chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Rozmnožování želv > Inkubátory pro želvy

Inkubátory pro želvy

Inkubátory pro suchozemské želvy

inkubator.jpg

Úvod:

Každý chovatel, který to myslí s chovem vážně se za nějaký čas dostane do situace, kdy začne řešit jak a v čem líhnout mláďata. Je to jedna z největších radostí když se Vám začnou klubat z vajíček mláďata a přeji ten pocit zažit co nejvíc chovatelům. Jenže je tady jeden zásadní problém želvy se nedokážou v našich klimatických podmínkách vylíhnout v přírodě a tak nám nezbývá nic jiného než zakoupit nebo vlastními silami postavit nějaký inkubátor. Pokud chováme více druhů žel ve větším množství zjistíme za čas, že inkubátor vlastně běží nonstop a stále jsou v něm nějaká vajíčka. Proto je dobré klást důraz na kvalitu a hlavně bezproblémový chod, protože neznám větší problém než když inkubátor plný vajíček vypoví službu a začne stávkovat. Nepředkládám zde žádný ucelený návod, ale svoje poznatky, možnosti a úskalí při stavbě inkubátoru pro želvy.

Zde se zmíním o inkubátorech pro suchozemské želvy, které mám já či nějaký kamarád chovatel vyzkoušené v praxi a většinou jde o inkubátory vlastní stavby až na výjimky. Lze je rozdělit do dvou kategorií.

1. Suché inkubátory:

V těchto zařízeních teploty většinou udržuje Peltierův článek - viz. obrázek. Dokáže topit i chladit a o řízení se stará většinou elektronika. Používá se v inkubátorech viz. obrázek 2. kde lze možno nastavit teplotu i vlhkost.  Lze použít  pro inkubaci všech vajíček suchozemských želv, ale vzhledem k parametrům inkubátoru a ceně zařízení se hodí spíše pro složitější inkubace.

Výhoda:

Hlavní výhodou tohoto zařízení je přesnost měření i udržování teploty. Rozkmit teplot u tohoto inkubátoru je pouhých 0,5°C a 5% vlhkostních což je špičková úroveň a tomu odpovídá i cena přístroje.

Nevýhoda:

Je hlavně při výpadku el. energie kdy teplota v inkubátoru klesne během velmi krátké doby na teplotu okolního prostředí a to může být někdy velký problém.

Topný kabel:

Dále můžeme použít při stavbě suchého typu jako zdroj topení kabel, který je daleko více rozšířen. K výrobě pak stačí polystyrénový box, do kterého nataháme topný kabel v jeho horní části a víku krabice. Na dno umístíme nádobku s vodou, která zajišťuje dostatečnou vlhkost a krabičku se substrátem. K tomuto typu je nutné pořídit nějakou regulaci a po otestování můžeme přejít k inkubaci. Větrání snadno vyřešíme otvory v bedně kde to je hned hotovo bez námahy.

Výhoda:

Levné a jednoduché řešení, nemusíme řešit srážející se vodu na vnitřní straně  víka.

Nevýhoda:

Tak jako u předchozího řešení při výpadku el. energie velice rychle ztrácí svoji teplotu.  

1. Peltierův článek                                          2.  Inkubátor s P. článkem a počítačem

Peltier%C5%AFv-%C4%8Dl%C3%A1nek.jpg Inkub%C3%A1tory-018.jpg

3. Topný kabel bez regulace

topny_kabel.jpg

2. Mokré - vodní inkubátory:

Hojně používané jsou tyto inkubátorypro svoji jednoduchost, účinnost a spolehlivost. I já mám takovéto 2. inkubátory vlastní výroby s kapacitou okolo 300 ks. K vytápění se používá ohřevu vody akvarijním topením nejlépe s regulací celoponorného a hlavně kvalitní provedení například: 

  Jäger Topítko

  Regulovatelné topítko do akvárií JÄGER

  nastavitelný teplotní rozsah 18 - 34°C.

  Výrobce: Jäger 565 kč

  Zvolíme vždy 2 ks kdy jeden slouží jako záložní pro případ poruchy!!!

 

Pro výrobu potřebujeme akvárium libovolné velikosti dle předpokládaného počtu vajec nejlépe s nějakou rezervou kdyby náhodou jsme rozšiřovali chov. Od okolního prostředí ho musíme teplotně odizolovat nejlépe nalepením  polystyrénu tloušťky 3 cm.  Dovnitř umístíme libovolný předmět odolní vodě vysoký zhruba 5 cm na který přijde umístit nádoba se substrátem na vlastní uložení vajíček. Vlastní vodní hladinu udržujeme pak nejvýše 0,5 cm pod dnem horní nádoby. Nádoba musí mít po obvodu alespoň 3 cm a více mezeru od stěn, aby ohřátý vzduch mohl pronikat do celého prostoru. Nad vajíčka je potřeba umístit šikmou plochu po které bude stékat vysrážená voda zpět do vodní lázně, protože odkapávání vody přímo na vajíčka je u většiny želv až na výjimky nežádoucí. Jaký výkon topení zvolit? Aby nedocházelo k velkým výkyvům v teplotách musíme zvolit přiměřené topítko a dle vlastních zkušeností je to na 25 l vody - 50W výkonu. Při silnějším se rychle ohřeje voda a inkubátor přetopí a rozkmit teplot je moc velký.

možnost umístění akvarijního topení                        šikmá skleněná deska  s úchytem na zvednutí

Inkub%C3%A1tory-008.jpg           Inkub%C3%A1tory-010.jpg

možnost umístit dle potřeby i další nádoby             jiný typ inkubátoru s přístupem z čelní strany 

         

Na měření teploty v inkubátoru se vyhneme levným digitálním teploměrům, které jsou nepřesné a pořídíme si kvalitní teploměr nejlépe kalibrovaný. Měřit teplotu musíme v prostoru kde se budou nacházet do budoucna vajíčka. A postupně seřizujeme topítko až se nám teplota ustálí na teplotě v rozmezí pro evropské želvy nejvhodnější a bezpečné T.hermanni, graeca, marginata 30-32°C. Pokud toho docílíme máme vyhráno a inkubátor necháme běžet v zkušebním provozu ještě několik dní a sledujeme teploty. To samé pak uděláme se záložním topením které zapojíme až v případě poruchy, kterou nemůžeme nikdy vyloučit a manipulace s plnou líhní vajíček kdy musíme vždy vše vyskladnit je krajně riskantní a nevhodná. Něco jiného je pokud máme k zařízení  bezbariérový přístup pak nám stačí jen seřízené náhradní topení. Vlhkost nemusíme sledovat ve vodním inkubátoru je ideální pro tyto druhy želv.

Výhoda:

Snadná a v celku nenákladná pořizovací cena celého zařízení. Další velké plus je tepelná setrvačnost vody kdy při výpadku proudu vydrží teplota uvnitř až 5 h bez rapidního poklesu.

Nevýhoda:

Moc jich není, ale je nutno hlídat minimální hladinu vody a občas ji dolévat jinak se nám poškodí topení a při ceně okolo 500,- je to škoda. Další je větší vlhkost a tak není tento typ vhodný pro vajíčka která potřebují nižší vlhkost než 90%.

Přídavné regulace inkubátoru:

Kdo potřebuje nebo vyžaduje noční poklesy, přesnější teploty za účelem líhnutí na určité pohlaví musí inkubátor vybavit další a přesnější regulací. Pro případ poruchy zařízení se i zdvojují kdy jeden ovladač hlídá druhý. V těchto případech se topení nastaví na maximum a o ostatní se stará technika. Je to vše nákladné, ale kdo potřebuje kvalitně a hlavně bez zbytečných strát řízeně líhnout bez kvalitní techniky se neobejde.

Skupina ovladačů zdvojených pro dva vodní inkubátory Inkub%C3%A1tory-001.jpg
Inkub%C3%A1tory-002.jpg        Inkub%C3%A1tory-006.jpg

Závěrem:

Existuje nespočet návodů na různé druhy inkubátorů kde můžeme jako obal použít vyřazené lednice, mikrovlnné trouby, mrazáky....V podstatě jde jen o obal, ale princip regulace a vytápění se příliš neliší a je jen na fantazii a šikovnosti stavitele jak si s tím poradí. Také zdroje tepla se moc neliší od obyčejné žárovky až po Peltierův článek. Výsledek je, ale vždy stejný a to malé želvičky.

Inkub%C3%A1tor_juragon-04.jpg

Nabízím v e-shopu: Inkubátor pro plazy

Inkub%C3%A1tor-Herp-Nursery-II.php

Inkubator-standart.jpg

 Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek