chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Nemoci, léčení, úpravy > Úprava drápů a zobáku želvy

Úprava drápů a zobáku želvy

‌Úpravy přerostlých zobáků a drápů želv

2874.jpg

Úvod:

Pokud náš miláček tedy suchozemská želva je chovaná v teráriu, výběhu na měkkém podkladu a krmena jen měkkou stravou dojde za čas k přerůstání drápů a hlavně předního horního zobáku kde dojde za čas, pokud nezakročíme i k trvalé deformaci nosní části. Nutno podotknout, že téměř vždy jde o nevhodné chovné podmínky. V přírodě dochází k samovolnému obrušování drápů o skalnaté podklady při šplhání a průzkumu terénu, a u zobáku jim pomáhá hlavně  různorodá strava suššího a tvrdšího charakteru kde mají s potravou daleko více práce. Nehledě na to, že se snaží pozřít a okusovat kdeco a i to jim pomáhá k samovolnému broušení zobáku a někdy i místnímu vylomení.

V nevhodných podmínkách to je, ale jinak a proto musíme v těchto případech želvě pomoci a udržovat ji tyto části broušením my. Částečně pomůže úprava terénu ve výběhu či teráriu kde zvolíme na části kamenné podloží například pískovec.....a poskytneme sépiovou kost. Ani tato opatření často nepomohou, proto si pořídíme potřebné nástroje a při náznaku přerůstání upravíme. Může se, ale stát, že zakoupíme nového jedince, který už je takto postižen a zde je potřeba sáhnout k nápravě. Někdy jde jen o drobné kosmetické úpravy jindy o nutný razantní zásah do vzhledu želvy, vždy za účelem ji pomoci. Hodně přerostlý zobák brání částečně v příjmu potravy a kousání přední části zobáku a extrémně dlouhé drápy omezují pohyb a hrabání nehledě na trvalé deformace. I zde platí pokud se na to necítím svěřím želvu do péči odborníka pro kterého je to rutina.

Nástroje potřebné k úpravě:

Velikost nástroje musí především odpovídat velikosti želvy. Nástroje můžeme pořídit buď ve specializované prodejně, nebo si vystačíte tak jako já s tím co se nachází v každé domácnosti. Tedy štípací ostré kleštičky, jemný pilník na kov a nástroje z domácí manikúry na nehty. Na velmi přerostlé části u dospělých želv můžeme použít na hrubé zarovnání malé  kleštičky a konečnou úpravu doladit pilníkem na kov. U menších druhů a odrostlých mláďat použijeme manikúru. Nezapomeneme pro jistotu vždy nástroje a upravované místo dezinfikovat Betadine před i po úkonu.

 Kleště a jiné nástroje na úpravu zobáku a drápů želvy

N%C3%A1stroje-002.jpg

Úprava zobáku želvy

 Maximálně přerostlý zobák

‌U tohoto želvího jedince jde už o hodně přerostlý zobák a bohužel takovou želvu nevlastním použil jsem obrázek z internetu případný majitel snad promine. Má už i částečnou deformaci horní nosní části, tady už není, na co čekat želvě překáží při přijmu a ukusování potravy. Nejdříve  na několikrát postupně kleštičkami zkrátíme přerostlou část až těsně po úroveň horní čelisti a pak doladíme do konečné úpravy pilníkem zrovna tak jako např. náš nehet a máme hotovo. Názorný postup dole. V žádném případě pokud potřebujeme želvě vytáhnout hlavu nepoužijeme k uchopení  přerostlou (prodlouženou) část zobáku. Vzniká dosti velká páka a hrozí vytržení celé horní části, až k nosu kde jde pak už o krvavé a nepříjemné zranění.

 Zobák želvy

 takto tedy určitě nemá vypadat                            Kam až postupně zkrátit

%C5%BDelva-zob%C3%A1k.jpg   %C5%BDelva-zob%C3%A1k-zast%C5%99ihnut%C3%AD.jpg

I takto to může dopadnout a úprava je pak složitější a komplikovaná

2.jpg‌ 

Úprava horní části zobáku dospělé samice G.elegans 1450 g zakoupené na jaře 2009

U této želvy nejde o nic fatálního, ale na první pohled je vidět jak ji přední horní část začíná znatelně přerůstat a zde je úprava již žádoucí. Nechával jsem to na období až si teprve tento jedinec zvykne na nové prostředí a úpravu neprováděl ihned po nákupu, abych náhodou neprohloubil její už tak značný stres ze změny prostředí. V akutnějších případech to provedeme co nejdříve a želvě jen pomůžeme.

Náhled na částečně přerostlou horní čelist v přední části pohled z boku.

Za%C5%A1tipov%C3%A1n%C3%AD-zob%C3%A1ku-a-dr%C3%A1p%C5%AF-002.jpg

Náhled na částečně přerostlou horní čelist čelní pohled.

Za%C5%A1tipov%C3%A1n%C3%AD-zob%C3%A1ku-a-dr%C3%A1p%C5%AF-003.jpg

Nejdříve musíme pevně uchopit želvu jednou rukou za hlavou, kde končí lebka a začíná měkká část tak aby nemohla hlavu zatáhnout zpět do krunýře. Pak můžeme přistoupit k postupnému hrubému zastřižení čelisti kleštičkami a začínáme začínáme od kraje.

Za%C5%A1tipov%C3%A1n%C3%AD-zob%C3%A1ku-a-dr%C3%A1p%C5%AF-005.jpg

Postupujeme až na druhý konec předpokládané úpravy. U spodní čelisti pak provedeme jen lehké zarovnání, kde zůstanou viditelné i po úpravě  vylomené části. Zde před úpravou.

Za%C5%A1tipov%C3%A1n%C3%AD-zob%C3%A1ku-a-dr%C3%A1p%C5%AF-007.jpg

 Následuje zabroušení čelisti v tomto případě jemným pilníkem na kov pokud možno do roviny. Nemusíme mít strach je to nehtovina.

Za%C5%A1tipov%C3%A1n%C3%AD-zob%C3%A1ku-a-dr%C3%A1p%C5%AF-008.jpg

Stále želvu pevně držíme za hlavou a prsty jsou jejím tlakem zatáhnout hlavu přimáčknuty ke krunýři a jak je pěkně vidět mezera mezi prsty je menší než lebka želvy.

Za%C5%A1tipov%C3%A1n%C3%AD-zob%C3%A1ku-a-dr%C3%A1p%C5%AF-009.jpg

Po dokončení úpravy čelist vypadá takto a želva má na několik let ode mě pokoj

Za%C5%A1tipov%C3%A1n%C3%AD-zob%C3%A1ku-a-dr%C3%A1p%C5%AF-010.jpg

Geochelone pardalis babcocki: 

Nově zakoupený samec Geochelone pardalis b. 25. 7. 10 před úpravou zobáku

G.pardalis-uprava-zob%C3%A1ku-002.jpg

Šťastný úsměv po zdařené úpravě 

G.pardalis-uprava-zob%C3%A1ku-004.jpg

ZÁVĚREM:

Želva po úpravě vypadá spokojeně a, pokud v tom máme cvik následná úprava netrvá déle než 2. minuty. Spodní čelist většinou není třeba zastřihovat a stačí opilovat značné nerovnosti lehce do roviny. Některé želvy mají zobák různě vyštípnutý a v těchto případech samozřejmě ty hlubší nerovnosti zůstávají i po úpravě a ničemu to nevadí. U želv je to nehtovina a nemusíme mít obavy, že želva nějak výrazně trpí. Zarovnáváme přibližně do roviny s horní zadní části čelisti. Upravujeme pokud možno jen přední části jinde to většinou není potřeba.

Úprava drápů želvy

st%C5%99ih-dr%C3%A1p%C5%AF.jpg

Zde je patrné kde končí cévka a po zaštípnutí nesmí dojít ke krvácení to by znamenalo, že jsme to přehnali a i když želvu toto na životě neohrozí je to určitě pro nepříjemné.

Za%C5%A1tipov%C3%A1n%C3%AD-zob%C3%A1ku-a-dr%C3%A1p%C5%AF-016.jpg 

Po uskřípnutí vhodným nástrojem zabrousíme konec tak aby nebyl otřepaný a ostrý.

Za%C5%A1tipov%C3%A1n%C3%AD-zob%C3%A1ku-a-dr%C3%A1p%C5%AF-019.jpg 

Náhled před konečnou úpravou opilováním kde na drápu vlevo je zcela zřetelně vidět konec cévky.

Za%C5%A1tipov%C3%A1n%C3%AD-zob%C3%A1ku-a-dr%C3%A1p%C5%AF-030.jpg 

Po úplné konečné úpravě kde jsou vidět detaily i konec cévky s takovou prací můžeme být jen spokojeni a želva také. Tento pokusný jedinec na, kterém jsem to demonstroval musím uznat úpravu zase tak nepotřeboval, ale lepšího kandidáta jsem nenašel. Přerostlé drápy mohou mít délku až několik centimetrů a pak dochází i k deformacím kde se konce různě kroutí.

Za%C5%A1tipov%C3%A1n%C3%AD-zob%C3%A1ku-a-dr%C3%A1p%C5%AF-031.jpg 

Zde je vidět jak mají vypadat neupravované drápy želvy v tomto případě T.hermanni kde je patrné zaoblení a nedochází k přerůstání želva si je obrousí o podklad sama ve vhodně navrženém výběhu. 

Dr%C3%A1py.jpg 

ZÁVĚREM:

Jak je vidět na horních obrázcích postup je to jednoduchý a nemusí se toho bát ani začátečníci chovatelé. Dodržování čistoty a následná preventivní dezinfekce patří už jako standart ke každému úkonu leč se to někdy zdá zbytečné. Když se Vám náhodou stane, že po zákroku začne místo krvácet tak to známka, že jste to prostě při krácení přehnali tak jen provedeme dezinfekci místa a více už s tím nemůžeme dělat. Želvě to výrazně neublíží rána se zahojí a pro Vás jen poučení pro příště - dvakrát měř a jednou řež. Musíme také přihlédnout k druhu želvy kde například samice G.elegans mají zadní drápy dlouhé pro snazší vyhrabávání a vyndávání hlíny z připravované prohlubně pro vajíčka a zastřižení na krátko by jim to podstatně znemožnilo. Vždy si tedy zjistěte pokud to nevíte jaká délka je standardní pro onen druh želvy co vlastníte.

Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek