Přesun želv ze zimoviště do výběhů
Želvy ze zimoviště ven
Úvodní fotografie pořízena 28. 03. 2021 v 11:00 dopoledne
Pro ty z Vás, kteří zimují suchozemské želvy v zimovišti a je jedno zda je to garáž, sklep nebo jiný prostor jsem se rozhodl založit stránku kde najdete informace kdy je nejlepší přemístit želvy ze zimoviště do venkovních výběhů.
Vždy jde ze strany nás chovatelů želv o odhad, kdy je ten nejlepší okamžik přemístit želvy ven. Nemělo by to být moc brzy ani moc pozdě. Ideální je sledovat předpověď týden dopředu a každý rok je to většinou během měsíce března. Teploty by měli být určitě nad 0 a nemělo by být zase moc teplo, to by bylo naprosto ideální. V žádném případě je nepřemístíme ze zimoviště přímo na sluníčko, ale vždy do chladu ubikace!!! Aby nenastal teplotní šok. Pokud svítí ten den sluníčko pak nejlépe navečer na noc.
Letos jak vidíte níže na předpovědi počasí pro mou lokalitu je to ideální čas, ale ty dva teplé dny by nemuseli být, ale ideálnější období bychom asi těžko letos hledali.
Podmínkou takovéhoto výběhu je místo kam se želva může schovat na noc, před případnými jarními mrazíky, které v tomto předjaří mohou kdykoliv ještě přijít. Na nás chovatelích je v případě, že předpověď počasí hlásí opravdu mrazy, tak zkontrolovat želvy, zda jsou na noc v boudě schované. Popřípadě zavřít vchod, jistota je jistota.
Pokud je předpověď do 0 stupňů, tak já například neřeším nic. Želvy se přirozeně schovají a díky i tepelné setrvačnosti a jejich schopnostem odolávat velmi nízkým teplotám v pohodě zvládnou i noc ve výběhu, pokud chtějí:-). Většinou se, ale vrací do relativního tepla boudy.
Řeč je především o druzích, které zimují i v přírodě, a to nejběžněji se jedná o druhy Testudo hermanni, Testudo marginata, Testudo graeca a Testudo horsfieldi.
Letos tedy včera v sobotu 27. 03. 2021 jsem nanosil želvy do venkovních ubikací ze zimoviště. Tam ještě tvrdě spaly bez známek pohybu v teplotě 5 stupňů. Zatímco dnes je teplota venku 7 stupňů a polojasno druh Testudo hermanni (želva zelenavá) nejeví žádné známky pohybu a jsou poslušně v boudě, tak druh Testudo marginata (želva vroubená) se snaží načerpat už první energii před boudou, viz úvodní fotografie. Tento druh "startuje" první, a to každý rok.
Vždy musíte přihlížet k lokalitě kde žijete a chováte želvy, jiné to bude na jižní Moravě a jiné v Jablonci nad Nisou. Vždy jde o přibližný údaj a je nesmysl vypustit želvy do 10 cm sněhové pokrývky, to pouze pro doplnění.
Přeji Vám všem chovatelům úspěšný start do želví sezóny.
Kdy dát želvy ze zimoviště do výběhů 2021:
Pro rok 2021 je to sobota - 27. 03. 2021
Kdy dát želvy ze zimoviště do výběhů 2022:
Pro rok 2022 je to sobota - 19. 03. 2022
23. 3. 2022. V roce 2022 jsem s odzimováním želv spokojený, žádný úhyn během zimování a navíc se zdají ve velmi dobré kondici. Sice teploty posledních dnů jsou na brzké jaro až moc vysoké, ale to se změní během pár dní a nastane pozvolné probouzení želv ze zimního spánku. I když želvy vroubené již řádí, jak černá ruka :-). Pozor si je potřeba dát pokud přijdou mrazy, pak je potřeba zajistit, aby želvy nezmrzly!!!
Smutný článek, co může během zimování potkat každého chovatele želv najdete zde: Děsivá smrt želv
Kdy dát želvy ze zimoviště do výběhů 2023:
Pro rok 2023 je to pondělí - 20. 03. 2023
20. 3. 2023. V roce 2023 nastal čas dát želvy ze zimoviště do výběhů a tam je nechat přirozeně odzimovat (probudit ze zimního spánku). O to se příroda postará sama. Platí to pro většinu našeho území, ale v některých lokalitách podle předpovědi bude potřeba ještě počkat. Asi je nebudeme dávat do výběhu, kde je ještě 20 cm sněhu, že:-). Pokud ještě přijdou ojedinělé mrazy měli bychom pohlídat, aby nám želvy nezmrzly!!! Co se může stát během zimování najdete i zde: Chybné zimování želv
Kdy dát želvy ze zimoviště do výběhů 2024:
Pro rok 2024 je to pondělí - 04. 03. 2023
04. 03. 2024. V roce 2024 je to díky rychlému nástupu jaro statisticky hodně brzy. Ale příroda nejsou hodinky a prostě každý rok je to jinak. I když ráno hrozí jako vždy přízemní mrazíky, tak odpolední teploty se šplhají až k 10 stupňům. Tedy ideální počasí pro odzimovaní "tvrdě" zimujících želv. Nemusím doufám připomínat, že v případě vyšších mrazů je potřeba zajistit, aby želvy nezmrzly!!!
Jako vždy přidám: Co se může stát během zimování najdete i zde: Chybné zimování želv
Slovo odborníku na počasí:
1.3. – 10.3. – V březnu očekáváme počasí jako na houpačce. Slunečné dny vystřídá také vysoká oblačnost se slabým sněžením, dešťovými přeháňkami, popřípadě srážky smíšené. První dekáda měsíce bude teplotně průměrná. Denní teploty se budou pohybovat okolo 4 až 8 °C. V maximech mohou dosahovat až 10 °C. Přes celou tuto dekádu očekáváme dešťové srážky a ojediněle sněhové. Noční teploty na začátku března budou stále pod bodem mrazu, kolem -1 až 3 °C. V horských polohách očekáváme stále velkou pravděpodobnost sněhových přeháněk.
V roce 2018 spadly v noci z 28. února na 1. března teploty dokonce až na -22,9 °C.
V roce 2018 například v noci z 19. na 20. března na Jizerce klesla teplota na -20 °C a v Liberci na -10 °C.
Příroda je prostě nevyzpytatelná na to musíme myslet nejen jako chovatelé želv, ale i jako lidé neustále.
19. 04. 2024
Letos musím přidat doplněk. Během první poloviny měsíce dubna se letos teploty vyšplhaly až na letní k 25 stupňům. To některé z začínající chovatele povzbudilo k přesunu želv "nezimujících" z terárií do venkovních výběhů. V podstatě, jak se dnes potvrdilo byla zásadní chovatelská chyba. Teploty pro toto období se vrátily k normálu leckde atakují i mínusové hodnoty a může i sněžit! V domácím prostředí mají většinou letní nastavení chovu, a proto se dávají ven až viz tato stránka: Kdy dát želvy do výběhů
Na předpovědi vidíte, že teploty se mají zvedat (dle regionu) až koncem měsíce. To vůbec neznamená, že v květnu se nemohou vrátit velmi studené dny. Takže pozor na to! Chtěl bych Vás upozornit, že pokud jste dali želvy nezimující již ven, abyste je vrátili domů a vyčkali na příhodnější období dle doporučení. Neříkám, že to nevydrží, ale proč jít proti zvyklostem. Přeji pohodové jaro, všem.
Mohlo by vás zajímat
Ochrana před praskáním výhřevných žárovek
199 Kč
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz