chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Černá kronika > Pokousané želvy

Pokousané želvy

Napadené želvy predátory

Zuby predátora.jpg

Poslední dobou se množí případy napadení suchozemských želv predátory. Želva nemá moc přírodních nepřátel, ale pokud nějakého predátora (psa, krysu, kunu...) náhodou potká a on na ni zaútočí, ne vždy odejde s čistým štítem a většinou jí jde o život! Krunýř jako její jediná ochrana dokáže odolávat hodně, ale větší predátoři a to jsou hlavně psi si s s ním hravě poradí. Na této stránce se podíváte a přečtete příběhy některých z nich.

Většina menších nepřátel jako jsou krysy, kuna nebo menší plemena psů, kteří je napadnou, si s krunýřem želvy nedokáží poradit a želva útok přežije pouze se šrámy na krunýři. Díky výborné regeneraci krunýře zůstavájí pak pouze menší či větší kosmetické vady. Napadení většími psy u středně velké želvy může mít velké následky a malou želvu je  pes schopen  pozřít celou. Zde se musím psů tak trochu zastat, jen v nepatrném množství případů jde o cílený útok,  většinou si želvu spletou s hračkou. Otázkou pak pouze zůstává, jak moc si s ní "pohrají". Znám spoustu případů, kdy želva a pes jsou těmi největšími kamarády, kteří se respektují.

Někomu z Vás se může zdát, že jsem záměrně vynechal kočky, chyba, nevynechal. Za celý svůj chovatelský život jsem se nesetkal s případem napadení želvy kočkou. Dokonce mně v létě běhají po zahradě a leckdy se vyhřívají na sluníčku společně se želvami ve výběhu. Když jdou okolo výběhu malých želv, nakouknou , co se to tam hemží a odcházejí pryč. Moc dobře vědí, že to není nic k jídlu. Proto jsem je ze seznamu nebezpečných zvířat pro želvy de facto vyřadil. Neříkám, že se to nemůže stát, ale pravděpodobnost je minimální a želva by její útok ustála myslím bez větší úhony.

Problem s hlodavci od myší přes potkany až ke krysám je hlavně u zimujících želv, které se nemohou bránit a jsou vystaveny napospas útoku. Hlodavci v zimním období hledají především potravu a želva je vítaným zpestřením jídelníčku. Na to si dejte velký pozor a v prostorách, kde se v zimovišti mohou hlodavci vyskytnout, doporučuji důrazně zabránit možnému kontaktu se spící želvou. Pokud někdo z Vás má vlastní zkušenost s napadením želvy, budu rád, když mně napíše. Budiž pak výstrahou ostatním.

1) Napadení želvy neznámým predátorem

Dobrý den, zdravím vás z Blanska. Chtěla jsem se s vámi podělit o napadení želv, která se udála u nás na zahradě loni v létě. Fotku přiložím do zprávy na váš email. Přes noc mi z ohraničeného výběhu zmizely dvě želvičky - sestřičky. Jednu jsem našla za dva dny na zahradě s okousaným krunýřem a tu druhou mi přinesla paní - také okousanou - která bydlí přes silnici , vzdušnou čarou 70 metrů a mezi tím je ještě rodinný dům se zahradou. Ta je ohraničená betonovou zídkou. Našla ji na zahradě. Zřejmě ji nějaká škodná odnesla, ale nevíme o jakou šlo. Mějte se pěkně a hodně chovatelských úspěchů přeje Věra S.

Pokousané želvy (1).JPG

Pokousané želvy (2).JPG

2) Napadení želvy hlodavcem

Tento celý příběh najdete v článku NEMOCNÁ ŽELVA bod 10, kde se zabývám problémem léčby této želvy po napadení.

Pokousaná želva hlodavcem.jpg

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek