chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Administrativa, CITES > Číslo na krunýři želvy

Číslo na krunýři želvy

Značení želv

cislo-na-krunyri-zelvy.jpg

Zakoupili jste si suchozemskou želvu a máte z ní radost. Jediné, co Vám na ní někdy vadí a narušuje její dokonalý design, je číslo na krunýři. Asi zklamu ty, co očekávají návod, jak se ho jednou pro vždy zbavit ihned. Proč jsou želvy vlastně vůbec takto označené? Je to jednoduché, jako zvíře chráněné CITES (velká většina suchozemských želv podléhá CITES) má každý jedinec své vlastní doklady o původu, chovné skupině, chovateli...Na těchto dokladech je i nezaměnitelné označení, a to je u malých želv identifikační fotografie spodního plastronu želvy. Každé zvíře má specifickou tuto kresbu a protože jsou někdy rozdíly opravdu minimální, a to hlavně u malých rostoucích želv, musí se v nich prostě chovatel nějak vyznat a že to není jednoduché, vědí všichni.

Právě proto si každý chovatel musí v početné skupině jedince dobře označit, a to hlavně z důvodů, aby věděl, které doklady ke které želvě patří a nedošlo k jejich záměně! Jednoduché to mají především ti, co odchovají pouze několik jedinců, tam značení není potřebné a dohledání želvy je otázkou pro zkušené oko několika minut. Ale co ti, co jich mají desítky, stovky, tisíce..... Tam to není už vůbec žádná sranda a přichází na řadu značení každého jedince metodou popisu, většinou číselného.

V podstatě máme pouze dva druhy značení a to krátkodobá a dlouhodobá. Ti šťastnější majitelé to poznají již po několika dnech, kdy už pouhým okem je vidět, jak číslo rychle mizí nebo se olupuje. Pokud totíž chovatel potřebuje želvu označit pouze na pár dní, volí většinou jednodušší metodu, která dlouho nevydrží, a to popis některým druhem popisovačů. Druhá skupina si bohužel bude muset počkat déle.

Z toho všeho vyplývá, že na značení želv jsou kladeny ze strany chovatelů vysoké nároky s ohledem hlavně na životnost popisu. Každý chovatel želv proto používá svou osvědčenou metodu, jak želvy označit na co nejdelší dobu. A věřte mně, že každý zkouší kdeco, a časem většina dospěje k metodě, která opravdu drží. Asi jsem Vás opět nepotěšil, ale nezoufejte, není to na věčné časy.

Málokdo Vám prozradí metodu, jak a čím značení provádí. Jde o jedno z mála tajemství, které neprozradím ani já:-)). To, co jsem dlouho vymýšlel hned tak neprozradím přeci konkurenci. Drobní chovatelé to nepotřebují a ostatní musí zapojit své mozkové závity. Pokud máte smůlu a želvy se Vám pomíchají, čekají Vás hodiny strávené tříděním želv. Co, kdo, kam....a že budete nadávat, to si pište.

Proto odstranění čísla na krunýři není jednoduché a většinou odolává dlouho....S ohledem na zdraví želvy Vám v žádném případě nedoporučuji zkoušet se čísla zbavit ředidly, rozpouštědly, kartáči, vodními roztoky typu Jar, Savo... a jinými drastickými metodami. Vydržte, až číslo želvě samo opadá, a to většinou do jednoho roku dle namáhání značení. U jedinců, kteří se zahrabávají, dochází k většímu otěru a číslo zmizí daleko dříve než želvám, které tráví dlouhé chvíle odpočinku někde pěkně na sluníčku. Také pokud je jedinec ve větší skupině želv, kde je kontakt mezi jedinci hodně častý a přelézání jeden druhého je na denním pořádku, dojde k zmizení čísla daleko dříve.

Zatím nikdo nevymyslel, jak jinak jedince ve větším počtu bezpečně označit, vždyť pro laika jsou všechny želvy stejné a podobají se jak vejce vejci. A jsme tam, kde na začátku, máme doma želvu s číslem na krunýři. A proto za všechny chovatele suchozemských želv Vás tímto prosím, vydržte to až jim číslo samo opadá. Jen tak želvě nic nehrozí při neopatrném odstraňování označení! Není nad to přeci mít doma spokojenou a zdravou želvu.

spokojena-zelva.jpg

Pár postřehů pro nové majitele želv k číslování:

1) číslo na krunýři nejste povinni zachovávat ani nijak obnovovat

2) slouží pouze pro potřeby chovatele k určení konkrétního jedince ve skupině

3) nemá nic společného s oficiálními doklady k želvám

4) žádná další případná kontrola ho po Vás nebude požadovat

5) pokud máte více želv musíte jednoznačně určit, které doklady komu patří

Takže pokud mně někdo napíše, jak číslo odstranit dočká se pouze odpovědi - nechat opadat. A proto Vám všem novým majitelům želv přeji, abyste si co nejdříve mohli společně říci 

zelva-neznacena.jpg

Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek