chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

Potrava želv

Jídelníček želvy

Potrava želv

 K úspěšnému chovu a následného rozmnožení suchozemských želv je zapotřebí i vhodná strava, a to celoročně! To si každý chovatel želv nemusí uvědomovat. O stravě jako takové píši podrobně na webu v odkazech dole. A najdete tam nejen to co je nejvhodnější pro celoroční krmení, ale i postřehy chovatelů želv jak uchovávat některé druhy rostlin co nejdéle v poživatelném stavu. Hlavně v zimním období se nám to všem chovatelům může náramně hodit. Přece jen strava je v tomto období spíše z marketů, což není zrovna ideální. Ale, co bychom pro své obrněné miláčky neudělali, že :-)

Ale zpět k rozmnožování, pro zdárný vývoj vajec u samice je naprosto nezbytné, aby celoroční potrava měla dostatečný podíl vápníků a to nejlépe v poměru fosfor vápník až 1:5 - 1:7. Želvy si toto doplňují hlavně požíráním zeminy před snášením. Proto je nezbytné i vápník dodat do půdy ve výbězích. Jak toho docílit. U středoevropských druhů želv jakmile se zazimují, cca koncem listopadu, tak se výběhy popráškují dolomitským vápencem v dostatečném množství. Během zimních měsíců a vlivem dešťů a sněhu se vše vsákne do půdy a zvýší se tím podíl vápníku nejen v půdě, ale i rostlinách ve výběhu. Což je naprosto vhodné a potřebné.

Takto dobře "živené želvy" mají vajíčka pěkně hladká, dostatečně tvrdá a je to základ k úspěšnému rozmnožení, což je cílem každého chovatele želv. U malých rostoucích želv je zapotřebí krmit jak zdravě, tak vydatně. V první fázi po vylíhnutí asi od druhého měsíce začne fáze kdy želvičky nejenže začnou vydatně jíst, ale i po cca dalším měsíci také růst. A proto musí mít k dispozici vhodnou stravu, aby nedocházelo pak k často v chovech a to hlavně začátečníků viditelným deformacím krunýře - rachitis. Samozřejmě u toho musí být také zvolen optimální chov, co se týče chovného prostředí pro suchozemské želvy.

Nikdo z chovatelů želv by neměl tedy zapomenout na vhodnou a vyváženou stravu. Vždy neznamená, že to co želvě chutná je zdravé a my lidé často dopřejeme svým mazlíčkům jakýsi nadstandard a zaděláme si do budoucna akorát tak na pořádné problémy vyplívající právě z nezdravé stravy. Rajčata, jablka, jahody, hroznové víno.....to vše patří mezi potraviny, které sice želvy můžou, ale pouze jako mňamku!!!

Doporučuji opravdu střídat a podávat pouze hodně omezeně. Vždyť ani v přírodě toho nemají moc, a když ano, tak pouze nárazově dle ročního období, a v návaznosti na uzrávání plodin které konzumují. Jen takovým přístupem si odchováte zdravou a vitální želvu, nikoliv deformovaného a obézního jedince. Vždy když tedy želvě budete podávat stravu, kterou nemá možnost najít přirozeně v lokalitách výskytu, tak si to pořádně rozmyslete.

Samotná strava a druhy potravin najdete v samostatných článcích zde na webu:

Abeceda začínajícího chovatele bod 3

Strava želv

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

 

Aktuální teploty u želv

Aktuální teplota u želv.png

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek