Měření teplot v Chorvatsku
Želvy a teploty v Chorvatsku
Měření teplot v Chorvatsku ostrov Krk
Baška
Úvod:
Jak jsem slíbil na dovolené v Chorvatsku na ostrově Krk jsem nezahálel a provedl spoustu různého měření a musím uznat, že mě to i osobně zajímalo a bavilo. Neberte to jako nějakou studii počasí, ale pouze jako ucelený obrázek toho jaké je počasí na tomto místě naší planety a s čím se mohou želvy potencionálně setkat během 14 dní v letním období. Na Krku žijí dle odborných dostupných informací a vyjádření starousedlíků, kterých jsem se i ptal suchozemské želvy pouze omezeně a nejedná se přírodní lokality výskytu, ale pouze o jedince a to pravděpodobně jsou utečenci z domácích chovů.
Spojení s pevninou je pouze přes most, a jde o ostrov, který má sice svoje letiště, ale až na západní průmyslovou část je docela málo obydlen. Výskyt želv v přírodě na Chorvatském území začíná hlavně 300km jižněji od Dubrovníku a více ve vnitrozemí, ale želvy můžeme prakticky potkat po celém území Chorvatska a to především druh Testudo hermanni boetgeri., který je tady hojně rozšířen a místními obyvateli chován jako domácí mazlíček. Spousta lidí je potkává během dovolené v těchto končinách a to nejen v přírodě, ale i v kempech u stanu na procházkách v přírodě, ale i na cestě autem jak si pochodují po silnici. Já jsem bohužel to štěstí nikdy neměl a tiše kamarádům a známým závidím.
K měření jsem použil vedle infračerveného měřiče také kalibrovaný teploměr zaznamenávající horní a dolní maximální teploty. Za účelem získat přehled o skutečných teplotách ve středomoří a udělat si ucelený obrázek, jaké jsou tedy kousek od nás na jih vlastně teploty. A tím si poskládat postupně mozaiku teplot, v jakých vlastně se v přírodě suchozemské želvy pohybují. Představa některých chovatelů o maximálních teplotách pod zdrojem 35°C bere za své už i u nás v CZ, natož tady. Nepředpokládám, že želvy v pravé poledne leží někde na sluníčku, spíše naopak, ale tuto možnost mají a jak ji využijí, je jen na nich. Přesně tak, jako jim to uděláme přímo v teráriu. Už po dopadu prvních paprsků na teploměr poskočí rázem teplota z nočních hodnot prudce nahoru a 40°C je už okolo 10h dopolední. Po celých 14 dní, které jsem tam strávil s rodinou a kamarády bylo teplo, bez srážek až na jeden noční deštík .
Tentokrát zde nepanovala vedra a denní teploty se pohybovaly okolo 30 - 35°C a noční 21 - 25°C samozřejmě měřeno ve stínu. Změřil jsem pro zajímavost na parkovišti v řadě zaparkovaná auta, otočená ke slunci a zjistil docela slušné rozdíly v závislosti na barvě. Není to sice nic nového, ale pokud si to změřím sám mám hned lepší pocit. Veškerá měření jsem provedl mezi 12 - 15h odpoledne pro možné porovnávání. Zajímavé bylo měření na trávníku poblíž okrasných keřů, kam šlo slunce jen po omezenou dobu dne. 50°C nebyl žádný problém a vzhledem k poloze ostrova lze předpokládat, že čím více na jih by bylo měření prováděno, tím větších teplot bychom naměřili. V těchto teplotách bez problémů evropské želvy v přírodě vegetují a žijí. Naše klima se dokáže přiblížit těmto hodnotám jen na pár dní v roce - bohužel. Měřil jsem také i teploty 3 cm pod povrchem země a pro porovnání také 7 cm hluboko, kde by mohla být uložena želví snůška. Nutno podotknout, že v této době by už želví miminka byla dávno vylíhnutá.
Chorvatsko ostrov Krk, lokalita Baška
Nádherná voda i pláže a to vše díky vybudované kanalizaci a místním lidem
Ranní "výletní" krásný pohled do krajiny s horským pásmem 260 m n.m
Tak to jsem si nemohl nechat ujít, místní fauna a flóra
Teplota vápencové dlažby je také solidních 41,7°C
Teploty rozpálených aut na sluníčku. Rozdíly dle barvy, černou raději opravdu ne.
Teplota kamení na pláži je také dosti vysoká
Běžná teplota ve stínu 30°C
Na sluníčku hotové vedro 50°C a slunečník na pláž je nutností
Teplota rozpáleného trávníku je také značná a to 56,7°C
Místo měření na trávníku poblíž okrasných keřů
Měření v terénu proběhlo v členité lokalitě s porostem na východním svahu
Písčito - hlinité podloží s množstvím kamení
Povrchová teplota země měřeno v kruhu
Připojená sonda a měření pod povrchem v hloubce 3 cm
Jamka pro měření v hloubce potencionální snůšky
Měření sondou 7 cm pod povrchem a rozdíl teplot pouhých 5°C (1 cm - 1°C)
Toto se mně podařilo nafotit na moří při setkání s delfíny
Obrázek mluví za vše :-)) pěší výlet do hor, ráno 6.30h
S manželkou na jednom z výletů za želvami a přírodou do místních hor
Závěrem:
Překrásné místo na dovolenou všem doporučuji, krásná příroda a křišťálově čistá voda, a to hlavně díky místním obyvatelům. Ti nechali vystavět čističku vody v horách a veškerá kanalizace končí tam, a to není tak často v těchto končinách vidět, a to je škoda. Sice jsem žádné želvy v přírodě neviděl, a to jsem na pár výletů do hor brzy ráno vyrazil, ale to mně vůbec nezkazilo náladu a zážitky z dovolené. Z naměřených teplot je zřejmé, že teploty okolo 40 - 50°C na sluníčku jsou pro tyto lokality zcela běžné a suchozemským želvám jistě nepůsobí žádné problémy, spíše naopak. Pokud se Vám někomu podaří želvy na dovolené v přírodě potkat, nezapomínejte, že tam se mají nejlépe a můžeme tím, že odoláme pokušení si želvu nechat, přispět k zachování jejich přírodních lokalit výskytu!! Myslím,že ani nemusím poukazovat na zákaz odchytu a vývozu.
Další měření všech možných teplot najdete v článku:
Copyright ©
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz