chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Hibernace želv > Kdy odzimovat želvy

Přesun želv ze zimoviště do výběhů

Želvy ze zimoviště ven‌

Odzimování želv

Úvodní fotografie pořízena 28. 03. 2021 v 11:00 dopoledne

Pro ty z Vás, kteří zimují suchozemské želvy v zimovišti a je jedno zda je to garáž, sklep nebo jiný prostor jsem se rozhodl založit stránku kde najdete informace kdy je nejlepší přemístit želvy ze zimoviště do venkovních výběhů.

Vždy jde ze strany nás chovatelů želv o odhad, kdy je ten nejlepší okamžik přemístit želvy ven. Nemělo by to být moc brzy ani moc pozdě. Ideální je sledovat předpověď týden dopředu a každý rok je to většinou během měsíce března. Teploty by měli být určitě nad 0 a nemělo by být zase moc teplo, to by bylo naprosto ideální. V žádném případě je nepřemístíme ze zimoviště přímo na sluníčko, ale vždy do chladu ubikace!!! Aby nenastal teplotní šok. Pokud svítí ten den sluníčko pak nejlépe navečer na noc.

Letos jak vidíte níže na předpovědi počasí pro mou lokalitu je to ideální čas, ale ty dva teplé dny by nemuseli být, ale ideálnější období bychom asi těžko letos hledali.

Podmínkou takovéhoto výběhu je místo kam se želva může schovat na noc, před případnými jarními mrazíky, které v tomto předjaří mohou kdykoliv ještě přijít. Na nás chovatelích je v případě, že předpověď počasí hlásí opravdu mrazy, tak zkontrolovat želvy, zda jsou na noc v boudě schované. Popřípadě zavřít vchod, jistota je jistota.

Pokud je předpověď do 0 stupňů, tak já například neřeším nic. Želvy se přirozeně schovají a díky i tepelné setrvačnosti a jejich schopnostem odolávat velmi nízkým teplotám v pohodě zvládnou i noc ve výběhu, pokud chtějí:-). Většinou se, ale vrací do relativního tepla boudy.

Řeč je především o druzích, které zimují i v přírodě, a to nejběžněji se jedná o druhy Testudo hermanni, Testudo marginata, Testudo graeca a Testudo horsfieldi.

Letos tedy včera v sobotu 27. 03. 2021 jsem nanosil želvy do venkovních ubikací ze zimoviště. Tam ještě tvrdě spaly bez známek pohybu v teplotě 5 stupňů. Zatímco dnes je teplota venku 7 stupňů a polojasno druh Testudo hermanni (želva zelenavá) nejeví žádné známky pohybu a jsou poslušně v boudě, tak druh Testudo marginata (želva vroubená) se snaží načerpat už první energii před boudou, viz úvodní fotografie. Tento druh "startuje" první, a to každý rok.

Vždy musíte přihlížet k lokalitě kde žijete a chováte želvy, jiné to bude na jižní Moravě a jiné v Jablonci nad Nisou. Vždy jde o přibližný údaj a je nesmysl vypustit želvy do 10 cm sněhové pokrývky, to pouze pro doplnění.

Přeji Vám všem chovatelům úspěšný start do želví sezóny.

Kdy dát želvy ze zimoviště do výběhů:

Pro rok 2021 je to sobota - 27. 03. 2021

jaro 2021.jpg

Kdy dát želvy ze zimoviště do výběhů:

Pro rok 2022 je to sobota - 19. 03. 2022

Počasí jaro 2022.png

23. 3. 2022. V roce 2022 jsem s odzimováním želv spokojený, žádný úhyn během zimování a navíc se zdají ve velmi dobré kondici. Sice teploty posledních dnů jsou na brzké jaro až moc vysoké, ale to se změní během pár dní a nastane pozvolné probouzení želv ze zimního spánku. I když želvy vroubené již řádí, jak černá ruka :-). Pozor si je potřeba dát pokud přijdou mrazy, pak je potřeba zajistit, aby želvy nezmrzly!!!

Smutný článek, co může během zimování potkat každého chovatele želv najdete zde: Děsivá smrt želv

Kdy dát želvy ze zimoviště do výběhů:

Pro rok 2023 je to pondělí - 20. 03. 2023

20. 3. 2023. V roce 2023 nastal čas dát želvy ze zimoviště do výběhů a tam je nechat přirozeně odzimovat (probudit ze zimního spánku). O to se příroda postará sama. Platí to pro většinu našeho území, ale v některých lokalitách podle předpovědi bude potřeba ještě počkat. Asi je nebudeme dávat do výběhu, kde je ještě 20 cm sněhu, že:-). Pokud ještě přijdou ojedinělé mrazy měli bychom pohlídat, aby nám želvy nezmrzly!!! Co se může stát během zimování najdete i zde: Chybné zimování želv

Počasí jaro 2023.png

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek