chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Nemoci, léčení, úpravy > Močové kameny u želv

Močové kameny u suchozemských želv

I želvy mají močové kameny

objetk - kámen.jpg

Suchozemským želvám, tak jako všem živým tvorům se nevyhýbají zdravotní problémy a toto je jeden z nich. Při nevhodném chovu, většinou příliš suchém, se želvám vytvoří klasický močový kámen. Suchozemské želvy mají moč, které se říká močové uráty. Pro laiky, je to vlastně na první pohled jakoby řídké vápno, nebo menší krystalky, které mají tendenci při nevhodném a sušším chovu se nabalovat vzájemně na sebe, až vytvoří tak velký kámen, že některé želvy ho nedokáží vyloučit přirozenou cestou kloakou, a časem uhynou. Jiným jako této se to podaří, chci říci hurá! Dále popis majitele nemocné želvy.

‌Nad dopisem chovatele želv:

Dobrý den,

dnes 22. 8. 2019 jsem si všiml, že naše želva má nafouklý ocásek, jako by měla zácpu, proto jsem ji dal koupel a při omytí ocásku jsem si všiml, že má v kloace jakoby kámen. Nejdříve jsem si myslel, že jej někde snědla, ale nešlo mi do hlavy, jak by ho sežrala, jelikož je o dost větší než její tlama a hlava. Věc jsem konzultoval již s veterinářem a byl jsem domluvený na odstranění předmětu z želvy.

Nakonec se jí podařilo objekt připomínající kámen dostat asi před hodinou ven, ale má teď podrážděnou kloaku. Želva má 4 roky a je velká cca 13 cm, objekt, který vykálela je veliký 2 x 2 cm a vysoký cca 1,6 cm oválného tvaru, jakoby měkký kámen (vápenec) tento druh ale vůbec do výběhu neužívám, kdy užívám říční kameny větší než 4 cm, aby je želva nemohla pozřít.

Objekt je celkově tvrdý, ale při větším tlaku se drolí a divně zapáchá, ale může to být i od trusu. Želva měla problém, že cca 5 dní nežrala a na specializované klinice mi sdělily, že má lehký zánět jater, kdy léčba trvala asi 2-3 týdny. Želva i po léčbě a donesení domů byla stále divná, ale bylo mi řečeno, že cca 3 dny může být lehce apatická a odtažitá a sice žrala, ale ne jako vždy a vylučovala jen kousky trusu a ne celé kusy jako vždy. Cca po 4 dnech z ní vylezl tento výše uvedený objekt. Mohlo by se jednat případně o ledvinový, nebo jaterní kámen? Popřípadě jen žaludkem poničený kámen, který nedopatřením pozřela? V příloze Vám zasílám foto objektu, který želva vyloučila. Za odpověď předem děkuji, popřípadě nějakou radu jak želvě zmírnit podráždění kloaky.

Závěrem:
Celá tato zdravotní komplikace naštěstí skončila dobře. Popis majitele ukazuje, jak neodborní dnes veterináři ve znalostech suchozemských želv jsou. Jeho diagnóza byla naprosto mylná a je zřejmé, že praktické zkušenosti až na pár vyjímek nemají!

Aby k tomuto problému nedocházelo je potřeba želvu koupat. Stačí 1 – 2 x týdně. Tím tento problém eliminujete na minimum. Pokud želvu chováme v teráriu je zapotřebí také přirozené vzdušné vlhkosti, kterou zajistí částečně vlhký substrát. Neříkám, že těmito opatřeními možný výskyt problému zcela eliminujete, ale hodně omezíte na únosné minimum. Na vzniku problému se většinou podílí více faktorů, ale jeden s nejhlavnějších jsou celkové chovné podmínky konkrétní želvy, a to v dlouhodobém horizontu.

Kloaka této konkrétní želvy je podrážděná a brzy se zahojí, chovatel by měl sledovat a stav a zasáhnout pouze pokud by v místě poškození nastal nějaký jiný zdravotní problém. Pak teprve nejlépe společně s veterinářem léčit povrchové zranění klasickými postupy.

Všem Vám chovatelům nejen začátečníkům, ale i těm zkušenějším přeji pohodový chov a co nejméně problémů v chovu pro mě nejúžasnějších tvorů a to Suchozemských želv

Související články:

Zde ukázka pitvy u želvy která na tento problém uhynula
Trus a moč želvy

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek