Klub chovatelů želv
Klub chovatelů želv - KCHŽ
Jako člen klubu chovatelů želv se zůčastňuji občas, pokud mám čas, plánovaných schůzek KCHŽ. Tato setkání příznivců želv jak suchozemských tak vodních se konají zhruba 1x za čtvrt roku a to vždy v areálu pražské Zoo. Každé takovéto setkání má nějaký stanovený program a jde ve většině případů o přednášky různých chovatelů či pracovníků Zoo na téma jak jinak než želv. Manželé Velenští se významně podílejí na organizaci schůzek i aktivně přednášejí. Tyto srazy jsou vždy v sobotu v dopoledních hodinách a na tyto schůzky má vstup i laická veřejnost, může se účastnit každý bez omezení. Začíná se většinou okolo 9:30, pokud není nějaká výrazná změna nebo omezení ze strany Zoo. Chovatelé želv mají možnost zde probrat s kolegy chovateli společné problémy týkající se chovu, nemocí, stravy a tím si předat chovatelské zkušenosti. Po skončení oficiálního programu máte možnost někdy navštívit například Želvy sloní (Geochelone nigra) nebo Želvy obrovské (Geochelone gigantea) v jejich výběhu a ochutnat kouzlo osobního kontaktu s těmito dobrosrdečnými obry.
Rozhodl jsem se, pokud se zúčastním, Vám poskytnout z těchto setkání malý přehled, co se na schůzce probíralo a je v klubu nového. Vzhledem k vzdálenosti do Prahy a časové náročnosti se tam dostanu v 50%. Něco pro Vás popřípadě nafotím. Podle data u každé fotografie poznáte, ke které schůzce patří. Všechny Vás tímto vřele zvu na každé setkání KCHŽ.
4. 2. 2012
Na schůzku jsem dorazil asi v 9:15 a potkal se zde s kamarády chovateli. Při ranní kávě, která tam byla podávána, proběhla nezávazná debata jak jinak než nad problematikou chovu v mém případě suchozemských želv. Okolo desáté hodiny začala první plánovaná přednáška o cestě do Ománu.
Pan Knobloch poutavě vyprávěl o cestování po Ománu a dobrodružstvích, co tam s partou kamarádů zažil během pátrání po karetách a hlavně trnorepech. Celá přednáška byla doplněna o diapozitivy. Nechal nás nahlédnout do země, kde podle jeho slov není s ničím problém a až na velké horko se setkali pouze s ochotou místních obyvatel a příjemnými cenami pro nás evropany. Procestovali 4000 km ve vypůjčeném autě a byli mimo jiného světky kladení vajec mořských želv karet. Úžasná podívaná a každému chovateli zasvítila očka nejen radostí, ale i určitou závistí. Musíme si přiznat, že tato podívaná není pro každého a podniknout takovéto dobrodružství s nejistym výsledkem si žádá i určitou osobní oběť. Vyměnit pláž za nekonečné cestování v prachu a vedru, oželet každodenní hygienu, protože vody je málo a další a další drobnosti........
Po krátké přestávce a volné zábavě následuje další přednáška Petra Velenského na téma vymírajících vodních želv Batagur Gray. Pro mě jako chovatele vyloženě suchozemských želv sice neznámé téma, ale stojí za to rozšířit si obzory. Musím přiznat, že pan Velenský umí poutavě vyprávět a i pro laika takovéto v podstatě vědecké podání přednášky o chovu želv ohrožených vyhynutím je zajímavé a poučné.
Následuje další kratší přestávka a poslední přednáška p. Velenské na téma chovu a odchovu želv druhu Geochelone pardalis pardalis, které mají v pražské ZOO. Poutavé vyprávění opět doplní diapozitivy a dozvídáme se o náročné operaci jedné jejich samice, kterou před jistou smrtí zachrání až operativní zneplodnění. Želva od té doby sice nesnáší vajíčka, ale žije si spokojeným životem a odborný zásah jí zachránil život. Dále nám přednášející prozradí techniku inkubace vajíček tohoto druhu, který pro úspěšné vylíhnutí potřebuje odstavit vajíčka a zchladit je na určitou dobu na 13 - 15°C. K tomuto zchlazení používají vinotéku na chlazení vín - jak důvtipné. Přednáška je průřezem chovu celé jejich skupiny za spoustu let úspěšného chovu a množení. Podotýkám pouze, že tento poddruh se dorůstá velikých velikostí, což můžete vidět na jedné z fotografií, kde jsou popsány velikosti a váha chovaných jedinců.
Závěr probíhá tak trochu hekticky a není čas na vykecávání, neboť v pavilónu obřích želv probíhá oficiální křest mláďat právě tohoto druhu GEOCHELONE PARDALIS PARDALIS. Ten, kdo má zájem, se včetně mě a kamarádů přesouvá na tuto akci. Obdivujeme znovu a znovu největší suchozemské želvy naší planety a kamarád Dan poskytuje rozhovor Českému rozhlasu. Po skončení jdeme v mrazivém dni navštívit ještě výběh želv pardálích a pak už každý odjíždí domů za svými povinnostmi. Vždy, když odjíždím, se již těším na další nezávazné setkání nás, chovatelů želv.
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz