Chersina angulata - chov
Chersina angulata
Primadona jižní Afriky - Želva výběžkovitá, rytířská
Úvod:
Další z druhů suchozemských želv, které chovám a rozhodl jsem se o nich napsat, je Chersina angulata - želva výběžkovitá nebo také nazývaná rytířská. Proč mají tyto názvy na to je jednoduché vysvětlení. Výběžkovitá pravděpodobně podle dlouhého výběžku v přední části plastronu pod hlavou, který mají hlavně samci hodně dlouhý a používají ho při soupeření o samice. Jeden aby se v těch názvech vyznal, je to docela umění:-)) Samci svádějí přímo rytířské souboje a tento výběžek používají hlavně jako zbraň proti soupeři a snaží se jím převrátit protivníka na záda. V bojích nedochází ke zranění a jde pouze o to dokázat, kdo je silnější a tím pádem vůdce, vítěz pak bere vše, tak jako vždy a může se zmocnit samice.
Čistě moje podání výkladu českého názvu. Jak je mou tradicí, budu psát především o vlastních zkušenostech, protože to považuji za nejdůležitější informace k chovu želv a vlastně všech zvířat. Sáhodlouhé texty o zbarvení atd. si každý může vyhledat kdekoliv na internetu, ale fotografie vždy řekne to podstatné o zbarvení, tvaru, velikosti každé jednotlivé želvy. Chersiny jsou specifické želvy a žádný druh, který znám se jim nepodobá ani vzdáleně a podle mě jsou nezaměnitelné s jinými druhy. Velice dlouhý krk je jen jeden z ojedinělých druhových znaků a samci se dorůstají větší velikosti než samice, a toto nebývá v želví říši tak časté. Velikost je většinou u samců 800 - 900 g a délky 17 - 20 cm, u samic, které jsou menší 600 - 750 g a délky 15 - 18 cm.
Tuto neobyčejnou želvu žijící v jižní Africe jsem se rozhodl chovat okolo roku 2005, kdy ještě kamarád chovatel vlastnil menší chovnou skupinu 1+2 a odchovával mláďata. Pořídil jsem si tehdy 3 půlroční mláďata, která bohužel během 2 měsíců náhle uhynula za nejasných okolností bez zjevné příčiny a ani následná pitva neprokázala nic. U tohoto druhu je známo, že mláďata trpí na syndrom náhlého úmrtí, zda to byl zrovna tento případ, těžko říci. Jako náplast na bolest nejen finanční jsem od něho dostal čerstvě vylíhnutou želvu zdarma a tu chovám dodnes a již brzy to bude plně dospělá samice. Jemu bohužel záhy uhynuly obě samice, a tak mám vlastně pravděpodobně posledního potomka jeho rodu a pro něj chov těchto želv nadobro skončil. Zbývajícího samce jsem koupil od něho samozřejmě já, a tím začínám formovat svoji skupinu. Dalšího jedince a druhého samce získávám od chovatele z Čech, který už měl také poslední želvu tohoto druhu a úmyslný podraz, který na mě s touto želvou provedl mu hned tak nezapomenu, sám se určitě mezi řádky pozná, když je bude číst a netřeba zbytečně jmenovat. Dnes je z této tenkrát 400g želvy pořádný 850 g velký zdravý dospělý samec. Tyto želvy jsou na trhu v dnešní době prakticky nedostupné, proto je zarážející, že od 1. 1. 2010 nepodléhají registraci CITES a k jejich vlastnictví stačí pouze doklad o legálním získání. Tedy kupní smlouva či prodejní doklad a další chov je pak po legislativní stránce veden pouze v chovné knize. Dospělé se dají Chersiny sehnat už jen a pouze v zahraničí za pořádný balík peněz.
Abych se, ale vrátil k mé chovné skupině Chersin. U tohoto mláděte jsem si po nastudování jejich způsobu života zvolil úplně jiný přístup k chovu než ostatní chovatelé co znám. V letním výběhu želva odpočívá a vylézá z úkrytu za našeho počasí pouze 1x za 3 dny. Slunění a příjem potravy je na nízké úrovni a dokazují to i hmotnosti viz. tabulka níže. Želvy váhově stagnují či mírně pohubnou a s jakou vahou jdou na jaře do letního výběhu, s takovou se většinou na podzim vrací do svého "letního" zimoviště v teráriu. V podstatě jde o udržovací proces a zvířata víceméně odpočívají. Tyto želvy bez problémů snášejí teploty až do +5°C a proto mohou zůstávat ve venkovním výběhu až do podzimu, samozřejmě vzhledem k počasí. Po letošním velmi špatném jaru a konci léta půjdou do terária podstatně dříve než jindy a to hlavně z důvodu velmi vlhkého léta. Vždy tedy musíme zohlednit celé období a průběh počasí v daném roce. Ve vnitřním výběhu je jim pak postupně simulováno jejich léto - tedy teplo, sucho až vedro s teplotami po náběhu a aklimatizaci na 30 - 34°C.
Jako osvětlení používám pro denní světlo trubice bílého spektra 2 x 18 W a jako bodový zdroj po celých 10h kvalitní UV lampu Osram Ultra-Vitalux 300 W v kombinaci s UV lampou Replux UV Heat D3 100W a kombinuji dle potřeby a teplotní potřeby. Pod lampou udržuji teplotu standardně 40 - 45°C. Želvy zdroje hojně využívají a sluní se. Jako noční úkryt si často vybírají místo poblíž nejteplejšího bodu, kam svítí tyto zdroje. Váhové přírůstky jsou v tomto období značné a na želvách je vidět jak jim nastavené podmínky svědčí.
Postupně doplňuji svoji začínající skupinu a dostávám se na číslo 2,1,1 v současné době. Z toho vlastním jednoho jednookého samce, který je slepý na jedno oko a vůbec ho ani fyzicky nemá. Jak k tomuto úrazu přišel sice nevím, ale znám ho asi tak od roku 2004 a už tehdy měl svůj hendikep. Letos mně bohužel uhynula jedna samice a to na naprostou banalitu, a to uvíznutí pod dřevěnou překážkou a následující stres. Bohužel i toto se stává a i zvířata leckdy přecení své síly. Zůstal mně po ní potomek, moje první vylíhnutá želva tohoto druhu. Tato samice mně na podzim minulého roku snesla první vajíčko leč bylo neoplozené což se stává u prvních vajíček úplně běžně a jsou často s líhnivostí problémy. Další vajíčko snesla na jaře a koncem srpna se vylíhla první moje želva tohoto druhu. Náhlá ztráta jedné z želv sice zpomalila mojí snahu o vytvoření velké chovné skupiny, ale druhá samice je již skoro dospělá a během krátké doby očekávám začátek snášení. V Německu mám od minulého roku objednaná mláďata a letos na mě konečně došla řada a očekávám další rozšíření chovné skupiny. Tím prozatím ukončím nákupy s pravděpodobným počtem želv 2,1,4. Trpělivě budu budovat chovnou skupinu a výsledky se jistě brzy dostaví. Od r. 2005 nemám s chovem těchto želv sebemenší problém a nebýt letošní nehody :-(( Ale co, hlavně že to není nic horšího např. v rodině. Tak jako lidé, i želvy občas přecení své síly a je jen na náhodě, jak to dopadne, bohužel leckdy tragicky. Neříkám, že mně to je jedno - není, ale čas a děj nevrátím a více by mě mrzelo úmrtí na nějakou nemoc, kde by příčina byla nejasná.
Jednooký samec, který i přes svůj hendikep je opravdu čilý a nemá problémy
V chovu dodržuji zásadu letního společného výběhu a během pobytu v teráriích jsou samci odděleni od samic až na občasný záskok na týdenní společný pobyt vždy jiný samec. Přibližně 1 x za 2 měsíce. Nedochází tím k nadměrnému obtěžování samic v jejich aktivním období. Vždyť ani v přírodě nežijí na společném "dvorečku", pouze se různě potkávají.
V dnešní době jde o zcela nedostupný druh želv a zakoupení dospělého jedince se rovná zázraku. Nebo cena je nesmyslně vysoká, určená jiné klientele a pro nás zcela neakceptovatelná. Občas se na trhu dají sehnat pouze mláďata za cenu 15 - 20 tis.
Tyto želvy vyžadují pro chov venkovní i vnitřní klidné místo bez domácího nadměrného provozu ( např. obývací pokoj, kuchyň...) Tyto želvy jsou nadměrně stresující a každé vzetí do ruky je provázeno masivním výstřikem tekutin z těla právě ze stresových příčin, po opětovném položení do výběhu dochází v 90% k zběsilému úprku kamkoliv do bezpečí. Proto není ani vhodné je často brát do rukou. Proto jsem zvolil klidné místo v bytě a vše dozoruji hlavně pomocí kamer a počítače.
Dospělá skupina 2,1, a chybí jen malý letošní přírůstek
Určení pohlaví u suchozemské želvy Chersina angulata:
U těchto želv je určení jejich pohlaví docela snadné. Samci mají v přední spodní části plastronu pod krkem dlouhý výstupek "roh", který slouží pro boj mezi samci. Naopak samice ho mají krátký a nevýrazný. Samci jsou celkově větší než samice a mají zadní část karapaxu značně rozšířenou a spodní část okolo ocásků hodně otevřenou. Délka ocásku je, tak jako u jiných druhů, znatelně větší a delší. Samice jsou kulatější a zadní spodní část okolo ocásku mají skoro úplně uzavřenou až tak, že není na ocásek běžně vidět. Veškeré detaily a rozdíly si můžete prohlédnout na fotografiích níže.
Samec a jeho mohutný přední výstupek "roh", který používá pro boj
Naopak samice ho má krátký a je celkově menší než samci
Samec, délka ocásku a postavení spodních štítků
Samice, délka ocásku, který není ani vidět, a postavení spodních štítků
Výskyt:
Želva Chersina angulata žije a vyskytuje se na území celé Jižní Afriky a převážně ji můžeme najít v jižní Namibii, kde je údajně největší koncentrace těchto želv. Želva dává přednost písečným pobřežním lokalitám s křovinatou stepí.
Jižní Afrika
Namibie v jižní Africe největší výskyt těchto želv
Typická suchá a přeci překrásná krajina Namibie
Počasí:
I když to tak nevypadá je důležité znát, alespoň přibližně roční průběh počasí na území kde se želvy vyskytují.Namibie se nachází v subtropickém pásu a má několik klimatických oblastí.
Vnitrozemní poušť Kalahari, která zabírá velkou část Namibie, je oblastí s velmi vysokými teplotami a v době od listopadu do března se jim cestovatelé obvykle vyhýbají. Pouště na pobřeží a centrální náhorní oblasti kolem hlavního města jsou díky mořských větrům mnohem příjemnější. Od března do října, kdy vládne slunné počasí a je zde nejchladněji s teplotami do 25°C a neprší, je nejvhodnější dobou pro návštěvu Namibie. Ve zbytku měsíců se teploty zvyšují až na 30°C. V poušti Namib nepřevyšuje množství srážek 25 mm za rok, většina z toho je jen mlha, valící se v noci od moře. Směrem k severovýchodu srážky rostou, v pánvi Etosha dosahují 400 – 500 mm ročně. Na centrální plošině je roční úhrn asi 500 – 700 mm.
Teploty a srážky Namibie
Teploty a srážky Jihoafrická republika (JAR)
Venkovní výběh:
Venkovní výběh mám umístěný na jižní straně u betonové zítky s travnato-hliněným povrchem a na 1/3 jsou oblázkové kameny. V prostorách výběhu je nevytápěná bouda se dnem a tepelnou izolací 2 cm polystyrénu, jinak dřevěná. Jako přirozený venkovní úkryt slouží jednak popínavý břečťan, do kterého se želvy často schovávají a jakodalší úkryty jsou použity různé dřevěné skrýše. Pod jednou se mně letos zasekla želva, tak je potřeba brát i na toto zřetel při budování venkovních výběhů a netýká se to jen těchto želv, ale všech druhů. Slunce tam, svítí i v létě maximálně 9 - 10h.
S přibývajícím podzimem jde do výběhu čím dál tím méně slunce a želvy začínají stále více pospávat a i jejich aktivita se zákonitě zmenšuje. Během měsíců září - říjen dle počasí dochází k přesunu do vnitřních prostor. Miska na vodu a místo pro jídlo jsou každý rok umístěny stejně a neměním jim to. Suchozemské želvy, jak je známo, jsou silně konzervativní a rády nacházejí vše na stejném místě, tak je nejlepší jim uspořádání výběhu a zařízení neměnit, aby nebyly zbytečně ve stresu z neznámého prostředí. Při budování překážek a úkrytů ve výběhu dbáme hlavně na to, aby želva nemohla někde spadnout a obrátit se na záda. Velice těžko se vrací díky tvaru karapaxu nazpět a na přímém slunci ji hrozí přehřátí a úhyn během krátké doby.
Část venkovního výběhu
Vnitřní výběh:
Pro tento druh mám vyhrazena 3 terária o rozměrech 1 x 1 x 1 m. Tady pak kombinuji různě oddělený pobyt jedinců a to hlavně proto, že samci ve společném prostředí moc obtěžují samice, a ty nemají klid. Želví prckové pak mají úplně samostatný prostor. Jako osvětlení používám pro denní světlo trubice bílého spektra 2 x 18 W a jako bodový zdroj po celých 10 h kvalitní UV lampu Osram Ultra-Vitalux 300 W v kombinaci s UV lampou Replux UV Heat D3 100 W a kombinuji dle potřeby a teplotní potřeby. Spousta úkrytů a zákoutí v teráriu je vhodná. Jako podklad je použitá směs kokosového vlákna s pískem v kombinaci s hlínou. Kamení pro tento druh používám omezeně, protože při simulaci léta je substrát udržován hodně suchý a je dost tvrdý a tím pádem není potřeba zase tak řešit kamenitou část. Případné nízké kamenné překážky slouží jako vynikající plocha na utužování kondice a broušení drápů. Miska s vodou a na jídlo je standardní vybavení všech terárií. Pobyt v teráriu můžeme rozdělit na zhruba na
4 etapy:
1) pokračování podzimu - část září, říjen, listopad jsou udržovány nižší teploty a větší vlhkost
2) letní období - prosinec, leden, únor žádné rosení vysoké teploty sucho
3) útlum veder a sucha - začínající období mírného ochlazení březen, duben a mírné rosení
4) příprava na venkovní výběh - další klesání teplot během května a hojnější rosení
Obecně řečeno Chersiny nemají rády dlouhodobě hodně vlhké prostředí a samice snášela před a po "letním období" v teráriu. Tedy vždy v mírně vlhkém období.
Po nastěhování z venkovního vlhkého počasí do terárií
Strava:
Tak jako i jiným druhům želv jim jsou předkládány ve venkovním výběhu hlavně čerstvé rostliny typu pampeliška, jitrocel, jetel....a to, co nestačí dojíst, je jim tam ponecháno déle. Pouze to uschne a želvy často preferují právě tyto suché rostliny a pomáhá jim to jako dietní strava. Ve výběhu také rostou různé přírodní rostliny a jejich konzumaci jim nereguluji a dopřávají si dle chuti. Jak už jsem podotkl příjem potravy ve venkovním výběhu pro tyto želvy je omezen na "udržovací režim" a přijímají jen malý objem stravy. Ovoce a jiné pochutiny nedávám vůbec, protože v přírodě prakticky nemají šanci se k těmto druhům jídla dostat.
V boudě mají domácí seno se slámou a mohou kdykoliv i toto dle libosti konzumovat. Voda je součástí všech prostor a želvy mají možnost bez omezení pít. Pozoruji daleko častější pití u tohoto druhu, kdy želva má ponořenou hlavu i několik minut. Proti evropským druhům želv tedy daleko více pijí. V zimním období, kdy se už nedá venku nasbírat zelené krmení, dostávají čínské zelí a to pouze listovou plochu a také jim ji nechávám na misce k dispozici starší a uvadlou. Posyp vápníkem provádím každodenně vzhledem k rostoucím jedincům a ani v tomto období nepoužívám granule a ostatní pro ně nadměrně vydatné pochutiny. Jídelníček zpestřuji např. Václavíčkem a tučnolistými rostlinami.
Tučnolistá rostlina pěstovaná pro tyto želvy
Snášení a inkubace vajíček:
Samice snášela vždy po 1 vajíčku v rozmezí prosinec - květen, tedy po dosti velké pauze mezi snůškou. 14 dní před snůškou usilovně hledala místo na snášení a projevovala nebývalou aktivitu. Snesla těsně před vypnutím osvětlení v podvečer 18:15 h. Hnízdo bylo poměrně mělké a jamka ve velikosti přesně na vajíčko s minimem dalšího volného místa. Mládě se líhne po 101 dnech inkubace. Inkubaci jsem provedl ve vodním inkubátoru při teplotách 30,5 - 31°C a vzdušné vlhkosti 95 - 97%. Podařilo se mně vylíhnout hned druhé snesené vajíčko a považuji to za úspěch, který mě vždy potěší a nikdy nezevšední. Když se pak želvička líhne, říkám si: Ano, právě pro tento okamžik to vše dělám!!
Samice při snášení
Malá Chersina 3 dny po vylíhnutí - video
Nádherný kousek
Chovné podmínky všeobecně pro Chersinu angulatu:
Tento druh potřebuje zrovna tak jako jiné africké druhy suchozemských želv dodržet období velmi teplého a suchého léta. Podotýkám, že to naše se mu nepřibližuje ani náhodou a nestačí jim. Bez přitápěných prostor nebo skleníků je simulace léta během našeho nemyslitelná. Spíše se jedná o jejich zimní období s větší vlhkostí a to jim opravdu dle pozorování a vývoje jedinců svědčí. Pak mnozí chovatelé dopadnou jako můj kamarád, kdy z početné skupiny umírá jedna želva za druhou až nezůstane nic a chov pro něho končí.
Právě on byl např. zastáncem metody léto v létě a zima v z....To vše má za následek nevhodně nastavená perioda v chovu včetně všech podmínek okolo jako vlhkost, osvětlení...Želvám postupně dochází energie rok od roka a jejich na první pohled "neviditelné" strádání se v nevhodných podmínkách musí dříve či později projevit problémy v krajním případě úhynem. V lepším případě přestávají snášet oplodněná vajíčka a začínají nekonečné problémy v horším odcházejí do věčných lovišť jedna po druhé až vymírá celá skupina. Tento postup se dá aplikovat i na jiné druhy suchozemských želv ze střední a jižní Afriky a dle mého názoru je to nejběžnější příčina úhynu želv z tohoto koutu planety.
Nemusíte se mnou souhlasit, nemám patent na rozum a mohu se mýlit, ale veškeré poznatky z chovu Chersin tomu zatím nasvědčují. Žádnou jsem nemusel nijak léčit a nenastal žádný zdravotní problém a rostoucí jedinci zdárně přibývají na váze. Čas teprve ukáže, zda takto nastoupená cesta od r.2005 je právě ten klíč k chovu suchozemského druhu želv Chersina angulata.
Tabulka hmotností a přírůstků:
Údržba zadní vnitřní části karapaxu želvy:
Chersina potřebuje na rozdíl od jiných druhů suchozemských želv udržovat a kontrolovat okolí kloaky chovatelem. Sice jim to v přírodě také nikdo nedělá, ale my chceme hlavně předejít možným problémům a komplikacím, které mohou nastat. Jelikož mají hlavně samice zadní část karapaxu skoro uzavřenou. Samci jsou na tom podstatně lépe, ale i u některých, je také prostor zúžen i když podstatně méně než u samic. Přesto tato problematická partie vyžaduje naší pozornost. Stává se velice často, že trus zůstane pod karapaxem, vyschne a utvoří jakýsi špunt, který může být místem vzniku problémů a to i zdravotních. Proto tento prostor aspoň 1x týdně kontroluji a v případě zachycení trusu partie namočím a pomocí speciálně vyrobené zahnuté dřevěné hůlky (nejlepší je najít potřebnou větvičku a upravit ji) zbytky trusu opatrně, tak abych nezranil želvu vyšťourám z boku od nožičky a opětovným výplachem čistou vodou vyčistím. Zkontroluji přitom baterkou i stav kůže, ocásku a všeho, co můžeme v tomto těžko přístupném místě vidět, zda není nebo nevzniká nějaký zdravotní problém. Tím eliminujeme případná zdravotní rizika o o tom to vše je.
Náklady na chov a provoz jednoho terária 6 měsíců a rok:
Pokusil jsem se spočítat náklady na provoz a chov terária u suchozemské želvy Chersina angulata za předpokladu konečné ceny za 1 KW/3,-
provoz 1 den v jednom teráriu u 1 želvy:
2 x 18 W denní světlo 12 h - 432 W
1 x 100 W UV osvětlení 10 h - 1000 W
1 x 300 W UV osvětlení 3 h - 900 W
Krmení během zimních měsíců 0,05 kg - 2,-
Celkem 1 den: 2332 W - 7 + 2 = 9,-
1 měsíc 30 x 9 = 270,-
6 měsíců 6 x 270 = 1620,-
UV lampa 1x za 2 roky 100 W - 675,-/rok, 300 W - 650,-/rok celkem: 1325,-
Substrát 1x za 2 sezony 200 l - 2993,-= 1496,-
Součet za 6 měsíců tedy jednu roční sezónu v teráriu: 1620 + 1325 + 1496 = 4441,-
Když vezmeme v úvahu provoz pro celou skupinu x 3 terária není provoz zrovna nejlevnější záležitostí. Bral jsem v úvahu i změny teplotních a světelných podmínek a spočítal průměrnou dobu svícení na 1 UV lampu. Můžeme se dostat +- mimo tuto cenu dle délky pobytu v teráriu, snížené či zvýšené sazby za 1KW, ale nebude to o tisíce korun, ale pravděpodobně v řádech stokorun.
Závěrem:
Ač to vypadá jednoduše, je suchozemská želva Chersina angulata druh vyžadující pro chov značné finanční náklady na provoz, a to hlavně z důvodu vytváření letních podmínek během naší zimy. Potřebujete také při skupinovém chovu 3 terária pro potřebu rozdělení samců od samic a pro mláďata, to vše s veškerým servisem. Na druhou stranu se malinko vše zlevní delším pobytem zvířat ve venkovním prostředí, kde mohou být poměrně dlouho dle počasí 5 - 6 měsíců. Ale například letošní léto bylo hodně špatné a deštivé a transport do vnitřních prostor proběhne určitě dříve než jindy.
Na trhu jde o nedostupné želvy a občas jsou k prodeji pouze odchovy mláďat. Dovezené dospělé želvy špatně snáší přechod na jiné podmínky a způsob chovu a proto je vhodné budování celé skupiny od základů, tedy mláďat. Jak jim to od mala nastavíte, tak v pohodě snášejí zaběhnutý rytmus a jsou daleko přizpůsobivější než dospělé. Tento druh želv mohu doporučit jen chovatelům, co nebudou litovat nějaké té koruny navíc za nákup a chov. Absolutně se nehodí jako domácí mazlíček a pro ty, co nemají ambice založit chovnou skupinu. Potřebují klidné prostředí bez velkého provozu pro zdárný vývoj.
Já osobně jsem se vydal úplně rozdílnou cestou v chovu a přístupu k těmto želvám než jiní chovatelé a až čas ukáže, zda zrovna toto je to pravé ořechové. Zatím jsem o tom přesvědčen a nehodlám se jen tak vzdát své vize. Zvířata z jižní Afriky bývají pro mnoho chovatelů doslova postrachem pro jejich složitý chov a špatnou adaptabilitu na evropské prostředí. Já zatím tento názor nesdílím a připisuji problémy hlavně špatně zvolenému způsobu a podmínkám chovu a v neposlední řadě démonizování problému s druhy želv z jižní Afriky. Uvidíme každý se může mýlit a ani já nejsem výjimka, pokud se ani mně nepodaří udržet chovnou skupinu s pokorou uznám svůj omyl, i když to případně bude hodně bolet.
Tak jako určitě i jiní chovatelé želv jsem se i já dostal v chovu hlavně tohoto druhu do stádia, kdy jsem měl chuť se vším praštit a ukončit chov. A to hlavně v začátcích, když se nedařilo a bylo spoustu problémů hlavně s novými mláďaty. Dnes určitě nelituji, že jsem vydržel a Chersiny jsem si oblíbil a to ne pro jejich cenu na trhu, ale pro jejich jedinečnost.
Všem, které jsem od chovu této zajímavé suchozemské želvy neodradil, přeji hodně jen těch pozitivních zážitků, protože Chersina angulata si naši péči určitě zaslouží, neboť jde o zcela jistě o druh, který vymírá a to také díky nám - lidem.
Fotogalerie dospělých želv zde: CHERSINA ANGULATA - ŽELVA VYBĚŽKOVITÁ
Copyright ©
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz