chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > UV zdroje, el. zařízení > Měření denního osvětlení

Měření denního osvětlení

Měření Intenzity denního světla v chovných prostorách u suchozemských želv

pristroj-pro-mereni-intenzity-osvetleni.jpg

Tak jsem si zakoupil další technickou "hračku" a to profesionální měřící přístroj na měření hodnot denního osvětlení. Hodlám měřit intenzitu světla v chovných zařízeních u suchozemských želv a tím opět o něco zkvalitnit chovné podmínky. V tomto případě půjde vyloženě o intenzitu denního osvětlení udávanou v jednotce Lux (Ix). Mnohým z Vás se to bude zdát jako zbytečné, ale sami na sobě můžeme pozorovat, jak je život v špatných světelných podmínkách těžký a zvířata to vnímají také, tak na to nesmíme zapomínat. Proto jsem se rozhodl zlepšovat chov želv tímto směrem a výsledky měření by měly být vodítkem. Aby bylo světlo stejné intenzity jako venkovní, to samozřejmě nelze dosáhnout, to musíme být realisté a měření nás o tom jednoduše přesvědčí.

V teráriích jsme všichni omezeni hlavně tepelným výkonem a nemůžeme tam použít ty nejlepší světelné zdroje, které jsou samozřejmě většinou hodně silné (určitě nad 100 W) a podle toho také topí. Jiné je to v želvích stolech, které hlavně používám já. Tam si mohu prakticky dovolit použít cokoliv. V současné době nově používám jako denní osvětlení HQI výbojky, které k provuzu potřebují předřadník a jsou s výkonem 150 W a 250 W s teplotou barev 6500 K. Celé to těleso je už opravdu velké a těžké v řádech několika kg, výkoné a vždy je mám použité minimálně v páru.

Upřesnění názvů

HQI výbojky  -  jsou halogenidové výbojky, mohou být jak do patice, tak se závitem E40

hqi-vybojky.jpg

 Výbojková svítidla - většinou s magnetickými nízkoztrátovými předřadníky (7 a 3,5 kg )

vybojkova-svitidla.jpg

Barevná teplota a proč právě se zaměřit na 6500 K

Udávaná též jako teplota chromatičnosti charakterizuje spektrum bílého světla. Světlo určité barevné teploty má barvu tepelného záření vydávané černým tělesem, zahřátým na tuto teplotu. V tabulce níže můžete vidět srovnání hodnot podle použitého zdroje světla.

barevna-teplota.png   

     600 K : červená LED dioda
      800 K : "solární" teplomet
    1000 K: svíčka
    2800 K: žárovka, slunce při východu a západu
    3000 K: studiové osvětlení
    5000 K: obvyklé denní světlo, zářivky
    5500 K: fotografické blesky, výbojky, teplota používaná v profesionální fotografii
    6000 K: jasné polední světlo
    6500 K: standardizované denní světlo
       7000 K: lehce zamračená obloha
       8000 K: oblačno, mlhavo (mraky zabarvují světlo do modra), světlo blesků - bouřce
    10 000 K: silně zamračená obloha nebo jen modré nebe bez Slunce
    12 000 K: modrá obloha 90° nad horizontem, světlo svářecího elektrického oblouku
    14 000 K: světlo UV trubic v soláriu
    20 000 K: světlo sterilizační UV-C lampy

Kolik lux (Ix) tedy vůbec by mělo u želv být na substrátu?

Toť otázka. Pokud bychom se chtěli přiblížit přírodním podmínkám, tak by tam bylo potřeba 100 000 lx (to prosím nepřeháním, to lze naměřit na slunci i u nás) pro simulaci místa na slunci. Ale v součastnosti to podle mě zrealizovat nejde, jednak by bylo potřeba mimořádně výkonných zdrojů - tj. pravděpodobně by se želvy upekly. u těchto zdrojů, jelikož jsou umělé, v hořácích výbojek jsou toxické kovy a spektrum není tak vyvážené, jako u slunce (proto ani nelze moc porovnávat zdroje s tím, co se naměří venku, ne že by to nemělo vůbec cenu) - pravděpodobně by to želvy ani z tohoto hlediska "nedaly". Je tedy dobré hledat zdroje hodně výkonné, nicméně zase na druhou stranu je třeba dávat si pozor na to, aby jim to už nepoškodilo zrak - kde je ta hranice, to si troufnu říct, že zatím neví nikdo.

Tohle jsou věci, které je potřeba spíš zkoušet a říkat si to mezi sebou, pokud vím, na téma intenzita vs. plazí vidění krom Němců, kteří to berou spíš okrajově (Dr. Brames a Sarina Wunderlich a spíš se soustředí na vnímání barevné teploty a barevném vidění denních plazů) se tím nikdo nezabývá. Ale v poslední době, hlavně zoologické zahrady už pochopily, že světlo, resp.  jeho intenzita u těch zvířat hraje/může hrát dost velkou roli, dokonce jsem loni viděl ve Dvoře Králové 250 W HQI ani ne půl metru nad odchovem Varanus mertensi (ne že bych si myslel, že když je to v ZOO, tak je to dobře, ale bylo to tam :) ). To jsou slova kolegy specialisty na světelné zdroje a nemůžu s ním nic víc než souhlasit.

hqi-lampa.jpg

Jak lampu tedy nastavit - potřebnou intenzitu světla?

Pro nastavení intenzity světla pod zdroji jsem zvolil bezpečnou hranici podle mě a to pro začátek cca 5 000 lx. Hranici docílíte samozřejmě výškou zavěšení nad suchozemskými želvami, která u HQI výbojek 150 W je 70 cm. Proč zrovna tolik a ne například dvojnásobek? Je to jednoduché, používám již několik let s úspěchem Osram ultravitalux 300W v chovných prostorách a to u některých druhů želv jako Geochelone pardalis a Geochelone radiata až deset hodin denně po celé zimní období a želvy jsou naprosto v pořádku a při tom tam je měřitelných 20 000 lx. Ale nezapomínejme, že tuto hodnotu naměříme pouze uprostřed světelného toku na vzdálenost 40 cm od čidla. U HQI osvětlení jde především o prosvícení celých prostorů a to plošně, což je u větších chovných prostorů hlavně v želvích stolech opravdu hodně složité a bodovým zdrojem světla toho prostě nedocílíme.

Pokud tedy pod touto lampou změříte při zavěšení například 40 cm intenzitu světla v luxech, tak naměříte okolo 20 000 lx a v okolí už pouhých 6000 Ix a se vzdáleností hodnoty dále klesají. Proto jsem o něco nižší hodnotu zvolil jako základní a od té budou vycházet veškerá nastavení. Výsledky pozorování chování želv se tady také časem dočtete.

Možná lidskému oku přijatelné osvětlení se nám může zdát příjemné, ale například u lustru v obyvacím pokoji osazeném 4 x 100 W klasická žárovka jsem na vdálenost pouhých 50 cm naměřil katastrofálních 800 lx a na dvou metrech už pouze 125 lx !!!! Sami si můžete porovnat intenzitu osvětlení podle dnešního měření dole a to je totálně zataženo (hodnota 3229 lx) a jen jak bude slunečno změřím hodnoty a podle statistik se běžně pohybují okolo 70 000 - 100 000 Ix.

Po měsíčním pozorování při provozu nových HQI lamp je vše v naprostém pořádku a želvy se chovají hodně aktivně. Nezdržují se tak jako dříve poblíž světelných zdrojů, ale využívají celý chovný prostor, který je prosvícen víceméně stejnoměrně denním světlem. Uvedené lampy jsem umístil pro začátek u části malých želv z letošních odchovů a u skoro dospělých Geochelone radiata. Veškeré poznatky a pozorování najdete na této stránce.

Pro ty co toto téma zajímá, změřím i intenzitu v obytných místnostech, ve venkovním prostředí, v některých teráriích a ani testované lampy se do budoucna neobejdou bez hodnot měření intenzity. Po zimní sezóně uvidím, jak se změna projevila jak na chování želv, tak na růstu a dalších faktorech, jenž lze pozorovat. Každopádně G.r. již začaly opět přirůstat a to znamená vhodné podmínky chovu a zdárný vývoj.

hqi-lampy-002.jpg

Co tento měřící přístroj vlastně umí?

Senzor přístroje testo 540 je přizpůsoben spektrální citlivosti oka. Tím je Testo 540 ideálně vhodné pro měření intenzity osvětlení. Funkce Hold umožňuje komfortní odečítání naměřené hodnoty. Hodnoty max. a min. se zobrazí stisknutím tlačítka. Testo 540 je velmi ergonomický, malý a snadno se obsluhuje. Tímto přístrojem budu schopen odhalit i klesající výkon použitého osvětlení v návaznosti na prosvícené hodiny (životnost samotných výbojek).

Technická data

Technická data 

Skladovací teplota

-40 … +70 °C

Provozní teplota

0 … +50 °C

Typ baterie

2 mikrotužkové baterie AAA

Výdrž baterie

200 h

Rozměry

133 x 46 x 25 mm

Osvětlení (LUX)

Technická data 

Měřicí rozsah

0 … 99999 Lux

Přesnost

±3 Lux ±3 % z nam.hodn. (v porovnání s referencí)

Rozlišení

1 Lux (0 … 19999 Lux)
10 Lux (zbytek rozsahu)

Pokusné měření:

V různých prostorách jsem udělal první měření, včetně přímo v chovných zařízeních pro želvy a vy se můžete podívat jak to dopadlo.

Venkovní prostory 3229 Ix

mereni-intenzity-denniho-svetla-003.jpg

Želví stůl, vnitřní prostory HQI lampy 5127 lx

mereni-intenzity-denniho-svetla-001.jpg

UVB lampa Reptile 150 26 W - měřeno 10 cm pod lampou 4276 lx 

mereni-intenzity-denniho-svetla-004.jpg

Osram ultravitalux 300 W měřeno 40 cm pod lampou 20140 lx 

mereni-intenzity-denniho-svetla-002.jpg

Závěrem

Doufám, že všem chovatelům suchozemských želv moje poznatky a to v tomto případě ohledně světelných podmínek pomůžou  zkvalitnit chov želv. Nebudu zbytečně mlžit, ale každá sranda něco stojí a investice do kvalitních osvětlení není zanedbatelná a to okolo 2000 - 2500,- za sadu 150 W (zdroj + výbojka), ale více asi zasáhne náš rozpočet denní spotřeba el. energie. Pakliže má 150 W svítit 10 hodin, je to už slušný odběr. Zkušený chovatel může pak jen doufat, že želvy se mu odvděčí za vynaložené usilí bezproblémovým chovem a popřípadě kvalitními odchovy. Což je nepopiratelně snem každého chovatele, a to nejen želv.

  Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek