozu postupně osvětlení a to vždy cca na 14 dní. Pokud by se tímto opatřením její stav viditelně zlepšil, mohlo by se jednat o citlivějšího jedince na některou z lamp. V tomto případě je pak potřeba vyzkoušet zdroje od jiného výrobce. Musím podotknout, že jsem se s tím u jednoho chovatele již setkal, ale jde vyloženě o výjimečné případy, nikoliv o problém týkající se širokého okruhu želv.

Na závěr bych chtěl všechny chovatele suchozemských želv požádat o pomoc, pokud by někdo z Vás chovatelů přišel na to, jak úspěšně vyléčit tento problém s očima, rád ho tady zveřejním.

A ještě jedna rada na konec. Vždy přistupujte k problému s očima želv v naprostém klidu a po zralé úvaze. Nepanikařit a to co na první pohled může vypadat, jako neřešitelný problém se může během chvilky vrátit do normálu. Nemá cenu ihned běžet k veterináři a želvu zbytečně "týrat" mnohdy ukvapenou léčbou. Většinou nejde o život a zde se rozvaha určitě vyplatí. Proto Vám všem chovatelům suchozemských želv přeji nejen pohodový chov, ale i co nejméně problémů s očima želv.
O své zkušenosti se také můžete podělit v Diskuzním fóru

Stránky kde najdete společné téma na problémy s očima želv:

Želví Lékárnička

Nemocná želva

Postupy léčby očí získané od chovatelů suchozemských želv

1) Řešili jsme spolu problém s očima želvy zelenavé. Psal jste, že mám dát vědět, pokud se zadaří. 
A konečně po 3 měsících mohu napsat, že  to vypadá nadějně a mám obrovskou radost. 
Nevím, co konkrétně pomohlo, ale napíšu, jaké opatření jsem podnikla.
 
Nechala jsem otevřená dvířka v teráriu na "studené straně", aby došlo k lepší cirkulaci vzduchu a ke snížení teploty v chladné části. Vytáhla jsem UVB lampu o něco výš a pouštěla ji jen 1 - 2 hodiny denně. Nejdříve jsem vykapávala oči opthalmem, poté jsem u veterináře dostala mastičku s Vit. A. Vita-Pos. Tou jsem mazala 3x denně cca 2 týdny. Poté se mi zdálo, že je to pro želvu dost stresující, když zrovna spala a já ji chtěla mazat atd.
Tak jsem se rozhodla, že namažu jen občas, když bude aktivní. Jinak jsem ji dopřávala co nejvíce klidu bez zbytečné manipulace. Takže poslední 2 týdny jsem mazala jen občas a současně jsem 2 - 3x týdně koupala želvu v heřmánku. V neděli po koupeli a po namazání se želvě udělaly na obou očích taková bílá víčka. Po chvíli jsem viděla, že víčko z pravého oka zmizelo a objevilo se krásné zdravé černé očko. Druhé očko se ukázalo až dnes, po 3 dnech. 
 
Mám velkou radost a doufám, že bude vše v pořádku. Přemýšlím, jestli i nadála oči mazat....?
Shrnula bych to, že to chce asi hlavně čas a trpělivost.
 

2) Máme od Vás dvě želvičky (T. hermanni) - v současné době dvouleté. V zimě jsme měli problém, tak se chci raději zeptat, aby se to neopakovalo. Někdy v únoru přestala jedna želvička vidět, trochu napuchlé oči, pak úplně bílé, jako by přetažené neprůhlednou bílou blankou). Žádný hnis, žádný výtok, něco málo žrala. Mastička OPHTALMO - FRAMYKOIN nezabrala, takže jsme zašli k veterinářce, která měla údajně želvičkám rozumět.

No v podstatě mastičku nám schválila, želvičku převážila, dala jí nějakou výživu...pak byla kontrola, želvička naštěstí "nezhubla", ale oči se vůbec nezlepšily...jaksi naopak na tu kontrolu jsme už vezli želvičky obě, protože druhá začala mít přesně výše popsané potíže...tedy asi tři týdny po první želvě. Veterinářka pořád nevěděla. Zkoušela jsem, jestli to nemůže být vitamíny, světlem, podestýlkou, všechno je prý možné.Mastička nadále nezabírala. Po dvou měsících obě želvy začly vidět zase normálně a teď mají oči naprosto v pohodě...bez léčby.

Čím to mohlo být?

1) Koupili jsme ve značkovém zverimexu neznámou kokosovou drť, která už byla rovnou připravená k použití. Mohla jim tak podráždit oči, být v ní nečistoty, paraziti...? Jakmile začala mít problém i druhá želva, tu podestýlku jsme hned vyhodili. EUZELVA - ANO MOHLO TO TÍM BÝT!

2) Mohlo to být stravou? Málo vitamínu A? Rok před tím jedly přes zimu to samé a bylo to v pořádku. V podstatě různé druhy zeleného. EUZELVA - NELZE VYLOUČIT

Časově se to samo začalo zlepšovat (už bez mastičky)když začaly růst pampelišky.

Takže můj dotaz zní: Pokud by to bylo stravou, není lepší na zimu přidávat nějaké vitamíny pro želvy v prášku? Nebo je  možné, že to opravdu bylo špatnou podestýlkou? EUZELVA - ANO OBĚ VARIANTY JSOU MOŽNÉ.

S odstupem času chovatelka dodává:

Ráda bych doplnila informace k Vašemu článku o problémech očima u želv (http://euzelva.cz/nemocne-oci-u-zelv), ve kterém jste citoval můj email. Tento rok jsme substrát za žádný neznámý neměnili, stravu měly želvy stejnou jako loni, a problémy s očima naprosto žádné. Takže usuzuju, že problém byl opravdu v nevyzkoušeném substrátu. EUZELVA - SOUHLASÍM, NENÍ SUBSTRÁT JAKO SUBSTRÁT, VÝROBCŮ HODNĚ A NĚKDY KVALITA MIZERNÁ. Proto platí zásada, co nám v chovu želv vyhovuje prostě neměníme.

3) Dobrí deň chcel by som prispieť do rubriky nemocné oči želv. Máme doma želvu stepnú cca 10 cm chovaná na balkone. Pred dvoma rokmi asi v máji sa jej zatvorili oči a neotvárala ich. Aj napriek tomu prijímala obtiažne potravu. Zozačiatku sme mastili opthalmo-framikoin no po týždni to neprestávalo. Rozhodol som sa nechať všetko na prírodu. Oči nemala napuchnuté no neotvárala ich a ustavične si ich šúchala o nohy.

Asi o 3 týždne ich otvorila a zistili sme,teda aspon mne sa zdalo,ze z nich zvlieka kozu. Odpadol jej kus koze z oka. Vyzeral presne ako keď korytnačka zavrie oči a celkovo jej to zvlieknutie trvalo až 1 mesiac. Potom ich otvorila všetko bolo v poriadku a zdravá prežila zimovanie a zije doteraz bez akýchkolvek komplikácií. Pri podobných problémoch netreba panikáriť, príroda si väčšinou poradí. S pozdravom Branislav Petho.

4) Dobrý den pane Junku, ráda bych Vás informovala o vývoji zdravotního stavu našich želv, ohledně jejich očních víček. V době kdy jsme spolu mluvili, tak jedna želva byla již slepá a druhá měla víčky již 1/3 oka zakrytou. Po návštěvě veterinární kliniky, kdy pan dr. bez sebemenšího váhání diagnostikoval příčinu v nedostatku vitamínů z důvodu zimního období a nepříliš pestré stravy v tuto dobu.

Obě želvy dostaly vitaminovou injekci s tím, že za týden máme přijet na kontrolu. Za celý týden a se nic nezměnilo. Na kontrole jsem hned panu dr. hlásila, že žádná změna zatím. On se jen tak pousmál a povídá, jsem zvědavý, co budete říkat za týden :-), po týdnu tedy dostaly druhou dávku vitamínů ... a můžu vám říct, že ještě 12 den po první návštěvě veteriny (injekce 1. a 8. den)  želvy byly stále ve stejném stavu, 13. den jsem byla celý den mimo, tedy nevím, jaký byl jejich stav, ale opravdu 14. den ta již zcela slepá, měla víčko do půlky stažené. V druhém měla bohužel zánět, takže ji ho pan dr. vyčistil a 5 dní jsme kapali. Nyní opět na kontrole a želvy zcela v pořádku s konstatováním dr. že mají jiskru v oku (s čím musím souhlasit, jejich oči před tím byly jako by vyschlé a bez života).

Dávali jsme granulky želvám jen jednou týdně, napadlo mě, jestli to třeba zejména v tom zimním období není málo. Máme kamarádku, ta želvu krmí naprosto nevhodně a ani podmínky nemá ideální tak jako my a nikdy tento problém neměla, granule jim dává pravidelně a dost často. Ale to je jen poznatek, nemám zkušenosti, takže to neberte nijak osobně :-)

Každopádně bych to ráda doporučila všem ostatním, který mají stejný problém, jako jsme měli my. Nutno podotknout, že injekce nás stála 50,- , věřím, že mnohé lidi odradí od léčby i případné finanční náklady, které však v souvislosti s touto léčbou nejsou nijak vysoké, což třeba málo kdo ví.  Jsem ráda, že jsem pana dr. v Náchodě navštívila. Opět mě přesvědčil o tom, že jejich zkušenosti jsou opravdu odborné a skutečné, nikoliv vyčtené :-)

Přeji krásný den a za předešlé konzultace moc děkuji Tereza Š

euzelva: v podstatě během zimního období je strava důležitá, ale i chovné podmínky mohou být spouštěčem zdravotních problémů, ono je to vždy více příčin. Například já s tímto problémem nebojuji vůbec, a nemoc očí se prakticky v mém chovu, a to ani u mláďat nevyskytuje. Granule podávám 1x týdně a střídám výrobce, stravu zpestřuji vždy pouze o víkendu. Používám nejlepší UVB lampy a posyp CaCO3 je nedílnou součástí mého každodenního chovu. Věřím, že u slabších jedinců právě určitou souhrou okolností se může vyskytnout nedostatek vitamínů a minerálů v organismu. Injekční léčba je nejrychlejší způsob jak do organismu dostat co nejdříve vše potřebné.

Na druhou stranu nemohu schvalovat neuvážené a nekontrolovatelné krmení želv vším, co se chovateli dostane pod ruku a želva to žere. Riziko zdravotních komplikací v budoucnu je opravdu veliké. Pro příklady nemusím chodit daleko a stačí se někdy venku mezi lidmi pořádně rozhlédnout, určitě poznáte na první pohled ty lidé, co si se stravou hlavu nelámou......

Naštěstí se tyto problémy objevují u suchozemských želv v minimální míře, pokud přihlédnu k počtu želv je to opravdu zanedbatelné množství. O to více potěší, když se léčba podaří a želva se uzdraví. I díky zkušenostem široké chovatelské základny želvařů! Díky Vám všem

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

 

Aktuální teploty u želv

Aktuální teplota u želv.png

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek