Geochelone radiata oprava poškozeného karapaxu
Plastika krunýře želvy
Dnes si povíme a ukážeme na příkladu, jak lze opravit silně poškozený krunýř suchozemské želvy a v našem případě druhu Geochelone radiata. Tuto výplň krunýře dělali pravděpodobně někde v Bangkoku ačkoliv tento druh želv pochází z Madagaskaru a v chovech je rozšířen u některých chovatelů i v Česku, ale v podstatě to nemá na ukázku žádný vliv. Podmínky jsou podle toho, co lze vyčíst z fotografií a dá se posoudit, ryze amatérské, ale to je v těchto zemích naprosto běžné. Na profesionálně vybavenou ordinaci tam mohou bohužel asi zapomenout.
Tyto suchozemské želvy - Geochelone radiata jsou v dospělosti hodně velké a proto si všiměte, jak důležitá je u "operace" fixace celé želvy, aby se nepohybovala. Někomu se to může zdát amatérské, ale účel světí prostředky. Chválím chovatele, co prováděl zákrok a opravu, neboť ač to nevypadá, jde o čistě profesionální práci.
Uvědomme si, že tyto želvy dosahují hravě k 40 cm a mohou mít i 15 kg a pak to je pořádný šrumec. Když se tato želva začne bránit, má pořádnou páru a pokud jí dovolíme se zapřít nohama, je skoro k neudržení. Důležité je znemožnit pohyb a proto tato poněkud neobvyklá "kbelíková metoda" slaví úspěch. Průhledná páska slouží k fixaci celé želvy proti převrácení při změně těžiště.
Želva má hluboké poranění na vrchním krunýři a podle typu zranění nepůjde o napadení predátorem, ale spíš o nějakou nehodu. Můžeme pouze spekulovat jakou, střet s autem, sekačkou, ručním nářadím....možností je spousta. Jisté je, že pokud by nedošlo k výplni, želvě by tento druh poranění již dostatečně nezarostl a hrozilo by v místě citelného zeslabení další opakované poškození, vyloučit se nedají různé plísně atd. V tomto místě by byl krunýř vystaven neustálému působení infekcí, neboť by se tam držela hlína a další možné nečistoty. Na první pohled je jasné, že zranění není čerstvé a již došlo k zhojení okolních tkání krunýře.
Co možná každý z Vás neví, tak krunýř suchozemské želvy je prokrven a u takovéhoto čerstvého, hlubokého a závažného zranění dost krvácí. Pro samotné technické zacelení rány musí být povrch postiženého krunýře zcela povrchově zhojen a to bez mokvání, výtoků a dalších nežádoucích poúrazových změn. Jako výplň musí být použit materiál, který není toxický, dobře se před zaschnutím tvaruje, po vytvrzení nemění svůj objem a i když nevím, co přesně onen pán použil, jsou v Česku známé případy použití dentakrylu. V dnešní době by se určitě v odborných lékařských kruzích dal vypátrat i vhodnější materiál.
V tomto příspěvku jde o to, ukázat široké chovatelské veřejnosti, jak lze "opravit" krunýř suchozemské želvě, která prostě měla pořádnou smůlu. Jak se to povedlo, můžete posoudit sami, ale před výkonem mně neznámého člověka smekám, a nezaslouží si nic jiného než pořádnou pochvalu neboť pomohl tvorovi, který mu to sice nemůže oplatit, ale bude po celý další život spokojený. Dnes měla velké štěstí suchozemská želva druhu G.radiata!
Fotografie byly použity se svolením autora a za to mu moc děkuji.
Jak postupovat při různých zraněních krunýře najdete také v samostatném článku:
Dobrá práce hoši !!!!
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz