Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Rozmnožování želv > Rozmnožování želv

Rozmnožování želv

Příbuzenské rozmnožování

suchozemských želv

 

rozmnozovani-zelv.jpg

Rozmnožování suchozemských želv zajímá nejednoho začínajícího chovatele. Časté  dotazy se týkají želv a případného rizika "příbuzenského" rozmnožování v zakoupené skupině. Většinou začínající chovatelé při zakoupení dvou a více želv mají záměr je také v budoucnu množit. Leckdy se pak probírá otázka, zda noví jedinci nejsou sourozenci a jak moc vadí případná příbuzenská DNA. Každopádně musím všechny předem uklidnit. Suchozemská želva patří mezi plazy - želvy a zde panují jiné pravidla než mezi savci co se týče rozmnožování v linii příbuzenské. Tedy sourozenci, rodiče......

Želvy snáší vajíčka, jedinci se líhnou plně vyvinutí a schopní samostatného života od prvních okamžiků a nedostává se jim žádné péče rodičů, a jsou odkázaní sami na sebe. U savců je prokázáno, že pokud je křížení v rámci příbuzenského vztahu dochází mnohdy k závažným genetickým poruchám, ale to je již v dnešní době dobře známá věc.

Suchozemské želvy chované ve venkovních výbězích se rozmnožují většinou 1 - 3x do roka dle teplotní mapy daného roku a místa kde jsou chované. Hlavně pak v měsících květen - červen. Samice evropských druhů želv klade většinou 2 - 15 vajíček dle druhu a poddruhu suchozemské želvy. Počet vajíček ovlivňuje také stáří a velikost samic.

Vše o snášení a vše okolo tohoto tématu se můžete také dočíst na jiném místě tohoto webu v těchto článcích:

Videa a obrázky páření želv - Páření suchozemských želv

Vše o inkubaci vajíček - Inkubace želvích vajíček

Zařízení pro inkubaci vajíček - Inkubátory pro želvy

Jak poznat špatná vajíčka - zkažená želví vajíčka

100-let.jpg

Podívejme se na to z druhé strany. Suchozemské želvy v přírodě žijí v omezených lokalitách a nejsou velcí cestovatelé, pokud se jim někdy líbí a vyhovuje jim to zdržují se na té lokalitě, což může být klidně východní stráň nějakého kopce, hory.... Při jejich dlouhověkosti klidně i 100 let jsou schopné rozmnožování okolo desátého roku života dle výskytu a lokality plus mínus. To znamená, že při každoročním páření se při tomto rituálu zachování druhu potkávají želvy náhodně a příbuzenské křížení po mnoho generací je tam zcela běžné a velmi pravděpodobné. A věřte, že občanský průkaz si tam při námluvách želvy neukazují, o tom bych musel něco vědět.

tezky-vyber.jpg

Jak mám postupovat při nákupu více želv?

Pokud nakupujete želvy u chovatele, který vlastní více želv a má odchovy v řádu stovek jedinců je pravděpodobnost, že narazíte na želvy od jedné samice prakticky zanedbatelná. Konkrétní otec je vždy neznámý. Někteří chovatelé dokáží i podle evidenčních čísel určit sourozence na 100%. Každopádně, jak jsem již psal, na toto nemusíte brát vůbec zřetel a nic želvám nehrozí ani v budoucnu při případných odchovech jejim mláďatům.

Mohu si nechat odchované želvy, a dále je množit?

Ano i to je zcela běžné ve spoustě chovů suchozemských želv a nehrozí žádné riziko líhnutí "zmutovaných" jedinců. Každopádně máte výhodu a přehled o rodičích....což je v chovech i určitá výhoda. Není od věci vědět a znát původ všech želv. Vyloučíte tímto, množení geneticky postižených jedinců.

Závěrem

Pokud to mám nějak shrnout, je nákup želv s ohledem na příbuzenské vazby želvích jedinců bezproblémový, a s ohledem na další rozmnožování v budoucnu nedůležitý.  Chovatelé želv tomu nepřikládají žádný význam a já pokud zakládám chovnou skupinu a kupuji nějaké želvy, na toto neberu žádný ohled z výše již zmíněných důvodů. Přesto Vám všem přeji šťastnou ruku při výběru těch vašich želvích miminek.

 Copyright ©

Rychlý kontakt

Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990

euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek

 

 Suchozemské želvy - prodej zvířat - terárií - vybavení - rozvoz

Vivarista             Obchodní podmínky

Nahoru © copyright euzelva.czPoslední aktualizace 24.09.2023 Mapa webuVytvořil Acceler

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.

SouhlasímVíce informací