chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Černá kronika > Želví záhady

Želví záhady

Po stopách želvích záhad

zahadna-zelva.jpg

Příběhy ze života suchozemských želv nad nimiž zůstává rozum stát. Ano, i to se stává, aniž by mohl nebo uměl někdo záhadu vysvětlit. Pozor, i něco takového nás při chovu želv může potkat. Takže pokud někdo z Vás má nějakou nevysvětlitelnou příhodu se želvou, může se podělit zde s ostatními.

1) Dobrý den

Mám dotaz ohledně úhynu dvou želv.

V příloze zasílám foto jak máme zabezpečený výběh, přesto se na včerejšek v noci stalo, že želvy z výběhu něco vytáhlo a hned vedle výběhu je schovalo pod kůru. Po jedné želvě zůstal pouze krunýř a vedle zůstala mrtvá další želva, která ležela na zádech a byla poničená. Sice máme psa, ale nezdá se nám z jeho reakce a chování že by je takto zlikvidoval, protože želvy jsou ve výběhu již skoro 2 měsíce a hlavně jak známe našeho psa německý ovčák tak by je spíš rozkousal. Hlavně když jsem je našla asi v 9 hodin ráno vůbec si daného místa nevšímal a po odklizení želviček je nehledal což mi k němu přijde divné.

Vzhledem k tomu, že nám není jedno co se stalo prosím o radu co je mohlo takto zlikvidovat. Měli jsme je 1 rok a byly staré 3 roky a 2 roky. Velice těžce se situací vyrovnáváme, protože si nejsme jisti co to mohlo způsobit. Setkal jste se někdy s takovým případem? Budu Vám vděčná za informaci. Ta nejistota není nic příjemného, měli jsem je moc rádi a mysleli jsme, že jim dáváme pocit ochrany a bezpečí při venkovní výběhu, což se nepotvrdilo. Večer jsme je ještě kontrolovala, byly obě v domečku zahrabané ve slámě. Moc Vám děkuji s Pozdravem Monika

vybeh-zelv.jpg

vybeh-zelv-2.jpg

2) Nevhodná podestýlka pro želvu

Ještě než se začtete do smutného příběhu který skončil úhynem želvy pár slov k tomuto problému ode mne. I když se to možná nezdá i v tomto segmentu zboží narazíte na dobré, ale i méně kvalitní výrobky, což se stalo osudné pro jednu želvu. Proto je nejlepší vyzkoušet jeden druh podestýlky, a pokud Vám vyhovuje neměnit ji za jinou! Důležitý je hlavně výrobce ne vlastní název. I výrobci berou od různých dodavatelů a můžete se setkat s produkty, které jsou doslova "smetím ze dvora". Proto já používám již více jak deset let stejnou podestýlku u všech želv a nemám ani jsem neměl nikdy žádný problém.

Dobrý den pane Junku,

ráda bych Vás poprosila o rozšíření tohoto emailu na Vašich stránkách, protože si myslím, že ne každý chovatel by předpokládal, že se mu může přihodit stejný osud z důvodu, který Vám píši jako se stal naší želvě. Před 7 lety jsme si u Vás s mými sestrami zakoupily želvu zelenavou z odchovu roku 2009. Do letošního roku jsem neměly s jejím prospíváním díky naší péči žádný problém. Naše želva nijak nestrádala a dostávala pravidelnou pestrou stravu dle Vašich doporučení. V létě jsme jí měly ve venkovním výběhu a přes zimu trávila čas v teráriu. Nebyla zimovaná, protože dle Vašich doporučení na webových stránkách to nepotřebovala. Terárium se skládalo z lisovaného kokosového vlákna zakoupeného v PET Centru na jedné straně a kamínků na druhé straně. Takto jsem to připravovala celých 6 let co jsme želvu měly.
 
Bohužel při poslední výměně steliva došlo k problému na jehož následky želva pošla. Kokosové vlákno nebylo sterilní a vylíhli se z něj nám neznámí paraziti, kteří zapříčinili úhyn naší želvy. My jsem si bohužel ničeho nevšimly, protože jsme projevy jejího chování přikládaly ke každoročnímu jarnímu útlumu. K odhalení příčiny úhynu došlo až při úklidu terária, kdy jsem při rozhrnutí kokosového vlákna zaregistrovala jinou barvu ve spodní části steliva, tunýlky parazitů a zápach.To se bohužel stává.... Život jde dál. Chybami se člověk učí. Z toho pro nás plyne poučení, po výměně steliva začít pravidelně kontrolovat jeho stav. Dnes jsem si u Vás objednala novou želvu a kokosové vlákno. Snad nás už nic takového nepotká.
 Děkuji S pozdravem Alena Šemberová

Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek