chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Návody, postupy > Želvy - příprava substrátu do teraria

Želvy - příprava substrátu do teraria

Příprava substrátu do terária pro želvy

mixer.jpg

Úvod:

Někteří stále nevědí, jak připravit substrát do terária na bázi kokosového vlákna a písku. Proto jsem zde vytvořil podrobný návod tak, jak to dělám já. Používám ho takto připravený u všech druhů želv  do vlhké části terária, už více jak 10 let bez sebemenších problémů a nehodlám na tom do budoucna v žádném případě nic měnit. Vyzkoušel jsem poprvé letos i kupovaný již namíchaný.

Můj osobní názor je, že lépe plní účel ten, co si připravuji sám a to z několika důvodů. Ani tak nejde o cenu, kde rozdíl úspory je jen pár korun, ale struktura konečné směsi. Já používám písek kopaný (jako na pískovištích), který je daleko hutnější a výsledná směs lépe slehne a je pevnější a soudržnější, i když částečně nebo i úplně proschne. Velkovýrobce přidává říční (ostrý písek), domácí stavebníci jistě vědí o čem mluvím. V tomto je ten největší rozdíl. Sice riskujete, že Vám v teráriu za čas začne růst nějaký ten plevel či houba, kterou si přinesete v písku, ale to není nijak škodlivé a nebezpečné. To si výrobce nemůže v prodávaném produktu dovolit.

Rozdíl bude také pravděpodobně v poměru obou směsí. I přesto můžete prodávané směsi bezezbytku věřit jde ve výsledku jen o malý rozdíl chování obou substrátu. Vlastnost zadržovat výborně vlhkost mají jedinečnou. Substrát používám i v zimovišti, kde ho mám již 7 let bez jakékoliv plísně a bez nějakých problémů. Musíme si dát jen pozor na kvalitu kokosového vlákna, tak jako dnes u všeho. Je v tom dost velký rozdíl a mohu jen doporučit od firmy Robimaus, kde jsem spokojen a i ho prodáváma a používám, můžete si  objednat popřípadě libovolné množství.

Teď se vrhneme na přípravu samotnou, která nám takto nezabere více jak 30 minut. Použijeme 1 cihlu (kostku) kokosového vlákna, 6 l vlahé vody (rychleji se rozpadá), 4 l kopaného písku, dokonale promícháme a máme hotovo. Můžeme si nadělat substrát do zásoby, lze takto skladovat v kbelíku či jiné nádobě libovolně dlouho. Je mně jasné, že každý z nás rozumí něčemu jinému a mnohdy je tato činnost přidělena našim dětem, tak doufám, že podle tohoto návodu to bude pro všechny hračka:-))

Návod na přípravu mnou používané směsi: 

 Nejlepší pro tento účel je použít písek kopaný

eac44f65.jpg

 Kokosové vlákno, lisovanou cihlu dáme do dostatečně velkého kbelíku asi 20 l

Vl%C3%A1kno-002.jpg

Budeme potřebovat na 1 cihlu 4 - 6 l vlahé vody (záleží na použitém písku, jeho vlhkosti.....Takže každý musí množství vody redukovat dle vlastních podmínek)

Vlákno 014.jpg

Postupně zaléváme cihlu vodou v kbelíku a proces rozpadávání začne ihned

Vl%C3%A1kno-003.jpg

Během několika minut začíná bobtnat a rozpadat se

Vl%C3%A1kno-005.jpg

Voda je skoro všechna vsáklá , cihla vlákna polorozpadlá. Ručně rozmělníme

Vlákno 006.jpg Připravíme si vhodný písek

Vlákno 010.jpg

Nádobu kde to vše budeme promíchávat postupně s pískem

Vlákno 011.jpg Já používám jako odměrku na písek vyřazenou pánev o objemu 1l. Přidáme postupně celkem 4 l písku a dostatečně rukama promísíme

Vlákno 001.jpg

A máme hotovo, takto nám vznikne zhruba 12 - 15 l připravené směsi

Vlákno 012.jpg

Do suché části používám v teráriích kamenivo - oblázky, co lze zakoupit v e-shopu na tomto webu. Tuto velikost č. 4 - 8 mm pro malé želvy.

Vlákno 009.jpg Již namíchaný substrát 

Vlákno 03.jpg

Jak často měnit substrát?

V první řadě je důležité kolik želviček a jaké velikosti dané prostory obývá. Například tak jako já každý den ráno sesbírat zbytky staré potravy po teráriu, vyměnit nebo doplnit vodu v misce a dát nové krmení. Je vhodné popřípadě sesbírat i bobečky po želvě. Naučte se také občas vizuálně kontrolovat vlhkost substrátu a pokud povrch začne osychat doplňte vodu do kamínků a substrát si vlhkost natáhne do sebe již sám. Pokud se takto budete starat o čistotu terária stačí pak substrát vyměnit vždy v létě kdy jsou želvy ve venkovním výběhu tedy 1x ročně. Pokud tyto prostory obývá celoročně tak zhruba každého půl roku. Substrát vyměníte za nový a kamínky po proprání ve studené vodě a konečném spaření žhavou vodou pro dezinfekci můžete použít opětovně. Terárium než dáte nový substrát atd. důkladně vyčistěte saponátem (JAR...). Ve velkých prostorách ho používám i několik let a to bez problémů. Podmínkou pak je, že tyto prostory obývá stále stejná skupina želv. Pozor pokud máte želvu nemocnou nebo se objeví plíseň, výrazný zápach......... pak je nutné udělat výměnu a čištění vždy ihned!!

Závěrem:

Cena jedné cihly vlákna se pohybuje dle prodejce většinou 20 - 50kč. Dle potřeby si můžete bez problémů vyzkoušet i jiný poměr písek - vlákno. Když dáte méně vody proces se zpomalí, ale výsledný substrát nebude tak mokrý. Ať už použijete substrát vlastní výroby, či zakoupený, určitě neuděláte chybu. Udržuje výborně vlhkost, tak potřebnou hlavně v terarijním chovu. Je dostatečně vyzkoušený hlavně mnou osobně při chovu různých druhů suchozemských želv. Nikdy žádná želva neměla sebemenší zdravotní problémy, spojené s tímto substrátem, a já ho mohu s čistým svědomím všem jen doporučit. Pro ty, co chtějí mít jistotu ,co se týče nezávadnosti písku, tak ho mohou předem proprat ve vodě a zbavit tím veškerých nečistot a následně v elektrické troubě sterilizovat. Nedoporučím Vám písek z veřejných a jiných pískovišť, neboť většinou slouží jako záchod různým domácím miláčkům.Také nedoporučím různé křemičité, sklářské a akvarijní písky jsou hodně "ostré" a jde v podstatě o drcené drobné kamínky. Jako vždy o podkladu do prostor rozhodujete vy sami, a toto jsou vyzkoušené způsoby a fungující.

Když kupujete jiné kamení jako podklad do suché části terária než doporučuji, tak dejte pozor na drcený štěrk. Není vhodné ho používat. Jednak z důvodu ostrých hran a možnosti povrchového zranění a hrozí také i vnitřní poranění, jelikož želvy s oblibou kamení konzumují. Proto volte vždy omleté hladké oblázky bez ostrých hran. Nezapomínejte na kombinování různých povrchů, ať má želva vždy na výběr.

Možné poměry směsí:

1 cihla vlákna - 6 l vody - 4 l suchého kopaného písku   - hodně vlhká směs

1 cihla vlákna - 4 l vody - 4 l mokrého kopaného písku   - hodně vlhká směs                -

1 cihla vlákna - 4 l vody - 4 l suchého kopaného písku    - sušší směs

Kde pořídit písek:

Potřebný písek seženete například ve stavebninách, komerční pískovně, na betonárce, v přírodním písníku, u stavebních firem, u stavenišť..........

Motto:

Úkolem nás chovatelů není vymýšlet nové, úžasné a supermoderní substráty, ale snažit se napodobit co nejvíce podmínky ve kterých želva žije v přírodě. A o tom to vše je.

Miloš Junek

K výběru substrátu, vhodnosti použití je toto můj první a zároveň poslední příspěvek na toto téma a to následující:

1) 15 let chovám, když to spočítám cca 11 druhů želv na tomto substrátu napříč věkem
2) Všechny uhynulé želvy si pitvám
3) Nikdy jsem nenašel uhynulou želvu zacpanou tímto substrátem

Co k tomu dodat:

1) Nemůžete se nikdy opírat o názor někoho, kdo má jednu želvu
2) Substrát se používá hojně jako zbraň v boji s konkurencí, hlavně mezi chovateli
3) Žádná kapacita nemůže vědět, jak a co, pokud nechová želvy a nemá dlouholetou praxi
4) Pokud se někomu stane, že se želva zacpe, je to statisticky nehoda, nikoliv problém se substrátem
5) O co jiného se opřít než o takto dlouhodobý dá se říci výzkum

Veterináři:

1) Nevědí nic o substrátech, a pokud Vám dají přednášku o substrátu, není to hlavně nic z praxe
2) K nim se dostanou pouze nemocné želvy a nedokáží posoudit vliv substrátu, hodnotí pouze konečný výsledek vyšetření

Názor jiného chovatele na hlínu:

Jako substrát mi byla (při konverzaci s jedním odpůrcem lignocelu) doporučena obyčejná hlína s pískem, kterou jsem schválně vyzkoušel a nevýhoda tohoto substrátu je jasná – neumí dostatečně držet vlhkost. V přírodě si želva zaleze pod vlhký drn, ale tady má možnost pouze zahrabání do vlhkého substrátu a tady je kámen úrazu – musíte si dávat pozor na navlhčení – pokud tento substrát přelijete (v zájmu vyšší vlhkosti), stane se z něj bahno. To je také důvod, že na slunci (pod lampou) hned vyschne…

Hlína:

1) Jasně jste popsal nevýhody v terarijním chovu a není k tomu co dodat
2) Můžete ji smíchat s pískem, ale pořád je to hlína s nevýhodami

Lignocel:

1) Samozřejmě ho želvy jedí s potravou a kam by se poděl než zadní části ven
2) Když ho pozře, už nenabobtná, protože ten proces již proběhl u lisovaného a maximálně mírně zvětší objem o vodu zrovna tak jako např. granule

Závěrem:

1) Myslí si snad někdo z Vás, že bych choval vzácné želvy na substrátu s kterým jsou problémy
2) Každý chovatel je strůjcem svého štěstí a může si u želv používat jaký chce substrát
3) Musíte mít jasno, komu budete důvěřovat a k tomu se přikloňte. Statistikám nebo nějakému, kdo má jednu, dvě..... želvy
4) Pokud se rozhodnete pro cokoliv, nemá cenu to každý den měnit na základě toho, co si kde přečtete
5) Každý má vlastní rozum, ale používat např. nesmyslně kočkolit, kukuřičnou drť...je zcela mimo mísu
6) Nemůžete věřit všemu, co se kde píše

Nechápu, proč se stále někdo snaží vymýšlet něco nového, když už je to dávno vymyšleno! A hlavně vyzkoušeno v praxi a neopírá se to o nějaký náhodný případ ucpání želvy, kde v 99% je to následek nějakého zdravotního nebo jiného problému.

A proto Vám všem přeji ve výběru substrátu šťastnou ruku a úspěšný chov suchozemských želv.‌

Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek