chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Druhy želv > Geochelone pardalis - chov

Geochelone pardalis - chov

Geochelone pardalis

Stigmochelys pardalis

Africká princezna - Želva pardálí (leopardí)

G.pardalis-005.jpg       G.pardalis-003.jpg

Úvod:

Rozhodl jsem se napsat něco o chovu G.pardalis, jak poznáme poddruhy a vše okolo, co Vás může zajímat. Mám s nimi zkušenosti od roku 2006, tedy ne moc dlouho, kdy jsem pořídil 4 ks G.p.b dnes pravděpodobně :-))  2 + 2 velikosti 1 -1,5 kg. Nastudoval jsem tenkrát, jak je mým zvykem, spoustu materiálu o chovu, vytřídil a přidal něco svého a během let nepatrně upravil do konečné fáze, kterou považuji za finální můj návod. Možná se budu opakovat, ale to mně určitě prominete. Přidám nějaké poznatky z vlastního pozorování. Každý, kdo se rozhodne pro zakoupení této želvy, měl by vědět pár informací. Jedná se druh hojně dovážený z farem a prodávaný překupníky, kdy do konce roku 2009 nepotřeboval výjimku a stačil Cites a situace se ještě zhorší, neboť od roku 2010 stačí už jen pouze kupní smlouva nebo doklad o koupi a import vesele poroste. Například pokud je uváděn EU odchov, jedná se s největší pravděpodobností o faremní dovoz. U těchto želv se vyskytuje mnoho problémů jak zdravotních, tak jiných. Může to zapříčinit častá změna prostředí a stravy, nevyhovující podmínky u překupníků i na farmách, kde jde vždy jen o finanční stránku obchodu a spousta z nich ani neví co a jaké podmínky tato želva vyžaduje.

Proto je nejlepší najít si opravdového chovatele, který je množí, a není jich u nás moc. Tam máte největší záruku kvality i informací a vyplatí se nekoukat jen na cenu, ale především na kvalitu, vždyť jde o investici na celý život. G.pardalis napříč poddruhy se většinou dorůstá v dospělosti 40 - 70 cm a na to musíme být připraveni a nikdo Vám nezaručí, zda zrovna ten Váš jedinec nebude rekordní tak proto počítejte raději s průměrnou velikostí 55 cm, o to méně budete pak překvapeni. Zde musím podotknout, že nejčastěji prodávaný poddruh babcocki se dorůstá většinou 40 - 50 cm max, a vyšších uváděných velikostí se dorůstá poddruh pardalis pardalis. S tím se většinou u prodejců nesetkáte. Oficiálně dle vyjádření ZOO Praha se naposledy dovezl poddruh G.p.p. v roce 2001.

Je nutno si také uvědomit, že těmto zvířatům musíte poskytnout dostatečný vnitřní prostor min 1,5 x 1,5 m na dospělého jedince, vytápěný po dobu 7 - 8. měsíců na 28 - 32°C a to vše není zanedbatelná investice. Pokud jste schopni toto vše zajistit tak vzhůru do toho.Často se setkávám s názorem komplikovaného chovu želv z jižní Afriky a mohu jen potvrdit, že tyto problémy potkávají jen ty chovatelé, kteří se želvám snaží vnutit naše léto za jejich a v zimním období na nich šetří a simulují jim chladné období. Želvy strádají a postupem času začínají problémy.

Proto si tady dovolím tvrdit, že toto není pravda.  Ze zkušeností jsem zjistil, že naše evropské léto se zdaleka nevyrovná tomu africkému a musíme buď "udělat" želvám léto v zimě s použitím světla, UV zdrojů a pořádného topení  ( a potom pro ně bude naše léto obdobím odpočinku) a nebo v létě želvám poskytnout skleník nebo jiné zdroje vytápění, a to i v noci, a potom je můžeme nechat v zimě odpočívat. Já volím první možnost, v létě želvy mají nižší aktivitu, méně žerou a po přemístění do vnitřních výběhů začínají teprve plně aktivovat, přijímat potravu a růst. Chovám více druhů z této oblasti a ještě jsem nemusel řešit problémy a želvy prospívají na výtečnou.  Ruku v ruce jde s tímto tvrzením samozřejmě dodržení chovných podmínek a všeho co k tomuto patří.

Dne 25. 7. 10 jsem po nečekané nabídce zakoupil 100% samce G.pardalis babcocki a rozšířil chovnou skupinu na počet 5 ks. Fotografie a popis si můžete prohlédnout níže.

Výskyt:

Oba dva druhy obývají na takto rozsáhlém území převážně suché savany a polopouště.

Geochelone pardalis pardalis: hojně se vyskytuje v jižní Africe až po Kapské město. Z těchto důvodů jde o otužilejší želvy a, když pomineme problematickou inkubaci vajec a dokážeme zajistit potřebné kolísání teplot není s nimi zásadní problém.

Geochelone pardalis babcocki: její výskyt je spíše v úrovni střední Afriky od Súdánu k jihu a vyžaduje v průměru teplejší rok než G.p.p. Odpadá při inkubaci pauza vajíček a mláďata se líhnou bezproblémově, což je podstatná výhoda, pokud plánujeme odchovy. S tímto poddruhem se setkáte u nás nejčastěji.
 

Všeobecně se dá říci, že pokud neplánujeme odchovy a máme to želvu pouze pro radost, nemusíme zase tak řešit poddruh, v našich podmínkách lze oba druhy bez problémů chovat na zahradě dle počasí asi tak 3 - 4. nejteplejší měsíce v roce. Pokud ještě než si pořídíte želvu uvažujete jak ušetřit na provozu, svícení, stravě tak si ji nepořizujte. Urychlíte jen vyhubení tohoto druhu!

 Mapa výskytu obou poddruhů G.pardalis

geochelone_pardalis2.jpg

Letecká vzdálenost mezi začátkem a konce výskytu želv druhu Geochelone pardalis obou poddruhů je přibližně neuvěřitelných 5500 km!!

Jak poznám u těchto želv, o jaký poddruh jde?

U mláďat je to vcelku snadné a liší se fleky (puntíky) na vrchních štítcích krunýře viz. obrázek.

G.pardalis, pardalis má zpravidla tyto fleky 2

twinspots.jpg

G.pardalis, babcocki má pouze jeden nebo někdy také žádný či málo výrazný

babcock_2_s.jpg

U mnou chované želvy je zřetelné, že jde o druh G.pardalis, babcocki 

Babcocki.jpg

Vnitřní výběh a chovné podmínky:

Jak už jsem předeslal, želva v nich stráví zhruba 8 měsíců každý rok. Velikostně by měl být co největší a kombinace různých povrchů včetně překážek je vhodná. Různé teplotní zóny patří k nutnosti chovu. Na obrázku je vidět nový vnitřní výběh dohromady 5,5 m2 ,kde jsou letos prvním rokem, kromě substrátu kde standardně používám osvědčené kokosové vlákno s pískem v kombinaci s dřevěnými a kamennými překážkami a zcela vpravo ryze kamennou částí.

V tomto hlavním prostoru jsou celodenně 10 h v běhu 3x Osram 300 W ultra-vitalux pro místní ohřev a teplota v prostoru se pohybuje po náběhu teploty na 30 - 32°C a pod lampami až k 46°C zrovna tak jako na sluníčku. Noční pokles 15 - 22°C dle venkovního počasí. Občas se někde dočtu, jak je nezdravé svícení UV celodenně, ale nikdy se mně to u těchto lamp nepotvrdilo a to svítím takto i dalším druhům želv a také po celý den. Spíše naopak, lampy jsou všemi druhy hojně využívané. Tuto metodu používám už řadu let jen s pozitivními účinky. Ne nadarmo jsou chovateli a při různých měřeních nazývány mercedesy mezi ostatními UV zdroji a dle mého zcela zaslouženě.

 Část vnitřního výběhu

G.pardalis-002.jpg

Želvy mají možnost navštívit ochlazovnu, kde přes den není více jak 23°C  a jako podklad seno domácí produkce. Prosvětleno jen denním osvětlením.  

Ochlazovna se senem

G.pardalis-010.jpg

Prostorné koupaliště by nemělo chybět. O vlhčení na noc se v tomto prostoru stará kombinace 3 ks vodních trysek, které vytváří vodní mlhovinu a pouštím dle potřeby. 

G.pardalis-014.jpg 

V letních měsících:

Během 3 - 4 nejteplejších měsíců v roce mohou být želvy ve venkovním výběhu, měl by být dostatečně velký s možností úkrytu před nepohodou a zimou, kdy je hojně využíván a želvy až na výjimky tráví noci v tomto úkrytu. Růst se zde z pochopitelných důvodů zarazí a organismus odpočívá, což je pro želvy prospěšné před nadcházejícím létem ve  vnitřním výběhu,  kde pak po celou zimu mají to pravé léto. Želvy zásadně nepřenáším z důvodu nezpůsobit jim stres a nepovažuji to za nutné. Nenaskytl se mně za celou dobu u nich zatím sebemenší zdravotní problém a jsou vyloženě spokojené bez problémů.

 Nový výběh pro pardálky a radiaty s velikostí vnitřní ubikace 3 x 1 m

Nov%C3%BD-v%C3%BDb%C4%9Bh.jpg

Hotové travní sekačky, spásají trávník na 5 mm

Travn%C3%AD-seka%C4%8Dka-G.pardalis-005.jpg 

Travn%C3%AD-seka%C4%8Dka-G.pardalis-003.jpg

Krmení:

Tyto želvy v přírodě mají celoživotní dietu, což je jeden podstatný problém v našem případě. Moje dostávají během zimy jídlo každý den, což musím přiznat není moc vhodné a bylo by potřeba je krmit asi tak  maximálně 3x týdně. Neměli by na rozdíl od ostatních dostávat ani pro chuť ovoce a jiné pamlsky!!! Důsledně je krmím v zimě jen čínským zelím a mají možnost jíst celoročně seno. K tomu nepřetržitě každý den mají jídlo sypané vápníkem, to je hodně důležité, aby jste udrželi krunýř v normě. V letním období jen luční směsí tříděnou ručně trhanou s vápníkem. Navíc se podle chuti pasou ve výběhu, kde mají trávu směs - luční.

I tak se ne zcela daří udržet vrchní část krunýře v hladké rovině a jsou znát značné přírůstky a i když se nejedná o nic fatálního a želvy rostou přímo před očima mohlo to dopadnout lépe. Jsem si vědom a přesvědčen, že je to daň za nadměrné množství stravy kdy to jejich organismus  prostě není schopen v tom růstovém fofru ukočírovat a zvládnout. Zde platí přímá úměra něco za něco. Pokud tedy stravu omezíte na celoživotní dietu a nenecháte se zlákat jejich žravostí máte vyhráno. Zajímavé je jen na tom to, že 2ks jsou viz. obrázek v horní části mírně hrbolaté a další 2 jsou poměrně hladké a to v identických podmínkách. Co kus to prostě originál.

G.pardalis-013.jpg

Při nesprávné stravě a podmínkách to může dopadnout i takto a hůře 

800px-Leotortoise4.JPG

Nutno podotknou, že ani v přírodě nemá tato želva ideálně rovný krunýř

800px-Geochelone_pardalis_2.jpg 

g.pardalis.namibia.otjiwarango.07.1a.jpg

VAROVÁNÍ

I takto můžete skončit, sice je možné že obrázek byl dodatečně upravován, ale jako jedna z možností jak by to mohlo dopadnout docela trefné! Trochu nadsazené a jedná se o G.p.p. a tu jen tak tady neseženete. V 99% se prodávavá poddruh G.p.b. který je naneštěstí daleko menší:-)

drobecci-geochelone-pardalis.jpg

Určení pohlaví:

Určení pohlaví u mláďat je vždy nejisté až do doby kdy se plně specifikuje.

Předpokládaný pár samice vlevo, samec vpravo poddruhu G.p.b

G.pardalis-002.jpg

Zde u dospělých želv kamaráda jde zleva o samici, samici a samce kde je vidět rozdílná délka ocásků a stavba posledních dvou štítků spodního plastronu. Jedná se o G.p.p

Geochelone-pardalis-007.jpg

Nový přírůstek G.p.b  25. 7. 10 - 100% samec‌

G.pardalis-samec-001.jpgVáha 1230 g a délka 19 cm‌

G.pardalis-samec-006.jpg‌Délka ocásku je jedním ze znaku určující pohlaví‌

G.pardalis-samec-004.jpgDalší znak je u samců silně konkávní (vydutý) spodní plastron usnadňující páření v zadní třetině plastronu. Pomáhá samcům se lépe udržet na karapaxu samice právě při páření a kopíruje tvarem zadní část  karapaxu (krunýře) samice

G.pardalis-spodn%C3%AD-plastron-003.jpgSamice mají spodní  plastron téměř rovný bez znaků výrazného prohnutí

G.pardalis-spodn%C3%AD-plastron-010.jpg

Simulovaná ukázka, kde je vidět k čemu slouží samci konkávní plastron. Kopíruje zadní karapax samice

G.pardalis-spodn%C3%AD-plastron-012.jpg

Snášení vajec:

Dne 11. 7. 2011 mě poprvé snesla vajíčka menší ze dvou větších samic - 5 kg. Počasí po vydatném nočním dešti, slunečno 28°C. Ve 13 h zahajuje samice hrabání jamky a okolo 15 h dochází ke snesení 4 ks vajec ve velikosti 35 - 44 g. Vajíčka jsou různě velká a každé má výrazně jiný tvar, což jsem u žádného druhu suchozemských želv zatím nezaznamenal. Po převážení jsou vajíčka umístěna do inkubátoru a budu sledovat jak bude probíhat inkubace a pak s určitostí určím zda jde o G.p.b nebo G.p.p.

geochelone-pardalis--6-.jpg

geochelone-pardalis--16-.jpg

geochelone-pardalis--1-.jpg

geochelone-pardalis--3-.jpg

geochelone-pardalis--8-.jpg

geochelone-pardalis--13-.jpg

Odchovy:

Dne 22. 11. 2011 se mě po 83 dnech inkubace bez přerušení v konstantní teplotě 31,5°C vylíhla moje první Geochelone pardalis babcocki. Radost veliká a byl učiněn další z kroků mého chovatelského života. Mládě vypadá zdravě bez známek nějakého problému. Během následujících dní očekávám líhnutí dalších jedinců z této snůšky. Na jednom z obrázků je pěkně vidět vaječný zub, který želvě odpadne a slouží k proražení skořápky. Toto je první můj odchovaný jedinec tohoto druhu.

Žloutkový vak se kterým se želva vylíhne někdy opravdu vypadá hrůzostrašně, ale je to tak v přírodě zařízeno. Když ho má želva krásně růžový jako......je vše O.K., ale běda jak se to změní a není krásně jakoby nafouknutý či praskne. Pak je na problém zaděláno.

g.pardalis-zloutkovy-vak--1-.jpg

g.pardalis-zloutkovy-vak--3-.jpg

g.pardalis-zloutkovy-vak--5-.jpg

p1040797.jpg

vajecny-zub.jpg 

g.pardalis-babcocki-006.jpg

g.p.b.jpg

Závěrem:

Jedná se vzhledově o velice atraktivní druh želvy a pro větší rozšíření ji brání jen její velikost v dospělosti. Co mohu posoudit tak absolutně bezproblémové želvy, pokud mají vhodné podmínky to je jasné snad každému. Jako každý živý tvor včetně člověka, psa, slona......potřebuje k životu určité podmínky, když je nemá je to časem tragédie, pro želvu i majitele!!  Proto si chov této v dospělosti poměrně velké želvy řádně rozmyslete a zvažte Vaše možnosti, protože chov, aby byl bezproblémový, je i značně finančně náročný.‌

 Fotogalerie Geochelone pardalis

 Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek