chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Hibernace želv > Kdy dát želvy do výběhů

Kdy dát želvy do výběhů

Kdy dát suchozemskou želvu ven?

Krátkodobé venčení želv

pocasi.jpg

Úvod:

Kdy dát suchozemskou želvu z terária na jaře natrvalo do venkovního výběhu? Toto se týká hlavně nejběžněji chovaných evropských druhů želv Testudo hermanni, marginata, graeca a horsfieldi, ale pozor na některé poddruhy, které jsou teplotně náročnější. Velice častá otázka, a to hlavně v období na jaře. První sluníčko vyžene nás lidi ven, a proto máme nutkání umožnit to samé želvám. Ejhle, chyba lávky, bez důkladné přípravy to nepůjde! Když ji vynecháme a "šoupneme" je bez přípravy ven asi to také přežijí, ale neuměrně želvu zatížíme a riskujeme daleko více problémy. Nebude zde řeč o želvách, které probouzíme ze zimního spánku přímo ve venkovních prostorách. Ale o želvách nezimovaných nebo jen částečně první polovinu zimy, které jsou již rozjeté naplno, žeroucí a v pohodě doma v teráriích. Netrpěliví jsou hlavně Ti majitelé želv, jež netrpělivě čekají, až budou moci svého miláčka pěkně umístit do venkovního výběhu, kde želvě bude samozřejmě nejlépe to je jasné, ale přechod ven budeme muset zorganizovat my a želvu řádně připravit.

Je naprosto jedno, zda je naší želvě 8 měsíců či 8let, v přírodě mláďata také nemají žádné vyjímky a musejí snášet v pohodě počasí stejně jako jejich rodiče a jsou k tomu přizpůsobená. V teráriu má běžný uživatel během zimního období průměrnou denní teplotu  22 - 24°C a na tu je želva zvyklá a organismus je nastartován na nejvyšší obrátky. Každý rok je, co se týče počasí, jiný a nelze jednoznačně říci 1.5. je dejte ven, ale toto datum může být jakýmsi základním vodítkem. Takže pokud již předem víme, že želva půjde hned, jak to teploty dovolí, ven natrvalo, začneme ji měsíc dopředu připravovat na změny, co ji čekají, a to hlavně teplotní.

Snížíme postupně v teráriu teplotu a to:

 - posunutím zdroje tepla nahoru, a tím snížíme teplotu pod ním

 - snížeme počet hodin, kdy svítí zdroj tepla

 - popřípadě zdroj tepla můžeme zapínat a vypínat v intervalech 2 + 1 + 2 + 1....

 - denní osvětlení necháme zapnuté normálně na 10 - 12h

 - popřípadě zvýšíme větrání pootevřením dvířek.....

 - přemístíme celé terárium do studenějších prostorů

Těmito základními kroky připravíme želvu na horší podmínky ve výběhu a přechod nebude tak drastický, přesto jí průměrné teploty klesnou asi na +-15°C. Sledujeme předpověď počasí v našem regionu a jakmile se začnou noční teploty pohybovat okolo +8°C a předpověď na několik následujících dní se nemění, nastává náš čas a želvu přemístíme ve sluneční den ven. Tam ji už necháme až do podzimu dnem i nocí. Je zřejmé, že pokles průměrných teplot jí nakrátko sníží aktivitu, než nám začne opravdu teplé jarní počasí.

Venkovní výběh

letni-vybeh.jpg

100_8809.jpg

V žádném případě při změně počasí za několik dní ji nedáváme už zpět do terária. Želva nám bude bez problémů snášet teploty až k 0°C (nesmí zmrznout) a takovéto kolísání jí již v prostředí, na které si navykne v přírodě, nevadí. Naopak opětovný přenos do terária by ji nadobro zmátl popřípadě rozhodil a k problémům je již pak velmi blízko. Sledujeme pouze teploty, kdy hlásí mrazy a v tomto případě želvu zavíráme na noc do boudy nebo ji přeneseme do nějaké bedýnky na noc do tmavé a studené místnosti a ráno ji opět vracíme do výběhu.

Nemusíme se zbytečně obávat, když nám želva začně stagnovat a vylézat sporadicky, je to normální reakce na změnu počasí a i když ji dáme ven až v polovině května, zachová se stejně, neboť půjde opět o výrazný pokles průměrných teplot.

Přenášení želv domů a ven:

Něco jiného jsou potřeby želv a něco jiného možnosti chovatelů, pokud jste nuceni je přenášet na noc domů ať již je důvod jakýkoliv pak určitě volíme prostory s co nejmenšími teplotní rozdíly a když to bude terárium teráriu tak jim již nesviťte. Je to vždy o nějakém kompromisu a želva si určitě na nějaký Váš rytmus přenášení zvykne a lepší je určitě umožnit jim alespoň na část dne pobyt ve výběhu než ji celé léto mít v teráriu o tom není pochyb. Zásadní chybou při tomto postupu je určitě náhlá okamžitá a výrazná změna teplot! Želva v podvečer může mít ve výběhu okolo 10°C a přenosem do vyhřátého terária je změna teploty klidně 15°C a už vůbec nemluvím o nadšencích co ji litují a šoupnou ji přímo pod zdroj světla to je pak ten správný fičák a rozdíl teplot i 30°C!!. To začíná jít opravdu mnohdy o život!

Řídíme se tedy zásadami:

- při přenosu ven želvu nedáváme rovnou na slunce, ale do stínu

- vyvarujeme se prudkých změn teplot a snažíme se eliminovat na co nejmenší rozdíl

- při krátkodobém "venčení" musí mít možnost se ukrýt (ochladit) ve stínu

Krátkodobé venčení želv:

Tyto zásady přenosu želv se týkají i takzvaného "venčení želv" kdy majitelé chodí se želvou ven na omezenou dobu například 2h. Když k tomuto účelu využijeme stálý výběh nejsou rizika velká, ale hrozbou jsou hlavně veřejná volně přístupná prostranství (mezi obytnými bloky.....) a týká se to hlavně chovatelů, kteří bydlí v bytech a nemají jinou možnost jak želvě dopřát alespoň trochu sluníčka a čerstvého vzduchu. V poledne kdy jsou teploty na slunci klidně 50°C, se Vám želva přehřeje během 30 minut. Ve vysoké trávě je to ještě dobré tam je částečný stín, ale nebezpečné jsou nízké anglické trávníky, volné holé plochy, čerstvě posekané plochy.......Nezapomínejte, že plochy mohou být chemicky ošetřené nebo hnojené to je veliké riziko krátkodobého venčení a ještě včera vhodný trávník může být dnes smrtelnou pastí.

Jak poznáte, že se želva přehřívá?

- usilovně běhá a hledá úkryt - stín

- z očí a zobáku ji jde napěněná voda a želva se snaží ochladit (úhyn je na dosah)

Pomoc - když už to dojde takto daleko pomůže jedině okamžité zchlazení!!!

Tento druh trávníku není vhodný k venčení želv

anglicky-travnik.jpg

Louka, ideální místo na venčení želv

louka.jpg

Závěrem:

Želvy ve většině případů, pokud jsou nezimované nebo jen částečně, v jarním období postihne první vlna únavy a začínají být méně aktivní, částečně apatické....Nemusí se to týkat všech a záleží na konkrétních podmínkách chovu. Ten, kdo má výrazné noční poklesy, to pocítí méně, než ten chovatel, který jí díky umístění toto zařídit nemůže. Želvě venkovní výběh 100% prospěje a po krátké době si zvykne na jiný rytmus. Během venkovního pobytu nám moc do podzimu nepoporoste a řádně se otuží. Strach který Vás určitě popadne když při pohledu na teploměr klesnou na teploty k 5°C chápu, ale věřte, že je neopodstatněný a zbytečný.

Pro ty, co ji nebudou opět další zimu z různých důvodů zimovat, je ideální přenos zpět do terária během první poloviny září. Protože pokud ji tam necháme déle, moc dobře vycítí příchod zimy a začne se připravovat na zimování, což je pro nás (co nezimujeme) nežádoucí.

Pro ty z Vás co pouze venčí želvy a nemají jinou možnost jak ji nechat ochutnat slunce, platí pravidlo - nevenčím tam kde to neznám. Vyhnete se případným komplikacím, protože želva jako zvídavý tvor se bude snažit vše ochutnat. Nemusíte se bát počůraného trávníku od psů a případných exkrementů tam hlavní nebezpečí nehledejte, největší číhá v chemické podobě a je jedno či při hubení plevele nebo za účelem hnojení

Nemocnou želvu nikdy nedáváme ven a raději počkáme, až se vyléčí. Takže ven ano, neboť přírodu napodobit dokážeme jen částečně, ale pouze zdravou želvu v kondici!! Ten, kdo má opravdu strach a nějaké pochybnosti, ať počká opravdu déle a vyhne se možným komplikacím a hlavně si ušetří své nervy.

IDEÁLNÍ ČAS PRO PŘESUN ŽELV DO VENKOVNÍCH VÝBĚHŮ:

2017 - tak už to je tady. Pro letošní rok je ideální přesun želv do venkovního prostředí čtvrtek 20. 5. 2017!

2018 - tak už to je tady. Pro letošní rok je ideální přesun želv do venkovního prostředí úterý 22. 5. 2018!

Nastal čas přesunout želvy do venkovních výběhů. Vím, že někteří z Vás na toto netrpělivě čekají. Výhled na příští dny je co se týče teplot výborný, noční teploty se hodlají přesunout nad 10 stupňů a není už nad čím přemýšlet. Toto se týká želv nijak nepřipravených a můžete je přesunout rovnou z terária. Ti z Vás, kteří už vědí, jak to vše funguje určitě již želvy přesunuli tak jako já dříve, ale podmínkou je teplotní připravenost želv na přesun. Kdo to neudělá, riskuje možné problémy.

Už se bohužel objevují informace, kdy se takto přesunuté želvy uhřály. Želvy nejsou zvyklé na nové podmínky, neznají prostory a lehce se jim pak stane, že se první teplé dny na přímém sluníčku přehřejí. Proto je dejte při přesunu do stínu, teplo si už pak najdou. První dny není na škodu je přemístit do domečku, pokud ho tam máte, aby se lépe orientovaly. A pak si již všichni užívejte tepla a sluníčka.

Přeji Vám všem chovatelům suchozemských želv letní pohodu bez starostí!

Předpověď počasí na příštích devět dní v lokalitě Česká Skalice

Počasí výhled 2018.png

2019 - tak už to je tady. Pro letošní rok je ideální přesun želv do venkovního prostředí 22. 5. 2019!

2020 - tak už to je tady. Pro letošní rok je ideální přesun želv do venkovního prostředí 1. 6. 2020! Letos se díky chladnému počasí přesun poněkud protáhl, ale raději později než zbytečně želvy stresovat.

2021 - tak už to je tady. Pro letošní rok je ideální přesun želv do venkovního prostředí 3. 6. 2021! Letos se to opět díky velmi chladnému jarnímu počasí poněkud protáhlo, ale raději později než zbytečně želvy stresovat, jak jinak.

2022 - tak už to je tady. Pro letošní rok je ideální přesun želv do venkovního prostředí 4. 6. 2022! Letos se to opět díky velmi chladnému jarnímu počasí malinko protáhlo, ale raději později než zbytečně želvy stresovat, jak jinak. Každý rok stejná písnička:-)

2023 - tak už to je tady. Pro letošní rok je ideální přesun želv do venkovního prostředí 18. 6. 2023! Letos se to opravdu díky velmi chladnému jarnímu počasí hodně protáhlo, ale raději později než zbytečně želvy stresovat, jak jinak. Každý rok stejná písnička:-).

Mohou za to především hodně chladná rána v minulém týdnu, kdy u nás bylo 6 - 9 stupňů, což je pro přesun s domácího prostředí hodně velká změna. Jak je vidět, tak se nám to každý rok protahuje, což znamená, že se jaro vrací k normálu, který pamatujeme z mládí.

Předpověď počasí euzelva.png

2024 - tak už to je tady. Pro letošní rok je ideální přesun želv do venkovního prostředí je sobota 15. 6. 2024! Letos se to opravdu díky velmi chladnému jarnímu počasí (opětovně stejná písnička) hodně protáhlo, ale raději později než zbytečně želvy stresovat, jak jinak. Každý rok dle kopíráku.

Mohou za to především hodně chladná rána v minulém týdnu, kdy u nás bylo 6 - 9 stupňů, což je pro přesun s domácího prostředí hodně velká změna. Jak je vidět, tak se nám to každý rok opakuje, což znamená, že se jaro vrací k normálu, které pamatujeme my starší z mládí.

Mnozí z vás to letos podcenili a želvy přesunuli ven již před několika týdny, kdy byl první záchvat "léta". Dnes už víme, že toto byla zásadní chyba a hodně želv šlo opětovně domů. Počasí leckde atakovalo teploty pod 5 stupňů!

Nezapomeňte, že želva musí být na tento přechod připravená (snížené teploty) a není vhodné ji vzít z teplotně letně nastaveného terária a "mrsknout" do venkovního prostředí. Je to velký teplotní šok! Ten,  kdo žije v studenější lokalitě by měl ještě počkat až se teploty a to hlavně noční zvednou výše. V podstatě není kam spěchat a na každém z Vás je rozhodnutí, aby to letošní léto bylo pro želvu to nejlepší. Přeji Vám všem pohodový chov.

Ps: letos to není boj se suchem, ale mokrem.

Počasí 2024 jaro.png

 

Pokud budete ve venkovním výběhu budovat boudu, určitě se Vám hodí článek:

Venkovní ubikace pro želvy

 Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek