Zimování želv - návod
Jak zimovat želvy
Ukládání suchozemských želv k zimnímu spánku lze provést různými způsoby. Zde máte jeden z možných způsobů, který nám poskytl chovatel želv a má ho osobně vyzkoušený!!! Což je velice důležité. Proto mu tímto velice děkuji za další chovatelský střípek do mozaiky chovu suchozemských želv.
Předkládám Vám návod, jak si velmi jednoduše připravit zimoviště pro želvy. Toto zimoviště má tři výhody. Za prvé, je jednoduché ho připravit, za druhé, se v něm netvoří plíseň a za třetí, želvy v něm mají ideální podmínky. Celé je to postaveno na malé vychytávce, která se jmenuje: filtrační textilie.
1) Koncem září vylézají želvy před domeček, už téměř nic nežerou. V této době se začínají dost vyprazdňovat. A to i do domečku, takže zhruba po třech dnech musím měnit slámu uvnitř. Od půlky října už velmi pomalým pohybem a jen občas vylezou na chvíli před domeček. Už se téměř nevyprazdňují. Podle průběhu počasí je z domečku dávám zimovat, až když jsou venkovní teploty okolo nuly možno i do max. -3 *C. V této době domeček zatepluji.
2) Plastový box, na jeho dně 5 cm vrstva labského (plaveného) písku, přibližně třikrát propláchnutého ve vodě. Tuto vrstvu písku lehce zalijeme vodou.
3, 4) Nasypeme další, přibližně 5 cm vrstvu keramzitu (vermikulitu). Keramzit nasákne vodou.
5, 6) Připravíme si filtrační textilii. Lepší je na každou želvu samostatný kus. Tato textilie se používá u průmyslových větráků. Je umělá, drží vodu a hlavně – NEPLESNIVÍ!
7) Jemné kovové pletivo s ochrannou vrstvou, jako ochrana proti myším. Pletivo se dá jednoduše přimáčknout pod víko boxu. Případně můžete přidat další ochranu. Krabici položit na sklo (zavařovací sklenice jako nohy, malé terárium, atd). Myši nemají šanci.
8) Plastový box vložím například do lepenkové krabice a celé to vhodnými materiály zateplím (polystyren atd.) Vhodnější je však bedýnka ze dřeva.
9) Želvy vizuálně prohlédnu, zvážím a uložím do boxu. Snažím se tuto činnost příliš neprodlužovat. Pokud vezmu želvy v domečku do ruky, většinou nahlas „zafuní“ (či zasyčí).
10) Filtrační látku lehce namočím a přikryju s ní želvy. Látku udržuji po celou dobu zimování vlhkou, například rosením vodou postřikovačem od sava.
11) Vložím teploměr pro kontrolu teploty. Teploměr je samozřejmě důležitý. Tenhle stál 20 kč. A drží. Želvy se snažím nerušit, vizuálně, bez braní želv do rukou kontroluji 1x za týden. Na jaře, při venkovních teplotách od nuly výš, přendávám želvy zpět do domečku. Pozor ale na náhlé mrazy! Box s pískem, keramzitem a filtrem nechte uschnout na sluníčku a máte ho připravený na další zimování. Na fotografiích jsou zimovány 7-leté želvy vroubené. Možností sehnat filtrační textilii je spousty. Uvádím jeden z mnoha webových odkazů: https://www.rekupex.cz/domu/24-filtracn ... ie-m5.html
Sám ale používám jinou textilii. Tloušťka textilie je přibližně 1,5 – 2 cm. Z role Vám odříznou zhruba 2 m čtvereční a ty tři stovky za textilii není tolik.
Zimuji ve studené kůlně, při venkovní teplotě pod nulu ještě překrývám krabici miralonem a dekou, pokud přijdou mrazy pod -7 stupňů přesouvám krabici do sklípku. Poslední a nejdůležitější upozornění na konec. NEKOUPEJTE usínající želvy před vložením do boxu, a taktéž želvy na jaře přendávané z boxu do domečku!!! Bylo by to poslední co byste pro ně udělali. Úmrtí želv by bylo otázkou dnů.
A komečně hotovo, želvy vesele spí!
Poděkování patří především autorovi tohoto návodu za ochotu podělit se o své zkušenosti s chovem suchozemských želv. Děkujeme a přejeme všichni mnoho zdaru v chovu želv!
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz