chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

Potrava želv

Jídelníček želvy

Potrava želv

 K úspěšnému chovu a následného rozmnožení suchozemských želv je zapotřebí i vhodná strava, a to celoročně! To si každý chovatel želv nemusí uvědomovat. O stravě jako takové píši podrobně na webu v odkazech dole. A najdete tam nejen to co je nejvhodnější pro celoroční krmení, ale i postřehy chovatelů želv jak uchovávat některé druhy rostlin co nejdéle v poživatelném stavu. Hlavně v zimním období se nám to všem chovatelům může náramně hodit. Přece jen strava je v tomto období spíše z marketů, což není zrovna ideální. Ale, co bychom pro své obrněné miláčky neudělali, že :-)

Ale zpět k rozmnožování, pro zdárný vývoj vajec u samice je naprosto nezbytné, aby celoroční potrava měla dostatečný podíl vápníků a to nejlépe v poměru fosfor vápník až 1:5 - 1:7. Želvy si toto doplňují hlavně požíráním zeminy před snášením. Proto je nezbytné i vápník dodat do půdy ve výbězích. Jak toho docílit. U středoevropských druhů želv jakmile se zazimují, cca koncem listopadu, tak se výběhy popráškují dolomitským vápencem v dostatečném množství. Během zimních měsíců a vlivem dešťů a sněhu se vše vsákne do půdy a zvýší se tím podíl vápníku nejen v půdě, ale i rostlinách ve výběhu. Což je naprosto vhodné a potřebné.

Takto dobře "živené želvy" mají vajíčka pěkně hladká, dostatečně tvrdá a je to základ k úspěšnému rozmnožení, což je cílem každého chovatele želv. U malých rostoucích želv je zapotřebí krmit jak zdravě, tak vydatně. V první fázi po vylíhnutí asi od druhého měsíce začne fáze kdy želvičky nejenže začnou vydatně jíst, ale i po cca dalším měsíci také růst. A proto musí mít k dispozici vhodnou stravu, aby nedocházelo pak k často v chovech a to hlavně začátečníků viditelným deformacím krunýře - rachitis. Samozřejmě u toho musí být také zvolen optimální chov, co se týče chovného prostředí pro suchozemské želvy.

Nikdo z chovatelů želv by neměl tedy zapomenout na vhodnou a vyváženou stravu. Vždy neznamená, že to co želvě chutná je zdravé a my lidé často dopřejeme svým mazlíčkům jakýsi nadstandard a zaděláme si do budoucna akorát tak na pořádné problémy vyplívající právě z nezdravé stravy. Rajčata, jablka, jahody, hroznové víno.....to vše patří mezi potraviny, které sice želvy můžou, ale pouze jako mňamku!!!

Doporučuji opravdu střídat a podávat pouze hodně omezeně. Vždyť ani v přírodě toho nemají moc, a když ano, tak pouze nárazově dle ročního období, a v návaznosti na uzrávání plodin které konzumují. Jen takovým přístupem si odchováte zdravou a vitální želvu, nikoliv deformovaného a obézního jedince. Vždy když tedy želvě budete podávat stravu, kterou nemá možnost najít přirozeně v lokalitách výskytu, tak si to pořádně rozmyslete.

Samotná strava a druhy potravin najdete v samostatných článcích zde na webu:

Abeceda začínajícího chovatele bod 3

Strava želv

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek