Chovné skupiny želv - založení
Chovné skupiny želv
Jak nejlépe sestavit chovnou skupinu suchozemských želv
Tento článek je určen hlavně začínajícím chovatelům želv, kteří se rozhodnou pro založení chovné skupiny, počítají do budoucna s možností odchovů a myslí to opravdu vážně. Nezáleží na tom zda jste se rozhodli sestavit skupinu doplněním želv dalších do už částečné založené, nebo čistě od začátku. Proto je vhodné, když si kupujeme např. pro začátek želvy dvě držet se jednoho druhu a nekombinovat různé druhy. Může se stát, že zjistíte zrovna tak jako já kdysi, že želvy Vás opravdu baví a potom není nic jednoduššího než dokoupit popřípadě další, a pokud jsou ty Vaše ještě menší, není problém je dát dohromady a je hotovo.
Problém nastane v případě jednotlivců různých druhů, kde nás čeká rozhodnutí, který ten druh pro nás bude nejlepší rozšířit. A samozřejmě nás čekají dvě terária a výběhy což může být pro někoho komplikace zvláště, když má nedostatek místa. Založení chovné skupiny želv bývá co do rozhodnutí počtu kusů to nejtěžší dilema. Nejlepší ze všeho je vypiplat si celou skupinu od mláďat, což je podle mě nejlepší řešení, pokud máte dostatek času a jste ochotni si počkat, až Vám želvy dorostou do plodného věku. Má to několik nezanedbatelných výhod a tou hlavní je, že víte, co vlastně doma máte, jelikož s Vámi žíjí od mala a dokonale je znáte i jejich zdravotní stav. Na rozdíl od případu, kdy se Vám nechce čekat a zakoupíte želvy dospělé, pokud je tedy vůbec seženete. Mohou to být želvy pro majitele, kteří se jich zbavují, nepohodlné kusy, které prodávají z důvodů jejich neplodnosti, častých nevyléčitelných a opakujících se nemocí, a v neposlední řadě nesprávně chované a krmené.
To vše při chovu od mláďat odpadá a tato rizika jsou minimální. Nekupujete zajíce v pytli. Když se tedy rozhodnete pro vytvoření chovné skupiny želv od mláďat, je nejlépe samozřejmě zvolit jeden druh želvy a hlavní otázkou zůstává kolik želv si mám tedy pořídit? Jelikož většinou neznáme u malých želviček pohlaví a na odhad se nelze spoléhat, tak dle mého mínění je jako základ 6ks, dobré 8ks, super 10ks a více. Teď si určitě položíte otázku, proč tolik a tolik kusů. Pro objasnění tedy vysvětlím na modelovém případu 8ks jaké jsou možnosti. Pohlaví tedy zatím určit a musíme tedy počítat s nějakými průměrnými čísly a jde o odhady, které se mohou v konečném případě podstatně lišit:-))
1) počátek například 8 ks
2) v ideálním případě počítáme, že vyroste do dospělosti skupina pohlaví 4 + 4
3) z každé skupiny odečteme 1ks jako úhyn, neplodnost a jiné aspekty a máme 3 + 3
4) může to vše dopadnout úplně jinak
3 + 3 není zase tak moc a je to ideální případ, může to samozřejmě dopadnout hůře nebo i lépe. Čím máme v základní skupině více želv, tím máme lepší startovní pozici a můžeme, jakmile se dá poznat pohlaví všech jedinců, přistoupit na korekci pohlaví a želvy které nám přebývají, nabídnout k prodeji jiným chovatelům. Tím nám nevzniknou žádné velké ztráty, prodejem se nám vrátí minimálně investice vložená do každého jedince. Tím se také vyhneme případnému dokupování jedinců do neúplné skupiny, kdy zakoupit samici vyžaduje nadlidské úsilí a spoustu peněz, pokud se nám to vůbec podaří samozřejmě s riziky, které takový nákup provází.
Rozhodnutí je na Vás, ale mějte na paměti, že čím více jich budete mít ,tím jednodušší bude sestavit ideální chovnou skupinu. Jako základ se dá brát samce 2 + 3 samice. Když tedy máte prostory, chuť máte to vše až na první nákup želv za skoro stejné peníze. Není podstatný finanční rozdíl v tom zda svítíte či krmíte 4 nebo 8 želv. Krmení v létě je při troše práce zdarma, prostory máte a svítit a topit musíte bez ohledu na počet želv. Tam hodně záleží na druhu želv, zda budete zimovat atd. Jak už jsem napsal, prodej nadbytečných kusů zaplatí případné vícenáklady na větší prostory a náročnější vytápění nebo svícení u větších prostor.
U menší skupiny pod 2ks u jednotlivého pohlaví riskujete, že při úhynu nebo komplikacích nebudete mít jedince do páru a sehnat vhodného je vždy pak problém. Nemusím připomínat, že při nákupu jak mláďat tak dospělých, je zapotřebí dbát na kompletní doklady, co ten či onen druh potřebují. Důraz je třeba klást na druhy, jež potřebují výjimku ze zákazu obchodní činnosti (tedy žlutý doklad). Želvy doporučuji zakoupit jen s tímto dokladem, v jiném případě to neriskujte, ať prodejce tvrdí co chce! Jen tak budete mít tu největší šanci v budoucnu při odchovech získat výjimku na svá případná mláďata a vyhnete se problémům, jež s tím souvisí. Poslední věcí je, jaký ideální poměr samců a samic zvolit. Dle mého posouzení by to mohlo být např: 1 + 3, 2 + 4, 3 + 6, 4 + 8 ,kde první číslo je vždy počet samců. V podstatě je to jedno, jen by neměli být samci v převaze ,mohlo by docházet na omezeném prostoru k neúměrnému obtěžování samic, a tím i jejich zvýšenému stresování, kde není vyloučeno, že se to nemůže podepsat i na kvalitě snůšek.
Závěrem:
Ten kdo chce chovat želvy a zakládá chovné skupiny jen za účelem velkého finančního zisku v budoucnu, toho musím zklamat. Dříve nebo později sám pozná, jak hluboce se mýlil ve svých představách. Každý chovatel určitě ví, o čem mluvím. Určit počet želv v chovné skupině, kterou zakládáte z ničeho je vždy nejtěžší rozhodnutí. Při menším počtu se musíte spoléhat na štěstí, že se Vám podařilo vybrat ideální procento samců a samic. Pak nebude mít žádné problémy, v opačném případě to skončí nekonečným sháněním dalších vhodných kusů pro nutné doplnění a spoustu nervů navíc. Moje doporučení je tedy zakoupit co nejvíce želv a pak popřípadě redukovat dle potřeby a pohlaví. Všem přeji ať jim ten jejich chovný plán vyjde co nejlépe:-))
Mohlo by vás zajímat
Ochrana před praskáním výhřevných žárovek
199 Kč
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz