chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Rozmnožování želv > Příbuzenské rozmnožování želv

Příbuzenské rozmnožování želv

rozmnozovani-zelv.jpg

Rozmnožování suchozemských želv zajímá nejednoho začínajícího chovatele. Časté  dotazy se týkají želv a případného rizika "příbuzenského" rozmnožování v zakoupené skupině. Většinou začínající chovatelé při zakoupení dvou a více želv mají záměr je také v budoucnu množit. Leckdy se pak probírá otázka, zda noví jedinci nejsou sourozenci a jak moc vadí případná příbuzenská DNA. Každopádně musím všechny předem uklidnit. Suchozemská želva patří mezi plazy - želvy a zde panují jiné pravidla než mezi savci co se týče rozmnožování v linii příbuzenské. Tedy sourozenci, rodiče......

Želvy snáší vajíčka, jedinci se líhnou plně vyvinutí a schopní samostatného života od prvních okamžiků a nedostává se jim žádné péče rodičů, a jsou odkázaní sami na sebe. U savců je prokázáno, že pokud je křížení v rámci příbuzenského vztahu dochází mnohdy k závažným genetickým poruchám, ale to je již v dnešní době dobře známá věc.

Suchozemské želvy chované ve venkovních výbězích se rozmnožují většinou 1 - 3x do roka dle teplotní mapy daného roku a místa kde jsou chované. Hlavně pak v měsících květen - červen. Samice evropských druhů želv klade většinou 2 - 15 vajíček dle druhu a poddruhu suchozemské želvy. Počet vajíček ovlivňuje také stáří a velikost samic.

Vše o snášení a vše okolo tohoto tématu se můžete také dočíst na jiném místě tohoto webu v těchto článcích:

Videa a obrázky páření želv - Páření suchozemských želv

Vše o inkubaci vajíček - Inkubace želvích vajíček

Zařízení pro inkubaci vajíček - Inkubátory pro želvy

Jak poznat špatná vajíčka - zkažená želví vajíčka

100-let.jpg

Podívejme se na to z druhé strany. Suchozemské želvy v přírodě žijí v omezených lokalitách a nejsou velcí cestovatelé, pokud se jim někdy líbí a vyhovuje jim to zdržují se na té lokalitě, což může být klidně východní stráň nějakého kopce, hory.... Při jejich dlouhověkosti klidně i 100 let jsou schopné rozmnožování okolo desátého roku života dle výskytu a lokality plus mínus. To znamená, že při každoročním páření se při tomto rituálu zachování druhu potkávají želvy náhodně a příbuzenské křížení po mnoho generací je tam zcela běžné a velmi pravděpodobné. A věřte, že občanský průkaz si tam při námluvách želvy neukazují, o tom bych musel něco vědět.

tezky-vyber.jpg

Jak mám postupovat při nákupu více želv?

Pokud nakupujete želvy u chovatele, který vlastní více želv a má odchovy v řádu stovek jedinců je pravděpodobnost, že narazíte na želvy od jedné samice prakticky zanedbatelná. Konkrétní otec je vždy neznámý. Někteří chovatelé dokáží i podle evidenčních čísel určit sourozence na 100%. Každopádně, jak jsem již psal, na toto nemusíte brát vůbec zřetel a nic želvám nehrozí ani v budoucnu při případných odchovech jejim mláďatům.

Mohu si nechat odchované želvy, a dále je množit?

Ano i to je zcela běžné ve spoustě chovů suchozemských želv a nehrozí žádné riziko líhnutí "zmutovaných" jedinců. Každopádně máte výhodu a přehled o rodičích....což je v chovech i určitá výhoda. Není od věci vědět a znát původ všech želv. Vyloučíte tímto, množení geneticky postižených jedinců.

Závěrem

Pokud to mám nějak shrnout, je nákup želv s ohledem na příbuzenské vazby želvích jedinců bezproblémový, a s ohledem na další rozmnožování v budoucnu nedůležitý.  Chovatelé želv tomu nepřikládají žádný význam a já pokud zakládám chovnou skupinu a kupuji nějaké želvy, na toto neberu žádný ohled z výše již zmíněných důvodů. Přesto Vám všem přeji šťastnou ruku při výběru těch vašich želvích miminek.

 Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek