chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Druhy želv > Geochelone pardalis - chov

Geochelone pardalis - chov

Geochelone pardalis

Stigmochelys pardalis

Africká princezna - Želva pardálí (leopardí)

G.pardalis-005.jpg       G.pardalis-003.jpg

Úvod:

Rozhodl jsem se napsat něco o chovu G.pardalis, jak poznáme poddruhy a vše okolo, co Vás může zajímat. Mám s nimi zkušenosti od roku 2006, tedy ne moc dlouho, kdy jsem pořídil 4 ks G.p.b dnes pravděpodobně :-))  2 + 2 velikosti 1 -1,5 kg. Nastudoval jsem tenkrát, jak je mým zvykem, spoustu materiálu o chovu, vytřídil a přidal něco svého a během let nepatrně upravil do konečné fáze, kterou považuji za finální můj návod. Možná se budu opakovat, ale to mně určitě prominete. Přidám nějaké poznatky z vlastního pozorování. Každý, kdo se rozhodne pro zakoupení této želvy, měl by vědět pár informací. Jedná se druh hojně dovážený z farem a prodávaný překupníky, kdy do konce roku 2009 nepotřeboval výjimku a stačil Cites a situace se ještě zhorší, neboť od roku 2010 stačí už jen pouze kupní smlouva nebo doklad o koupi a import vesele poroste. Například pokud je uváděn EU odchov, jedná se s největší pravděpodobností o faremní dovoz. U těchto želv se vyskytuje mnoho problémů jak zdravotních, tak jiných. Může to zapříčinit častá změna prostředí a stravy, nevyhovující podmínky u překupníků i na farmách, kde jde vždy jen o finanční stránku obchodu a spousta z nich ani neví co a jaké podmínky tato želva vyžaduje.

Proto je nejlepší najít si opravdového chovatele, který je množí, a není jich u nás moc. Tam máte největší záruku kvality i informací a vyplatí se nekoukat jen na cenu, ale především na kvalitu, vždyť jde o investici na celý život. G.pardalis napříč poddruhy se většinou dorůstá v dospělosti 40 - 70 cm a na to musíme být připraveni a nikdo Vám nezaručí, zda zrovna ten Váš jedinec nebude rekordní tak proto počítejte raději s průměrnou velikostí 55 cm, o to méně budete pak překvapeni. Zde musím podotknout, že nejčastěji prodávaný poddruh babcocki se dorůstá většinou 40 - 50 cm max, a vyšších uváděných velikostí se dorůstá poddruh pardalis pardalis. S tím se většinou u prodejců nesetkáte. Oficiálně dle vyjádření ZOO Praha se naposledy dovezl poddruh G.p.p. v roce 2001.

Je nutno si také uvědomit, že těmto zvířatům musíte poskytnout dostatečný vnitřní prostor min 1,5 x 1,5 m na dospělého jedince, vytápěný po dobu 7 - 8. měsíců na 28 - 32°C a to vše není zanedbatelná investice. Pokud jste schopni toto vše zajistit tak vzhůru do toho.Často se setkávám s názorem komplikovaného chovu želv z jižní Afriky a mohu jen potvrdit, že tyto problémy potkávají jen ty chovatelé, kteří se želvám snaží vnutit naše léto za jejich a v zimním období na nich šetří a simulují jim chladné období. Želvy strádají a postupem času začínají problémy.

Proto si tady dovolím tvrdit, že toto není pravda.  Ze zkušeností jsem zjistil, že naše evropské léto se zdaleka nevyrovná tomu africkému a musíme buď "udělat" želvám léto v zimě s použitím světla, UV zdrojů a pořádného topení  ( a potom pro ně bude naše léto obdobím odpočinku) a nebo v létě želvám poskytnout skleník nebo jiné zdroje vytápění, a to i v noci, a potom je můžeme nechat v zimě odpočívat. Já volím první možnost, v létě želvy mají nižší aktivitu, méně žerou a po přemístění do vnitřních výběhů začínají teprve plně aktivovat, přijímat potravu a růst. Chovám více druhů z této oblasti a ještě jsem nemusel řešit problémy a želvy prospívají na výtečnou.  Ruku v ruce jde s tímto tvrzením samozřejmě dodržení chovných podmínek a všeho co k tomuto patří.

Dne 25. 7. 10 jsem po nečekané nabídce zakoupil 100% samce G.pardalis babcocki a rozšířil chovnou skupinu na počet 5 ks. Fotografie a popis si můžete prohlédnout níže.

Výskyt:

Oba dva druhy obývají na takto rozsáhlém území převážně suché savany a polopouště.

Geochelone pardalis pardalis: hojně se vyskytuje v jižní Africe až po Kapské město. Z těchto důvodů jde o otužilejší želvy a, když pomineme problematickou inkubaci vajec a dokážeme zajistit potřebné kolísání teplot není s nimi zásadní problém.

Geochelone pardalis babcocki: její výskyt je spíše v úrovni střední Afriky od Súdánu k jihu a vyžaduje v průměru teplejší rok než G.p.p. Odpadá při inkubaci pauza vajíček a mláďata se líhnou bezproblémově, což je podstatná výhoda, pokud plánujeme odchovy. S tímto poddruhem se setkáte u nás nejčastěji.
 

Všeobecně se dá říci, že pokud neplánujeme odchovy a máme to želvu pouze pro radost, nemusíme zase tak řešit poddruh, v našich podmínkách lze oba druhy bez problémů chovat na zahradě dle počasí asi tak 3 - 4. nejteplejší měsíce v roce. Pokud ještě než si pořídíte želvu uvažujete jak ušetřit na provozu, svícení, stravě tak si ji nepořizujte. Urychlíte jen vyhubení tohoto druhu!

 Mapa výskytu obou poddruhů G.pardalis

geochelone_pardalis2.jpg

Letecká vzdálenost mezi začátkem a konce výskytu želv druhu Geochelone pardalis obou poddruhů je přibližně neuvěřitelných 5500 km!!

Jak poznám u těchto želv, o jaký poddruh jde?

U mláďat je to vcelku snadné a liší se fleky (puntíky) na vrchních štítcích krunýře viz. obrázek.

G.pardalis, pardalis má zpravidla tyto fleky 2

twinspots.jpg

G.pardalis, babcocki má pouze jeden nebo někdy také žádný či málo výrazný

babcock_2_s.jpg

U mnou chované želvy je zřetelné, že jde o druh G.pardalis, babcocki 

Babcocki.jpg

Vnitřní výběh a chovné podmínky:

Jak už jsem předeslal, želva v nich stráví zhruba 8 měsíců každý rok. Velikostně by měl být co největší a kombinace různých povrchů včetně překážek je vhodná. Různé teplotní zóny patří k nutnosti chovu. Na obrázku je vidět nový vnitřní výběh dohromady 5,5 m2 ,kde jsou letos prvním rokem, kromě substrátu kde standardně používám osvědčené kokosové vlákno s pískem v kombinaci s dřevěnými a kamennými překážkami a zcela vpravo ryze kamennou částí.

V tomto hlavním prostoru jsou celodenně 10 h v běhu 3x Osram 300 W ultra-vitalux pro místní ohřev a teplota v prostoru se pohybuje po náběhu teploty na 30 - 32°C a pod lampami až k 46°C zrovna tak jako na sluníčku. Noční pokles 15 - 22°C dle venkovního počasí. Občas se někde dočtu, jak je nezdravé svícení UV celodenně, ale nikdy se mně to u těchto lamp nepotvrdilo a to svítím takto i dalším druhům želv a také po celý den. Spíše naopak, lampy jsou všemi druhy hojně využívané. Tuto metodu používám už řadu let jen s pozitivními účinky. Ne nadarmo jsou chovateli a při různých měřeních nazývány mercedesy mezi ostatními UV zdroji a dle mého zcela zaslouženě.

 Část vnitřního výběhu

G.pardalis-002.jpg

Želvy mají možnost navštívit ochlazovnu, kde přes den není více jak 23°C  a jako podklad seno domácí produkce. Prosvětleno jen denním osvětlením.  

Ochlazovna se senem

G.pardalis-010.jpg

Prostorné koupaliště by nemělo chybět. O vlhčení na noc se v tomto prostoru stará kombinace 3 ks vodních trysek, které vytváří vodní mlhovinu a pouštím dle potřeby. 

G.pardalis-014.jpg 

V letních měsících:

Během 3 - 4 nejteplejších měsíců v roce mohou být želvy ve venkovním výběhu, měl by být dostatečně velký s možností úkrytu před nepohodou a zimou, kdy je hojně využíván a želvy až na výjimky tráví noci v tomto úkrytu. Růst se zde z pochopitelných důvodů zarazí a organismus odpočívá, což je pro želvy prospěšné před nadcházejícím létem ve  vnitřním výběhu,  kde pak po celou zimu mají to pravé léto. Želvy zásadně nepřenáším z důvodu nezpůsobit jim stres a nepovažuji to za nutné. Nenaskytl se mně za celou dobu u nich zatím sebemenší zdravotní problém a jsou vyloženě spokojené bez problémů.

 Nový výběh pro pardálky a radiaty s velikostí vnitřní ubikace 3 x 1 m

Nov%C3%BD-v%C3%BDb%C4%9Bh.jpg

Hotové travní sekačky, spásají trávník na 5 mm

Travn%C3%AD-seka%C4%8Dka-G.pardalis-005.jpg 

Travn%C3%AD-seka%C4%8Dka-G.pardalis-003.jpg

Krmení:

Tyto želvy v přírodě mají celoživotní dietu, což je jeden podstatný problém v našem případě. Moje dostávají během zimy jídlo každý den, což musím přiznat není moc vhodné a bylo by potřeba je krmit asi tak  maximálně 3x týdně. Neměli by na rozdíl od ostatních dostávat ani pro chuť ovoce a jiné pamlsky!!! Důsledně je krmím v zimě jen čínským zelím a mají možnost jíst celoročně seno. K tomu nepřetržitě každý den mají jídlo sypané vápníkem, to je hodně důležité, aby jste udrželi krunýř v normě. V letním období jen luční směsí tříděnou ručně trhanou s vápníkem. Navíc se podle chuti pasou ve výběhu, kde mají trávu směs - luční.

I tak se ne zcela daří udržet vrchní část krunýře v hladké rovině a jsou znát značné přírůstky a i když se nejedná o nic fatálního a želvy rostou přímo před očima mohlo to dopadnout lépe. Jsem si vědom a přesvědčen, že je to daň za nadměrné množství stravy kdy to jejich organismus  prostě není schopen v tom růstovém fofru ukočírovat a zvládnout. Zde platí přímá úměra něco za něco. Pokud tedy stravu omezíte na celoživotní dietu a nenecháte se zlákat jejich žravostí máte vyhráno. Zajímavé je jen na tom to, že 2ks jsou viz. obrázek v horní části mírně hrbolaté a další 2 jsou poměrně hladké a to v identických podmínkách. Co kus to prostě originál.

G.pardalis-013.jpg

Při nesprávné stravě a podmínkách to může dopadnout i takto a hůře 

800px-Leotortoise4.JPG

Nutno podotknou, že ani v přírodě nemá tato želva ideálně rovný krunýř

800px-Geochelone_pardalis_2.jpg 

g.pardalis.namibia.otjiwarango.07.1a.jpg

VAROVÁNÍ

I takto můžete skončit, sice je možné že obrázek byl dodatečně upravován, ale jako jedna z možností jak by to mohlo dopadnout docela trefné! Trochu nadsazené a jedná se o G.p.p. a tu jen tak tady neseženete. V 99% se prodávavá poddruh G.p.b. který je naneštěstí daleko menší:-)

drobecci-geochelone-pardalis.jpg

Určení pohlaví:

Určení pohlaví u mláďat je vždy nejisté až do doby kdy se plně specifikuje.

Předpokládaný pár samice vlevo, samec vpravo poddruhu G.p.b

G.pardalis-002.jpg

Zde u dospělých želv kamaráda jde zleva o samici, samici a samce kde je vidět rozdílná délka ocásků a stavba posledních dvou štítků spodního plastronu. Jedná se o G.p.p

Geochelone-pardalis-007.jpg

Nový přírůstek G.p.b  25. 7. 10 - 100% samec‌

G.pardalis-samec-001.jpgVáha 1230 g a délka 19 cm‌

G.pardalis-samec-006.jpg‌Délka ocásku je jedním ze znaku určující pohlaví‌

G.pardalis-samec-004.jpgDalší znak je u samců silně konkávní (vydutý) spodní plastron usnadňující páření v zadní třetině plastronu. Pomáhá samcům se lépe udržet na karapaxu samice právě při páření a kopíruje tvarem zadní část  karapaxu (krunýře) samice

G.pardalis-spodn%C3%AD-plastron-003.jpgSamice mají spodní  plastron téměř rovný bez znaků výrazného prohnutí

G.pardalis-spodn%C3%AD-plastron-010.jpg

Simulovaná ukázka, kde je vidět k čemu slouží samci konkávní plastron. Kopíruje zadní karapax samice

G.pardalis-spodn%C3%AD-plastron-012.jpg

Snášení vajec:

Dne 11. 7. 2011 mě poprvé snesla vajíčka menší ze dvou větších samic - 5 kg. Počasí po vydatném nočním dešti, slunečno 28°C. Ve 13 h zahajuje samice hrabání jamky a okolo 15 h dochází ke snesení 4 ks vajec ve velikosti 35 - 44 g. Vajíčka jsou různě velká a každé má výrazně jiný tvar, což jsem u žádného druhu suchozemských želv zatím nezaznamenal. Po převážení jsou vajíčka umístěna do inkubátoru a budu sledovat jak bude probíhat inkubace a pak s určitostí určím zda jde o G.p.b nebo G.p.p.

geochelone-pardalis--6-.jpg

geochelone-pardalis--16-.jpg

geochelone-pardalis--1-.jpg

geochelone-pardalis--3-.jpg

geochelone-pardalis--8-.jpg

geochelone-pardalis--13-.jpg

Odchovy:

Dne 22. 11. 2011 se mě po 83 dnech inkubace bez přerušení v konstantní teplotě 31,5°C vylíhla moje první Geochelone pardalis babcocki. Radost veliká a byl učiněn další z kroků mého chovatelského života. Mládě vypadá zdravě bez známek nějakého problému. Během následujících dní očekávám líhnutí dalších jedinců z této snůšky. Na jednom z obrázků je pěkně vidět vaječný zub, který želvě odpadne a slouží k proražení skořápky. Toto je první můj odchovaný jedinec tohoto druhu.

Žloutkový vak se kterým se želva vylíhne někdy opravdu vypadá hrůzostrašně, ale je to tak v přírodě zařízeno. Když ho má želva krásně růžový jako......je vše O.K., ale běda jak se to změní a není krásně jakoby nafouknutý či praskne. Pak je na problém zaděláno.

g.pardalis-zloutkovy-vak--1-.jpg

g.pardalis-zloutkovy-vak--3-.jpg

g.pardalis-zloutkovy-vak--5-.jpg

p1040797.jpg

vajecny-zub.jpg 

g.pardalis-babcocki-006.jpg

g.p.b.jpg

Závěrem:

Jedná se vzhledově o velice atraktivní druh želvy a pro větší rozšíření ji brání jen její velikost v dospělosti. Co mohu posoudit tak absolutně bezproblémové želvy, pokud mají vhodné podmínky to je jasné snad každému. Jako každý živý tvor včetně člověka, psa, slona......potřebuje k životu určité podmínky, když je nemá je to časem tragédie, pro želvu i majitele!!  Proto si chov této v dospělosti poměrně velké želvy řádně rozmyslete a zvažte Vaše možnosti, protože chov, aby byl bezproblémový, je i značně finančně náročný.‌

 Fotogalerie Geochelone pardalis

 Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek