chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Druhy želv > Albín Testudo hermanni

Albín Testudo hermanni

Albíni suchozemských želv

Testudo hermanni

Želva albín.jpg

Albinismus nejen u suchozemských želv je geneticky podmíněná vada v tvorbě pigmentu - melaninu. U suchozemských želv je tato "vada" mezi chovateli velmi vyhledávaná a náležitě také ceněna. U těchto jedinců je také často poškozen zrak (například červené oči), ale nemusí to být pravidlem. V přírodě jsou takováto zvířata hodně ohrožena a to nejen pro svoji sběratelskou atraktivitu, ale i ztráta ochranného zbarvení je činí více nápadnými. Stanou se lehkou kořistí přirozených predátorů.

Například malá želva, jak vidíte na obrázcích druhu Testudo hermanni po rodičích albínech, má cenu ve věku cca jednoho roku asi 50 tisíc Kč. Chovatel želv, který chce získat takovéto mládě, musí leckdy cestovat několik tisíc kilometrů za majitelem želvy. Ještě než se vydá na cestu, musí svést cenovou bitvu s ostatními zájemci. Jak již jsem psal, tato vzácná a ceněná vada u želv je rarita a málokterý chovatel je ochoten tyto želvy prodat. Pokud ano, je v celém světě eminentní zájem o získání takovéhoto jedince.

Do inzerátu se většinou ani tyto želvy nedostanou a stačí informaci rozšířit mezi chovatele. Zpráva většinou obletí celou Evropu během jediného dne a zájemci se začínají hlásit. Je zřejmé, že tuto želvu si nezakoupí běžný zákazník (vyjma několika málo bohatých lidí, co chtějí mít prostě něco zajímavého a nehledí na finance). Tam je riziko úhynu neboť začátečníci, kteří nerozumí chovu želv, dělají samozřejmě i začátečnické chyby a poměrně dost želv uhyne. V zájmu chovatele a prodejce albínů je proto, aby se dostala želva do rukou odborníka chovatele a tím se zvětšila její možnost vyrůst v plně plodného jedince.

Albín suchozemské želvy.JPG

Jak můžete vidět na fotografiích, je náš albín druh Testudo hermanni se zatím neurčeným pohlavím ve velikosti cca 7,5 cm a věku 20 měsíců. Snahou tohoto chovatele je získat více jedinců albínů a v budoucnu vytvořit chovnou skupinu, která by měla velkou šanci plodit opět potomky - albíny. Není pravidlem, že pokud jsou rodiče albíni, tak zákonitě mají i všechny potomky s tímto "postižením". Naopak, jak již jsem psal v úvodu, je to geneticky podmíněná vada a tím i velká šance na potomky albíny po linii rodičů nikoliv však 100% jistota, na to je zapotřebí si dát velký pozor. Takže často ve skupinách suchozemských želv můžete vidět více generací želv pohromadě a pouze nepatrná část jsou albíni a ostatní jsou běžně zbarveny. Jsou nositeli těchto genů a to je jejich hlavní deviza.

Chovatelsky právě z důvodu nedostatku těchto jedinců je to proces, který trvá leckdy celý jeden chovatelský život a vždy běh na dlouhou trať. Takže pokud se chovateli podaří odchovat nějakého toho albína a má dostatečně velké srdce ho prodat je cena adekvátní k vynaložené práci, riziku a úsilí. Každému takovému chovateli já přeji hodně štěstí v chovu těchto v uvozovkách vzácných želv.

Albín Testudo hermanni
Albín Testudo hermanni
Albín Testudo hermanni
Albín Testudo hermanni
Albín Testudo hermanni
Albín Testudo hermanni
Albín Testudo hermanni
Albín Testudo hermanni
Albín Testudo hermanni
Albín Testudo hermanni
Albín Testudo hermanni
Albín Testudo hermanni
Albín Testudo hermanni

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek