chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Zásady chovu želv > Želvy a jejich hmotnost

Želvy a jejich hmotnost

Věk želvy a vliv na její hmotnost
Váha na želvy.jpeg

Úvod:

Často se setkávám s problematikou, jakou má mít ta či ona suchozemská želva v tom či onom věku hmotnost. Odpověď není jednoduchá a nedá se to říci jednoznačně, že v stáří 5. měsíců má mít například 50 g. To jsou naprosto ničím nepodložená čísla a jednoduše Vám je vysvětlím na příkladech u stejných druhů suchozemských želv. Většina lidí si zakoupí želvu velmi malou ve stáří do 1 roku a mladší. Pokud si zakoupíte více kusů, zpočátku mají většinou stejnou hmotnost i velikost, tak to svádí v budoucnu ke vzájemnému porovnávání a jedinec, který vybočuje, je hned podezřelý z nemoci nebo něčeho jiného. Chyba lávky  - i jedinci v želvím světě rostou jinak rychle a i jejich cílová hmotnost se může rapidně lišit. Svoji roli hraje i to, jestli želva je on nebo ona, kdy u většiny druhů želv jsou samci menšího vzrůstu. Také má každý jedinec genetické dispozice od rodičů. Je v rámci stejného druhu suchozemské želvy rozdíl, zda pochází například z lokality v Chorvatsku nebo v Bulharsku, jako to je například u želv Testudo hermanni - želva zelenavá. Jedni mají, pokud porovnáme samice, sotva 17 cm a druzí dosahují velikosti klidně okolo 23 cm. Samozřejmě i mláďata těchto želv mají různou rychlost růstu a konečná hmotnost se liší pak klidně o 1 kg!! Takto vybavená mláďata mají pak diametrálně rozdílnou rychlost růstu a je to znát už ve věku 1 roku, kdy rozdíl je klidně jak v hmotnosti, tak ve velikosti želv i větší než 50%. To vše se týká želv chovaných a krmených v identických podmínkách po celou dobu chovu.

Ještě větších rozdílů dosahují jedinci v různých podmínkách chovu a stravy. Obrovské rozdíly dokáží být u rostoucích želv v těchto podmínkách:

1) želva je od jara do podzimu ve venkovním výběhu krmena výlučně luční směsí a tady i usíná a probouzí se ze zimního spánku. Takto chovaná želva roste strašně pomalu a ve věku 7 let stěží dosahuje velikosti 10 cm a dospělé želvy mohou být za 15 - 20 let.

2) želva celoročně v teráriu v ideálních podmínkách, krmená granulemi a jinou vydatnou stravou jako například velké množství ovoce, zbytky z kuchyně.......dokáže zmíněných 10 cm dosáhnout klidně během 6 měsíců a velikosti dospělé želvy za 3 roky. Jaké to má následky na její zdraví, je věc jiná.

Oba dva příklady jsou tak diametrálně rozdílné a přesto se jedná o želví jedince jednoho druhu stejného pohlaví. Právě proto nelze odpovědět, jak má být želva v určitém věku velká a jakou má mít hmotnost. Vždy se to bude lišit a nelze jednoznačně určit, zda je to v pořádku nebo se vyskytl nějaký zdravotní problém.

Samozřejmě zdravotní problém se nedá vyloučit nikdy a může se podepsat na hmotnosti samotné želvy. Zásadní věcí je znalost zvířete a pokud se chová normálně, má chuť k jídlu a vizuálně vypadá dobře, lze usuzovat pouze na jedince menšího vzrůstu. Je to vlastně tak nějak jako u nás lidí, i sourozenci stejného pohlaví a rodičů dokáží být  tak rozdílní a to nejen povahově, ale i hmotností a velikostí až mnozí rodiče začnou pochybovat............Tak přesně je to i s želvami z jednoho hnízda a tak rozdílní jedinci mohou být.

Proto, když Vám někdo začne tvrdit, že zrovna ta Vaše želva je malá či velká, mávněte nad tím rukou, vždyť ji přeci dokonale znáte a pokud nejeví příznaky nemoci, je vše v pohodě. Můžete jít spokojeně spát a snít o nejkrásnější želvě, kterou je právě ta Vaše. Dovnitř želvy nevidíme a samozřejmě se může přihodit, že má vrozenou vadu nebo něco jiného a stagnace jejího růstu je zapříčiněna zrovna tímto problémem, ale jedná se o velmi mizivé množství takto postižených suchozemských želv. V naprosté většině jen někteří z nás podlehnou panice, hlavně v případech, kdy mají více želv stejného stáří a porovnání se přímo nabízí a máme je vlastně před očima každý den.

Na růstu každého jedince se podílí, tak jako vždy význačnou měrou, celkové chovné podmínky, jak jinak. A nezapomínejte, že každý želví jedinec je svůj a to, co platí u jednoho nemusí platit u druhého. Oba mohou být stejně velcí, ale s různou hmotností. Jde jen o hubeňoura a tlouštíka a oba jsou v pohodě. Žádné tabulkové rozměry ani váhy Vám toto nepoví a jen Vás dokonale zmatou. Je to jako s malými dětmi, jak lékařům nepasují do tabulek, hned je oheň na střeše a začnou zdravá děcka posílat od jednoho specialisty ke druhému. Stačí se podívat na fotografie ze školky a máme jasno, nejsme prostě všichni stejní a zrovna tak je to u želv.

Dvě dospělé samice T.hermanni - želva zelenavá. Stejné a přitom tak rozdílné 17 cm 880 g  versus  23 cm 1995 g!! Rozdíl obrovský jak v hmotnosti tak ve velikosti. Mláďata od každé z nich budou mít určitě rozdílné genetické dispozice a tím i rychlost růstu mláďat.

Hmotnost-dosp%C4%9Blc%C5%AF-T.hermanni-001.jpg

Příklad 1

Jako ukázku jsou vybral jedince ve stáří 1 roku druhu T.hermanni - želva zelenavá, žijících po celý rok v jednom výběhu, stejně krmených a nezimovaných. Rozdíl ve věku může být max. 1 měsíc dle líhnutí a u želv toto nehraje  žádnou zásadní roli. Želvy jsou naprosté zdravé rostoucí a žeroucí. O žádné z nich se nedá říci, že je lehká nebo nějak vybočuje až na její velikost a hmotnost, dvě veličiny co jdou neodmyslitelně spolu.

 Takto to začíná stáří 12 h

Hmotnost-1-ro%C4%8Dn%C3%ADch-T.hermanni.jpg

 1 roční želvy seřazené podle velikosti a připravené k testu

Hmotnost-1-ro%C4%8Dn%C3%ADch-T.hermanni-004.jpg

 Největší jedinec 72 g

Hmotnost-1-ro%C4%8Dn%C3%ADch-T.hermanni-006.jpg

 58 g

Hmotnost-1-ro%C4%8Dn%C3%ADch-T.hermanni-007.jpg

 48 g

Hmotnost-1-ro%C4%8Dn%C3%ADch-T.hermanni-008.jpg

 31 g

Hmotnost-1-ro%C4%8Dn%C3%ADch-T.hermanni-009.jpg

Nejmenší jedinec 26 g

Hmotnost-1-ro%C4%8Dn%C3%ADch-T.hermanni-010.jpg

 72 - 58 - 48 - 31 - 26 g to mluví za vše rozdíl pouhých 56 g!!!! A právě o tom to je.


Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek