Kam umístit teráriem pro želvu
Umístění terária v bytě
Dilema nejednoho chovatele želv, kam umístit terárium pro suchozemské želvy ve vnitřním prostředí? Tak na toto téma se budeme snažit dnes najít odpověď. Pro někoho z chovatelů jasná záležitost, pro druhého obrovské dilema, pojďme se na to podívat očima chovatele želv, tedy mě a hlavně z pohledu dodržení určitých zásad chovu suchozemských želv.
Je mně jasné, že v bytových podmínkách začínajícího chovatele želv leckdy nerozhoduje o umístění terária to nejideálnější možné místo. V ideálním případě je na výběr vícero míst, kam je možné ho umístit, kam se vejde a kde popřípadě bude co nejméně překážet při běžném chodu naší domácnosti. To, že ne vždy jde o ideální umístění pro chovné potřeby a i samotnou želvu, není pochyb. Leckdy prostě musí docházet k určitým kompromisům a právě v tomto článku si probereme pár zásad, které by měly být při výběru místa vodítkem hlavně pro Vás, začátečníky v chovu želv.
Většina chovatelů používá při chovu suchozemských želv ve vnitřním prostředí terária, tedy zařízení, které je uzavřené s větracími otvory a jde v podstatě o obdobu malého skleníku. Jiní a těch je méně, využijí starší nebo nové akvárium a jeho vrchní část je volně otevřená a v žádném případě se nezakrývá z důvodu větrání!!!. A poslední nejméně početná skupina chovatelů používá želví stoly, což je zařízení, které se dá prakticky přirovnat k různě velkému "pekáči na buchty" :-). Ten z vás, kdo chce detailně prostudovat výhody a nevýhody toho či onoho zařízení může si to přečíst v samostatném článku ŽELVY A CHOVNÉ ZAŘÍZENÍ.
Převážně se budeme věnovat teráriím a akváriím, která jsou nejpoužívanějšími zařízeními pro chov suchozemských želv ve vnitřním prostředí a platí pro ně, co do umístění, stejná pravidla. U želvího stolu nám odpadá možné přehřátí chovných prostorů (pokud v bytě nebo v místnosti, kde je stůl umístěn nemáme přes 27 - 30°C!). Teplota prostředí např. v místnosti, kde je želví stůl umístěn je zároveň i teplotou chovnou. To znamená, že ona místnost musí být dobře vytápěná, a to v souladu s chovnými podmínkami pro daný druh a dané období, které popřípadě simulujeme, tedy většinou 23 - 27°C. Což je s ohledem na velikost místností většinou neekonomické a používá se pouze u velkých dospělých želv, které potřebují chovné prostory v řádu několika metrů.
Někteří z Vás řeší i prostředí, co se týče hluku a běžného provozu domácnosti (televize, rádio, rodinné oslavy....). S tímto mám bohaté praktické zkušenosti, protože minimálně čtyři terária mám v prostorách bytu, kde je celodenní běžný provoz a to každý den minimálně do 23 hodin i déle. Je zde jak světlo, tak i běžný hluk. Je spuštěna televize, přiměřeně se svítí, bavíme se, běží počítače, myčka na nádobí....Prostě naprosto standartní prostory, kde se schází hlavně večer celá rodina, pravděpodobně jako u většiny z Vás.
Želvám se v chovných zařízeních v těchto prostorách vypíná veškeré osvětlení v cca v 19 h, kdy se už před tím s předstihem schovávají do úkrytů a oblíbených míst na noc. Moc dobře mají nastaveny biologické hodiny a tuší, že přijde noc, čas odpočinku. Suchozemské želvy jsou jako lidé denním tvorem a proto v noci mají mit zhasnuto. Prakticky okolní svět mimo terárium po vypnutí osvětlení ignorují.
Jelikož to takto mám doma zařízeno již více, jak deset let dovolím si tvrdit, že umístění, kde je výše popisovaný běžný provoz domácnosti, jim nijak nevadí, a vlastně jim je to jedno. V teráriích není žádný pohyb, želvy spí a jejich vodítkem aktivity je nastavení osvětlení v chovných prostorách. Tím pro Vás odpadá jedna velká starost - nebude je rušit provoz domácnosti? A na to neznám jinou odpověď, než NEBUDE! Umístění z pozice hluku a tlumeného světla v místnosti máme tedy vyřešeno.
Umístění jakéhokoliv chovného prostoru pro suchozemské želvy nejvíce ovlivňuje především teplo a světlo a zmíním se o tom určitě v tomto článku několikrát. V ideálním případě by terárium mělo být na místě, které neleží u zdroje tepla, kde je během dne hodně přírodního světla a hlavně není nikdy na přímém slunci. Nejčastější mylnou představou je, že želva ze sluníčka přijme i UVB záření, což je naprostý nesmysl, neboť sklo skoro 100% odfiltruje UVB záření.
U částečně uzavřených prostorů při působení přímého slunce hrozí přehřátí chovných prostorů a následný úhyn želvy. Naproti tomu teplota v místnosti není tak důležitá, protože chovné zařízení má vlastní mikroklima a je vytápěno světelnými popřípadě jinými zdroji a mělo by být nastaveno tak, aby v něm během dne byly ideální podmínky pro chov dané suchozemské želvy a druhu. Tím jakýkoliv výrazný vnější tepelný vliv má za následek opět zvýšení teploty v chovném prostředí a při přehřátí opět úhyn!
V naprosté většině bytů se pohybuje teplota v místnosti během roku v závislosti na ročním období v řádu 18 - 23°C. V letním období někde 25°C a více a zde musíme už zabránit přehřívání chovných prostorů regulací osvětlení, pomocí větrání či přemístění celého terária jinam. Budeme se držet ale nejběžnější teplot v domácnostech a to je 18 - 23°C, kdy spodních teplot dosahujeme během noci a vrchních před ukončením provozu v domácnosti. Běžněji je to spíše ideálních 21°C.
Teplotním požadavkům vnějšího prostředí doma, tedy vyhovuje naprostá většina terárií, které prodávám já, a najdete je v TERÁRIA NA PRODEJ. V jiných případech musíme mírnou úpravou především výkonu osvětlení v teráriích doladit teploty do našeho domácího prostředí. Jak regulovat teploty, najdete opět v samostatném článku zde REGULACE TEPLOT U ŽELV popřípadě další dotazy na výkon osvětlení W, či jak vybavit chovné prostory z pohledu elektroinstalace v případě, že vyrábíte chovné prostory svépomocí a najdete to v těchto článcích UV zdroje el. zařízení.
Ale vraťme se k teráriu, které je už vybavené, určené do zmíněných běžných teplotních prostředí a pouze hledáme jeho optimální umístění. Umístění terária tam, kde je přirozené denní světlo, není podmínkou chovu želv, neboť nám ho nahradí denní osvětlení v samotném teráriu (POZOR terárium nesmí být na přímém slunci!). Přírodní denní světlo je však prakticky nenahraditelné a v případě použítí umělého osvětlení jde vždy pouze o náhražku. Proto je vhodné a lepší, když se nám podaří takové místo s denním světlem doma najít.
Co se týče umístěn,í jak vysoko od podlahy, je to v podstatě jedno. Může být přímo na podlaze, tak na stolku, komodě nebo nějaké skříňce v podstatě tak, jak nám to vyhovuje. Želvě je to jedno a v uzavřeném prostoru jí nebude vadit ani případný průvan v místě umístění. Pozor si musíme dát pouze v případě, kde topení je umístěno v podlaze a docházelo by při umístění na podlaze k výraznému zahřívaní zespoda.
Ideální místo pro umístění terária, akváriu pro želvu
Pro umístění terária platí zásady, které bychom neměli porušovat:
NIKDY!
- tam, kde na terárium...svítí během dne přímé slunce
- k výraznému zdroji tepla (radiátor topení, krb, přímotop...)
MŮŽEME!
- do obýváku
- na chodbu
- do dětského pokoje
- volných pokojů
NEJLEPŠÍ!
- kde je během dne konstantní teplota
- dostatek denního světla
- terárium nepřekáží
Závěrem:
Doufám, že Vám tento článek pomohl najít to nejlepší místo pro umístění chovných prostorů ve vašem bytě, domě....Pokud bych se to vše, co jsem zde napsal, snažil vměstnat do jedné věty vypadalo by to asi takto:
Vždy vyberte místo, kde se nemění během dne zásadně teplota, případně, co nejméně. Kde je co nejvíce denního světla a terárium Vám nepřekáží.
A ještě jedna zásada a rada nakonec. Pokud už jednou místo určíte, doladíte terárium tepelně a máte v něm umístěné želvy již například delší dobu, neměňte to! Ani po přečtení například tohoto článku. Suchozemské želvy jsou silně konzervativní a když už si jednou přivyknou na náš/váš styl chovu a k tomu patří i umístění chovných prostorů, tak nemají rády změny. A jsou de facto spokojené tam, kde jsou. Ovšem musí to odpovídat požadavkům na chov suchozemských želv daného druhu!!!
Přeji Vám všem šťastnou ruku při hledání místa pro vašeho dlouholetého mazlíčka - suchozemskou želvu. Protože jak již pravidelní čtenáři mého webu vědí, může to být na celý Váš život!
Copyright ©
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz