Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Zásady chovu želv > Želvy a jejich hmotnost

Želvy a jejich hmotnost

Věk želvy a vliv na její hmotnost

 

Transporta.jpg

Úvod:

Často se setkávám s problematikou, jakou má mít ta či ona suchozemská želva v tom či onom věku hmotnost. Odpověď není jednoduchá a nedá se to říci jednoznačně, že v stáří 5. měsíců má mít například 50g. To jsou naprosto ničím nepodložená čísla a jednoduše Vám je vysvětlím na příkladech u stejných druhů suchozemských želv. Většina lidí si zakoupí želvu velmi malou ve stáří do 1 roku a mladší. Pokud si zakoupíte více kusů, zpočátku mají většinou stejnou hmotnost i velikost, tak to svádí v budoucnu ke vzájemnému porovnávání a jedinec, který vybočuje, je hned podezřelý z nemoci nebo něčeho jiného. Chyba lávky  - i jedinci v želvím světě rostou jinak rychle a i jejich cílová hmotnost se může rapidně lišit. Svoji roli hraje i to, jestli želva je on nebo ona, kdy u většiny druhů želv jsou samci menšího vzrůstu. Také má každý jedinec genetické dispozice od rodičů. Je v rámci stejného druhu suchozemské želvy rozdíl, zda pochází například z lokality v Chorvatsku nebo v Bulharsku, jako to je například u želv Testudo hermanni - želva zelenavá. Jedni mají, pokud porovnáme samice, sotva 17 cm a druzí dosahují velikosti klidně okolo 23 cm. Samozřejmě i mláďata těchto želv mají různou rychlost růstu a konečná hmotnost se liší pak klidně o 1kg!! Takto vybavená mláďata mají pak diametrálně rozdílnou rychlost růstu a je to znát už ve věku 1 roku, kdy rozdíl je klidně jak v hmotnosti, tak ve velikosti želv i větší než 50%. To vše se týká želv chovaných a krmených v identických podmínkách po celou dobu chovu.

Ještě větších rozdílů dosahují jedinci v různých podmínkách chovu a stravy. Obrovské rozdíly dokáží být u rostoucích želv v těchto podmínkách:

1) želva je od jara do podzimu ve venkovním výběhu krmena výlučně luční směsí a tady i usíná a probouzí se ze zimního spánku. Takto chovaná želva roste strašně pomalu a ve věku 7 let stěží dosahuje velikosti 10 cm a dospělé želvy mohou být za 15 - 20let.

2) želva celoročně v teráriu v ideálních podmínkách, krmená granulemi a jinou vydatnou stravou jako například velké množství ovoce, zbytky z kuchyně.......dokáže zmíněných 10cm dosáhnout klidně během 6 měsíců a velikosti dospělé želvy za 3 roky. Jaké to má následky na její zdraví, je věc jiná.

Oba dva příklady jsou tak diametrálně rozdílné a přesto se jedná o želví jedince jednoho druhu stejného pohlaví. Právě proto nelze odpovědět, jak má být želva v určitém věku velká a jakou má mít hmotnost. Vždy se to bude lišit a nelze jednoznačně určit, zda je to v pořádku nebo se vyskytl nějaký zdravotní problém.

Samozřejmě zdravotní problém se nedá vyloučit nikdy a může se podepsat na hmotnosti samotné želvy. Zásadní věcí je znalost zvířete a pokud se chová normálně, má chuť k jídlu a vizuálně vypadá dobře, lze usuzovat pouze na jedince menšího vzrůstu. Je to vlastně tak nějak jako u nás lidí, i sourozenci stejného pohlaví a rodičů dokáží být  tak rozdílní a to nejen povahově, ale i hmotností a velikostí až mnozí rodiče začnou pochybovat............Tak přesně je to i s želvami z jednoho hnízda a tak rozdílní jedinci mohou být.

Proto, když Vám někdo začne tvrdit, že zrovna ta Vaše želva je malá či velká, mávněte nad tím rukou, vždyť ji přeci dokonale znáte a pokud nejeví příznaky nemoci, je vše v pohodě. Můžete jít spokojeně spát a snít o nejkrásnější želvě, kterou je právě ta Vaše. Dovnitř želvy nevidíme a samozřejmě se může přihodit, že má vrozenou vadu nebo něco jiného a stagnace jejího růstu je zapříčiněna zrovna tímto problémem, ale jedná se o velmi mizivé množství takto postižených suchozemských želv. V naprosté většině jen někteří z nás podlehnou panice, hlavně v případech, kdy mají více želv stejného stáří a porovnání se přímo nabízí a máme je vlastně před očima každý den.

Na růstu každého jedince se podílí, tak jako vždy význačnou měrou, celkové chovné podmínky, jak jinak. A nezapomínejte, že každý želví jedinec je svůj a to, co platí u jednoho nemusí platit u druhého. Oba mohou být stejně velcí, ale s různou hmotností. Jde jen o hubeňoura a tlouštíka a oba jsou v pohodě. Žádné tabulkové rozměry ani váhy Vám toto nepoví a jen Vás dokonale zmatou. Je to jako s malými dětmi, jak lékařům nepasují do tabulek, hned je oheň na střeše a začnou zdravá děcka posílat od jednoho specialisty ke druhému. Stačí se podívat na fotografie ze školky a máme jasno, nejsme prostě všichni stejní a zrovna tak je to u želv.

 

Dvě dospělé samice T.hermanni - želva zelenavá. Stejné a přitom tak rozdílné 17 cm 880g  versus  23 cm 1995g!! Rozdíl obrovský jak v hmotnosti tak ve velikosti. Mláďata od každé z nich budou mít určitě rozdílné genetické dispozice a tím i rychlost růstu mláďat.

Hmotnost-dosp%C4%9Blc%C5%AF-T.hermanni-001.jpg

Příklad 1

Jako ukázku jsou vybral jedince ve stáří 1 roku druhu T.hermanni - želva zelenavá, žijících po celý rok v jednom výběhu, stejně krmených a nezimovaných. Rozdíl ve věku může být max. 1 měsíc dle líhnutí a u želv toto nehraje  žádnou zásadní roli. Želvy jsou naprosté zdravé rostoucí a žeroucí. O žádné z nich se nedá říci, že je lehká nebo nějak vybočuje až na její velikost a hmotnost, dvě veličiny co jdou neodmyslitelně spolu.

 Takto to začíná stáří 12h

Hmotnost-1-ro%C4%8Dn%C3%ADch-T.hermanni.jpg

 1 roční želvy seřazené podle velikosti a připravené k testu

Hmotnost-1-ro%C4%8Dn%C3%ADch-T.hermanni-004.jpg

 Největší jedinec 72g

Hmotnost-1-ro%C4%8Dn%C3%ADch-T.hermanni-006.jpg

 58g

Hmotnost-1-ro%C4%8Dn%C3%ADch-T.hermanni-007.jpg

 48g

Hmotnost-1-ro%C4%8Dn%C3%ADch-T.hermanni-008.jpg

 31g

Hmotnost-1-ro%C4%8Dn%C3%ADch-T.hermanni-009.jpg

Nejmenší jedinec 26g

Hmotnost-1-ro%C4%8Dn%C3%ADch-T.hermanni-010.jpg

 72 - 58 - 48 - 31 - 26g to mluví za vše rozdíl pouhých 56g!!!! A právě o tom to je.


Copyright ©

Rychlý kontakt

Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990

euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek

 

 Suchozemské želvy - prodej zvířat - terárií - vybavení - rozvoz

Vivarista             Obchodní podmínky

Nahoru © copyright euzelva.czPoslední aktualizace 24.09.2023 Mapa webuVytvořil Acceler

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.

SouhlasímVíce informací