chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Hibernace želv > Chybné zimování želv

Chybné zimování želv

Následky špatného zimování želv

Zimování suchozemských želv jsme probrali na jiných stránkách tohoto webu. Zde si ukážeme, jaké následky mohou vést pokud selžeme jako chovatelé a nebo zasáhne jiná vyšší moc. Například selhání techniky, která udržuje místo kde želvy zimují v ideálním teplotním rozhraní. Upozorňuji, že někdy to nebude příjemný pohled, ale život sebou nese nejen chvíle radosti, ale i smutku!

Dospělé želvy evropských druhů želv se běžně zimují u těch chovatelů, co pro to mají vhodné podmínky a upřednostňují venkovní způsob chovu. Ale vše není tak jednoduché, jak na první pohled vypadá. Každá zásadní chyba v tomto složitém procesu vede většinou ke ztrátě želv. Na jednotlivých konkrétních případech si ukážeme tu nepříjemnou stránku zimování, která vedla k úhynu želv a pokusíme se najít odpověď proč se tak stalo. Vždy půjde částečně o určení úhynu pouze na základě pravděpodobné příčiny na základě indicií dodaných chovatelem.

1) V tomto konkrétním případě se chovatel zděsil při příchodu do zimoviště a našel želvy ve stavu viz obrázek. Po konzultaci jsme dospěli k názoru, že bohužel někdo otevřel v místnosti, kde zimoval želvy větrací okénko a želvy s největší pravděpodobností nepřežily nízké teploty pod nulou.

Ale pozor, to by vše mohlo být sice příčinou úhynu, ale až později jsem si všiml, že jde o druh suchozemských želv Geochelone pardalis!!! Více o chovu těchto želv zde. Ty v přírodě vůbec klasicky nezimují, mohou sice odpočívat ale určitě ne v těchto teplotách. Toto tedy byla zásadní chyba v chovu vedoucí k úhynu.

Zduřelé měkké tkáně jsou již pouze následkem probíhající bakteriologické infekce po úhynu. Želvy chovatel zimoval již spoustu let stejně a nikdy s tím neměl problém, až on udělal chybu vedoucí ke ztrátě želv, bohužel neměl dostatečně nastudováno, co tento druh potřebuje teplotně k životu. Je skoro zázrak, že tento proces "zimování" vždy v minulosti přežily. Tady je vidět, jak odolné všeobecně želvy jsou, proto tu jsou miliony let.

Želvy po úhynu.jpeg

2) V dalším nepovedeném přezimování želv je důvod úhynu naprosto jasný, lednička, kde želvy chovatel zimoval se porouchala a výsledek bylo -15 stupňů! To nemohla samozřejmě přežít žádná želva. Proto nezapomeňte vždy během zimování kontrolovat stav zařízení které zajišťuje potřebnou teplotu. Vždy se může porouchat je to pouze technika! Hodně smutné.

Zmrzlé želvy.jpg

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek